×

کویر امیر آباد اردستان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۸/۲۰
دسته بندی ایرانگردی
کویر امیر آباد اردستان
"کویر امیر آباد اردستان " که به "پایتخت جغرافیایی ایران " معروف شده است، در شرق روستای "زواره" از توابع شهرستان اردستان" قرار گرفته است. در دروازه ورودی این روستا کاخی 173 ساله قرار دارد که از دوره قاجار به جای مانده است. این کاخ کویری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در این کاخ خشتی " انبار، آسیاب، بادگیرها، حوض خانه و سازه های تاریخی دیگر وجود دارند. در این بنا یک تالار بسیار بزرگ برای مهمانی ها و تالار دیگر برای ملاقات اداری وجود دارند و در طبقه زیرین، اتاق هایی برای نگهبان ها و آشپزها وجود داشته است. اتاقک هایی نیز به عنوان بازداشتگاه و انبار آذوقه و چاپارخانه را می توان در آنجا دید. اگر قصد اقامت در این کویر زیبا را دارید با رزرو هتل از طریق سایت ایران هتل آنلاین و انتخاب هتل های مناسب و نزدیک مانند "هتل جهانگردی اردستان" و "اقامتگاه های بوم گردی محلی" از امنیت سفر خود مطمئن شوید .
کویر
باورهای جالب مردم این خطه
مردمان این سرزمین یک سری اعتقادات و باورهایشان را سینه به سینه به نسل بعد منتقل کردند. مثلا معتقدند اگر كف دست راست كسي به خارش بيفتد نشانه پول رسيدن يا رزق و روزي رسيدن است و اگر كف دست چپ به خارش بيفتد نشانه جنگ و ستيز است، اگر لنگه كفش كسي روي لنگه ديگر سوار شود صاحب كفش به مسافرت خواهد رفت، اگر كسي به گربه يا سگ آب بپاشد روي دستش زگيل در مي‌آيد و اگر جغدي بر بالاي خانه‌اي نشست و صدا كرد ساكنان آن خانه پراكنده مي‌شوند.
دیدنی های اطراف
مسجد بنكويه
مسجد بنكويه يا پامنار: اين مسجد 20 متری در نزدیکی کویر امیرآباد اردستان قرار دارد و دارای 7 محراب با گچبري هاي نفيس است .اين مناره، دومين مناره ی تاريخ دار در ايران است .
هشت بهشت
هشت بهشت
هشت بهشت خانه ای است بسیار زیبا و باشکوه که در دوره قاجار ساخته شد و بانی آن "حاج ميرزا عليرضا نيري" بوده است وهم اکنون به عنوان مرکز فرهنگی از آن استفاده می شود .
زمان مناسب کویر پیمایی
زمان مناسب کویر پیمایی
بهترین زمان برای سفر به جاذبه های کویری ایران فصل بهار و پاییز است. زیرا تابستان بسیار گرم و زمستان به شدت سرد است. از طرفی نوسان دما در طول شبانه روز کویر بسیار زیاد است، بنابراین بهترین زمان برای طبیعت گردی در کویر ابتدای روز (هنگام صبح) و انتهای رو، پیش از غروب آفتاب است.

لوازم ضروری (در کویرنوردی پا حساس ترین نقطه بدن به حساب می آید)
بدون کفش در کویر راه نروید، زیرا شن کویر، پا را اذیت کرده و کم کم دچار سوختگی سایشی می شوید. مراقب باشید نوک پاهایتان دچار آفتاب سوختگی نشود، چرا که آفتاب سوختگی در این نقطه از بدن بسیار دردناک بوده و با وجود آن دیگر نمی توانید پوتین بپوشید. کفش مناسب برای کویر پیمایی "کفش کوهنوردی " سبک است .
کفش کویر
با توجه به اینکه در کویر مناظر بسیار شبیه به هم هستند ممکن است به راحتی گم شوید، بنابراین بدون قطب نما، نقشه و یا GPS اقدام به حرکت در مسیر های ناشناخته نکنید. ضمن این که به دوستانتان اطلاع دهید که از کدام مسیر می روید .
کویر
در کویر استفاده از لباس های آستین دار کتانی توصیه می شود زیرا کتان رطوبت بدن را جذب می کند و مدت زیادی خیس باقی می ماند، به این ترتیب بدن خنک شده و گرما زده نخواهید شد. این لباس بهتر است سبک و به رنگ روشن باشد، اما یک دست لباس گرم اضافه نیز با خود ببرید زیرا شب های کویر بسیار سرد است .
از دیگر لوازم ضروری جهت کویرپیمایی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و کلاه لبه دار می باشد. همه ی این وسایل را درکوله پشتی مناسبی بگذارید و چون به طور حتم پیمایش های بلند مدتی را در پیش دارید آن را طوری روی شانه قرار دهید که بخش عمده وزن آن را عضلات پشت تحمل کنند و نه شانه ها، طوری که خط بالای کوله پشتی روبروی پایه ی گردن قرار بگیرد.
آب در کویر
هیچ وقت به وجود منابع آب در کویر اطمینان نداشته باشید، ممکن است چشمه ای که می بینید سراب باشد یا شب بخوابید و صبح ببینید چشمه خشکیده است. بنابراین آب کافی به همراه داشته باشید که برای هر نفر حدود یک گالن در طول یک روز است. سعی کنید غذایی که می خورید مقوی، سبک و با ماندگاری بالا باشد. مثلا نوارهای گوشت را در آب نمک بخوابانید و با خود ببرید .
کویر
آرام و پیوسته و تاجای ممکن زیر سایه حرکت کنید و به زمینی که پا می گذارید دقت کنید. برخی از قسمت های دریاچه نمک در بهار به شدت باتلاقی و خطرناک می شوند. مراقب گزنده ها و جانوران باشید. البته بدانید که بعضی از این حیوانات در صورتی که احساس خطر نکنند به شما حمله نخواهند کرد. مراقب توفان شن و گرد و خاک باشید. با خود دستمال گردن و دستمال سر به همراه داشته باشید و در صورت توفانی شدن هوا از آن برای پوشاندن دهان و بینی استفاده کنید و پشت صخره ها پناه بگیرید. برای محافظت از چشمانتان می توانید از عینک های شیشه ای و یا آفتابی استفاده کنید. اگر تصمیم به حرکت برای رسیدن به مناطق مسکونی گرفتید، حتما پیش از حرکت محل فعلی تان را علامت گذاری کنید.
کویر امیر اباد
سخن آخر
تجربه کویرگردی تجربه ای غنی و ارزنده است. زمانی که شن های کویری به لباس های گردشگران می چسبند و با یک تکان از لباس کنده می شوند و به جای اصلیشان برمی گردند، درس بزرگی را به انسان می دهند. همین چرخش بسیار ساده که تنها در سفرهای کویری پیش می آید مفاهیم عمیقی در دل خود دارد این درس های آموزنده از طبیعت کویر می تواند از میزان دلبستگی و وابستگی روحی، روانی و دنیوی انسان بکاهد و به همان سادگی دانه های شن به اصالت خود بازگرداند. دیدن ستاره های آسمان شب در کویر این دریای شنی زیبا را فراموش نکنید.