لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> پارک جنگلی سراوان رشت
پارک جنگلی سراوان رشت

پارک جنگلی سراوان رشت

گاهی اوقات انسان قدرت وصف یک منطقه و حتی یک شخص خاص را ندارد و هر چه بیشتر از لغات استفاده می كند كمتر می تواند مفهوم خود را به دیگران منعكس كند؛ سرزمین های شمال كشور ایران مصداق این موضوع هستند و هر چه از زیبایی های قسمتی از آن بیشتر می گوییم، احساس می كنیم نتوانسته ایم آنچنان كه باید آن منطقه را وصف كنیم. مناطق زیبای شمالی كشور و طبیعت آرامبخش آن همیشه مورد توجه همگان بوده است. گستردگی و وسعت این خطه و سواحل زیبای آن هر هفته و همه ساله افرادی را برای لذت بردن از طبیعت به سمت خود می كشد. از پرطرفدارترین استان های شمال كشور می توان به استان گیلان اشاره كرد که جاهای دیدنی آن زبانزد خاص و عام هستند. پارک جنگلی سراوان به عنوان یکی از زیباترین جاذبه ها در نزدیکی شهر بی نظیر رشت در استان گیلان واقع شده است.
هر زمان كه نام استان گیلان و شهر رشت می آید، بی شک صحنه هایی از جنگل های زیبا و درختان سر به فلک كشیده و نم نم باران در ذهنمان نقش می بندد. در ادامه این مقاله شما را با یکی از جاهای دیدنی رشت و پارک جنگلی سراوان آشنا می كنیم. اغلب مردم در انتظار فرصتی مناسب هستند كه با رزرو هتل در گوشه ای از گیلان زیبا یا اقامت در كلبه ای كوچک در دل جنگل از دنیای پیرامون خود كناره گرفته و لحظاتی آرامش بگیرند. گوشه گوشه گیلان زیبا پر از صحنه های جذاب برای گردشگران و طبیعت دوستان است. پارک جنگلی سراوان رشت، همه زیبایی ها را در آغوش خود جای داده است.

آشنایی با پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان رشت آدرس نیاز ندارد زیرا به اندازه ای این پارک وسیع و شناخته شده است كه با آوردن نام آن در استان گیلان شما را به سمت پارک راهنمایی می كنند. در گوشه و كنار كشور می توان اقامت در بهترین هتل های ایران را تجربه كرد، ولی پیشنهاد ما به شما پس از سفر به استان گیلان، گذراندن حداقل یک شب در دل سراوان رشت است. سراوان نام روستایی است از توابع شهرستان رشت كه در دل طبیعت، در میانه جلگه ای حاصلخیز و كوهستانی و در منطقه ای زیبا و خوش آب و هوا در همسایگی رودخانه گیله رود واقع شده است. روستایی با قدمت تاریخی بالا كه در همسایگی پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است. همانطور كه اشاره شد پارک جنگلی سراوان در استان گیلان و در كنار رود خانه های سفیدرود و سیاهرود واقع شده است؛ این موقعیت جغرافیایی باعث شده از لحاظ آب و هوایی در شرایط بهتری نسبت به دیگر جنگل های شمال كشور قرار بگیرد.
رودخانه پارك سراوان رشت
فاصله رشت تا سراوان گیلان كمتر از 20 كیلومتر است و این موضوع باعث شده به راحتی بتوان از جنگل سراوان گیلان زیبا دیدن كرد. از ویژگی های خاص این پارک طبیعی، كنار هم جمع شدن هر آنچه برای گذراندن لحظاتی خوش و لذت بخش مورد نیاز گردشگران است؛ جاذبه هایی كه هر كدام از آن ها می توانند به تنهایی مقصدی برای گردشگران و مسافران باشند. وجود جنگل های انبوه، آب و هوای سراوان رشت، رودخانه های بزرگ و زیبا، آبگیرها و بركه های دست نخورده، انواع حیوانات و پرندگان، اقامتگاه ها و تفریحگاه های فراوان و موزه میراث روستایی همه و همه دست به دست به هم داده اند كه هر گردشگری با هر سلیقه ای ساعاتی خوش را در این پارک جنگلی سپری كند. تصاویر پارک جنگلی سراوان رشت می توانند گویای بخشی از طبیعت و جاذبه های این منطقه باشند. اگر عاشق بركه و دریاچه هایی بكر و دست نخورده هستید، پس از ورود به پارک حتما از دریاچه سراوان سبز رنگ این پارک دیدن كنید؛ دریاچه ای در میان درختان و گیاهان یكدست و سر سبز كه با سوار شدن بر قایق های موجود در كنار آن می توان لحظات خود را به رود، طبیعت و آرامش آن بسپارید. دریاچه سراوان در نگاه اول فرشی از سبزه و گیاه به نظر می آیند چراکه تمام سطح این دریاچه زیبا با گیاهان و سبزه هایی پوشیده شده است.
درختان پارك سراوان رشت
پار جنگلی سراوان در مه
وجود رودخانه و چشمه های آب شیرین در هر نقطه ای از دنیا نویدبخش زندگی و سرسبزی اطراف آن ها است. اگر ازجمله افرادی هستید كه در كنار رودخانه و صدای خروش آب جاری آرام می گیرید، با قدم زدن در میان جنگل و لذت بردن از دیدنی های رشت، به سمت شرق این پارک جنگلی بروید. در سمت شرقی این پارک جنگلی دو رودخانه سفیدرود و سیاهرود در انتظار شما خواهد بود. رودخانه هایی كه با گذشتن از میان این جنگل حس زندگی و زنده بودن را به شما می دهند. اطراف این روخانه های پرآب می توانید انواع گونه های گیاهی را به تماشا بنشینید. به دلیل وسعت زیاد پارک جنگلی سراوان رشت كه حدود 1500 هكتار می باشد، می توان به راحتی ساعت ها در دل این طبیعت قدم زد یا حتی با خودرو در بین درختان و در كنار رودخانه خروشان رانندگی كرد. در اغلب مناطق این پارک جنگلی صدایی جز سكوت و یا پرندگان خوش صدا را نمی شنوید.
جنگل سراوان رشت

قایق سواری در پارک سراوان

تفریحات دریاچه سراوان گیلان

از تفریحات و سرگرمی های متعددی می توان در پارک جنگلي سراوان رشت استفاده كرد. یكی از تفریحات جالب رشت، قایق سواری در دریاچه سراوان گیلان است. وجود درختان و طبیعت دست نخورده محیط مناسبی را برای عاشقان و علاقه مندان به ورزش تیر اندازی و پینت بال فراهم كرده است. اجاره خودرو های كوچک و موتورهای مخصوص بیابان و جنگل و گردش با آن ها در میان درختان نیز از تفریحاتی است كه كمتر كسی آن را از دست می دهد. از امكانات بسیار موجود در این پارک نمی توان چشم پوشی كرد. وجود تفرجگاه ها، كلبه های جنگلی، آلاچیق هایی جهت برپایی چادرها و كمپ های مسافرتی، نیمكت هایی در دل طبیعت و دیگر امكانات اولیه جهت رفاه مسافران، به سادگی قابل دسترس هستند. در دل طبیعت پارک جنگلی سراوان رشت، خانه ای قدیمی كه قدمت آن نزدیک به یكصد سال می رسد خود نمایی می كند. این خانه و اطراف آن اولین موزه میراث روستایی استان گیلان است؛ موزه ای در دل طبیعت كه سبک زندگی مردمان این دیار را در سال های گذشته به تصویر می كشد.
آلاچیق در پارك سراوان رشت

پوشش گیاهی و جانوری پارک جنگلی سراوان رشت

همانطور كه اشاره شد، از جذابیت های پارک جنگلی سراوان وجود گونه های متنوعی از گیاهان، حیوانات و پرندگان در آن است. به دلیل شرایط اقلیمی و رطوبت كافی و همچنین وجود دو رود پر آب در این پارک، تنوع گیاهی كم نظیری در این منطقه به چشم می خورد. وجود انواع درختان بلوط، انجیل، ممرز، توسكا، اوجا، بید، سفید پت، بید مشک، انواع آلو و آلوچه و دیگر درختان مثمر و غیر مثمر در این جنگل باعث زیبایی دو چندان و تجمع پرندگان و حیوانات بسیاری در آن شده است. پرندگان و حیواناتی ازجمله راسو، قرقاول، كبک و داركوب، جغد، خرگوش و انواع سنجاب در این پارک بسیار به چشم می خورند.
ورودی پینت بال پارک جنگلی رشت
از نكات قابل توجه پارک جنگلی سراوان رشت به جز مسیر آن كه در بین راهی اصلی و جاده رشت به تهران واقع شده است، می توان به امنیت بالای این محل اشاره كرد. وجود پاسگاه انتظامی در نزدیكی جنگل و نزدیكی پارک به شهر رشت نگرانی را از بابت امنیت و همچنین تهیه وسایل اولیه مورد نیاز در طی سفر برطرف می كند. در سفر به این پارک جنگلی زیبا زیارت بقعه متبرک امامزاده هاشم(ع)، بازدید از كاروانسرای لات شهر رشت و همچنین جاذبه های طبیعی و تاریخی رشت را در برنامه خود قرار دهید. در این شهر و استان زیبا نیز همانند دیگر نقاط كشور ایران، به راحتی می توان از هتل هایی مانند هتل بزرگ گیلان (كادوس) رشت و هتل پامچال رشت كه از بهترین هتل های رشت و در نزدیكی پار جنگلی می باشند می توان گزینه های خوبی برای اقامت شما باشند.

امتیاز دهید (چپ بیشترین)
بهترین هتل های شمال
ادامه مطلب

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر