×

روستای ابیانه، کهن ترین سکونتگاه در حاشیه ی کویر

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۹/۸/۹
دسته بندی ایرانگردی
روستای ابیانه، کهن ترین سکونتگاه در حاشیه ی کویر
روستای ابیانه کاشان کجاست؟ این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز نزدیک به کاشان است که در دامنه ی کوه کرکس قرار گرفته است. روستای ابیانه به دلیل اینکه از معماری بومی و بناهای تاریخی بسیار متنوعی برخورداراست یکی از مشهورترین روستاهای ایران محسوب می شود. در خاک این روستا آهن وجود دارد و همین باعث شده است که زمین به رنگ قرمز و اخرایی درآید و منظره ی جالبی را رقم بزند.
روستای ابیانه کاشان
"بیدستان" نام قدیمی این روستا بوده که به مرور زمان به ابیانه تغییر نام داده است .ابیانه یکی از بلندترین نقاط مسکونی ایران به حساب می آید. این روستا به دلیل جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی که دارد گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. جالب است بدانید روستای ابیانه به ثبت ملی نیز رسیده است. در ادامه ی مطلب عکس های بی نظیر روستای ابیانه را مشاهده خواهید کرد. اگر قصد سفر به این منطقه ی دیدنی را دارید با رزرو آنلاین هتل های کاشان یا رزرو اقامتگاه های بوم گردی مثل اقامتگاه بوم گردی هارپاک ابیانه  و یا هتل ویونا ابیانه از محل اسکان خود خاطر جمع شوید و سپس به روستاگردی بپردازید.
روستای ابیانه کاشان
معماری روستای ابیانه
بناهای تاریخی این روستا به دوره سلجوقی و صفوی و قاجاری می رسد. در روزگان قدیم بسیاری از بزرگان سلسله ها ابیانه را برای ییلاق خود برمی گزیدند. خانه ها از خاک رس قرمز، خشت، سنگ و آجر است و پنجره هایی از جنس چوب گردو دارند. ایوان های چوبی جذابی نیز از بنا بیرون زده اند. اکنون این خانه ها اندکی مورد بازسازی قرار گرفته اند. معماری این خانه ها به گونه ایست که پشت بام خانه های پایین دست، حیاط خانه های بالا دست محسوب می شود و در نگاه اول این روستا به نظر چند طبقه می آید. در کنار معماری روستایی، اهالی ابیانه در تپه های نزدیک به روستا انبارهایی را برای نگهداری از دام ها و آذوقه های زمستانی ساخته اند.
روستای ابیانه کاشان
اهالی روستا
موقعیت جغرافیایی روستای ابیانه باعث شده است که مردمان آن منطقه در انزوایی دوست داشتنی به سر برند. بنابراین بسیاری از آداب و رسوم و اعتقادات آن ها همچنان دست نخورده باقی مانده است. مردمان این روستا ساده و صمیمی هستند. از میان کوچه ها با دیوارهای کاهگلی که عبور می کنید اهالی روستا را با لباس های زیبای محلیشان می بینید. مردان شلوار مشکی گشاد و قبا با گیوه و کلاه نمدی پوشیده اند، زنان هم پیراهن های گلدار زیبا و گشاد با روسری های سفید و گلدار تن کرده اند. دیدن این لحظات بر لذتی که می توان از این روستای ناب برد می افزاید. در سفر به ابیانه دل آرام می گیرد چون از این منطقه هنوز بوی اصالت به مشام می رسد.
روستای ابیانه کاشان
روستای ابیانه کاشان
مردان ابیانه ای از طریق دامداری، کشاورزی و باغداری امرار معاش می کنند. زنان روستا نیز با گیوه بافی به همسر خود در گذراندن چرخ زندگی کمک می کنند. مردم ابیانه فارسی صحبت می کنند اما با لهجه ی خاص ابیانه ای که با همه ی لهجه های دیگر فرق دارد.

مکان های تاریخی ابیانه

مسجد میانده ( مسجد جامع ابیانه)
یکی از قدیمی ترین بناهای ابیانه مسجد جامع ابیانه است که در محله ی میان ده قرار دارد. این مسجد متعلق به دوره ی سلجوقیان می باشد و از معماری جالبی برخوردار است. جنس دیوار آن از گل و خشت است، سقف آن بسیار کوتاه است، جنس محرابش از چوب است و روی چوب سوره مبارکه "یس" و گل و بوته های زیبایی حکاکی شده اند. منبر این مسجد به کتیبه های خط کوفی و گل هشت پر مزین شده است.
روستای ابیانه کاشان
مسجد پرزله
این مسجد در محله ی پرزله واقع شده است و متعلق به دوره ایلخانان می باشد. درب این مسجد قدیمی ترین درب موجود در این روستاست. معماری این روستا به گونه ایست که برای جریان هوا راه باز است و نسیمی همیشگی در آن جاریست.
روستای ابیانه کاشان
آتشکده ابیانه
آتشکده ی ابیانه که بسیاری آن را یک معبد زرتشتی می دانند قدیمی ترین اثر تاریخی روستاست. این بنا برخلاف اصول ساختمانی محل ساخته شده است. طراحی آن به گونه ایست که از پایه تا پوشش سقف با طاق ضربی و با سنگ و گچ ساخته شده است .
روستای ابیانه کاشان
زیارتگاه های ابیانه
مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی: این زیارتگاه در محله ی هرده قرار دارد. گنبد این مکان هشت ضلعی فیروزه ای رنگ است .
زیارتگاه هینزا : در دره ی باریکی در دل کوه های ابیانه زیارتگاه بی بی زبیده خاتون، دختر موسی بن جعفر قرار دارد . در مورد این زیارتگاه دو دیدگاه وجود دارد: عده ای معتقدند امام موسی بن جعفر مدتی را در این مکان زندگی می کرده است و به محض خروج از این محل فوت می شود، بنابراین این زیارتگاه را برای او در این منطقه ساخته اند. عده ای دیگر هم معتقدند نام این زیارتگاه تحریف شده ی نام میترا است و آن جا را محلی برای ستایش الهه میترا می دانند.
قلعه های ابیانه
قلعه های ابیانه
بقایای سه قلعه در روستای ابیانه به چشم می خورد:
-قله ی هامان که متعلق به محله بالا و یوسمون بوده است.
-قلعه ی پاله که متعلق به اهالی محله پل بوده است.
-قلعه هرده که متعلق به اهالی هرده بوده است.
 
قبرستان ابیانه
در قبرستان این روستا از سنگ های مثلثی شکل بالای سر هر قبر استفاده می کردند و مشخصات متوفی را روی آن حک می کردند . نحوه تراش این سنگ ها به قبرستان حالت راز آلودی می داد، اما در حال حاضراین قبرستان نیز شبیه سایر قبرستان های دیگر است.
https://www.iranhotelonline.com/fa/ecoledge-residency/
غار ابیانه
غاری به نام "پل هل " که قندیل های آهکی دارد در تپه های روستای ابیانه قرار گرفته است، این غار دیدنی در گذشته پناهگاه چوپانان و گوسفندانشان بوده است.

شرایط اقلیمی و آب و هوای ابیانه
اقلیم این روستا مدیترانه ای است، زمستان آن بسیار سرد و همراه با ریزش برف می باشد و تابستانش بسیارخشک است.

پوشش گیاهی
در اطراف ابیانه اسپند می روید، زنان روستا از این اسپندها گردنبندهای تزئینی برای چشم زخم می سازند. علاوه بر اسپند، از خاکشیر و کتیرا و درختچه های زرشک هم می توان به عنوان درختان سنتی این منطقه نام برد.

دسترسی به ابیانه
برای دسترسی به روستای ابیانه باید از جاده کاشان به اصفهان و یا از جاده کاشان به نطنز بروید. در انتهای این جاده روستای ابیانه واقع شده است.