لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی طبیعت >> آبشار مجن
آبشار مجن کجاست

آبشار مجن

در این مقاله به معرفی آبشار مجن شاهرود می‌پردازیم. با سفر به این آبشار از خنکای این منطقه در بهار و تابستان نهایت لذت را خواهید برد و با یکی‌دیگر از آبشارهای ایران آشنا می‌شوید. اگر به ورزش‌های خاص نظیر صخره‌نوردی یا یخ‌نوردی علاقه‌مندید، آبشار مجن گزینه‌ مناسبی برای شما است. مسیر دسترسی بسیار زیبا و هیجان‌انگیز، در اطراف آبشار امکانات اقامتی و رفاهی کامل، همه لحظات خوشی را برایتان می‌سازد.

آبشار مجن کجاست؟

آبشار مجن کجاست

آبشار ناشناخته و زیبای مجن را در 35 کیلومتری شمال‌غرب شاهرود و در شهر مُجِن پیدا خواهید کرد. آبشاری با ارتفاع 12 متری که در دل دو صخره بزرگ در جایی به نام تنگه مجن واقع شده است. آبشار در فضایی باریک و غار مانند محصور می‌باشد.

این آبشار از چشمه‌های بالای تنگه مجن سرچشمه گرفته و متشکل از چندین آبشار کوچک و بزرگ است. باتوجه به صخره‌ای بودن تنگه، این‌طور تصور می‌شود که آبشارها به‌صورت طبقاتی روی‌هم هستند.

به‌طور کامل تعدادی از این آبشارها در دل کوه قرار داشته و امکان دیدن آن‌ها بدون تجهیزات خاص کوه‌نوردی و صخره‌نوردی وجود ندارد. اصلی‌ترین بخش آبشار مجن، آبشار اول بوده که با پیاده‌روی در میان دره و گذر از رود، به آن می‌رسید و از زیبایی‌هایش بهره‌مند خواهید شد.

مسیرهای دسترسی به آبشار مجن

مسیر دسترسی به آبشار مجن

آبشار مجن از جاهای دیدنی سمنان می‌باشد؛ از این رو جهت بازدید از آن، ابتدا باید راهی این استان شوید. در مسیر شاهرود به بسطام راه آسفالته عریضی پس از ۱٫۸ کیلومتر در سمت چپ مشاهده خواهید کرد که مسیر روستای مجن می‌باشد. پس از پیمودن ۳۱٫۵ کیلومتر در این مسیر، به روستای مجن خواهید رسید.

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان | بهشتی وصف نشدنی در گیلان
ادامه مطلب

مسیر رودخانه آبشار مجن

از روستا تا آبشار ۱۲٫۵ کیلومتر راه بوده که ۱۰ کیلومتر این مسیر خاکی می‌باشد؛ اما جاده‌ی خاکی مناسبی است و انواع وسایل نقلیه امکان تردد دارند. پارکینگ آبشار در انتهای این جاده‌ی خاکی در کنار آبشار واقع ‌شده است. پس از طی چند متر پیاده‌روی درون آب سرد به زیر آبشار می‌روید.

بهترین زمان بازدید از آبشار مجن

سرازیر شدن آب در آبشار مجن

بهار و به‌ ویژه فصل تابستان بهترین فصل سفر به آبشار مجن است. آب‌وهوای دلپذیر و زیبایی تمام‌نشدنی آبشار در این فصول از شما پذیرایی خواهند کرد. توجه کنید که آبشار مجن در فصل‌های پاییز و زمستان، دارای آب و هوایی سرد و گاهی نیز یخ‌بندان می‌باشد.

هنگام بازدید از آبشار مجن چه لوازمی همراه خود داشته باشیم؟

صخره های آبشار مجن

از آنجایی که گردشگری بی‌نظیری می‌خواهید داشته باشید، به تجهیزات ضروری نیز دقت کرده تا بتوانید حداکثر استفاده را در این طبیعت بکر ببرید؛

 • در ابتدای مسیر اتومبیل را پارک کرده و پس از آن پیمایشی ۴ الی ۵ ساعته خواهید داشت. در این مسیر آب تنی خواهید کرد، از موقعیت گردشگری این بخش بهره‌مند خواهید شد و از فضای دل‌انگیز لذت می‌برید.
 • کفش مناسب صخره‌نوردی اولین چیزی است که باید با خود به همراه داشته باشید! هرچند قرار نیست صخره‌نوردی کنید، با این حال مسیر پیش روی شما تا رسیدن به آبشار مجن پر از صخره‌های ریز و درشت می‌باشد. چنانچه کفش مناسبی به پا نداشته باشید دچار مشکل خواهید شد. توصیه می‌کنیم برای آب بازی یک صندل ساده نیز داشته باشید.
 • چنانچه برای بازدید از آبشار مجن فصل تابستان را انتخاب می‌کنید، لازم است فکری به حال آفتاب سوزانی که در طی مسیر با شما همراه خواهد بود کنید. آفتابی که مستقیما به چهره شما می‌نشیند و تا عصر مهمان شما است. کلاه و عینک آفتابی را حتما همراه خود داشته باشید.
 • بد نیست برای استراحت در کنار صخره‌های زیبای آبشار مجن زمانی را در نظر بگیرید. پس با خود زیرانداز شخصی و همین‌طور فلاکس چای به همراه داشته باشید. برای کودکان این منطقه بسیار هیجان‌انگیز است. پس باید لباس اضافی بیاورید و مقداری مواد غذایی نیز با خود داشته باشید. سفری ارزان اما هیجان‌انگیز قسمت مهمی از بازدید از آبشار مجن است.
آبشار تودارک تنکابن مازندران
ادامه مطلب

تفریحات در آبشار مجن

آب زلال آبشار مجن

آبشار مجن مکانی بسیار زیبا و آرامش بخش است که می‌تواند برای یک روز تفریحی عالی باشد. اگر به دنبال یک مکان زیبا برای تفریح هستید، آبشار مجن را فراموش نکنید.

تفریحات آبشار مجن عبارتند از:

 • پیاده روی در جنگل
 • شنا در آبشار
 • پیک نیک
 • عکاسی
 • صخره نوردی
 • کمپینگ

نکات ایمنی هنگام بازدید از آبشار مجن

گذر از صخره ها برای رسیدن به آبشار مجن

هنگام بازدید از آبشار مجن، رعایت نکات ایمنی بسیار مهم است. در ادامه برخی از نکات ایمنی را برای شما بیان می‌کنم:

 1. پیاده روی کنید: هنگام نزدیک شدن به آبشار، از مسیرهای پیاده روی استفاده کنید و تلاش کنید به دستورات و توصیه‌های محافظتی عمل نمایید.
 2. حفظ مسافت: از آبشار فاصله ایمنی را رعایت کنید. آبشارها ممکن است ذرات آبی و یا ذرات بزرگتر را به هوا پرتاب کنند که می‌تواند خطرناک باشد.
 3. پوشش مناسب: از لباس‌های مناسب استفاده کنید که می‌تواند شما را از رطوبت محافظت کند و دست و پاها را پوشش دهد تا از لغزندگی جلوگیری شود.
 4. بررسی شرایط هوا: قبل از رفتن به آبشار، شرایط هوایی را بررسی کنید. بارش شدید، سیلاب یا هرگونه شرایط آب و هوایی ناپایدار می‌تواند بازدید را نامناسب و خطرناک کند.
 5. پاسخ به راهنماها: در صورت وجود راهنما به آنها توجه کنید.
 6. همراهی: همیشه از دوستان یا افرادی که همراه هستید، جدا نشوید و همدیگر را در صورت لزوم یاری کنید.
 7. عدم مصرف الکل: در طول بازدید از آبشار، از مصرف الکل یا مواد مخدر اجتناب کنید؛ زیرا می‌تواند توانایی تصمیم‌گیری و حواس شما را کاهش دهد و خطر را افزایش دهد.
 8. همیشه به یاد داشته باشید که امنیت را در اولویت قرار دهید و از دستورات و هشدارهای محافظتی ارائه شده توسط افراد محلی پیروی کنید.
آبشار وارك لرستان، آبشاری پلكانی
ادامه مطلب

معرفی روستای مجن

مسیر پیاده آبشار مجن از روستا

مُجِن از روستاهای استان سمنان، شهرستان شاهرود است. پتاسیل‌های متعددی باعث شده‌اند تا در تقسیمات کشور این روستا به شهر تبدیل شود و در حال حاضر با نام شهر مجن از آن یاد می‌شود. هر 4 فصل سال در شهر زیبای مجن به خوبی دیده می‌شود.

طبیعت و مسیر آبشار مجن در زمستان

فصل رویش گل‌‌های وحشی و گیاهان صحرایی و دارویی بهار است. شرایط جویی کمک کرده تا در این منطقه ریواس، کما، سر شو، گون و زرشک و پونه به خوبی رشد کند. باتوجه به اینکه مجن در دامنه کوه واقع شده است، در فصل زمستان هوا بسیار سرد می‌شود.

از این رو توصیه ما این است که برای مسافرت فصل بهار را انتخاب کنید تا شرایط آب و هوایی مناسب‌تری داشته باشد. بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است و مدت زمان گردش در این منطقه حدودا نصف روز می‌باشد.

جمع‌بندی

شهر شاهرود از زیباترین شهرهای استان سمنان بوده که با سفر به آن از مجموعه‌ای متنوع از جاذبه‌های گردشگری طبیعی می‌توانید بازدید کنید؛ از کوه و کویر گرفته تا آبشار و جنگل. آبشار مجن شاهرود یا تنگه داستان یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی زیبای این شهرستان است که در نزدیکی شهر کوچکی به همین نام قرار دارد. ما در این مقاله به معرفی کامل آبشار مجن پرداختیم.

4.4/5 - (65 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
20 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
مریم
9 ماه قبل

بینظیره🥰🥰

سپیده
سپیده
9 ماه قبل

خوش آب و هوا بکر زیبا واقعا حرف نداره😍😍😍

سپیده
سپیده
9 ماه قبل

خوش آب و هوا بکر واقعا حرف نداره😍😍😍

Mehdi
Mehdi
9 ماه قبل

جای بسیار خوش و آب و هوا و خاصی ست حتی در استان سمنان لنگه نداره اما ما شاهد کمترین امکانات گردشگری در این مسیر هستیم

آلا
آلا
9 ماه قبل

شهری بی نظیر با مردمانی اصیل و فوق العاده😍

مهدی
مهدی
9 ماه قبل

شهر من شاهرود بسیار زیبا و دیدنی هستش .شهری با نام شاهرود، قاره ای کوچک .شما در یک روز از سال میتونید به فاصله و زمانی کوتاه هر 4فصل از سال را مشاهده کنید .بله در یکروز هر 4فصل از سال را .
بسیار تمیز ،خوش آب و هوا ،ترکیبی از بافت قدیمی و جدید همراه با خیابون کشی مرتب ،وسبع و اصولی.

ارغوان
ارغوان
8 ماه قبل

شاهرود ایران کوچک
هر سه منطقه آب و هوایی ایران رو داره
جنگل ، کوه و کویر
کاش به جذب گردشگر در اونجا بیشتر توجه بشه.

مهدی اکرمی
مهدی اکرمی
8 ماه قبل

بهترین آبشار2طبقه ایران هست و من همیشه جمعه ها از شاهرود میروم همان آبشار تنگه داستان)مجن)

مهدی اکرمی
مهدی اکرمی
8 ماه قبل

هرکس از این آبشار بگذره و نیاید ببیند.نیمه از عمر خودش را بیخودی گذرانده/!!!!

روشا
روشا
8 ماه قبل

آبشاری بسیار زیبا، طبیعت بکر و فوق العاده ای داره، از اب وهوا شم نگم براتون،
امکانات رفاهی هم داره، سرویس بهداشتی، پارکینگ، آلاچیق، سوییت، و جاده هم تماما اسفارت هست، از پارکینک تا ابشار دو سه دقیقه مسیر پیاده روی داره،

حسین
حسین
8 ماه قبل

عجب جای دیدنی و بسیار خوش آب و هوا می‌باشد که در چله تابستان هم بری اونجا از خنکی جیگرت حال میاد واقعا برای یک بارم که شده پیشنهاد میکنم تجریش کنید ضرر ندارن تجربه قشنگی میشه تا خود آبشارم میشه با ماشین سواری برید و هیچ پیاده روی هم نداره.جاده کاملا کفی وآسفالت.

حسین
حسین
8 ماه قبل

بهترین و بکرترین جا به نظر من توو ایران واسه تفریح،اونایی که رفتن می‌دونن چیه یک بار برید همیشه میرید.عجب هوایی، عجب آب خنکی وعجب وییویی داره عالی ی ی ی ی.

[search_hotel]
 • محبوب ترین ها
 • آخرین مقالات
 • منتخب سردبیر