×

دو هواپیمای کوچک در آلاسکا با یکدیگر تصادف کردند ولی چیز عجیبی برای کارشناسان نبود، چرا؟

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۳/۱۳
دسته بندی اخبار فصلی
دو هواپیمای کوچک در آلاسکا با یکدیگر تصادف کردند ولی چیز عجیبی برای کارشناسان نبود، چرا؟
هواپیماهایی که متعلق به شرکت های کوچکتر هستند و خلبان های خصوصی آنها را هدایت می کنند، کمتر با قوانین سختگیرانه روبرو هستند و سقوط های بیشتری دارند. حالا کمی قدر خبان های ماهر ایران را می دانیم که ما را به همه جای دنیا، از جمله هتل قصر طلایی مشهد می رسانند.
متن عکس: در روز دوشنبه، اعضای گارد ساحلی به دنبال نجات یافتگان یکی از هواپیماهای حادثه دیده در نزدیکی کچیکان آلاسکا هستند.
وقتی که دو هواپیمای ملخی در روز دوشنبه در جنوب غربی آلاسکا به یکدیگر برخورد کردند و شش نفر کشته شدند، کارشناسان هوایی گفتند که از این موضوع ناراحت شدند ولی تعجب نکردند.
این حادثه که 10 زخمی نیز به جا گذاشته است، یکی از چندین هواپیمای کوچک سانحه دیده در ایالات متحده در ماههای اخیر است. این تداوم هشداردهنده، سوالاتی را راجع به سطح قوانین اعمالی بر هواپیماهای متعلق به شرکتهای کوچکتری که توسط خلبان های خصوصی هدایت می شوند، ایجاد کرده است که چرا این شرکت ها نسبت به شرکت های هوایی تجاری بزرگ با قوانین سخت گیرانه ی کمتری روبه رو هستند.
در ابتدای این ماه، دو نفر به علت اینکه یک هواپیمای کوچک در نزدیکی ساحل خلیج آلاباما دچار سانحه شد، زخمی شدند. یک هفته قبلتر، دو نفر دیگر که سوار هواپیمای کوچک دیگری از مقصد La Center، در واش بودند، به علت سقوط هواپیما کشته شدند. در همان هفته، دو نفر دیگر نیز در سقوط هواپیمای کوچک دیگری در مدرای کالیفرنیا کشته شدند.
جک هیکی، وکیل امور کشتیرانی و دریانوردی، گفت: شنیدن اخبار حوادث قبلی که با این هواپیماها اتفاق افتاده است واقعا پریشان کننده است. حمل و نقل هوایی خصوصی در بسیاری از این حوادث دخیل است و بعد از کامل شدن تحقیقات ستاد ملی امنیت حمل و نقل ایالات متحده، باید بحث های بیشتری درباره قوانین بیشتر صورت گیرد."
چه نوع هواپیماهایی در حادثه آلاسکا دخیل بوده اند؟
هر دو هواپیمای حادثه تراژدیک آلاسکا حامل مسافرانی از کشتی کروز پرنسس بودند. یکی از هواپیماها، هوایپمای دریایی de Havilland Otterکه متعلق به شرکت Taquan Air بوده است، حامل 10 مسافر و یک خلبان بود و از یک گردش که توسط این خط کروز فروخته و برگزار شده بود، برمی گشت. هواپیمای دیگر، یک de Havilland DHC-2 Beaver، نیز حامل چهار مسافر و یک خلبان بود و در توری مستقل بسر می برد.
پرواز شرکت Taquan Air یک پرواز تجاری بود، در حالیکه این هواپیمای کوچک به عنوان یک پرواز "هوانوردی عمومی" شناخته می شود و اداره هوانودی فدرال آن را جز پروازهایی دسته بندی کرده است که جز خطوط هوایی تجاری نیستند. پروازهای چارتر و منطقه ای در همین دسته بندی اداره هوانوردی فدرال قرار می گیرند و به "بخش 135" مشهور هستند. هواپیماهای شخصی که متعلق به افراد حقیقی هستند در دسته "بخش 91" قرار می گیرند و خطوط هوایی منطقه ای و اصلی در دسته "بخش 121" قرار می گیرند. "بخش-ها" به بخش های مختلف قوانین هوانوردی فدرال اطلاق می شود و این دسته بندی ها به شناسایی سطح آموزش مورد نیاز خلبان ها کمک می کند.
و اگرچه هوانوردی عمومی الان نسبت به گذشته امن تر است ولی هنوز هم خطرناک تر از سفرهای هوایی تجاریست.
چه تفاوت هایی در مقررات وجود دارد؟
خلبانان هواپیماهای تجاری، یا هواپیماهای بخش 121، نیاز به آموزش و آمادگی پرواز سختگیرانه تری دارند.
جان گوگلیا، عضو سابق ستاد ملی امنیت حمل و نقل ایالات متحده، می گوید: اصول آموزشی برای بخش 121 دشواتر هستند". او اشاره می کند که خلبانان تجاری باید هر سال این آموزش ها را ببینند.
گوگلیا اضافه می کند: اگر خلبان خصوصی هستید و قبلا سابقه حمله قلبی داشته اید و الان چندین سال است که دیگر مشکلی نداشته اید، می توانید برای پرواز دوباره، گواهینامه بگیرید. ولی اگر خلبان در بخش 121 باشید چنین چیزی ممکن نیست.
هواپیماهای شخصی عموما موتورهای اضافه، سیستم های راهیابی پشتیبان یا کمک خلبان ندارند. بسیاری از این هواپیماها تک موتوره هستند. این هواپیماهای شخصی لازم نیست تا راه های هوایی تعیین شده داشته باشند تا سایرینی که روی زمین هستند از آنها پیروی کنند. قوانین و مقررات مربوط به هواپیماهای کوچکتر و شخصی نسبت به قوانین هواپیماهای تجاری آسانتر هستند زیرا تعداد افراد کمتری در معرض ریسک خطر واقع می شوند. هواپیماهایی با 10 سرنشین یا بیشتر، نسبت به هواپیماهایی که تعداد کمتری مسافر دارند، باید از استانداردهای بالاتری برخوردار باشند.
آقای گوگلیا می گوید: هواپیماهای تجاری با بالاترین سطوح امنیتی فعالیت می کنند که برای بیشتر سایر هواپیماها ضروری نیست. بخشی از این قوانین مربوط به تعداد مسافران است.
در سایر سوانح اخیر چه اتفاقاتی افتاده است؟
ارل وینر، عضو ستاد ملی امنیت حمل و نقل ایالات متحده، عقیده دارد، بیشتر این سوانح مربوط به خلبانان شخصی بوده است که هواپیماهای خودشان را هدایت می کرده اند. مقایسه چنین پروازهایی با هوانوردی تجاری، بهرتین روش برای شناخت آنها نیست. آقای وینر می گوید: این هواپیماهای شخصی عملکرد بسیار متفاوتی دارند.
او می افزاید: جامعه خطوط هوایی به شدت قانونمند است، اینکه خلبانان خطوط هوایی مرتبا به فرودگاه های مشابهی پرواز می کنند تبدیل به یک روتین شده است. این موضوع کاملا با کسانیکه هواپیمای شخصی خودشان را دارند و از آن برای سفرهای تفریحی و شخصی استفاده می کنند، متفاوت است." (آقای وینر نتوانست به طور خاص درباره حادثه آلاسکا اظهار نظر کند ولی به طور گسترده درباره مسائل امنیتی هواپیماهای شخصی صحبت کرده است).
ستاد ملی امنیت حمل و نقل ایالات متحده، در مطالعاتی که در دهه اخیر انجام داده است به این نتیجه رسیده که دلیل اصلی سوانح در هواپیماهای شخصی "از دست دادن کنترل" بوده است. این سازمان با سازمان های مرتبط با خلبانان نیز همکاری کرده است تا به طور ویژه به این موضوع بپردازد.
جان کاکس، خلبان سابق و مشاور امنیتی حال حاضر، می گوید: مقررات هوانوردی عمومی در طول این سال ها، کم کم سخت گیرانه تر شده اند.
آقای کاکس و سایرین می گویند که قبل از اینکه علت دقیق حادثه آلاسکا مشخص نشده است، اظهار نظر درباره اینکه مقررات باید تغییر پیدا کنند، کاری عجولانه است. مقامات ستاد ملی امنیت حمل و نقل ایالات متحد در حال تحقیق هستند و ستاد امنیت از هر گونه اظهار نظری خودداری می کند. در آن روز آسمان ابری بوده و بادی با سرعت 9 مایل بر ساعت از سمت جنوبشرقی می وزیده است.
پروازهای کروز تا چه اندازه متداول هستند؟
پروازهای بر فراز یخچال های طبیعی به یک گزینه الحاقی محبوب برای مسافران کروز آلاسکا تبدیل شده است. کشتی های کروز پرنسس در وبسایت خود، به مسافران پیشنهاد می دهد تا سفر "پرواز بر فراز یخچال های طبیعی" را در لیست جاهایی که حتما باید ببینند، قرار دهند.
این کشتی کروز می پرسد: چرا برای دیدن این مکان به آنجا بروید درحالیکه می توانید آن را از آسمان ببینید. پرواز بر فراز نقاط دیدنی، که به تور پروازی نیز مشهور است، به شما امکان می دهد تا زیبایی های مناظر طبیعی آلاسکا را از دید یک پرنده ببینید.
رابرت دبلیو مان، مشاور صنعت خطوط هوایی در پورت واشینگتن نیویورک، می گوید که یک بار به سفری مشابه آنچه که در روز دوشنبه اتفاق افتاده رفته است و برایش فهم اینکه این سانحه ممکن است چگونه رخ داده باشد، آسان است.
او می گوید: شما بر روی حجمی از آبی قرار دارید که در کنار حرکت توده های یخ است؛ بنابراین تقریبا همیشه مقداری مه در چنین منطقه ای وجود دارد. ولی فشار زیادی برای انجام پرواز حتی در این شرایط وجود دارد زیرا مردم این سفر را رزرو کرده اند و بابتش پول پرداخته اند. من تصور می کنم که تمام این چیزها، همگی دست به دست هم میدهند.
شرکت پرنسس حاضر به اظهار نظر راجع به این موضوع نشده است ولی برایان اکانر، سخنگوی شرکت، در اظهارنظری گفته است که همه ما در شرکت کشتی های کروز پرنسس، از این خبرهای تراژیک به شدت ناراحت شده ایم و از مقامات در حال تحقیق و همراهیان مسافرانی که در این سانحه آسیب دیدند، به طور کامل پشتیبانی خواهیم کرد.