لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> خانه اپرای سیدنی – مکانی دیدنی که سالانه بیش از 8 میلیون بازدید کننده دارد
خانه اپرای سیدنی - مکانی دیدنی که سالانه بیش از 8 میلیون بازدید کننده دارد

خانه اپرای سیدنی – مکانی دیدنی که سالانه بیش از 8 میلیون بازدید کننده دارد

از زمان افتتاح در 20 اکتبر 1973، بنای زیبای خانه اپرای سیدنی (Sydney Opera House) که مرکزیت جاذبه های گردشگری بندر سیدنی است سالانه بیش از 8.2 میلیون نفر بازدید کننده دارد. اما در این بنای زیبا جاذبه های توریستی بسیار بیشتری از تنها یک ظاهر جذاب وجود دارد. از ساختار پیچیده تا کافه ها و رستوران های معروف و پرطرفدار، این بنا که جزو میراث تاریخی یونسکو نیز قرار گرفته، سورپرایزهای بسیاری برای شما خواهد داشت. گردشگران و بازدید کنندگان از این مرکز می توانند از تورهای نمایشی، کنسرت های راک محلی، غذاها و نوشیدنی ها و حتی وقت گذراندن با یک شیر دریایی بامزه به نام بنی نیز لذت ببرند. با ایران هتل آنلاین همراه باشید.

معماری حیرت انگیز
خانه اپرای سیدنی از همان ابتدا قرار بود که یک بنای حیرت انگیز و یکی از نمادهای ملی استرالیا باشد و این همان چیزی بود که در رقابت جهانی طراحی معماری آن پیش از ساخت دیده شد. بروس بارنتف راهنمای تور گردش در خانه اپرای سیدنی در این باره چنین می گوید: «در قرن 20، سیدنی به نحوی منچستر از کنار دریا انگاشته می شد زیرا یک شهر بین المللی دارای ساختار بندری قدیمی بود. از این رو مهم بود که این ساختمان نمایانگر استرالیای جدید باشد، کشوری با دیدگاه های توسعه ای و با نگاه به خارج». از 233 طرحی که در این رقابت های حضور یافت، طرحی که توسط یک معمار ناشناخته دانمارکی به نام یورن اوتزون بود توجه داوران را به خود جلب کرد.

به جای سازه های جعبه ای شکل که در آن دوران بسیار مرسوم بود، طرح برنده معمار دانمارکی از اشکالی با انحناهای سینوسی و یک نمای منحصر بفرد برخوردار بود که شباهت بسیاری به تعدادی بادبان یا صدف های روی هم انبار شده داشت. این طرح بسیار زیبا بود اما از همان ابتدا نیز مشخص بود که ساخت آن بسیار دشوار است زیرا تا آن زمان چیزی به این شکل و با این جزییات پیچیده ساخته نشده بود. برخلاف مهلت 4 ساله و بودجه ی 7 میلیون دلاری برای ساخت این سازه، تکمیل آن بیش از 14 سال به طول انجامیده و هزینه نهایی ان به رقم باور نکردنی 102 دلار استرالیا رسید.
Construction of the shell-shaped roof.
به دلیل تاخیرهای صورت گرفته، افزایش هزینه ساخت و رابطه ناپایدار بین اوتزون و مهندسان، اوتزون چاره ای جز تغییر طراحی اولیه خود در نیمه راه نداشت. او هیچگاه شخصاً برای دیدن نسخه تکمیل شده طراحی زیبایش به استرالیا بازنگشت اما جایزه پریتزکر پرایز را در سال 2003 به خاطر کارهای خارق العاده اش به ویژه خانه اپرای سیدنی دریافت کرد. بارنت می گوید: «این ساختمان چنان مهم بود که به عنوان ساختمانی که یک کشور را تغییر می دهد از آن یاد می شد. ناگهان استرالیا به نقطه ای پر طرفدار در نقشه جهان تبدیل شد. همه فهمیدند که ما فقط کیک سیب نمی خوریم، به ساحل نمی رویم، موج سواری نمی کنیم و الکل نمی نوشیم، بلکه ما فرهنگ و تمدن نیز داریم».
More than opera

چیزی بیشتر از یک اپرا

علیرغم نامش، خانه اپرای سیدنی بیش از 2.000 نمایش در سال برگزار می کند که تنها 15 درصد آن ها اپرا هستند. در این مکان هم استند آپ کمدی برگزار می شود، هم کنسرت های راک محلی، هم باله، هم ارکستر و هم سخنرانی های فرهنگی، تئاتر، رقص و کنسرت های بین المللی. بارنت می گوید: «وقتی که موسیقی راک و پاپ برگزار می شود، معمولاض از نوع محلی و سنتی است. ما با این موسیقی برای خودمان یک گوشه دنج ساخته ایم. برای برنامه های بین المللی باید خیلی خیلی زودتر برنامه ریزی کرده و رزرو انجام دهید».


توری در پشت پرده

خیلی زود مشخص شد که این ساختمان بسیار بزرگ است. در درون ساختمان 6 سالن بزرگ اجرای برنامه، 1.000 اتاق و 6 رستوران وجود دارد. برای اینکه بازدیدکنندگان در طول روز آزادانه از خانه اپرای سیدنی و فضای داخلی آن لذت ببرند، هر روز راس ساعت 7 صبح یک تور پشت پرده 2.5 ساعته انجام می گیرد. این فرآیند تمامی بخش های ساختمان را در بر می گیرد. صبح هر روز با یک صبحانه مجلل در اتاق سبز ساختمانش شروع می شود که معمولاً مخصوص ستارگان نمایش و اپراست.
Waterfront drinks opera bar sydney
تنها گردشگران نیستند که دوست دارند از خانه اپرای سیدنی دیدن کنند. در تمام طول سال، یک شیر دریایی خز دار نیوزیلندی به نام بنی در قسمت شرقی خانه اپرای سیدنی در حال بازی کردن یا آفتاب گرفتن دیده می شود. به عنوان نماد شانس خانه اپرای سیدنی، بنی آزادانه در اطراف این سازه می چرخد و بازی می کند بدون این که کوچکترین مزاحمتی برای او ایجاد شود. در سال 2016، یک بچه شیر دریایی نیز در آفتاب گرفتن به بنی پیوست اما در ادامه سال اثری از او دیده نشد.
Sunsets to remember

غروب هایی به یاد ماندنی

اگر از کسانی که از خانه اپرای سیدنی دیدن کرده اند در مورد رنگ آن بپرسید، آن ها با قاطعیت رنگ آن را سفید یا بژ توصیف می کنند. اما بیش از 1 میلیون کاشی سوئدی سقفی در این سازه به کار رفته که در طول روز رنگشان تغییر کرده و نمای آسمان را روی خود به تصویر می کشند. در هنگام عصر ظاهر این ساختمان تغییر می کند زیرا رنگ صورتی و نارنجی آسمان هنگام غروب را به خود جذب می کند. بارنت می گوید:«بسیاری از مردم فکر می کنند که سقف این سازه از سیمان پوشیده شده و نمی دانند که سقف از کاشی های تشکیل شده که تصاویر را منعکس می کنند. این کاشی ها در طول شب بسیار نورانی به نظر می رسند که بسیار زیباست».
Waterfront drinks opera bar sydney

نوشیدنی هایی در کنار دریا

برای داشتن بهترین نماهای غروب آفتاب در خانه اپرای سیدنی باید از بخش Opera Bar دیدن کنید. این نقطه از ساختمان در میان مردم محلی و گردشگران به لطف ساختار اسکله ای، فضای شاد و فهرست نوشیدنی و موسیقی متنوع خود در طول هر شب از هفته پرطرفدار است. به گفته بارنت برای دیدن نمایی بی نظیر و خیره کننده از غروب آفتاب بهتر است ساعت 5 عصر به این مکان بیایید. در حالی که این قسمت از خانه اپرای سیدنی به خاطر عصرهای پرانرژی و پرجنب و جوش خود شناخته می شود، اما تجربه صبحانه یا میان وعده در آن نیز فراموش نشدنی خواهد بود.
خوردن غذا مانند ستارگان
خوردن غذا مانند ستارگان
رستوران بسیار زیبای بنلونگ (Bennelong) که در داخل یکی از سازه های بادبانی خانه اپرای سیدنی ساخته شده نامش را از وولاراوار بنلونگ گرفته است، یکی از مردان پیر بومی منطقه که هنگام استقرار مهاجران بریتانیایی در استرالیا در قرن 18 میلادی نقش مترجم و سخنگوی آن ها را بر عهده داشت. خانه اپرای سیدنی در شبه جزیره ای واقع شده که این مرد در آن زندگی می کرده است. این رستوران که ریاست آشپزخانه آن بر عهده پیتر گیلمور، از سرآشپزان مشهور جهان و برنده جوایز متعدد در این حوزه است فضایی بسیار زیبا با سقفی منحصر بفرد دارد که نمای حیرت انگیزی از بندر سیدنی را در اختیار مهمانان قرار می دهد. در این رستوران بهترین غذاهای استرالیایی سرو می شود، از قارچ دنبلان تاسمانیایی تا گوشت گوساله های دره ماسیلی.
پیش از غذا و پس از آن نیز برنامه هایی برای مهمانان اجرا شده و گیلمور منوهای غذایی متعددی را برای تمامی سلیقه های غذایی فراهم کرده است. بارنت می گوید: «در بنلونگ همه چیز به غذاها و نوشیدنی های استرالیایی ختم می شود. منوی غذایی این رستوران بهترین غذاهای استرالیایی را در خود دارد. یک دسر بسیار خوشمزه و بی نقص نیز در منوی غذایی این رستوران وجود دارد که باید حتماً امتحان کنید، دسری به نام پاولوا دون که شبیه خانه اپرای سیدنی طراحی می شود».
Inside the Sydney Opera House.

بهترین زمان برای رفتن به خانه اپرای سیدنی
اگر می خواهید از خانه اپرای سیدنی دیدن کنید به شما توصیه می کنیم که هوشمندانه سفر کنید. این محل هر روزه به صورت یک تور پذیرای 1.200 بازدید کننده است که برخی به صورت مستقل و برخی دیگر در تعداد زیاد به آن وارد می شوند. بارنت بازدید در صبح زود یا آخر شب را توصیه می کند که ازدحام کمتر است هر چند تورها طوری طراحی شده اند که کمترین میزان ازدحام و شلوغی در درون ساختمان ایجاد شود. از دیگر زمان های مناسب می توان به روزهای تعطیل در ماه ژانویه، روزهای گرم تابستان یا بعدازظهرهای بارانی اشاره کرد.
بارنت در این باره نیز چنین گفته است:«به نظر من 9 صبح یک روز یکشنبه بهترین زمان برای بازدید است. به طور کلی می توان گفت که در این موقع از روز دسترسی خوبی به تمامی تئاترها داشته و زمانی بسیار آرام و بدو ازدحام برای دیدن این مکان است. در اینجا زیاد باران نمی بارد اما اگر ببارد بسیار شدید است و همه جا را آب فرا می گیرد. در چنین روزهای بارانی مردم بازدید از خانه اپرای سیدنی را بهترین گزینه برای گذراندن روز می دانند».

شرایط اخذ ویزای استرالیا
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر