خانه >> راهنمای سفر >> برنامه ریزی یک سفر خانوادگی
برنامه ریزی یک سفر خانوادگی

برنامه ریزی یک سفر خانوادگی

رفتن به تعطیلات می تواند برای شما و خانوادیتان شگفتی های زیادی را به همراه داشته باشد. بعلاوه می توانید از کار طاقت فرسا برای مدتی فاصله بگیرید و استراحت کنید (و حتی برای بهبود سلامتی). یک تعطیلات همچنین می تواند یک شانس فوق العاده برای اعضای خانواده ی شما باشد تا دور یکدیگر جمع شوید. به تعطیلات رفتن می تواند باعث شود تا فرصت داشته باشید تا در حالی که بخش های جدیدی از دنیا را به فرزندانتان شان می دهید٬ زمان با کیفیتی را با آنها سپری کنید.

قسمت اول

برای گزینه های سفرتان طوفان فکری به راه اندازید

۱. علاقمندی هایتان را به عنوان یک خانواده لیست کنید
به عنوان یک گروه٬ خانواده ی شما به چه فعالیت هایی علاقمند است؟ آیا از باهم به کوهنوردی رفتن٬ شنا کردن یا بازدید مکان های جدید لذت می برید؟ لیست کردن بعضی از اینها بر روی کاغذ٬ کمک می کند تا لیستی از مکان هایی که پتانسیل رفتن دارند را داشته باشید. در اینجا چند مکان رایج برای سفر کردن آمده است:

. ساحل: ساحل جذابیت های زیادی برای خانواده ها دارد. بازی کردن روی شن ها و موج ها٬ ساعت های سرگرم کننده ای را برای فرزندانتان به همراه خواهد داشت و شما قادر خواهید بود تا در زیر نور آفتاب دراز بکشید و کتاب بخوانید.

. دریاچه: اگر در یک مکان خشک زندگی می کنید٬ یک دریاچه می تواند مقصد آبی عالی برای شما باشد. می توانید به فرزندانتان سوار شدن به قایق های کانو و کایاک را آموزش دهید و همچنین می توانید از مناظر زیبای اطراف دریاچه لذت ببرید.

. کوه ها: اگر خانواده ی شما کوه نوردی را دوست دارند و علاقمند هستند تا درباره ی طبیعت بیشتر بدانند٬ یک تعطیلات در کوه ها می تواند فرصت خوبی برای رشد بیشتر به عنوان یک خانواده باشد.

. شهر: اگر می خواهید به موزه ها٬ معماری الهام بخش و رستوران های جدید بروید٬ آنگاه یک شهر می تواند مقصدی عالی برای تعطیلات شما باشد.

. سفر دریایی: یک سفر دریایی همچنین می تواند گزینه ای فوق العاده باشد و از آنجایی که معمولا برنامه ها و فعالیت های گروهی نیز در آن برگزار می شود٬ برای خانواده ها می تواند جذاب باشد.

. شهربازی یا پارک آبی: این ها می توانند برای کودکانتان بسیار جذاب باشند ولی شما باید چیزهایی نیز برای خودتان پیدا کنید که شما را نیز سرگرم کند.

۲. بودجه ی خود را مشخص کنید
 Define your budget
معمولا بودجه ی شما مشخص می کند چه مدل سفری را می توانید انتخاب کنید. مسافرت ساحلی در داخل کشور می تواند نسبت به مسافرت به دیگر کشورها به صرفه تر باشد. بعضی از چیزهایی که باید برای آن ها بودجه در نظر بگیرید٬ در زیر آمده است:

. هزینه های جابجایی (هواپیما٬ قطار یا پول بنزین): مطمئن شوید که هزینه ی بلیط همه ی اعضای خانواده را برای سفر درنظر گرفته اید. اگر تصمیم به اجاره کردن ماشین گرفته اید و یا به محض رسیدن٬ با تاکسی حرکت کنید٬ باید این هزینه ها را نیز در نظر بگیرید.
. اقامت: هتل ها گزینه های رایجی هستند ولی اگر خانواده ی بزرگی دارید٬ شاید بخواهید یک خانه اجاره کنید.
. غذا: احتمالا باید هزینه های غذا خوردن در رستوران را نیز به حساب بیاورید ولی ماندن در مکانی با آشپزخانه برای صرفه جویی در هزینه ها کمک خواهد کرد.
. سرگرمی: شهربازی ها٬ نمایش ها٬ کنسرت ها یا موزه ها. شما باید هزینه ی بلیط این مکان ها را نیز در بودجه بندی خود لحاظ کنید.

۳. برای تاریخ های بالقوه برنامه ریزی کنید
 Plan for potential dates
با توجه به برنامه ی مدارس٬ تابستان یکی از محبوب ترین زمان ها برای سفر است ولی تنها گزینه نیست. تعطیلات بهاری و زمستانی نیز زمان های خوبی برای رفتن به مسافرت می باشد.

. اصولا٬ ارزانترین زمان سال برای مسافرت کردن٬ سه هفته ی بین جشن شکرگذاری و کریسمس ( گرانترین تاریخ های مسافرتی) است ولی این می تواند زمان سختی برای فرزندانتان باشد. مخصوصا وقتی که به مدرسه می روند و درگیر امتحانات پایانی هستند یا برنامه های جذاب آخر سال مثل کنسرت ها در حال برگزاری است. اگر می خواهید در این بازه سفر کنید٬ حتما برنامه ریزی خود را با درنظر گرفتن برنامه ی تحصیلی فرزندانتان انجام دهید.

چگونه در اتاق هتل خوش بگذرانیم
ادامه مطلب

. مسافرت کردن به مکان های مشهور در تاریخ هایی که آب و هوا ایده آل نیستند٬ کمی ارزانتر است. بیشتر مکان های واقع در نیمکره ی شمالی در تابستان گران ترین قیمت خود را دارند. برای سفر کردن به اروپا٬ در پاییز می توانید نرخ های بهتری را پیدا کنید یا برای رفتن به زمین های اسکی نیز٬ اواخر بهار ارزان تر است. چون این ها زمان های ایده آل برای بازدید از این مکان ها نیستند.

. اگر تصمیم دارید تا در اواسط فصول تحصیلی فرزندانتان را به مسافرت ببرید٬ از قبل برنامه ریزی کنید. تا جایی که می شود زودتر با معلم های فرزندانتان صحبت کنید تا بچه ها بتوانند تکالیفشان را زودتر انجام دهند.

. اگر فرزندتان امتحان نهایی دارد٬ در آن تاریخ سفر خود را برنامه ریزی نکنید. ممکن است برای آن ها خیلی سخت بشود.

قسمت دوم

برنامه ریزی منطقی برای سفر

۱. بلیط های هواپیما را بخرید
Purchase airline tickets
اگر برنامه دارید تا بلیط هواپیما بخرید٬زودتر تهیه کنید تا بهترین قیمت ها را از دست ندهید. برای این هدف باید ۶ الی ۸ هفته قبل از پرواز بلیط خود را تهیه کنید.

. به یاد داشته باشید که کودکان زیر ۲ سال می توانند رایگان سوار هواپیما شوند ولی مجبورید در کل پرواز٬ آن ها را بر روی پای خود نگه داری کنید.
. قیمت بلیط ها را در سایت های اینترنتی چک و مقایسه کنید. مقایسه کردن این امکان را به شما می دهد تا بهترین قیمت را در بهترین زمان پیدا کنید.
. یکشنبه ها و دوشنبه ها معمولا ارزان ترین روزها برای پرواز هستند. در حالی که چهارشنبه ها و پنج شنبه ها گران ترین نرخ ها را دارند.
. به یاد داشته باشید که هواپیما محدودیت بار دارد. بیشتر خطوط هوایی بار شما را به دو چمدان و یک کیف شخصی محدود می کنند. فرزندانتان را برای سبک سفر کردن تشویق کنید؛ کم اهمیت ترین چیزی که باید نگران آن باشید٬ سنگینی بار شماست.

۲. رزرو آنلاین هتل انجام دهید
Book your accommodation
شما باید تحقیق کنید و قیمت هتل های مختلف را مقایسه کنید. همچنین می توانید خانه های اجاره ای و ویلایی را در سایت های اینترنتی پیدا کنید.

. فاکتورهای مختلفی را برای محل اقامت در نظر بگیرید. آیا مکانی مرکزی است که شما بتوانید برای رسیدن به جاهای مورد نیاز پیاده بروید یا آیا نیاز است که ماشینی کرایه کنید یا تاکسی بگیرید؟ آیا برای آماده کردن غذا٬ آشپزخانه دارد؟
. نظرات کاربران را درباره ی محل اقامت خود بخوانید. آیا هتل امن و تمیز است؟
. ممکن است یک اقامتگاه تمتم عیار را رزرو کنید. این مکان ها معمولا هزینه ی تمامی غذاها و نوشیدنی های مورد نیاز شما را بر روی قیمت هتل لحاظ می کنند و نیازی به رفتن به بیرون ندارید.

۳. فعالیت های دیگری را برنامه ریزی کنید
 Plan other activities
ممکن است نیاز باشد تا فعالیت های دیگری را نیز از قبل برنامه ریزی کنید٬ مخصوصا اگر امکان تمام شدن بلیط ها وجود داشته باشد. خریدن بلیط های تئاتر٬ شهربازی ها یا بلیط های تورهای سیاحتی.

. با فرزندانتان درباره ی کارهایی که قرار است انجام دهید صحبت کنید. اگر آن ها زمان داشته باشند تا بتوانند برای خود برنامه ریزی کنند٬ اصولا در طول تعطیلات٬ بیشتر حس مشارکت و همکاری خواهند داشت.
. این مورد را مد نظر قرار دهید که هتل٬ فعالیت هایی را برای کودکان از جمله نمایش٬ بازی ها یا بازی های گروهی داشته باشد.

۴. برای فرزندتان پاسپورت بگیرید
 Get your child a passport
اگر با هواپیما به خارج از کشور می روید٬ بدون توجه به سن٬ فرزندتان نیازمند پاسپورت است. اگر او زیر ۱۶ سال است٬ باید برای پاسپورت وی به صورت شخصی و در یک آژانس محلی اقدام کنید و فرزندتان را با اسناد مورد نیاز با خود ببرید.

۵. با هواپیما مسافرت کنید
Travel to your destination on an airplane
نصف مشکلات سفر در زمان رسیدن به مقصد است. ممکن است سخت باشد٬ مخصوصا وقتی بچه دارید.

. برای مسافران هوایی٬ هرچه می توانید زودتر آماده شوید. از مدارک خود زودتر و در خانه پرینت بگیرید تا قبل از چک شدن کیف ها٬ در صف اضافی فرودگاه نایستید.
. با بچه هایتان درباره ی اینکه سفر با هواپیما چگونه است٬ از قبل صحبت کنید٬ مخصوصا وقتی که بار اولشان است یا سفر قبلیشان را به یاد نمی آورند. برایشان توضیح دهید که وقتی به بخش امنیتی می روند٬ باید کفش ها و ژاکت هایشان را در بیاورند و باید کیف ها و اسباب بازی های خود را درون سبدی قرار دهند و بر روی نوار نقاله بگذارند.
. به آن ها بگویید کخ فرودگاه ممکن است چقدر شلوغ شود و باید در تمام مدت در کنار شما بمانند.
. برای وسایل دم دستتان از کوله پشتی استفاده کنید. کوله پشتی باعث می شود تا دستان شما آزاد باشد و برای نگاه داشتن کودکان در کنار خود راحت تر خواهید بود.
. برای بخش امنیت آماده باشید. اگر با صندلی کودک در خودرو یا یک کالسکه سفر می کنید٬ هر دوی اینها باید از بخش امنیت عبور کنند و امکان بررسی مجدد آن ها در دروازه ی ورودی پرواز نیز وجود دارد و نمی توانید آن ها را در قفسه ی بالا سرتان در هواپیما نگه داری کنید.
. محدودیت های به همراه داشتن مایعات مثل ژل یا اسپری ها را به یاد داشته باشید ولی این محدودیت ها شامل شیر بچه نمی شود و می توانید هرچقدر که نیاز دارید با خود همراه داشته باشید.
. برای سرگرم شدن کودکان٬ اسباب بازی بیاورید. بهترین اسباب بازی های همراه می تواند کتاب رنگ آمیزی٬ استیکرها٬ آهنرباها و بازی هایی که قطعات کوچک ندارند٬ باشد.
. مطمئن شوید که کودک شما می داند تا از هدفون استفاده کند یا صدای وسیله ی الکترونیکی خود را در طول سفر قطع کند.
. با خود تنقلات زیادی به همراه ببرید مثل آجیل٬ میوه ی خشک شده و … . در حالی که نمی توانید با خود بطری آب به فرودگاه ببرید٬ باید بیشتر از بطری آب هایی که هواپیما به شما می دهد خریداری کنید٬ چون ممکن است بچه ها تشنه بشوند.

۶. به سمت تعطیلات رویایی خود رانندگی کنید
Drive to your dream vacation
برای مقاصد نزدیکتر٬ احتمالا هم ارزانتر و هم راحت تر است که با خودرو سفر کنید. ولی رانندگی هزینه هایی دارد حتی با وجود خوش رفتارترین کودک. در اینجا چند مورد را برای سرگرم نگه داشتن کودکتان در طول یک رانندگی طولانی برایتان آورده ایم:

. توقف های برنامه ریزی شده داشته باشید. مطمئن شوید که همه قبل از سوار شدن به ماشین٬ حمام رفته باشند٬ حتی اگر فکر می کنند که نیاز ندارند. از اینجا٬ شما باید برنامه ریزی کنید که هر دو ساعت توقف داشته باشید.
. اگر به سفر جاده ای کوتاه می روید٬ برنامه ی حرکت خود را با توجه به ساعات خواب کودکتان تنظیم کنید. به عنوان مثال٬ اگر دقیقا بعد از نهار٬ چرت میزنند٬ سعی کنید در تقریبا در همان زمان حرکت کنید و کودکتان بیشتر مسیر حرکت را خواب خواهد بود.
. مدارک خود را منظم دسته بندی کنید. در یک سفر جاده ای٬ باید مدارک مرتبط را کنار یکدیگر قرار دهید٬ مثل نقشه ها٬ رزرواسیون هتل ها یا کمپ ها٬ لیستی از رستوران هایی که می توانید در آنجا توقف کنید. همه چیز را در یک پوشه زیر صندلیتان نگه دارید.
. به کودکتان سطحی برای کار کردن بدهید. یک میز کوچک برای کودکتان بیاورید تا بتواند بر روی آن نقاشی کند یا کتاب ها را رنگ آمیزی کند یا پازل درست کند و …. این به سرگرم شدن آنها کمک می کند.
. برای رفتار خوب٬ به کودکتان جایزه بدهید. قبل از شروع کردن سفر خود٬ با خود مقدار یسکه به همراه ببرید و هروقت که فرزندتان کار خوبی کرد٬ مثل به اشتراک گذاشتن اسباب بازی با خواهر یا برادرش یا وقتی که خواندن یک کتاب را به انتها رسانده است٬ به او جایزه دهید. او می تواند از این پول برای خرید سوغاتی در مقصد استفاده کند.
. در نظر داشته باشید که وقتی در شب مسافرت می کنید٬ به آنها اسباب بازی های درخشان بدهید.

10 تصمیم در سال جدید
ادامه مطلب

قسمت سوم

از تعطیلات خود لذت ببرید

۱. برنامه ی باز داشته باشید
 Keep an open schedule
وقتی که رسیده اید٬ سعی نکنید بیش از حد برنامه ریزی کنید.

. روزانه یک یا دو برنامه ی اصلی داشته باشید ( مثل رفتن به باغ وحش یا آکواریوم). تعداد فعالیت هایی که انجام می دهید به سن و استقامت کودک شما بستگی دارد ولی چیزهای زیادی را در یک روز برنامه ریزی نکنید. باید زمانی را برای استراحت کردن بین فعالیت های فیزیکی یا تماشای مناظر در نظر بگیرید.
. به یاد داشته باشید که داغ ترین ساعات روز در تابستان از ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر می باشد. این زمان ها٬ زمان های خوبی برای فعالیت های بیرونی کودکانتان نیست‌( مثل پیاده روی یا دوییدن).
. ذهنی باز و انعطاف پذیر داشته باشید. اگر کودکتان غیر منطقی رفتار می کند٬ چون آن برنامه در لیست شما قرار دارد٬ او را مجبور به انجام فعالیت نکنید.

۲. با خانوادیتان خاطره بسازید
Build memories with your family
از فرزندانتان بخواهید تا موارد خاطره انگیز سفر را با خود نگاه دارند. مثل بلیط ها٬ بسته ی شکلات هایی که از جای مورد علاقه شان خریده اند٬ صدف های دریایی٬ حتی مقداری خاک یا شن از ساحل مورد علاقه ی خود.
۳. اجازه ی فعالیت های مختلف گروهی را بدهید
Allow for different group activities
به عنوان یک خانواده٬ ممکن است انجام داده همه ی فعالیت ها برای همه ی اعضا خوشایند نباشد ولی شما باید آزادانه اجازه ی فعالیت های متفاوت را به اعضای خانوادیتان بدهید.
. برای مثال٬ اگر شما و دخترتان دوست دارید به خرید بروید٬ ولی همسر و پسرتان دوست دارن به موج سواری بروند٬ شما نباید مشکلی با این جدایی کوتاه مدت داشته باشید.
۴. برای داشتن زمان های با کیفیت برنامه ریزی کنید
 Plan for quality couple time
اگر از داشتن یک شام خوب با همسرتان در بیرون از خانه لذت می برید٬ هتل های بسیاری سرویس هایی برای نگه داری از کودکان ارائه می کنند و که شما می توانید برای زمان های دیروقت از آن ها استفاده کنید.

. اگر با زوجی دیگر مسافرت می کنید که بچه دارند٬ می توانید زحمات نگه داری از بچه را بین خودتان تقسیم کنید.

برای سفر به لندن چگونه وسایل خود را جمع آوری کنیم
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر