×

جشن کریسمس در کشورهای مختلف

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۷
دسته بندی آداب و رسوم
جشن کریسمس در کشورهای مختلف
ظهور دوره ی آماده شدن جهت برگزاری مراسم میلاد مسیح است که چهار یکشنبه پیش از آن آغاز و به میلاد مسیح ختم می شود. به عبارت دیگر جشن ظهور چهار یکشنبه قبل از 25 دسامبر آغاز می شود و یک فصل است، فصلی که در بسیاری از کلیساها برگزار می شود، در واقع یک دوره ی انتظار و زمان آماده شدن برای تولد عیسی مسیح و جشن کریسمس است. منظور از زمان انتظار، انتظار برای ظهورمسیح است و به این جشن "Sunday Advent "گفته می شود. کلمه ی Advent یک ریشه ی لاتنینی دارد و از کلمه ی Adventus به معنای "آمدن"گرفته شده است.
بنا به سنت مسیحیان این دوره، فصلی برای طلب مغفرت محسوب می شود و در واقع یک دوره ی چهار هفته ای برای برای کسب آمادگی روحانی برای عید مسیح به شمار می رود. در این دوره حلقه های ظهور از کاج می سازند و چهار شمع به ازای هر یکشنبه در میان آن ها قرار می دهند و هر یکشنبه یکی از آن ها را روشن می کنند. شهرها و خانه ها در دوران ظهور با شمع و درخت کاج مزین می شوند و مسیحیان با این جشن به نوعی به پیشواز کریسمس می روند. از آن جایی که آیین های برگزاری مراسم مذهبی در کشورهای مختلف تا حدی متفاوت است و مراسم ظهور نیز در هر کشوری آداب و رسوم خود را دارد، در این مقاله به سنت ها و آیین های قبل از کریسمس در کشورهای مختلف می پردازیم. با ما همراه شوید تا با این جشن بیشتر آشنا شویم، ایران هتل آنلاین با رزرو هتل های ایران همراه شماست.
جشن ظهورمسیح
جشن ظهور در برخی از کشورهای جهان
انگلستان: در این کشور جشن ها و سنت های بسیاری در فصل ظهور برگزار می شود که قدمت دیرینه دارند، اما در سال های اخیر مراسم جدیدی به نام کریستینگل( Christingle) در این کشور شکل گرفته است. کریستینگل یک شی نمادین و در واقع یک پرتقال است، که بر روی آن شمعی قرار داده، سپس آن را با روبان قرمز و شکلات تزئین می کنند. استفاده از آن یک حالت سمبلیک دارد و به نور جهان اشاره می کند، مسیحیان هنگام جشن ظهور آن را روشن کرده و در دست می گیرند و با مراسمی که با سرود و نیایش و آواز مذهبی همراه است، تولد مسیح را جشن می گیرند. این مراسم گاهی در ابتدای جشن ظهور و گاهی در شب کریسمس برگزار می شود. برای حضور در این جشن شما می توانید به یکی از کلیساهای معروف انگلستان مانند کلیسای جامع سالزبری بروید و از نزدیک این مراسم را مشاهده کنید.
جشن ظهورمسیح
آلمان: این جشن در آلمان معمولا به این صورت برگزار می شود که خانواده های آلمانی چهار شمع برای چهار یکشنبه ی جشن ظهور تهیه کرده و آن را به صورت حلقه ی گل با درخت کاج تزئین می کنند، سپس هر یکشنبه دور شمع و تاج گل حلقه زده و با روشن کردن یک شمع و خواندن سرود جشن می گیرند. میزبان جشن ظهور در این هنگام با نوعی شیرینی یا کوکی از میهمانان پذیرایی می کند. در شهرهایی مانند مونیخ که پر از مغازه هایی است که اشیا و اجناس کریسمس در آن ها فروخته می شود، دوره ی جشن ظهور محسوس و دیدنی است و در آن کنسرت هایی به مناسبت جشن ظهور برگزار می شود. شما می توانید این مراسم را درکلیساهای مونیخ ببینید، یکی از این کلیساها، کلیسای آزام مونیخ است.
جشن ظهورمسیح
کرواسی: بخش زیادی از مردم این کشور کاتولیک هستند، بنابراین جشن ظهور یکی از مراسم مهم و جدانشدنی از زندگی مذهبی آن به شمار می رود. برخی از کروات ها از 25 نوامبر با جشن ظهور، خود را برای کریسمس آماده می کنند. در ماه دسامبر حال و هوای کریسمس کاملا در زاگرب احساس می شود و شما می توانید مغازه های دلپذیر این شهر را ببینید که در با لوازم و اشیائ مورد نیاز برای جشن کریسمس آراسته و تزئین شده اند. کلیسای جامع و بلند زاگرب یکی از مکان هایی است که برای حضور در این جشن می توانید از آن دیدن کنید.
جشن ظهورمسیح
مجارستان: مراسم جشن ظهور در مجارستان با شکوه و مفصل برگزار می شود. در این کشور علاوه بر تاج و گل و شمع و شکلات، سنت دیگری نیز هرسال انجام می شود و آن برپا داشتن نماز صبحگاهی است.
این مراسم سحرگاهی از اولین یکشنبه ی جشن ظهور تا اولین روز جشن کریسمس ادامه پیدا می کند و به آن گردهمایی طلایی ( Mass Angelic) گفته می شود. در این دوره کنسرت های موسیقی زیادی در بوداپست و شهرهای دیگر اجرا می شود که شور و نشاط قبل از کریسمس را به خوبی بیان می کنند. مجارها هنگام جشن ظهور شیرینی مخصوصی به نام بیگلی Bigili)) را آماده و سرو می کنند، که نوعی شیرینی سنتی و رولت است و با مغز گردو پر می شود. دیدن این مراسم در بزرگترین کلیسای بوداپست به نام سنت استفان خالی از لطف نیست.
جشن ظهورمسیح
مکزیک: جشن ظهور در مکزیک مراسم مذهبی است که Las posadas(کاروانسراها) نامیده می شود، این جشن یکی از مهم ترین و رنگارنگ ترین سنت های اسپانیایی است که در مکزیک آن را از 16 تا 24 دسامبر برگزار می کنند. دراین مراسم هر روز عصر بچه ای با لباس فرشته ها، بچه های دیگر را گرداگرد شهر می گرداند و رنج ها و دشواری های مسافرت های مریم مقدس و یوسف نجار را از ناصره به بیت الحم و در جستجوی پناهگاه بازگو می کند. آن ها به دنبال پناهگاه از خانه ای به خانه ی دیگر می روند و در طی مسیر نماز و دعا می خوانند. در پایان سفر زمانی که در نهایت، سرپناهی در اختیار آن ها قرار گرفت، با غذا، نوشیدنی و پینتاس(pinatas) از آن ها پذیرایی می شود و همه در جشن شرکت می کنند. این جشن در بخش هایی از ایالت متحده و آمریکای لاتین برگزار می شود. این مراسم در مکزیک با فرهنگ مکزیک در هم آمیخته شده و یک جشن رنگارنگ و پراهمیت به شمار می رود. شما می توانید این مراسم را در کلیسای جامع مکزیکوسیتی ببینید.
جشن ظهورمسیح
لهستان: جشن ظهور برای مردم کاتولیک لهستان، زمانی است که در آن به نیایش و روزه داری می پردازند تا برای ظهورمسیح و کریسمس آمادگی روحانی کسب کنند. آن ها مراسم صبحگاهی مخصوص خود را زمانی آغاز می کنند که هنوز هوا روشن نشده است، آن ها شمع می افروزند و در این مراسم روشن کردن شمع به صورت نمادین آمدن نور و رستگاری را نوید می دهد. در طی جشن ظهور مردم لهستان با تزئین درخت کریسمس و پختن شیرینی های مخصوص عید، خود را برای کریسمس آماده می کنند. در این روزها شهرهای لهستان پر از غرفه های کوچک و آراسته ای می شود که به مردم هدایای کوچکی مانند کارت و شکلات هدیه می دهند، در اولین یکشنبه ی ظهور میدان های مهمی مانند میدان رینک کراکوف به زیبایی تزئین می شود. کلیسای مریم مقدس، یکی از قدیمی ترین کلیساهای این شهر است، که از مشخصه های آن برج های نامتقارن آن می باشد.
جشن ظهورمسیح
اتریش: شهر زیبا ومعروف سالزبورگ در این دوره یک فضای کاملا شگفت انگیز دارد، فروشگاه ها و بازار های مخصوص کریسمس، کنسرت های جشن ظهور و مراسم سنتی و مردمی در سطح شهر، بازدید کنندگان شهر جادویی موتزارت را به شدت شیفته ی خود می کند. در سالزبورگ محوطه ی کاخ هلبورن با کاج و گل و چراغ تزئین و نورپردازی می شود. از برنامه های جذاب و خاص این شهر اجرای سرود زیبا و مقدس کریسمس با نام شب خاموش (Silent Night) است. این شهر جایی است که این سرود برای اولین بار در آن نوشته واجرا شد. کلیسای جامع سالزبورگ نماد این شهر می باشد.