×

باغ جهان نما، زینتی در دل زمین

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
دسته بندی ایرانگردی
باغ جهان نما، زینتی در دل زمین
ایران از جمله کشورهای زیبا و خوش آب و هوا در جهان است که به کشور چهار فصل شهرت دارد. استان هایی از کشور دارای طبیعتی بکر و زیبا هستند. اماکن تاریخی کشور نیز از شکوه تمدن در ایران خبر می دهند.

استان فارس یکی از زیباترین استان های کشور است که علاوه بر طبیعت زیبای خود، دارای ابنیه تاریخی بسیاری است. رزرو هتل در شیراز و سایر شهرهای این استان، مسافرت و اقامت را در این گلستان زیبای کشور لذت بخش تر خواهد کرد. هتل بزرگ چمران و هتل زندیه از مهم ترین هتل های شیراز محسوب می شوند.
باغ جهان نما یکی از اماکن دیدنی در شهر شیراز است. دو نمونه از سوالات متداول در حوزه گردشگری استان فارس این است که، باغ جهان نما شیراز کجاست؟ باغ جهان نما ساعت بازدید مشخصی دارد؟ پاسخ این سوالات را می توانید در ادامه این متن بیابید.
 
آشنایی با شیراز:
شیراز مرکز استان فارس است. این شهر زیبا دارای پیشینه تاریخی بسیار زیادی است که سبب جذب بیشتر بازدید کننده در سال های اخیر گشته است. شیراز جمعیتی بالغ بر ۱۸۶۹۰۰۱ نفر دارد. این شهر در بخش مرکزی استان فارس قرار دارد.

نام قدیمی این شهر در کتب تاریخی تیرازیس و شیرازیس بوده است. فالوده شیرازی و مسقطی از جمله مواد خوراکی مشهور این شهر است. شهر شیراز در دوره صفاریان و زندیه به عنوان پایتخت ایران انتخاب گردیده است.
 
باغ جهان نمای شیراز:
باغ ها و گلستان های زیادی در شهر شیراز وجود دارد که زیبایی آنها قابل توصیف نیست. باغ ارم، باغ تخت و باغ دلگشا از جمله این باغ ها به شمار می روند. باغ جهان نما، یکی از معروف ترین باغ های شیراز است.
قدمت این باغ به قرن ها پیش باز می گردد. باغ جهان نما در گذشته در بیابان جعفرآباد و مصلی قرار داشته است. زیبایی و جلوه این باغ در دوران حکومت آل مظفر و آل اینجو در بالاترین سطح خود بوده است.

با یورش تیمور گورکانی به شیراز، تمام باغ های این شهر در اختیار او قرار گرفت. زیبایی بی بدیل باغ جهان نما به قدری تیمور گورکانی را شیفته خود ساخت که در بازگشت او به زادگاهش، دستور ساخت نمونه ای مشابه از این باغ را صادر نمود. در پایان ساخت این نمونه در سمرقند، تیمور گورکانی آن را باغ جهان نما نامید تا یک بنای مشابه از باغ جهان نمای شیراز در سرزمین مادری اش وجود داشته باشد.
ابن عربشاه، یکی از مورخان به نام در دوره تیموری بود که باغ جهان نما را زینت الدنیا نامیده بود و در کتاب خود بارها از آن نام برده بود. باغ جهان نما در نزدیکی آرامگاه حافظ قرار دارد و درختان آن با آب رودخانه رکنی آبیاری می شده است.
 
پیشینه تاریخی باغ جهان نما:
در سال ۱۱۸۵ ه.ق، کریم خان زند دستور داد تا دور تا دور این باغ را حصارکشی نمایند. سپس به دستور کریم خان در مرکز این باغ یک عمارت کوچک ساخته شد. مسیرهای مشخصی در اطراف عمارت کوشک در باغ جهان نما تعبیه شده تا رفت و آمد به این بنا از این طریق میسر گردد.

اطراف مسیرهای منتهی به عمارت کوشک، به وسیله درختان مختلف آراسته شد. این باغ شباهت زیادی به باغ نظر دارد. در بخش جنوبی باغ جهان نما، بقایای یک آب نمای قدیمی وجود دارد. در بخش انتهایی ضلع جنوبی باغ جهان نما یک بنای تاریخی وجود دارد که ساخت آن به دوره قاجاریه باز می گردد.
مورخان معتقدند که آبنمای موجود در ضلع جنوبی باغ، آب را به سمت حوض مقابل بنای مرتبط به دوره قاجار هدایت می نموده است. به گفته مهدی قلی هدایت مخبر السلطنه که در سال ۱۳۳۳ ه.ق به این باغ سفر کرده، اغلب درختان باغ جهان نما را درختان انار تشکیل داده بود. این باغ زیبا و رویایی در همین سال به میرزا محمد باقر خان پیشکار تعلق داشته است.
اما در سال ۱۳۸۳ ه.ش، شهرداری شیراز به کمک اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، اداره این باغ را بر عهده گرفت و به مرمت سازی بخش هایی از آن پرداخت.
 
توصیف فضای داخلی باغ جهان نما:
امروزه باغ جهان نما بیش از ۲.۸ هکتار مساحت دارد. از این مساحت بیش از ۳۵۰۰ متر مربع را فضای سبز باغ به خود اختصاص داده است. درختان شمشاد، سرو، نارنج و انار و بوته گل های اطلسی، بنفشه، رز و ... فضای داخلی باغ را بی نظیر نموده است.

عمارت مرکزی باغ جهان نما دارای اتاق های دو طبقه و چهار شاه نشین مجزا می باشد. در گذشته از پنجره های چوبی در عمارت کوشک استفاده شده بود که بعد از بازسازی این عمارت، پنجره های فلزی جایگزین آنها شد.
فضای سبز اطراف عمارت مرکزی به صورت باغچه هایی مربع شکل است که تماما با چمن و بوته های گل پوشیده شده است. اطراف این باغچه ها نیز به وسیله درختان تنومند و قدیمی حصارکشی شده است. گلکاری داخل باغچه های باغ اغلب به صورت شکل های منظم است و گاه یادآور فرش های ایرانی می باشد.
 
مسیرهای دسترسی به باغ جهان نما:
باغ جهان نما در منطقه ای خاص بنا شده است که امروزه در ورودی شهر شیراز قرار گرفته است. خیابان های اطراف باغ جهان نما به هفت تنان، دروازه قرآن، حافظیه، باغ ملی و سایر اماکن دیدنی منتهی می شوند.
تاکسی های مسافربری و اتوبوس های درون شهری بهترین گزینه های انتقال مسافران به باغ جهان نما محسوب می شوند. هزینه این وسایل نقلیه عمومی به نسبت هزینه استفاده از خودروی شخصی بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر است.