×

آبشار فدامی شیراز، پدیده زیبای طبیعت

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۵
دسته بندی ایرانگردی
آبشار فدامی  شیراز، پدیده زیبای طبیعت
برای دیدن آبشاری زیبا به دل جاده می زنیم، این بار مقصدمان خطه ی سرسبز گیلان نیست، بلکه برای دیدن آبشار فدامی به استان فارس سفر می کنیم. این استان پهناور که برای ما یادآور تخت جمشید و پاسارگاد است، جاذبه های طبیعی بی نظیری دارد، که شاید کمتر از آثار تاریخی آن مورد توجه باشد، اما بدون شک گردشگران و عاشقان طبیعت بی صبرانه مشتاقند که این پدیده های زیبا وبی همتا را کشف کرده و بار سفر ببندند، و این طبیعت زیبا را از نزدیک لمس کنند. با اطمینان می توان گفت که آبشارها و چشمه های زلالی که در این استان وجود دارند، جلوه های نابی از شگفتی های طبیعت هستند، و چنان به زیبایی در دل این طبیعت وحشی دلبری می کنند، که برای لحظه حس می کنیم که در عالم رویا هستیم. پس شما هم با ما همراه شوید، تا با یکی از آبشارهای شگفت انگیز این استان بیشتر آشنا بشویم. ایران هتل آنلاین در این سفر همراه شماست. رزرو آنلاین هتل های شیراز در هرجا و هر زمان به شما این امکان را خواهد داد که آسوده خاطر و هوشمندانه سفر کنید.
آبشار فدامی
آبشار فدامی
در نزدیکی شهر فدامی داراب آبشاری قراردارد که به آبشار فدامی مشهور است، این آبشار که یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری داراب به شمار می رود، دارای ویژگی های منحصربه فردی است که آن را از آبشارهای دیگر ایران متمایز کرده است. این آبشار مجموعه ای است از آب های شور وشیرین و سرد وگرم، در واقع آبشار فدامی پدیده ی شگفت انگیزی است که شاهکار خلقت است. آب شیرین این آبشار در تابستان بسیار خنک و گواراست، و در زمستان گرم است، و آب شور بر عکس آب شیرین در تابستان گرم و در زمستان خنک است. این ویژگی عجیب که همگان را متحیر و مجذوب می کند، گردشگران را از دور دست ها به این منطقه می کشاند، تا این آبشار را از نزدیک ببینند و غرق تماشا شوند.
داراب
باور کردنش مشکل است که چشمه ای از دل زمین گرم و سوزان بیرون بیاید و سرچشمه ی آب شورآبشار فدامی باشد. اما این چشمه در 500 متری آبشار فدامی است، و با نخل های خودرویی احاطه شده که زیبایی آن را دوچندان کرده است، ارتفاع این آبشاردر حدود 10 تا 15 متر می باشد. آب شیرین آبشار از چشمه ای که در فاصله ی یک کیلومتری آن است سرچشمه می گیرد و بعد از فرود آمدن از ارتفاع 12 تا 20 متری به رودخانه ی دائمی می ریزد. این آب منبع تامین آب شرب فدام و روستاهای اطراف است. آب این آبشار چشمه های بستان و مرزکوه رستاق سرچشمه می گیرد و پس از سرازیر شدن در حوضچه ی پایین آبشار، به صورت یک رودخانه ی دائمی بر زمین جاری می شود.
عرض آبشار آب شیرین در گذشته 800 متر بود، اما متاسفانه خشکسالی و استفاده ی بی رویه از آب چشمه ها و رودهای بالاتر باعث کوچکتر شدن آبشار فدامی شده است. و آبشار آب شیرین که درگذشته عریض ترین آبشار کشور به شمار می رفت، امروز عرضی در حدود 200 متر دارد.
آبشار فدامی
این آبشار زیبا در همه ی فصول سال زیباست، اما با توجه به ویژگی خاص آن، آب شیرین آبشار در بهار و تابستان بسیار خنک و گوارا می شود، بنابراین در کنار تماشای طبیعت می توانید ازآب تنی هم لذت ببرید. این منطقه پر از زیبایی های بکر و طبیعی است، بنابراین اگر اهل گشت و گذار و عکاسی هستید، به کشف و ثبت این زیبایی ها بپردازید. غارهایی با عمق و اشکال مختلف در این منطقه به فراوانی یافت می شوند، که پدیده های ناب و بی نظیر ژئوفیزیکی را به زیباترین شکل ممکن در آن ها می توان مشاهده کرد.
این آبشار زیبا محلی است که خانواده نیز برای گذراندن اوقات فراغت خود آن را انتخاب می کنند، مکانی که صدای دلپذیر آبشار، تنها نوایی است که به گوش می رسد، و چقدر این نوا دلنشین و آرامش بخش است.
هرچند نام این آبشار در فهرست ملی کشور به ثبت رسیده اما به علت نبود مسیر دسترسی مناسب و امکانات رفاهی ممکن است به فراموشی سپرده شود.
 
توجه داشته باشید که در این منطقه امکانات رفاهی موجود نیست، بنابراین فراموش نکنید که ملزومات سفر را به همراه داشته باشید. امکان کمپینگ در این منطقه هست، اما اگر در این زمینه تجربه ی کافی ندارید، پیشنهاد می شود که به گزینه های دیگری مانند اقامتگاه های بوم گردی و هتل ها فکر کنید.
برای اقامت در این منطقه می توانید از اقامتگاه ها و خانه های محلی یا هتل های شهرهای اطراف مانند هتل نقش شاپور داراب استفاده کنید. ایران هتل آنلاین با امکان رزرو آنلاین هتل همراه شماست، و شما را در یافتن هتلی مناسب همراهی خواهد کرد.
آبشار فدامی
مسیر دسترسی به آبشار فدامی
آدرس: 130 کیلومتری جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فورگ، روستا فدامی
برای رسیدن به آبشار از داراب وارد جاده ی بندر عباس شوید. در این مسیر روستایی به نام فدامی وجود دارد. از این روستا تا آبشار چیزی در حدود 8 کیلومتر راه هست، که باید آن را پیاده بپیمایید.
فاصله ی آبشار تا شیراز 380 کیلومتر
فاصله ی آبشار تا داراب 130 کیلومتر
جاذبه ها و دیدنی های دیگر داراب
داراب شهری است با پیشینه ی کهن، در اطراف این شهر جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار وجود دارد، که دیدن آن ها شما را با تاریخ و طبیعت این منطقه بیشتر آشنا خواهد کرد. در اینجا به چند مورد از این جاذبه ها اشاره می شود.
آتشکده آذرخش یا مسجد سنگی ، این آتشکده در5 کیلومتری جنوب شرقی داراب و در دامنه ی کوه قرار دارد، و یکی از آتشکده های خاموش ایران است.
آبشار فدامی داراب
نقش شاپوردارابگرد در 4 کیلومتری جنوب داراب، در دامنه ی کوهی به نام پهنا نقش برجسته ای از دوران ساسانیان وجود دارد، که بیانگر پیروزی شاپور بر امپراطور روم است.
شهر باستانی دارابگرد نخستین پایتخت ساسانیان ویکی از قدیمی ترین شهرهای ایران باستان است که به آن داراگرد یا دابجرد گفته می شد. این شهر که قدمت آن به دوره ی هخامنشیان می رسد، در فاصله ی 6 کیلومتری داراب است.
آبشارهای تنگه رغز در 30 کیلومتری داراب است، این تنگه با دیوارهایی محصور شده و به دلیل چشمه های فراوان، در حدود 64 آبشار درآن جاری است، این تنگه یکی از خوش آب و هواترین بخش های این منطقه محسوب می شود.