لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> غذا و خوراک >> شهر پاريس، ميزبان اولين دوره مسابقات بین رستوران های جهانی
شهر پاريس، ميزبان اولين دوره مسابقات بین رستوران های جهانی

شهر پاريس، ميزبان اولين دوره مسابقات بین رستوران های جهانی

آخرین مورد اضافه شده به فهرست عجایب آشپزی در جهان كه در پی برجسته كردن برخی از بهترین تجربه های حوزه غذا و خوراكی می باشد، مراسم افتتاحیه اهدای جوایز به رستوران های جهانی بود كه دوشنبه شب در ساختمان پالاییس برانیارت واقع در پاریس برگزار گردید که به همین مناسبت بازار رزرو آنلاین هتل حسابی داغ بود.
اما این رویداد با مراسم های معمولی كه شما در طول سال نظاره گر آنها هستید، بسیار متفاوت بود. عدم استفاده از لباس های رسمی و ویژه و استفاده از شلوارهای جین و انواع تاتو، تفاوت خاصی به مراسم بخشیده بود. سرآشپز كوبووس فان دِر مرو با نهایت شگفتی و تعجب، برای رستوران 20 میزه خود به نام ولفگات واقع در یك دهكده ماهیگیری دور افتاده در فاصله دو ساعته از كیپ تاون افریقای جنوبی، برنده دو جایزه گردید. این رستوران، یكی از جوایز را در بخش “خارج از نقشه” برنده شد – و از همه مهمتر – جایزه اصلی و معتبر مسابقات یعنی “رستوران سال” را نیز از آن خود كرد.

فان دِر مرو پس از دریافت جایزه گفت: “صحبت كردن در این بار كمی مشكل است. این كه در مراسمی اینچنینی در كنار افرادی باشی كه همیشه آنها را تحسین می كرده ای، افتخار بسیار بزرگی است. از زمانی كه به اینجا آمده ام با طرفداران بسیار زیادی دیدار داشته ام! ما یك تیم كوچك هستیم، یك تیم 6 نفری كه بدون هر گونه تمایز و تفاوتی همه كارها را با هم انجام می دهیم. هیچ گونه سلسله مراتبی در آشپزخانه ما وجود ندارد، بنابراین همه چیز به همكاری و تشریك مساعی و یادگیری ما از یكدیگر باز می گردد. به شكل باورنكردنی به اعضای تیم خود افتخار می كنم. هیچ كدام از آنها دارای سابقه زیادی در بحث غذا و خوراك نیستند، بنابراین، این موفقیت برای ما بسیار شگفت انگیز است”.
این نتیجه برای یك روزنامه نگار و وبلاگ نویس كه به تازگی و در سن 30 سالگی حرفه آشپزی را شروع كرده، نتیجه خوبی به نظر می رسد.

وی در ادامه افزود: “من بلافاصله پس از دوران دانشگاه به مدرسه آشپزی رفتم، آن را یاد گرفتم و سپس قدم در مسیری مخالف با آنچه آموخته بودم، گذاشتم”.
Wolfgat restaurant, South Africa, took the "Restaurant of the Year" award.

چنین چیزی در میان غذاهای افریقای جنوبی یافت نمی شود

منوی خوشمزه هفت غذایی ولفگات، برای كسانی كه در ساحل غربی افریقای جنوبی قدم در این رستوران كلبه ای و تاریخی با قدمت 130 سال می گذارند، حدود 60 دلار هزینه خواهد داشت – مبلغی كه به سختی می تواند هزینه یك پیش غذا را در رستوران های با درجه ستاره میشلین در پاریس پوشش می دهد.

اما برای غذا؟

این سرآشپز در ادامه بیان می كند كه: “ما یك منوی خوشمزه فصلی و كوچك حاوی هفت غذا را كه عمدتاً غذاهای دریایی هستند، ارائه می دهیم. سپس آنها را با برخی از مواد دیگر كه به طور فصلی در اطراف دهكده پیدا می كنیم، تزئین می نماییم، مانند جلبك دریایی یا برخی گیاهان ساحلی شیره دار”.
No Reservations Required: Mocotó, Brazil

این جایزه لحظه ای پرافتخار را برای حرفه آشپزی در افریقای جنوبی ثبت نمود – و از همه مهمتر اینكه تلاش شده تا آوازه آن به آن سوی مرزهای كشور و شاید آن سوی مرزهای قاره كشانده شود – اما بخشی از رویكرد فان دِر مرو، ادامه دادن مسیر معرفی آشپزی كشور خودش است: “افریقای جنوبی نقطه ای تركیبی از فرهنگ های مختلف است، ما ملتی با نژادهای متنوع هستیم. یازده زبان رسمی، بنابراین هیچ چیز دیگری مشابه با آشپزی افریقای جنوبی وجود ندارد، دستپخت هایی بسیار متنوع. اما من فكر می كنم كه بالاخره راه خود را پیدا كرده و حمایت های بسیار زیادی از طرف مردم داریم، مردمی كه مواد مورد استفاده در غذاها و استفاده خلاقانه ما از این مواد را تحسین می كنند. بنابراین همه ما برای غنی كردنِ مفهومی دستپخت افریقای جنوبی تلاش می كنیم و سعی داریم تا چیزی را تهیه كنیم كه نشانی از اینكه ما چه كسی هستیم و در كجا زندگی می كنیم، در خود داشته باشد”.

12 کلیسای زیبا و باشکوه در فرانسه
ادامه مطلب

راهی نو به سوی بردن ستاره های آشپزی جهانی
مراسم اهدای جوایز به رستوران های جهانی تعمداً مسیری كاملاً متفاوت را با دیگر مسابقات آشپزی شناخته شده در جهان، مانند مسابقات سالانه اعلام ستاره های میشلین گاید یا رستوران برتر در جهان انتخاب كرده است.

طبق نظر شركت اجرایی این مسابقات یعنی شركت IMG، برندگان مسابقه توسط هیئتی متشكل از 100 مرد و زن انتخاب می گردند، این اعضا از میان روزنامه نگاران حوزه رستورانی، بزرگان و تأثیرگذاران این حوزه و متخصصان آشپزی از 37 كشور مختلف تعیین می شوند.
The Foodalist

مراسم روز دوشنبه توسط مجری معروف تلویزیونی فرانسه آنتونی دكانس كه خود را فرانسوی ترین فرانسوی ساكن فرانسه می داند و از شهر نورها و جلیقه زردها یعنی پاریس برنامه خود را اجرا می كند، میزبانی گردید.
این مراسم با یك فیلم كوتاه آغاز گردید – كه نه توسط اسپانسر تجاری مراسم، بلكه توسط شریك برگزار كننده این مراسم كه در امور خیریه فعالیت دارد، پخش شد.
مسئولین برگزار كننده مراسم اهدای جوایز به رستوران های جهانی مدعی هستند كه به مقاصد گردشگری، سرآشپزها و غذاهایی جایزه می دهند كه بر خلاف روال جاری دیگر مسابقات حوزه رستوران و آشپزی، مورد بررسی قرار می گیرند.
طبقه بندی های انجام گرفته در بخش جوایز – و همچنین برندگان مسابقه – حقیقتاً شاهدی بر این مدعی بودند.
جوایز بخش ویژه ای به نام “بشقاب های كوچك” نیز به خاطر كم احترامی و شوخ طبعی برخی رستوران ها اهدا گردید.
جایزه سرآشپز بدون تاتو (خال كوبی) به یك آشپز 62 ساله به نام الاین دوكاس اهدا گردید، شخصی كه نماد آشپزی فرانسوی بوده و عهده دار مسئولیت چندین رستوران دارای ستاره میشلینی در نقاط مختلف جهان مانند نیویورك، پاریس، توكیو، مونت كارلو و غیره است.

پس از اهدای جایزه، نظر وی در این مورد پرسیده شد و او به شوخی گفت: “هیچ وقت دیر نیست!”

در كل مراسم دوكاس جزئی از طرفداران این مسابقات بود.

وی صحبت های خود را به این شكل ادامه داد: “این ایده خوبی است. از هر مراسمی كه از صنعت ما پشتیبانی نماید، من نیز حمایت می كنم. این اولین انگیزه برای شركت IMG برای میزبانی این مسابقات بود، آنها شهر پاریس را انتخاب كردند و این واقعاً ایده ای فوق العاده بود. این جایزه با دیگر جوایز متفاوت است – این جایزه نسخه ای جدید و البته جالب است. رستوران ها، دستپخت ها و فضاهای مختلف – همه چیز متفاوت است”.
The Foodalist

وقتی از او سوال شد كه در صورتی كه روزی تصمیم بگیرید، از چه خالكوبی استفاده می كنید، پاسخ داد: “لوبیای كاكائو” – این انتخاب كسی است كه در حال اضافه كردن خوراكی های فوق العاده شكلاتی به منوی 21 رستوران دارای ستاره میشلینی اش است.

جایزه پدیده مسابقات به جشنواره غذای پناهندگان تعلق گرفت – پروژه ای سالانه كه این امكان را برای صاحبان رستوران ها فراهم می آورد كه درب آشپزخانه های خود را به روی سرآشپزهای پناهنده باز كنند – رقبایی كه از قدیمی های این حرفه پیشی گرفته و با سرآشپزهای صاحب نام همكاری دارند.

موسیقی هم یكی از نقاط برجسته این رویداد بود.
جایزه بخش “تصاویر شما” همراه با جایزه “حساب اینستاگرامی سال” توسط اسطوره آشپزی فرانسه یعنی الاین پاسارد دریافت گردید.
رستوران نوبل رات جایزه بهترین “رستوران ارائه دهنده نوشیدنی” را از آن خود كرد.
سپس نوبت به لحظه تلخ و ناراحت كننده نمایش 12 ماه ناراحت كننده برای جهان آشپزی رسید.
آهنگ “ای كاش اینجا بودی” گروه پینك فلوید با مونتاژ بر روی تصاویر معروف ترین افراد صنعت غذا و خوراكی در جهان، كه در سال گذشته دار فانی را وداع گفته اند، پخش شد – میرتل آلن، آنتونی بورداین، پائول بوكوس، ژوئل روباچون، جاناتان گلد، راجر ژالوكس و آندرو فیرلی – پیش از بسته شدن صحنه تصاویر این افراد بر روی صفحه نمایش ظاهر گردید.
در اینجا لیست كامل برندگان اولین دور مسابقات بهترین رستوران های جهان ارائه می گردد:

جوایز بخش بشقاب های بزرگ
Event of the Year: Refugee Food Festival, various locations

جایزه تفكر ابتكاری: ولفگات، افریقای جنوبی
جایزه بدون نیاز به رزرواسیون: موكوتو، برزیل
جایزه خانه ویژه: لیدو 84 (كاسیو پپه)، ایتالیا
جایزه نوشیدن جسورانه: ماگاریتز، اسپانیا
جایزه رویداد (پدیده) سال: جشنواره غذا و خوراكی پناهندگان، مناطق مختلف
جایزه تفكر اخلاقی: رفتوریو (غذای روح)، مناطق مختلف
جایزه همكاری سال: پارادیسو و گورتناناین فارم، ایرلند
جایزه فضای و محیط: وسپرتین، ایالات متحده امریكا
جایزه شكیبایی سنتی: لامر برازیر، فرانسه
جایزه ورود سال: اینوا، ژاپن

جایزه رستوران سال: ولفگات، افریقای جنوبی
جوایز بخش بشقاب های كوچك

آشپزخانه خالی از موچین (تمیز): بولان، تایلند
جایزه ترولی سال: بالیمالو هاوس، ایرلند
جایزه آشپز بدون تاتو: الاین دوكاس، فرانسه
جایزه حساب اینستاگرامی: الاین پاسارد، فرانسه
جایزه روزنامه نگاری طولانی: لیسا آبند (مجله فوول)، ایالات متحده + سوئد
جایزه رستوران ارائه دهنده بهترین نوشیدنی: نوبل رات، بریتانیا

گردشگری فرانسه در خطری بزرگ
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر