×

آیا بهترین و جدیدترین رستوران هندی دنیا در مالزی است؟

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۱/۲۱
دسته بندی غذا و خوراک
آیا بهترین و جدیدترین رستوران هندی دنیا در مالزی است؟
هنگامی که به واژه «جوشیدن» فکر می کنید متوجه می شوید رستوران هندی ناندودی نمی تواند اسمی بهتر از این داشته باشد. واژه ای که در چند زبان جنوبی هندی به «صحرانشین» ترجمه شده که برمی گردد به سفر مردم آن منطقه به سرزمین های دوردست مانند مالزی که این رستوران نیز در آن واقع شده است.
این موضوع همچنین با تاریخ ارتباط دارد، مهاجرت اجباری کارگران توسط بزرگان انگلیسی، فرصت هایی که توسط تاجران شجاع کشف شد و یا جنبش های خدمتکاران مدنی که به دنبال مرتع می گشتند.
امروزه نیز این جریان ادامه دارد با این تفاوت که به جای لنگ های سفید و بدن های لخت کارگران زمین ها اکنون پیراهن های چهارخونه و لباس های آهاردار یا لباس کارهای مخصوص صحرانشینان امروزی که به خوبی افراد حرفه ای کشورهای خارجی کار می کنند را می بینید.
A meal to remember
ناندودی همچنین داستانی از سفر غذاها نیز می باشد، این که چگونه مهاجران و مسافران فرهنگ و خوراکشان را به سرزمین های بیگانه می آورند و با ملت هایی که اکنون بخشی از آن ها هستند در غذا و فرهنگ شریک می شوند.
و این هم داستان موسسان ناندودی: صحرانشینان جنوبی هند به عنوان مثال بچه هایی که از سرزمین های ابا و اجدادی شان دور بوده اند، در شهرهایی مثل کلکته، بمبئی و دهلی بزرگ می شدند و یا بزرگسالانی که در نهایت در این سفر به کوالالامپور رسیده بودند. کارتیک کومار مدیر برند این این رستوران یاد آوری می کند که چطور او و سرآشپز غذاهای دریایی سریکاران ونکتش و مدیر قسمت بار آکشار چالوادی در ابتدا می خواستند نام رستوران را «سینامون» بگذارد.
او می گوید وقتی ما به کوالالامپور رسیدیم و شروع به خوردن غذاهای خیابانی و بشقاب های مختلف در رستوران ها کردیم متوجه شدیم که اسامی بشقاب ها بسیار آشنا هستند، ما آن ها را در قسمت جنوبی هند مانند کرالا، تامیل نادو و حتی سریلانکا خورده بودیم. همه این ها الهام بخش ما بودند تا به این فکر کنیم که چگونه این ها اتفاق افتاده و چطور این غذاها سر از کولالامپور درآورده اند.
و بنابراین در سال 2017 رستوران ناندودی متولد شد. به خاطر داشته باشید که با رزرو هتل از طریق سایت ها و کمپانی های داخلی می توانید به راحتی به جاهای دیدنی دنیا سفر کنید.
The Gaggan connection
ارتباط با گاگان
در قلب کوالالامپور و در سایه برج های دو قلوی مشهور پتروناس، ناندودی احتمالا تنها رستوران در دنیاست که می تواند ادعای جانشینی گاگان مشهور بانکوک را داشته باشد که سال آینده تعطیل خواهد شد. اما سه شخصی که قلب و روح ناندودی را شکل داده اند اولین کسانی هستند که در برابر این مقایسه فروتن برخورد می کنند، علیرغم این موضوع که دو نفر از آن ها در رستورانی تحت سرپرستی سرآشپز گاگان آناند کار می کردند.
به هر حال کارتیک و سریکاران هر دو آناند را معتبر دانستند که رستورانش چند بار به عنوان بهترین رستوران آسیا انتخاب شده و در بین بهترین رستوران های دنیا مطرح شده است به این دلیل که روش جدیدی در نگرش به غذا داشته اند.
A meal to remember
ما احترام و علاقه زیادی برای سرآشپز گاگان قائل هستیم. وقتی که ما به گاگان پیوستیم همه چیز برای ما تغییر کرد، کارتیک می گوید، مشاهده این که صاحب رستوران بانکوک از مواد تازه استفاده می کند، روش های آزمایشی و سلیقه ای را به کار می برد و این که چطور الهام بخش رشد خود بوده است بسیار ارزشمند بوده است.
این تاثیرات در نحوه سرو غذا در ناندودی بسیار مشهود است. آن ها ظروف سفالی شان را از یک صنعتگر در کوالالامپور تهیه می کنند و محصولاتشان را از مزارع اطراف شهر دست چین می کنند. آخرین کشف این رستوران، کشاورزی است که بزهایی را پرورش می دهد که از شیر تغذیه می کنند و آن ها قصد دارند در آینده از آن ها بهره ببرند.
همین شیوه تفکر تا کنون برای آن ها جوایز زیادی به ارمغان آورده مانند جایزه فستیوال گردشگری مالزی که در آن به عنوان خلاق ترین رستوران شناخته شد.
 
غذایی که در خاطرتان می ماند
A meal to remember
تاثیر گاگان بیشتر از همه در خود غذا مشهود است. در روز مصاحبه منوی سریکاران با «کاری قرمز» شروع شد که زمینه ای از کاری چغندر سری لانکایی سنتی دارد به نام کاری ماینس.
اما چیزی که در بشقاب نمایان می شود تصویر زیبایی از شربت چغندر، ترشی چغندر، بادام زمینی سرخ شده، پودر چغندر خشک شده و یک بیس کف دار با طعم کاری است. این غذا با صدف های بادوگا درست می شود. بادوگاها یک قبیله در منطقه نیلگری ایالت تامیل نادو در جنوب هندوستان هستند که احتمالا ارتباط چندانی در زمینه آشپزی با هوکایدو نداشته اند. اما ترکیب ماهرانه سریکاران از ادویه های بادوگاها و حلزون شیرین و ترد در تختی از صدف ها و یخ خشک مثل یک شعر دلنشین می ماند.
A meal to remember
بقیه غذا نیز که شامل قطعات گوشت بره است که با لبریکو و فلفل هابانروس طعم دار شده و در کنار آن نعنا و ترشی انبه قرار می گیرد به همین شکل سرو می شود. کاری سر ماهی که یکی از محبوب ترین انواع کاری در جنوب هندوستان است، به شکل کفی است که با نیتروژن پر شده و بر روی بیسی از ماهی اسنپر قرمز بخارپز شده قرار می گیرد. این غذا بیشتر شبیه به غذای ژاپنی چاوانموشی است تا یک کاسه از غذای روستایی تند شامل کاری سرماهی داغ بخارپز که شما از غذاهای جنوب هند انتظار دارید.
اما در حالی که تجربه ای در گاگان برابر یک کنسرت راک است که این قضیه مربوط به نشاط موجود در آن است، غذا خوردن در ناندودی مانند بودن در یک ارکست سمفونی است از طبقه بالای جامعه، مانند عکس های زیبایی که روی دیوار می بینیم در حالی که منتظریم تا نوبت سفارشمان برسد.