×

مکان های آرام و دنج در اروپای شرقی

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۲/۴
دسته بندی جهانگردی
مکان های آرام و دنج در اروپای شرقی
اروپای شرقی با تاریخ غنی، مناظر گوناگون و غذاها و نوشیدنی های دلچسبش، قطعا برای مسافران مقصد مناسب تری نسبت به گذشته است. اما این محبوبیت و دسترسی بهتر می تواند به معنای جمعیت بیشتر و محل های پر ازدحام باشد.
خوشبختانه در این محدوده، یافتن دیدنی هایی به غیر از مکان های شناخته شده آسان است و اروپای شرقی گزینه های جایگزین فراوانی دارد، چه بخواهید پس از رزرو هتل برنامه ریزی کنید که در ویرانه های باستانی گردش کنید، غذاهای جدید را امتحان کنید و یا تنی به آب بزنید. همراه ما باشید تا در این مطلب با مکان های بکری که فاصله ای هم با شهرهای مهم این منطقه ندارند آشنا شوید.

قایق سواری در رودخانه وُلتاوا در چِسکی کروملوف، جمهوری چک
Rafting the Vltava River
شهر پراگ شایسته ی جذب توریست است. اما تعداد بازدیدکنندگانی که به سمت خود می کشد این شهر را دچار مشکل عدم تعادل و ازدحام در مکان های دیدنی اش کرده است. جاذبه ی زیبای توریستی مشابهی را می توان در فاصله ی تنها دو ساعت رانندگی از آن یافت. در بوهمیای جنوبی، شهر کوچک چسکی کروملوف معنای "ظرافت" را به سطحی جدید برده است. این شهر جزو میراث جهانی یونسکو ثبت شده و منطقه ای محبوب برای سفر روزانه از پراگ و لینز است که در نتیجه ی آن گروه های زیادی را می توان در خیابان های سنگفرش شده ی آن در حال گردش دید. اما ماندن در آن به مدت دو یا سه شب باعث می شود از جذابیت عصرهای آرام آن لذت ببرید. در طول روز بهترین شیوه برای رهایی از شلوغی، شنا کردن است. مدل های متنوعی از قایق برای انتخاب موجود است. شاید بتوان گفت بهترین مسیر دقیقا بیرون چسکی کروملوف جایی که رودخانه بین جنگل های پر از تپه قرار دارد است. از داخل آب زاویه ای بهتر برای تماشای قلعه ی رنسانس رنگ پریده و رستوران های کنار رودخانه دارید. این تجربه زمانی به اوج خود می رسد که در جریان آب به سمت انتها از چندین شیب تند به پایین حرکت می کنید.

یافتن ویرانه های باستانی در قلعه ی دِوین، اسلوواکی
Discovering ancient ruins at Devin Castle
شهر براتسیلاوا که اغلب تحت الشعاع همسایگان خود قرار می گیرد، مسافرانی را که در مسیر اروپای شرقی بین بوداپست و وین در گردشند، برای لحظاتی توقف در قلعه ی باشکوه و میدان قدیمی شهر به خود جذب می کند. اما شاید برترین زیبایی اسلوواکی در طبیعت حومه ی شهر قرار داشته باشد و البته نیازی نیست مسافت زیادی از پایتخت برای یافتن آن بپیمایید. با رفتن به قلعه ی دِوین که تنها 12 کیلومتر فاصله دارد، در تاریخ غنی کشور فرو می روید. قلعه ی قرون وسطی که در لبه ی صخره های پرتگاه بنا شده، به قرن 5 قبل از میلاد مسیح باز می گردد. نمای از بالا به رودخانه و تپه های اطراف، خود به تنهایی دلیلی برای بازدید از آن است، چه برسد به منطقه ی باستان شناسی و دیوارهای فروریخته ی باستانی.

پیاده روی در پارک ملی ساجِسکا، بوسنی و هرزگوین و مونتنگرو
Hiking in Sutjeska National Park, Bosnia & Hercegovina and Montenegro
شهر سارایِوو در دره ای در محاصره ی کوهستان ها واقع است، پس اگر کفش هایتان را به پا نکرده و در مسیرهای آن پا نگذارید پشیمان می شوید. بهترین جا، پارک ملی ساجسکا است که تنها چند ساعت رانندگی از پایتخت بوسنی و هرزگووین فاصله دارد. همراه شدن با یک تور راهنما شاید بهترین شیوه برای گذر از مسیر آن باشد، به این دلیل که بخش هایی از پارک با خودرو قابل دسترسی نیست. تورهای گردشگری شامل گردش و پیک نیک در قلب ساجسکا می شود. می توانید از مسیر سنگفرش خارج شده و به دریاچه ی تِرنوواچکو برسید، چون مسیر معینی برای رسیدن به آن موجود است. یک پیاده روی دو ساعته شما را به مسیری کوهستانی در بوسنی و به بالای تپه در مونتنگرو و سپس دریاچه ی قلب مانند تِرنوواچکو می رساند. پس از صعود کوتاهی دیگر، به قله ای می رسید که تمام دریاچه را با شکوه دلبرانه اش نمایان می کند؛ بی دلیل نیست که این نقطه ی محبوب افراد برای خواستگاری کردن است.

آفتاب گرفتن در جزیره ی آرام شولتا، کرواسی
Sun-seeking on the sleepy island of Šolta, Croatia
در فاصله ی نزدیکی از ساحل اسپلیت، جزیره ی آرام شولتا مسافران خسته را با صخره ها و سواحل پنهانش به خود فرا می خواند. ارزان تر، دنج تر و آرام تر از جزایر براک و هاوار، شولتا انتخاب شما بین جزایر کرواسی برای آرامش گرفتن خواهد بود. پس از آنکه به مکان های تاریخی اسپلیت سر زدید، به سمت آب های درخشنده ی بندرگاه بروید؛ شولتا تنها یک قایق سواری 30 دقیقه ای زمان می برد. اسپلیت در تابستان بسیار گرم است و کروات ها و دیگر مسافران حوزه ی بالکان می خواهند برای تعطیلات به این جزایر بیایند.، بنابراین بهتر است خارج از فصل از این ناحیه بازدید کنید تا حس این را داشته باشید که تمام سواحل انبوه از درختان و آب های زلال و رستوران های بندرگاه فقط برای خودتان است. یکی از بهترین روش های گشت و گذار در شولتا، کرایه ی دوچرخه و رکاب زدن 13 کیلومتر در بالای تپه های مواج بین دو روستای ماسلینیکا و روگاک و توقف در روستاهای بین راه است. به هر ترتیب، نهایتا در انتهای جزیره در شهر بندری ماسلینیکا، می توانید بهترین ساحل و محل شنای جزیره را بیابید و قایق سواری کنید.

تماشای تپه های آتشفشانی در دریاچه بالاتون، مجارستان
Sampling wine in the volcanic hills at Lake Balaton, Hungary
این دریاچه که تنها دو ساعت از بوداپست فاصله دارد، بزرگترین دریاچه ی آب شیرین در اروپاست، جایی که بازدیدکنندگان محلی و بین المللی برای آفتاب گرفتن و شنا در تابستان به آنجا می آیند. دو شهر زیبا و محبوب بالاتون فورد و تیهانی در امتداد دریاچه هستند که مخصوصا در اوج تابستان شلوغ می شوند. به جای آن می توانید به شهر کِزتلی در کنار آب بروید، با موزه های جذاب، سواحل کوچک و خیابان های رنگارنگی که دارد. سپس از تاکستان سوملو که در کوهپایه ی کوهستان سوملو قرار دارد دیدن کنید. سنگ های بازالت بستر و خاک این منطقه از بقایای گدازه های آتش فشانی دیرینه است.

پاراگلاید سواری در پارک ملی تِریگلاو، اسلوونی
Paragliding in Triglav National Park, Slovenia
این پارک عصاره ی روستا نشینی در اسلوونی است. رودهای بین کوهستان ها، صخره ها، نهرها، چمن زارها و جنگل ها، مناظر تنها پارک ملی اسلوونی را شامل می شوند، جایی که محل رشته کوه های جولین آلپ نیز هست. شما زمان زیادی را در لیوبلیانا، پایتخت کوچک و آرام اسلوونی نمی گذرانید، پس حرکت به سمت تریگلاو کار مناسبی پس از چند روز خوش گذرانی و خوردن پودینگ، گولاش، کیک خامه ای و گردش بر روی پل های سرسبز رودخانه و اطراف قلعه ی شهر است. در این پارک، مسیرهای پیاده روی و کوهستانی و همچنین سواری هیجان انگیز به کوهستان تریگلاو موجود است. بازدیدکنندگان می توانند ماهی گیری و قایق سواری کنند و نقاطی دنج برای شنا بیابند. داخل تریگلاو دریاچه ی بوهاینج قرار دارد. همیشه سوالی وجود دارد که بین دو دریاچه ی بِلِد و بوهاینج کدام یک زیباتر است، اما به راحتی می توان گفت بوهاینج برنده است، که دلیل آن گردشگران کمتر و جاذبه های بیشتر آن است. از بین فعالیت هایی که می توان در آن انجام داد، می توان کایاک سواری، صخره نوردی، صعود به قله و اسب سواری را نام برد. اما برای اوج هیجان، به همراه گروهتان با پاراگلایدر به آسمان پرواز کنید و نمایی هوایی به دریاچه داشته باشید. معلق بودن در بالای دریاچه و کوهستان ها در اینجا بی نظیر است و مانند بهشتی از آرامش و لذت برای دوست داران طبیعت است.