لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> آداب و رسوم >> دلالگی؛ مراسم سنتی ازدواج در فارس
دلالگی؛ مراسم سنتی ازدواج در فارس

دلالگی؛ مراسم سنتی ازدواج در فارس

دلالگی رسمی سنتی در ازدواج است که در منطقه فارس رایج می باشد. در این سنت مادر و خواهر داماد و نزدیکان او به خانه دختر مورد نظر جهت خواستگاری می روند. خانواده دختر نیز اگر موافقتی در این زمینه داشته باشند، موافقت خود را با پذیرایی از آنها اعلام می دارند. یعنی از مهمان ها علاوه بر چای با شربت نیز پذیرایی می نمایند. چنانچه خانواده دختر جهت پذیرایی فقط به چای اکتفا نمایند، نشانگر آن است که تمایلی به این وصلت ندارند. در این صورت نزدیکان داماد موضوع را منتفی دانسته و به خانه باز می گردند. با سفر به استان فارس و بازدید از جاذبه های گردشگری شیراز و رزرو هتل های شیراز نظیر هتل هما شیراز، از نزدیک با آداب و رسوم و آئین های تاریخی این منطقه آشنا شوید.

معرفی رسم دلالگی در فارس

شهر تاریخی شیراز در استان فارس از جمله مناطقی است که دارای آداب و رسوم های سنتی در خصوص ازدواج می باشد. این آداب و رسوم اصیل از گذشتگان به یادگار مانده و دارای اصالت و پیشینه ای تاریخی می باشد. یکی از این رسم ها دلالگی نام دارد. دلالگی امروزه نیز همچنان در برخی مناطق فارس رایج می باشد. دلالگی در واقع همان مراسم خواستگاری است که با سنتی خاص در این مناطق انجام می شود. در این خصوص، هنگامی که جوانی به سن ازدواج رسیده باشد و تمایل به ازدواج داشته باشد. این مساله را با خانواده خود مطرح می نماید. آنگاه اگر خانواده داماد دختری را از قبل جهت این امر در نظر داشته باشند، به خانه آن دختر می روند و سنت را به جای می آورند. در غیر این صورت ممکن است جهت دلالگی یا همان خواستگاری، به چندین خانه مراجعه نمایند.
1683220005 978 دلالگی؛ مراسم سنتی ازدواج در فارس
در سنت دلالگی مادر، خواهر و بستگان داماد به منزل دختری که جهت ازدواج انتخاب نموده اند، می روند. خانواده دختر نیز موافقت خود را از طریق پذیرایی به وسیله چای و شربت اعلام می دارند. چنانچه در این پذیرایی فقط به چای اکتفا شود. نشانگر عدم رضایت خانواده دختر جهت ازدواج می باشد. لذا خانواده داماد به خانه دیگری جهت این امر می روند.
1683220006 693 دلالگی؛ مراسم سنتی ازدواج در فارس

از آداب و رسوم های رایج ازدواج در استان فارس یا شیراز می توان به دلالگی، بله برون، رخت برون، عقد کنون، تهیه جهاز، مراسم عروسی و پاگشا اشاره نمود. اجرای موسیقی و رقص های سنتی منطقه نیز از دیگر سنن رایج در مراسم عروسی است که رنگ و بویی خاص به آن بخشیده است. امروزه با تمام کمرنگ شدن سنتها، همچنان رسوم سنتی ازدواج در برخی مناطق فارس همچنان به قوت خود باقی مانده و اجرا می گردد.
هر محلی در گوشه و کنار این دنیا از فرهنگ و آداب و رسوم خاصی برخوردار است که برای اهالی آن منطقه جذابیت هایی را به همراه دارد. البته این آداب ممکن است برای افرادی که از دور وارد آن منطقه می شوند بسیار جذابتر هم به نظر بیاید. بسیاری از گردشگران برای آشنایی با آداب و رسوم ایرانیان به سرزمین ما می آیند تا بیشتر با فرنگ 5000 ساله ایران آشنا شوند. در حقیقت می توان گفت آداب و رسوم هر مکانی برگرفته از تاریخ و فرهنگ آن است.

امتیاز دهید (چپ بیشترین)
باغ دلگشا شیراز
ادامه مطلب

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر