×

واحد پولی جدید در فرانسه

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۲/۲۸
دسته بندی اخبار فصلی
واحد پولی جدید در فرانسه
مدت زمان زیادی طول کشید تا سرزمین باسک در فرانسه واحد پولی خودش را داشته باشد. اکنون، دیگر جوامع اروپایی نیز امیدوارند که این موفقیت را دوباره تکرار کنند. بعد از ورودم به بایون در فرانسه، زیاد طول نکشید که متوجه شدم این شهر ساحلی پر پیچ و خم با کوچه های باریک و تنگ و خانه های چوبی اش که از زمان قرون وسطی تا به الان پا برجاست، سرزمین باسک را در نوع خود متفاوت کرده است. هتل های ایران دارای امکانات و خدمات دهی مناسبی برای سپری کردن اوقات خوش هستند.
منطقه باسک فرانسه دارای جمعیتی بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر می باشد و در مقایسه با جمعیت بیش از دو میلیون نفری منطقه باسک در اسپانیا، این دو از نظر زبان و فرهنگ با هم وجه مشترک دارند. علیرغم فاصله کوتاه ۴۰ کیلومتری در جنوب نبست به خویشاوندش، در اینجا در جنوب غربی فرانسه، پرچم باسک کم تر به احتراز در می آید. حتی گوشت ران خوک که در هر دو طرف مرز محبوب است، ظاهر و مزه خودش را دارد. اسامی فروشگاه ها، منوی رستوران ها و علائم جاده ها به طور کلی به زبان فرانسه نوشته شده است تا به زبان Euskara (زبان کشور باسک). من در کشور بایون " فرانسوی " بودن را احساس کردم و این قدرت میهن پرستی در باسک است که در لایه های زیرین آن نهفته باشد.
دانته ادمی سانجیورو از اهل باسک است. او می گوید" زبان ما در اینجا در حال نابودی است. همه در اینجا فرانسوی صحبت می کند." او گفت: " جوانان باسکی در مدارس خصوصی و دولتی زبان باسک را می آموزند، اما مشکل این است که آنها از این زبان استفاده نمی کنند. وقتی که نوبت به آدرسی به فردی می شود که آن را نمی شناسیم افراد در صحبت کردن به زبان باسکی دچار تردید می شوند. زبان باسکی یک زبان خصوصی است و عموم مردم با آن صحبت نمی کنند. "
واحد پولی جدید در فرانسه
با الهام گرفتن از این زبان دوباره غرور باسکی به این منطقه باز می گردد، در سال ۲۰۱۳ ادمی سانجیورو و دوازده داوطلب دیگر یک واحد پولی کوچک معادل یورو به راه انداختند. هدف آن ها احیای ریشه های فرهنگی و زبانی و حفظ پول در منطقه باسک فرانسه، از طریق حمایت از تجار محلی بوده است و این خود قدمی به سمت موفقیت بود که در اکتبر سال ۲۰۱۸، واحد پولی کوچک آنها به نام " eusko" ضرب خورد (تلفظ آن یوسکو) است. طبق گفته های مردم محلی، گردش پول آنها به ۱ میلیون یورو رسید که به موفق ترین واحدهای پولی در اروپا تبدیل شد.
امروزه ۱۷ دولت شهری و ۲۸۰ فروشگاه محلی، شرکت ها و انجمن ها در کشور باسک فرانسه ، یوسکو را به عنوان یک واحد پولی رایج و قانونی پذیرفته اند. یوسکال مونتا (Euskal Moneta) سازمانی به ریاست ادمی سانجیورو می باشد. وظیفه این سازمان مدیریت ارز و چاپ آن می باشد. وی می گوید که هر روز دو تا سه حساب یوسک جدید برای افراد افتتاح می شود. شرکت های درگیر برای ساخت مغازه های دو زبانه تشویق می شوند.
کمپانی های شریک، فروشگاه های دو زبانه خود را ایجاد کرده اند." ما صاحبان کسب و کار را تشویق می کنیم تا چند کلمه خوشامدگویی را به زبان باسک یاد بگیرند و یا هر تا حد امکان، علائم و نشانه های زبان باسکی را در مغازه داشته باشند. ادمی سانجیورو گفت: " این کار به جوانان اجازه می دهد تا زبان باسک را در زندگی روزمره خود ببینند و دیگر از آن شرم نداشته باشند. "
واحد پولی جدید در فرانسه
در حالی که ایده چاپ پول ممکن است بنیادی به نظر برسد، اما مفهوم ارز کوچک جدید بسیار نوآورانه نیست. در واقع یوسکال مونتا، در سال 2003 این واحد پولی کوچک را از واحد پولی منطقه کوچک چیمگایور در باواریای آلمان الهام گرفته بود. امروزه، تعداد ۱۰،۰۰۰ تا ۱۵،۰۰۰ واحد پول خرد در سراسر جهان وجود دارد که حدود ۶۰ مورد از آنها در فرانسه است که در سال ۲۰۱۴ به رسمیت شناخته شده اند.
بیشتر ارز های محلی فعال در اروپا، تنها در مقیاس بسیار کوچک موجود هستند. آنقدر کوچک هستند که حتی برخی افراد محلی هم از وجودآنها بی اطلاع می باشند. برای مثال، یک واحد ارزی به نام پوند بریکستون در جنوب لندن وجود دارد که اخیرا پیچ پاریسی (هلو) آن را راه اندازی کرده است. در سرزمین باسک اسپانیا نیز چندین واحد پول محلی وجود دارد مانند. Ekhi اما تاکنون ارزی برای رقابت با یوسکو وجود نداشته است و تاکنون نیز ایجاد نیامده است.
اما آنچه یوسکو را از دیگر واحد های پولی متمایز می سازد، قابلیت سازگاری آن است. طبق گفته ادمی سانجیورو، همزمان با راه اندازی حساب های آنلاین یوسکو در سال ۲۰۱۷ ، یوسکو به اولین واحد پول محلی فرانسه تبدیل شد که هم به اسکانس های دیجیتالی و هم فیزیکی ارائه می کرد. امروزه ۶۰،۰۰۰ یوسکو در هر ماه به یورو تبدیل می شود. طبق گفته یوسکال مونتا، بطورکلی باید امید داشت که با وجود کسب چنین موفقیتی در دیگر جوامع اروپایی نیز این موفقیت تکرار شود.
واحد پولی جدید در فرانسه
در موسسه اقتصاد مدرن ولز گزارشی برای دولت ولز تهیه شد. اتحادیه بلژیکی امور مالی جایگزین، که بیش از ۲۰ واحد پول محلی بلژیک را پشتیبانی می کند، با یوسکال مونتا در ارتباط است. ژان رنه اچگرای، شهردار بایون و رئیس جامعه شهری باسک گفت: " ما بطور مرتب در مورد پروژه های ارزی محلی از سراسر اسپانیا با آنها ارتباط هستیم".
اما تاسیس یک واحد پول خرد جدید نسبت کنار گذاشتن آن آسان نیست و همانطور که ادمی سانجیورو توضیح داد می تواند کار های زیادی برای متقاعد کردن مردم شکاک انجام داد. اِدمی سانجیورو به خاطر می آورد که " در ابتدا معرفی یوسکو بسیار دشوار بود. هیچ کس در مورد ارز های محلی اطلاعی نداشت. آن ها می گفتند: " هی، تو از من می خواهی که یک واحد پول دیگر بردارم؟ به خاطر یورو، ما با فرانک و پزتا سر و کار داشتیم و حالا شما می خواهید دوباره تغییر کنیم؟ بسیار عجیب بود و در نگاه اول بسیار خوشایند نبود."
واحد پولی جدید در فرانسه
اما یوسکو با سرعت انبوهی به گردش نسبتا بزرگی در جهان کوچک ارزهای کوچک تبدیل شد. اِدمی سانجیورو به خاطر می آورد که " در شش ماه نخست از ورود ارز، یوسکو به واحد پول رایج محلی در فرانسه تبدیل شد."
اگرچه اکثر علائم خرید هنوز به زبان فرانسوی است اما بازدید کنندگان در بایون نیز ممکن است علائم سبز را هم به زبان فرانسوی و هم به زبان باسکی ببینند: ما واحد پول یوسکو را در اینجا می پذیریم." دو راه برای تهیه یوسکو وجود دارد. در ابتدا شما می توانید حسابی در یوسکال مونتا باز کنید و سالانه حداقل ۱۲ یورو پرداخت کرده و یک انجمن محلی مانند یک کسب وکار، مدرسه زبان باسکی یا یک باشگاه فوتبال کودکان را برای حمایت انتخاب کنید. سپس، هر زمان که یک عضو جدید یورو را به یوسکو تبدیل کرد، انجمن منتخب به ۳ % پاداش از این مبادله دست پیدا می کند و این چیزی است که اِدمی سانجیرو آن را "منفعت جمعی" می نامد.
واحد پولی جدید در فرانسه  
من یورو های خود را در اداره توریستی بایون در گراند بایون با هزینه ۲ یورو به یوسکو تبدیل کردم. این پول ها با فهرستی از انبارهای شرکت و یک فرهنگ لغت کوچک باسک تحویل داده شد.
ایجاد یوسکو باعث شد که این استعاره قدیمی و تاسف بار "پول انحصاری " بیشتر به چشم بیاید. این تنها زمانی بود که یک آدرس وب سایت را بر روی یک اسکناس بانکی دیدم، و این اسکانس ها بیش از هر پول دیگری که من در دست داشتم، به کاغذ شباهت داشت. با این حال به این معنا نیست که واحد پولی یوسکو معتبر نیست. چندین ویژگی امنیتی در این اسکناس ها وجود دارد، از جمله جوهر نارنجی فلورسنت، یک نوار فلزی مانند واحدهای پول چاپی دولتی که معیاری است برای جلوگیری از جعل اسناد.
دلیل آن این است که انحصاری کردن پول از ارزش آن به عنوان یک دارایی اقتصادی جایگزین و همچنین مزایایی که برای جامعه تامین می کند، محافظت می کند. در پولوکو هیریوندو اکاستوالا، مدرسه همه جانبه بایون، ۱۹ تا از ۸۵ خانواده در حال حاضر هزینه خود را با یوسکو پرداخت می کنند. برای مدرسه کوچکی که ۸۲ کودک در آن است، تاثیر آن واقعی است: سود به دست آمده از برنامه یوسکو به ۱۰۰۰ یورو در سال می رسد که صرف خرید کتاب ها، لوازم التحریر و وعده های غذایی سالم تر برای دانش آموزان می شود.
مدیر مایا دیوهالدی گفت: " یوسکو، ابزار مهمی برای حمایت از فرهنگ و تشویق افردا جامعه بیرون از مدرسه برای فراگیری زبان بساکی است. این کار باعث به چشم آمدن زبان باسکی می شود از طریق تشویق افراد به یادگیری زبان بساکی و تمرین بیشتر برای کسانی که این زبان را می دانند. "
همانطور که در سایر واحد های پولی محلی اتفاق می افتد، یوسکال مونتا با برنامه ریزی سیستمی مردم را تهیه و خرج کردن یوسکو تشویق کرده است. یوسکو را می توان با هزینه ۵٪ به تبدیل کرد که این امر موجب شده تا دارندگان ارز، سرمایه خود را به صورت ارز های محلی نگه داری کنند.
واحد پولی جدید در فرانسه
اِدمی سانجیرو در حالی که در یک روز صاف در کنار رودخانه نایو در بایون نشسته بود به من گفته بود: "حدود ۸۴٪ از تجارت ها هرگز از یوسکو به یورو تغییر نمی کنند. آنها همیشه راهی برای استفاده از پول محلی یوسکو پیدا می کند. در فرانسه و منطقه باسک ما به " زندگی و کار دشوار"– حق کار کردن و زندگی کردن در جایی که در آن بدنیا آمدیم اعتقاد داریم. در منطقه ما، هیچ کارخانه یا دانشگاه بزرگی وجود ندارد، بنابراین ما باید فعالیت های مردم را آنقدر توسعه دهیم که آنها برای کار کردن مجبور نباشند به جایی دیگر بروند . "
با تمام صاحبان مغازه هایی که یوسکو را پذیرفته اند که من با آن ها صحبت کردم، گفتند که دلیل اصلی پذیرش این واحد پولی، مزایای مالی است که ارائه می دهد. من دور یک میز کوچک سرامیک در یک خیابان تجاری در بخش جدید تر از بایون روبروی رودخانه Adour، یک راه آبی سریع که به اقیانوس اطلس می ریزد، با کریستیلی پرز، مالک LAmbre Bleu، یک فروشگاه پر از قطعات هنری تزیینی، نشسته ام . او واحد پول یوسکو را ۱۵روز قبل از ملاقات ما پذیرفت و گفت که او این کار را انجام داده است تا از " بازرگان محلی و توزیع مجدد در بازار محلی حمایت کند. "
در حالی که روبروی سرگی لامیساری، صاحب فروشگاهIntramuros نشسته ام به من گفت که او یک سال بیش با هدف خروج از سیستم سرمایه داراری و ارائه چیزی متفاوت به یوسکو پیوست. وی افزود: " این کار یک اجتماع و ارتباطات جدید در بین مردم ایجاد می کند. "
واحد پولی جدید در فرانسه
من نمی توانستم بدون درک احساسات شان در مورد جدایی طلبی اینجا را ترک کنم. پرسیدم " آیا می خواهید به یک ایالت مستقل باسک دست یابید؟ " همه بصورت عصبی خندند. کسوری پرز در پاسخ گفت: " من از استقلال حمایت نمی کنم. لامیسکاری اضافه می کند که" من اکنون برای آن آماده نیستم. "
من در کنار لامیسکری و کسوری پرز نشسته ام، متوجه شدم که با وجود تغییراتی که یوسکو به وجود آورده است زندگی در اینجا به شدت فرانسوی است و تلاش بیشتری برای احیای روح سرگردان باسکی که در لایه های زیرین نهفته است، انجام شود.
اِدمی سانجیوری بعدا به من گفت: " امروزه بیشتر میشنویم که مردم از زبان باسک در زندگی روزمره استفاده می کنند، ما باید کاری کنیم تا مردم با افتخار به زبان باسکی صحبت کنند و انگیزه ای برای یادگیری تازه وارد ها به وجود آورده و این زبان را نیز به فرزندانشان آموزش دهیم. این راهی است که آنها در کاتالونیای اسپانیا انجام می دهند. این کار چند دهه طول خواهد کشید، اما ما برای انجام این کار سخت تلاش خواهیم کرد. "