لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> راهنمای سفر >> چگونه درسفر جهان اطرافمان را تغییر دهیم
چگونه درسفر جهان اطرافمان را تغییر دهیم

چگونه درسفر جهان اطرافمان را تغییر دهیم

این روز ها همه به موضوعات مختلفی فکر می کنیم و درگیری ذهنی موجب شده بخواهیم تعطیلات را به ساحلی دورافتاده فرار کنیم و لحظاتی را با خوشی و فراموش کردن مشغله های زندگی سپری کنیم. آرامش در زندگی جای خود را دارد اما اگر بخواهیم با اندکی تلاش و دیدی متفاوت می توانیم در طول تعطیلات تغییراتی نیز بیافرینیم. اگر به این نوع چالش علاقه دارید و می خواهید سفری همراه با تجارب الهام بخش به دست آورید، به گزینه هایی که در ادامه اشاره می کنیم دقت کنید، و در سفر های خارجی نماینده ی خوبی برای کشور خود باشید و در طول سفر و مسیر روابط مثبت و تاثیرگذاری را با مردم به جا بگذارید. رزرو هتل در سایت ایران هتل آنلاین را فراموش نکنید و با برنامه ریزی سفری به یاد ماندنی را رقم بزنید.

1 – قدرت دیپلماسی شهروندی
جنیفر کلینتون رئیس انجمن غیر انتفاعی دیپلماسی شهروندی گلوبال تایز، منظور از شهروند دیپلمات را توضیح می دهد، و می گوید یک شهروند امریکایی می بایستی با آگاهی با مردم دیگر کشور ها تعامل داشته باشد و معتقد باشد که نقش مهم او نشان دادن چهره ی مثبت و خوب از کشور آمریکا است. پس بهتر است با آمادگی کامل با دیگران روبرو شویم و با رفتار خوب کشوری مقتدر را نشان دهیم. حقیقت این است که امروزه شهروندان در سرتاسر جهان تاثیر بسیار زیادی بر روابط محلی، ملی و بین المللی دارند. شهروند دیپلمات بودن در هنگام سفر نه تنها به معنای نشان دادن و نمایندگی از سوی کشور خود می باشد بلکه می بایستی در روابط معنادار فرهنگ های دیگر شریک شویم و درک مشترکی به وجود آوریم.

این روش بسیار ساده و آسان می باشد و درست مانند این است که با محلی های خود به گفتگو می پردازیم، هرچند در طول سفر روبرو شدن با حباب توریستی و موقعیت کنترل شده کار راحتی نیست، و اغلب تبادل و تعامل با رانندگان تاکسی و غریبه هایی که از خیابان ها گذر می کنند، کار دشواری می باشد. ریچارد بوبو از کالچرال ویستاز، یک انجمن غیر انتفاعی تبادل بین المللی که به دید و نظر های فرهنگی می پردازد، در مورد شهروند دیپلمات می گوید: توریست دیپلمات بهتر است که در ارتباط با دیگران تعادل را حفظ کند، چند روزی را در استراحتگاه خود سپری کند و با آمادگی بیشتر یک یا دو روز در شهر با فرهنگ مردم محلی آشنا شود و آن را تجربه کند تا بتواند وارد تعامل شود.

2 – اثر متقابل و معناداری داشته باشید

هنگام سفر درس های آموزنده ای فرا می گیریم و متوجه می شویم که با مردم دیگر کشور ها که در ظاهر با ما تفاوت دارند، اشتراکات بسیار زیادی داریم، و این درس کمک می کند تا با دیدی متفاوت و بهتر به موارد مشترک نگاه کنیم. موارد مورد علاقه تان را تصور کنید، به چه مسائلی بیشتر اهمیت می دهید، توجه کنید به هر کجا سفر کنید، مردمانی وجود دارند که علایق مشترکی داشته و یا در جستجوی راه حل های نوآورانه برای مسائل مشترک می باشند. پس تصور کنید که اگر با چنین افرادی ارتباط برقرار کنید، چقدر می توانید بر دانش خود بیافزایید و دانسته های خود را به اشتراک بگذارید.

3 – ارتباط از طریق سرویس های مختلف

وجود انواع راه های ارتباطی، برقراری ارتباط با مردم بومی را در هنگام سفر آسان تر کرده است. سرویس هایی مانند کوچ سرفینگ و ایر بی ان بی برای ارتباط بهتر با بومی ها برقرار شده و از این طریق می توانید به جای هتل در کنار میزبان های محلی باشید. همچنین با استفاده از این سرویس ها می توانید کاربران دیگر را به غذا یا قهوه دعوت کنید. سایت میتاپ نیز برای ارتباط با محلی ها راه اندازی شده است که به کمک آن می توانید در اجتماعات و فعالیت های مختلف مردم محلی که علایق مشترکی دارند، شرکت کنید. از طریق سایت وایابل و بخش نظرات درباره تجارب در سایت ایر بی ان بی، گزینه های بهتر و منظم تری برای ملاقات با مردم بومی خواهید یافت، در شهر خودتان می توانید مانند یک راهنما باشید و با نظرات خود به دیگر مسافران کمک کنید. همچنین می توانید تجربه های مسافرتی منحصر به فردی را به میزبانی یک راهنما یا کارشناس بومی برای شام، کار یا تور گردشگری ویژه رزرو کنید. معمولا این تجربه ها ریشه و پایه در علاقه ی خاصی دارند و فرصتی بی نظیر برای یادگیری و ارتباط به صورت شخصی و معنادار با مردم بومی را فراهم می کنند.

4 – در سازمان های محلی داوطلبانه فعالیت کنید

داوطلبانه فعالیت کردن یک روش عالی برای ارتباط با جامعه و تاثیرگذاری بر آنها می باشد. همچنین می توانید با نحوه ی خلاقانه ی روبرو شدن مردم دیگر کشور ها با مشکلات، آشنا شوید و از شیوه ی برخورد آنها مطالب مفیدی یاد بگیرید. اول مقصد خود را انتخاب کنید و در اینترنت به دنبال سازمان ها و انجمن های محلی بگردید. حتی اگر در طول سفر فرصت مشارکت و کار داوطلبانه را ندهند، می توانید در سایت اینترنتی درباره مشکلات، دانش مشترک گفتگو کنید و راهی برای همکاری پیدا کنید.

5 – از شبکه های ارتباطی کمک بگیرید
با استفاده از شبکه های ارتباطی به راحتی می توان با سراسر جهان ارتباط برقرار کرد. داشتن یک واسط ارتباطی، ارتباط را آسان کرده و حتی پس از سفر نیز می توانید با دوستان جدید خود در ارتباط بمانید. با بخش فارغ التحصیلی دانشگاه تماس بگیرید و از آنها بخواهید که بین شما و دیگر دانش آموزان بین المللی در مقصد سفر ارتباط برقرار کند. از همکار های خود نیز درخواست راهنمایی کنید و از شبکه های حرفه ای کمک بگیرید. در شبکه های اجتماعی پیام بفرستید. از گرفتن پاسخ و دیدن افرادی که به مقصد مسافرتی شما ارتباط دارند، شگفت زده خواهید شد.

علاوه بر شبکه های ارتباطی شخصی، منابع محلی نیز می تواند چاره ساز باشد. به خواهر خواندگی شهر ها فکر کنید، آیا شهرتان خواهر خوانده دارد؟ یا شهر های مشابه شهر خود را سراغ دارید. تجارت محلی که ریشه یا ارتباط بین المللی داشته باشد را می توانید پیدا کنید، سازمان های مبتنی بر جوامع که به روابط بین الملل و دیپلماسی شهروندی در سراسر کشور اختصاص دارند، می توانند کمک کنند. فراموش نکنید که این سازمان ها هر ساله هزاران بازدید کننده بین المللی دارند. طبق گفته های رئیس انجمن غیر انتفاعی دیپلماسی شهروندی گلوبال تایز، این انجمن در 45 ایالت شعبه دارد. طبق گزارش ها گردشگران زیادی از سراسر جهان، در این شبکه ارتباط عمیقی دارند و از فرصت ارتباط با مردم بومی استقبال می کنند.

6 – ایجاد درک مشترک
درک مشترک و یافتن علایق و مشکلات مشترک، یکی از مهم ترین جنبه های شهروند دیپلمات محسوب می شود و بدون در نظر گرفتن این شرایط برقراری ارتباط بسیار مشکل خواهد بود. قبل از اینکه سفر کنید روزانه تعدادی از داستان های مربوط به اخبار و نشریه های محلی را مرور کنید. در اینترنت در مورد کشور انتخابی خود تحقیق کنید و از کلمات کلیدی مورد علاقه خود برای پیدا کردن موضوعات جالب در اینترنت استفاده کنید.

درباره حقایق و واقعیت های کشور مقصد اطلاعات مفیدی کسب کنید و با دانش کافی به آن سو سفر کنید تا بتوانید ارتباط های معنادار و باارزشی را ایجاد کنید. شاید پس از تحقیق متوجه شوید که یک رویداد محلی، یا انجمن محلی وجود دارد و آشنایی با کار آنها مهم و باارزش است و این هدف جدید را به سفر خود اضافه کنید و در طول سفر به دنبال کشف و یادگیری از فعالیت های دیگران باشید.
سفر

7 – دیپلماسی شهروندی را با خود به خانه بیاورید.
دیپلماسی شهروندی با تمام شدن سفر به پایان نمی رسد. همانطور که در طول سفر نماینده و نشان دهنده ی کشور خود بودید، در هنگام بازگشت به خانه نماینده و نشانگر کشور میزبان نیز خواهید بود. از طریق شبکه های اجتماعی در مورد کشور مقصد به دوستان خود مطالب مفیدی ارائه دهید. درباره مردم و فرهنگ آنها اطلاع رسانی کنید. از نظر کلینتون، رئیس انجمن گلوبال تایز، پست کردن عکس از جاذبه های کشور میزبان کافی نیست و بهتر است که ویژگی های مردم، دوستانی که پیدا کرده اید، و مطالبی که یاد گرفته اید، اشاره کنید و بر دانش دیگر شهروندان بیافزایید.
با ادامه همکاری و کار های داوطلبانه با انجمن های بین المللی می توانید به نقش دیپلمات شهروندی خود ادامه دهید و یک پل ارتباطی میان جامعه ی خود و دیگر کشور های جهان باشید و همواره اطلاعات خود و دیگران را افزایش دهید. طبق نظر کارشناسان، دیپلماسی واقعی دور از سیاست می باشد. هر اندازه که ذهن مردم باز باشد بیشتر متوجه می شوند که روش های بسیار زیادی برای زندگی و انجام کار ها وجود دارد. و با افزایش آگاهی ترس از دیگران (تفاوت ها و روش های متفاوت آنها) کمتر خواهد شد و در حقیقت درک مشترک خود را نشان خواهد داد.

5 مقصد رو به‌ رشد آسیا-اقیانوسیه در پائیز امسال
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر