لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> راهنمای سفر >> با این 10 روش مسافری مسئول باشید
با این 10 روش مسافری مسئول باشید

با این 10 روش مسافری مسئول باشید

از آنجا که ما 365 روز سال در راه و در حال سفر هستیم، شانس این را داشته ایم تا با انواع فرهنگ ها و محیط ها، در قالب زندگی روزمره، رو به رو شویم. ما بر اساس تجارب شخصی خودمان، طرفدار گردشگری پایدار شده ایم.
ما عقیده داریم که شیوه سفر ما، منطقه ای که می خواهیم از آن بازدید کنیم، و نحوه چگونه و کجا پول خرج کردنمان، می توانیم تاثیرات مثبتی بر جوامع و خانواده هایی بگذارد که به اندازه ما ثروت و شانس نداشته اند. نام دیگر چنین کاری “سفر مسئولانه” است.
مسافرت درهایی از دنیا را به روی ما باز می کنند که اگر چه به شدت خارق العاده به نظر می رسند، ولی در عین حال تاسف آور نیز می توانند باشند. اگر چه بسیاری از ما در دنیای واقعی بیشتر نگران این هستیم که کدام کفش را بخریم یا اینکه زمان تعویض گوشی هوشمندمان رسیده یا نه ولی هر روز اتفاقات تراژیکی در اطرافمان رخ می دهد که به ما یاد داده اند، آنها را نادیده بگیریم.
ولی نگران نباشید، راه های زیادی وجود دارد تا شما به عنوان یک مسافر، تنها با کمی آگاهی بیشتر درباره تصمیماتی که در خارج از کشور می گیرید، تغییرات بزرگی در مردم دنیا به وجود آورید. در اینجا به 10 روش می پردازیم که به شما کمک می کنند تا مسافری مسئول باشید. اقامتگاه های بومگردی نیز نمونه ای از این روش هاست، پس اگر به کرمان آمدید به اقامتگاه بومگردی کاشیلو شهداد نیز سری بزنید و از محیط آرامش بخشش استفاده کنید.

1- بخشی از زمان سفرتان را به کارهای داوطلبانه اختصاص دهید
فرقی ندارد که برای دو هفته به سفر می روید یا دو سال، اختصاص زمانی از سفرتان به کارهای داوطلبانه ی ارزشمند و در کنار سازمانهای معتبر، می تواند تغییرات مثبتی در دنیا ایجاد کند.
اگر مهارتی دارید که ممکن است در کشورهای در حال توسعه مفید باشد (مانند مهارت پزشکی، سابقه کار مهندسی یا سابقه کار در مراقبت های اجتماعی)، موقعیت های مختلف بسیاری وجود دارد که می توانید از تخصص تان برای کارهای پسندیده استفاده کنید.
حتی اگر تجربه زیادی ندارید، باز هم می توانید کارهای داوطلبانه مفیدی پیدا کنید. مثلا می توانید چند روز در مدرسه های روستایی زبان انگلیسی تدریس کنید، یا به پروژه های حفاظت از حیواناتی که در محل سفر شما فعال هستند، بروید.
ایده خوب دیگر، تماس با NGOهای محلی است تا اگر به منابع خاصی نیاز دارند، شما برایشان ببرید.
هشدار: این کار را با ایده ی “گردشگری داوطلبانه (voluntourism)” اشتباه نگیرید. لطفا قبل از پیوستن به سازمانها برای انجام پروژه های داوطلبانه، تحقیقات خودتان را انجام دهید و منطقی فکر کنید- آیا گذراندن یک روز در پرورشگاه واقعا برای بچه های آنجا مفید است؟ اگر هیج سابقه کاری در ساخت و ساز نداشته اید، آیا شما فرد مناسبی برای ساخت بیمارستان در تانزانیا هستید؟
و آیا ممکن است که با گرفتن چنین کار داوطلبانه ای، در واقع کار را از دست افراد محلی گرفته باشید؟ به جای اینکه هزینه ی زیادی برای داوطلب شدن به NGOها بپردازید، بهتر است همان پول را به چنین جاهایی اهدا کنید و به متخصصین اجازه دهید تا آن کار را انجام دهند.
1683358893 591 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
2- محصولات محلی بخرید
تصمیم شما درباره اینکه کجا پولتان را برای خوردن، خوابیدن و سوغاتی خریدن خرج کنید، می تواند تاثیر عمده ای بر جامعه داشته باشد. شما با شام خوردن در رستورانی محلی و کوچک، اقامت در مهمانخانه ای که توسط یک خانواده اداره می شود یا خرید خرده ریزه ای از دستفروشی در خیابان، می توانید به طور مستقیم به اقتصاد محلی پول تزریق کرده و به آن کمک کنید.
با این کار علاوه بر اینکه تجارب خوب و اصیلی کسب می کنید، به افراد دیگر نیز کمک می کنید تا زندگی بهتری برای خودشان ایجاد کنند. اگر شما از شرکتهای چند ملیتی خرید کنید، بیشتر پولتان مستقیما به جیب سهامداران و مدیران تجاری خواهد رفت.
1683358893 343 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
به جای اینکه پولتان را به هتل ها و فروشگاههای زنجیره ای بین المللی بدهید، آن را به خانواده های محلی بدهید
3- قبل از انجام فعالیت هایی که در حیات وحش انجام می شوند، خوب فکر کنید
بسیاری از افراد هنگامیکه برای سفری به خارج از کشور برنامه ریزی می کنند، رویاهای عجیب و غریبی درباره سوار شدن بر فیل ها، شنا با دلفین ها یا عکس گرفتن با ببرها داشته باشند ولی ضرر چنین کارهای غیرمسئولانه ای بیشتر از منفعت آن است.
گردشگری حیات وحش تجارت بزرگی است و بیشتر گردانندگان تور به جای اینکه به سلامت حیوانات فکر کنند، به فکر منفعت خودشان هستند. یادتان باشد که برای یک ساعت سرگرم شدن شما، ممکن است یک حیوان برای یک عمر دچار پریشانی و سختی شود.
اگر شما واقعا علاقه دارید تا مکانهایی را ببینید که محل نگهداری و حفاظت از حیوانات هستند، مطمئن شوید به جاهایی می روید که تحت نظارت NGOها بوده و درباره امور تجاریشان شفاف باشند. سازمانهای معتبر هیچ مشکلی برای فرستادن تمام اطلاعاتی که شما می خواهید، ندارند.

جاهای دیدنی بدروم ترکیه
ادامه مطلب

برای یک ساعت سرگرم شدن شما، ممکن است یک حیوان برای یک عمر دچار درد و رنج شود.
1683358893 728 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
4- به فرهنگ بومی و محلی احترام بگذارید
یکی از بزرگترین دستاوردهای سفر کردن، یاد گرفتن سایر فرهنگ ها و مذاهب است. دنیا و مردم، گوناگون و متفاوت و جذابند، و خیلی هیجان انگیز است که انسان امکان تجربه کردن این تفاوتها را داشته باشد. البته باید به یاد داشته باشیم که هنگام سفر، احترام به این آداب و رسوم محلی بسیار مهم است.
بسیاری از کشورها نسبت به لباس پوشیدن حساسیت بیشتری دارند و ممکن است پوشیدن شلوارک کوتاه یا زیرپیراهنی حلقه ای نامناسب تلقی شود. مدتی را صرف یادگیری زبان محلی کنید (حتی اگر در حد “سلام” و “حال شما چطور است” باشد)، درست همانطور که می خواهید گردشگرانی که به کشور شما می آیند، رفتار کنند.
در مورد آداب و رسوم مقصد سفرتان مطالعه کنید تا ناخواسته به کسی اهانت نکنید.
1683358893 506 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
5- پسماندتان را به حداقل برسانید
مدیریت پسماند یکی از مسائل مهم در کشورهای در حال پیشرفت است و ما به عنوان مسافر، اغب به طور ناخواسته در این مشکل سهیم هستیم.
ممکن است سطح آگاهی و دانش درباره بازیافت و به حداقل رساندن پسماند در سایر کشورها به اندازه کشور خودتان نباشد. بنابراین، مهم است که شما نقش خودتان را برای کمک به محیط زیست، ایفا کنید.
هنگام خرید از مغازه،کیسه پلاستیکی نگیرید و به جایش آن را در کوله با کیسه پارچه ای بگذارید. به جای خرید غذای بیرون بر، در خود کافه ها غذا بخورید (یا ظرف غذا و فلاسک به همراه داشته باشید، ما هم همیشه همین کار را می کنیم).
یک قمقمه آب به همراه داشته باشید تا بتوانید آن را از ظرفهای آب بزرگتری که در بیشتر هتل ها و رستورانها پیدا می شود، پر کنید. یا مثل ما، هنگام سفر یک دستگاه تصفیه آب به همراه داشته باشید. توصیه شخصی من دستگاه تصفیه آب SteriPen است.

نکات آموزنده برای تجربه ی یک مسافرت بی دردسر(2)
ادامه مطلب

جمع آوری آب از آبشاری در تایگر لیپینگ جرج چین و سپس استریل کردن آن
1683358894 142 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
6- اقامتگاه ها و برگزار کنندگان تور پایدار را انتخاب کنید
هزاران انتخاب برای محل استراحت شما حین سفر یا تورهایی که شما را به یک تعطیلات فراموش ناشدنی می برند، وجود دارد.
شما می توانید کسب و کارهایی پیدا کنید که فعالانه با جوامع محلی کار می کنند یا کارهایی انجام می دهند که به حفظ محیط زیست کمک می کنند. چنین کارهایی باید به خاطر تلاش هایشان مورد تشویق قرار گیرند.
چنین تورهایی ممکن است فقط راهنمایان یا کارگرانی محلی از روستاهای نزدیک استخدام کنند یا آموزش-های بیشتری برای کارکنانشان فراهم آورند تا مهارت هایشان را ارتقا دهند.
بعضی از این تورها حتی گاهی از سود خود را به بنگاههای خیریه اهدا می کنند یا به کارکنان محلی شان حقوقی بالاتر از حد معمول می دهند، یعنی شما با انتخاب این تورها، بدون اینکه کار خاصی بکنید، کمک خواهید کرد.
ممکن است برای پیدا کردن این شرکتها مجبور شوید کمی بیشتر تحقیق کنید، ولی مزایای این انتخاب، ارزش این تلاش ها را دارد. برای دیدن نمونه هایی از این مدل های کسب و کار ایده آل، می توانید Mad Monkey Hostels در کامبوج را ببینید.
لین، باربری محلی از روستای کوچک و اقلیت تان هوا در ویتنام، با وجود صنعت گردشگری، حالا فرصت های بیشتری برای زندگی بهتر دارد.
1683358894 101 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
7- ردپای خود را در طبیعت کمرنگ کنید
هنگامیکه سفر می کنید، راه های عالی بسیاری وجود دارد تا شما بتوانید تاثیرتان بر محیط زیست را کاهش دهید. به جای اینکه همیشه تاکسی بگیرید، ببینید آیا اتوبوس های محلی می توانند شما را به مقصد مورد نظرتان برسانند.
اگر مقصد مورد نظرتان خیلی دور نیست، به جای اینکه برای دو یا سه ایستگاه، سوار وسایل حمل و نقل شهری شوید، پیاده بروید.
اگر واقعا به دنبال راهی عالی برای گشتن محل هستید، دوچرخه اجاره کنید. دوچرخه سواری نه تنها برای محیط زیست خوب است، بلکه برای سلامتی و بودجه سفرتان نیز عالیست.
1683358894 477 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
8- زمانیکه می خواهید سر قیمت چانه بزنید، به افراد دیگر هم فکر کنید
چانه زدن بر سر قیمت در مناطقی مانند آمریکای لاتین و جنوبشرق آسیا، جزئی از فرهنگشان است. این کار تا حد زیادی شبیه یک بازی است. ولی لطفا هنگامیکه در حال خرید سوغاتی هستید به مسائل بیشتری توجه کنید.
قبل از اینکه سر یک دلار چانه بزنید، به این فکرکنید که این اندک پولی که به فروشنده می دهید، چقدر برایش می ارزد و کجا آن را خرج می کند.
به جزئیات و مسائل بیشتری توجه کنید. اگر قبل از اقامت در هتلی گرانقیمت تامل نمی کنید و در استخر هتل کوکتل های بسیار گرانقیمت می نوشید، دیگر با فروشندگان محلی بر سر چند دلار بیشتر چانه نزنید و زورگویی نکنید.
1683358894 9 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
به خاطر چند دلار با مردم محلی سر و کله نزنید، چرا که آنها کارهای بیشتری با این پول می توانند بکنند تا شما.
9- به گداها پول ندهید
این مورد، کار بسیار سختی است، چرا که بیشتر ما هنگام دیدن افرادی (مخصوصا بچه ها) که در حال گدایی در خیابان ها هستند، احساس دلشکستگی و دلسوزی می کنیم. ولی باید به یاد داشته باشید که گدایی کردن فقط افراد محلی را تشویق می کند تا از گردشگران پول بخواهند.
در نتیجه، جاهایی زیادی وجود دارد که مردم وضعیت خودشان را از آنچه که هست، بدتر نشان می دهند تا از خارجی ها پول بگیرند.
در مورد کودکانی که تقاضای پول می کنند (در کشورهایی مانند کامبوج)، این والدین هستند که بچه ها را از مدرسه بیرون می آوردند و به خیابان می فرستند تا گدایی کنند. در حالت بدتر، این کودکان ممکن است بخشی از شبکه ی بزرگتری باشند که توسط افراد بی وجدان و پست اداره می شود و پول ها از آنها گرفته می-شود.
شما مطمئنا در این مورد از هوش و فراست خودتان استفاده می کنید ولی اگر واقعا می خواهید به بقیه کمک کنید، بهتر است به جای پول برایشان غذا یا آب بخرید. همچنین می توانید به دنبال سازمان های محلی باشید که افراد فقیر منطقه را می شناسند، از آنها بپرسید که به کمک نیاز دارند یا نه.
1683358894 634 با این 10 روش مسافری مسئول باشید
10- به دیگران درباره مسافرت مسئولانه آموزش دهید
برای بعضی افراد، مسافرت مسئولانه چیز کاملا عادیست ولی ممکن است بقیه مردم درباره عواقب کارهایشان هنگام سفرهای خارجی، آگاه نباشند.
اگر کسی را دیدید که ناخواسته کاری کرد که برای محیط زیست یا مردم و فرهنگ محلی آن کشور مضر است، بهتر است به شیوه ای دوستانه آن موضوع را با او در میان بگذارید.
با افرادی که در هاستل، هتل یا در تور با شما همسفر هستند، درباره سفر مسئولانه به گفتگو بنشینید. تنها از طریق آموزش است که می توانیم به گسترش مفهوم گردشگری پایدار کمک کنیم.
قبل از اینکه به سفر بروید، درباره اینکه چگونه می توانید مسافری پایدار و اخلاق مدار باشید، تحقیق کنید و یاد بگیرید.
یادتان باشد که هنگام سفر، کارهای ما تاثیر زیادی بر جهان خواهد گذاشت؛ پس کاری کنید که این تاثیرات در جهت مثبت باشد.

بهترین شهرهای ایران برای سفر نوروزی 99
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر