لوگو ایران هتل آنلاین
خانه >> راهنمای سفر >> حقایقی جالب درباره ارمنستان
حقایقی جالب درباره ارمنستان

حقایقی جالب درباره ارمنستان

25 سال از زمانی که کشور ارمنستان استقلال خود را از شوروی بدست آورد، می گذرد. به همین مناسبت فرصت را غنیمت شمردیم که درباره حقایقی که احتمالا درباره این کشور نمی دانستید مطلبی بنویسیم.

1- قدیمی ترین کارخانه شراب دنیا در ارمنستان قرار دارد

دست کم این چیزی است که باستان شناسان ادعا می کنند: آنها در سال 2011 چیزی را در غاری در نزدیکی روستای آرنی کشف کردند که گفته می شود قدیمی ترین کارخانه تولید شراب در دنیا است.

2- اولین ملتی بودند که مسیحیان را پذیرفتند

دین مسیحیت بلافاصله پس از مرگ مسیح در قلمرو پادشاهی از بین رفته ارمنستان گسترش پیدا کرد و باور بر این است که پذیرش آن به عنوان مذهب رسمی کشور تا اوایل قرن چهار به طول انجامید. با این وجود هنوز هم در مقایسه با هر کشور دیگری در پذیرش مسیحیت پیشگام هستند.


3- وجود کلیسا هایی که این قضیه را ثابت می کند

از صومعه های قدیمی گرفته تا کلیساهای فرو ریخته، ارمنستان با انبوهی از عبادتگاه های مسیحیان پر شده است: بی دلیل نیست که ارمنستان را “سرزمین کلیساها” می نامند. تشخیص بهترین کلیسا در این سرزمین کار غیر ممکنی است، اما یکی از محبوب ترین این عبادتگاه ها، صومعه تاتو ساخته شده در قرن نهم است: ساختمانی خیره کننده در منطقه ای با زیبایی های بی امان.
ارمنستان

4-شطرنج بخشی از آموزش تحصیلی است

این موضوع نشان می دهد که چرا ارمنی ها در این ورزش فکری موفق تر هستند. در حقیقت، از زمان جدایی از شوروی، این کشور توانست خود را به عنوان یک قهرمان جهانی در ورزش معرفی کند: برنده مسابقات قهرمانی اروپا در سال 1999، قهرمانی جهان در سال 2011 و المپیاد شطرنج در سال های 2006، 2008 و 2012 برای تیم مردان شدند و در حالی که تیم زنان تنها توانست قهرمانی اروپا را در سال 2003 به دست آورد.


5- 1/5 میلیون ارمنی قتا عام شدند

در سال 1915 دولت عثمانی دستور قتل عام برنامه ریزی شده 1/5 میلیون ارمنی را که اکنون به عنوان کشتار دسته جمعی ارمنی ها شناخته می شود، صادر کرد. ترکیه دولت متعلق به امپراطوری عثمانی، ادعای قتل عام را منکر شد، اما 28 کشور شامل بریتانیا، روسیه و فرانسه این حادثه را به عنوان یک قتل عام می شناسند.
ارمنستان

6- بیشتر ارمنی ها در خارج از ارمنستان زندگی می کنند

حادثه 1915 میلیون ها ارمنی را مجبور به فرار از کشور کرد که اکنون بزرگترین جامعه آنها در ایالات متحده، روسیه و فرانسه شکل گرفته است. گفته می شود که 5.6 میلیون ارمنی در خارج از کشور زندگی می کنند که از جمعیت موجود در خود ارمنستان ( 3 میلیون نفر) بیشتر است.

7- ارمنستان بخشی از هویت افراد مشهور دنیا است

ارمنستان خانه اجدادی افراد مشهوری مانند شر(خواننده)، آندره آغاصی( تنیس باز معروف) و سرج تانکیان، پیشگام گروه متال آمریکایی، (system of a down). یکی از گروه های پیشگام در انتشار قتل عام غیر عادلانه ارمنی ها است. همچنین بخشی از هویت خانواده مشهور کاردشیان ها به ارمنستان بر می گردد – پدر آنها از نسل دوم آمریکایی- ارمنی ها بود.

8-ارمنی ها می دانند کشتی نوح کجاست

یک باور همگانی در ارمنستان وجود دارد که کشتی نوح در یک قطعه یخی در بالای کوه آرارات واقع شده است. علی رغم هئیت های اعزامی بسیاری، کشتی مذکور هیچ وقت یافت نشد اما این موضوع باعث نشد که ارمنی ها، سمبل آن را از روی لباس های خود برداند.
ارمنستان

9- سمبل ملی آنها ترکی است

کوه پوشیده از برف آرارات سمبل ملی کشور ارمنستان است و خیلی از ارمنی ها آن را مقدس می دانند. این کوه نقش برجسته ای در هنر و ادبیات ارمنستان داشته است. با وجود اینکه این کوه در ترکیه واقع شده است اما به عنوان به یک نشان ملی به ثبت رسیده است. البته همیشه هم این چنین نبوده است: هر کدام از کشور های ارمنستان، ایران، روسیه و ترکیه کوه مقدس آرارات را بخشی از کشور خود می دانند.

10-یکی از قدیمی ترین پایتخت های جهان را دارد

شهر ایروان، پایتخت ارمنستان، یکی از کهن ترین شهرهای مسکونی جهان است که 29 سال قبل از شهر رم ساخته شد. این شهر دارای تعدادی از ساختمان های تاریخی حیرت انگیز و مجموعه ای از موزه های عالی می باشد.

11- ایروان به عنوان شهر صورتی شناخته می شود

این نام گذاری به دلیل رنگ صورتی زیبای صخره های آتش فشانی است که از آنها در ساخت بسیاری از ساختمان های شهر استفاده شده است.

ارمنستان

12- چرچیل علاقه خاصی به کنیاک ارمنی داشت

ژوزف استالین، در طول جنگ جهانی دوم مقدار زیادی کنیاک ارمنی را با کشتی برای وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا برد. علاقه چرچیل به براندی بر کسی پوشیده نیست: به گفته خودش، تا زمانی که به 70 سالگی رسیده بود آنقدر براندی نوشیده بود که با آن می توان سه واگن قطار را پر کرد.

13- در حقیقت کنیاک ارمنی پایه اصلی کنفرانس یالتا بود

باور بر این است که در کنفرانس یالتا، جلسه ای که در شهر کریمه و بین وینستون چرچیل، زورف استالین و فرانکلین دی روزولت برای بحث پیرامون ساماندهی مجدد پس از جنگ در اروپا برگزار شده بود مقدار زیادی کنیاک ارمنستانی و مشروب سرو شده بود. یکی از دستیاران چرچیل در کنفرانس یالتا درباره نخست وزیر بریتانیا این چنین نوشت ” او مقدار زیادی از شامپاین قفقازی را می نوشید که می تواند سلامت هر انسان عادی را تضعیف کند”.
ارمنستان
14- تلکابین های ارمنستان دارای یک رکورد جهانی هستند
بر اساس رکوردهای جهانی گینس، طولانی ترین مسیر تلکابین بدون توقف، خط تراموای هوایی تاتو است که ساعت ها با ارتفاع 5752 متری ( 18.871فوتی) طول می کشد. این تلکابین منحصر به فرد روستای هالیزور را به صومعه تاتو متصل می کند، و نمای بی نظیری از رودخانه ووروتان را به نمایش می گذارد.

15-ارمنستان در حال جنگ است

سالهاست که روابط میان ارمنستان و همسایه او آذربایجان پر تنش است و دو کشور از نظر فنی در حال در جنگ هستند. دلیل اصلی این تنش حول منطقه جنوب غربی آذربایجان، ناگورنو-کاراباخ، است که اکثریت جمعیت آن ارمنی می باشد. در سال 1994 این منطقه با حمایت ارمنستان تلاش کرد تا از آذربایجان جدا شود که آغاز شروع یک جنگ خونین میان دو ملت بود اما با یک میانجی روس آتش بس بین دو کشور در سال 1994 امضا شد، اما در سال جاری جنگ تازه ای بین این دو کشور آغاز شد.
ارمنستان

16-می توانید در ارمنستان اسکی کنید

پیست زاخکازور مهم ترین پیست اسکی در ارمنستان است که دارای 27 کلیومتر سراشیبی و شش آسانسور که شما را به بالای پیست منتقل می کند. هزینه یک روز اسکی حدود 8500 درام ارمنستان ( 17یورو) می باشد.

17- ارمنستان خانه پرندگان است

ارمنستان خانه زیبایی برای پرندگان است و تخمین زده می شود از 530 گونه پرنده اروپایی، 345 گونه آن در ارمنستان باشد که مهمترین این پرنده ها شاهین، قو و عقاب است که به یک نشان ملی تبدیل شده است.
ارمنستان

18- مردانی به سختی آهن دارد

برای اثبات این مطلب همین بس که ارمنستان برنده یک مدال طلا و سه مدال نقره در بازی های المپیک ریو شد که همگی این مدال ها را در مسابقات کشتی و وزنه برداری بدست آورد.

19- ارمنی ها علاقه خاصی به شکیرا دارند

این خواننده کلمبیایی در کنسرتی در آذربایجان با در دست گرفتن پرچم کشورش به صورت وارونه بسیاری از ارمنی ها را خوشحال کرده بود. اگر پرچم کشور کلمبیا را به صورت وارونه در دست بگیرید به پرچم کشور ارمنستان تبدیل می شود.

20- نان ارمنی ها در لیست یونسکو به ثبت رسیده است

میزهای شام ارمنی ها ندرتا خالی از نان لواش است، یک نان مسطح خوشمزه که در حقیقت پایه اصلی غذاهای ارمنی است. نکته مهم این است که نان لواش در سال 2014 در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.
ارمنستان

21- دارای بزرگترین دریاچه در منطقه قفقاز است

دریاچه زیبا سوان، یکی از شش منطقه ارمنستان را پوشش داده است و عبادتگاه سواناوانک خیره کننده که در حقیقت یکی از جاذبه های گردشگری کشور در نزدیکی این دریاچه قرار دارد.
ارمنستان

22- زیباترین زنان دنیا را دارد

بر اساس نظرسنجی که از 44000 مرد آمریکایی به عمل آمده بود، زنان ارمنی زیباترین زنان دنیا لقب گرفتند.


23- شانس چندانی در مسابقات فوتبال ندارند

فوتبال، با وجود اینکه یک ورزش ملی در ارمنستان به شمار می رود اما آنها در این ورزش چندان موفق نیستند و یا حداقل در سطح بین المللی این چنین نیستند. این کشور از زمان جدایی از شوروی نتوانست نتایج قابل قبولی در چه مسابقات قهرمانی اروپا و یا در جام جهانی بدست آورد.


24- دارای سه میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو است

این آثار باستانی شامل صومعه های هقپات و ساناهین، کلیسای جامع و کلیسا های اچمیادزین و مکان باستانی زوارتنوتس، صومعه گغارد و دره آزات می باشند.
ارمنستان
25-روزی برای بزرگداشت الفبای ارمنی وجود دارد
در سال 2005 در 1600 امین سال تولد الفبای ارمنی، مقامات مسئول از 39 مجسمه سنگی که نشان دهنده حروف الفبای ارمنی بود رونمایی کردند این مجسمه ها در نزدیکی آرامگاه مسروب ماشتوتس، ابداع کننده الفبای ارمنی، قرار دارند. بازدیدکنندگان می توانند از این حروف غول پیکر که در شهر آپاران قرار دارند، دیدن کنند.
ارمنستان
جاهای دیدنی سریلانکا
ادامه مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر