خانه >> راهنمای سفر >> مواظب باشید! این عابر بانک ها در سراسر دنیا، سر مسافران را کلاه می گذارند
مواظب باشید! این عابر بانک ها در سراسر دنیا، سر مسافران را کلاه می گذارند

مواظب باشید! این عابر بانک ها در سراسر دنیا، سر مسافران را کلاه می گذارند

هر کسی که به کشورهای دیگر سفر کرده باشد به خوبی می داند که در حین سفر باید همیشه در جیبتان پول نقد داشته باشید. پول نقد فقط وسیله ای برای خرید کردن و پرداختن پول چیزهایی که نیاز دارید نیست؛ اگر پول نقد کافی داشته باشید، می توانید همانطور که سفرتان را پیش می برید، برنامه های احتمالی آینده را نیز بچنید. مطمئن نیستید کدام ایستگاه باید پیاده شوید؟ به جایش تاکسی بگیرید. به نظرتان جاذبه های توریستی مانند یک هزارتو هستند؟ یک فرد محلی استخدام کنید تا شما را راهنمایی کند. اگر قصد سفر به اصفهان را دارید و به دنبال رزرو هتل در اصفهان هستید، به سایت ایران هتل آنلاین مراجعه کنید و با رزرو هتل عباسی اصفهان، سفری خوش را تجربه کنید.
شک نداشته باشید که اگر می خواهید برمشکلات احتمالی حین سفرتان فائق بیایید، باید مقدار زیادی پول نقد در جیبتان داشته باشید. پس باید مقداری پول از حسابتان بیرون بکشید و اگر لازم است، مقدار کافی از دلارهایتان را به پول محلی مقصد تبدیل کنید تا در سفر به همراه داشته باشید.
قبل از اینکه بگویید که نیازی به همراه برداشتن پول نقد نیست و همیشه می توانید از خودپردازهای بین المللی پول بردارید، بهتر است ریسک های این کار را نیز در نظر داشته باشید. اما واقعا استفاده از خودپردازهای بین المللی خطرناک است؟
متاسفانه، بسیاری از مسافران از خطرات برداشت پول از خودپردازهای بین المللی آگاهی ندارند. برخی از این خطرات به حدی جدی هستند که ممکن است پول را مستقیما از حساب بانکی تان به سرقت ببرند.

کلاهبرداری های جزئی ولی جدی خودپردازها از گردشگران
تصور کنید که شما گردشگری تازه وارد در کشوری خارجی هستید که قبلا هم به این کشور نرفته اید. تازه دو روز است که وارد این کشور شده اید و پول نقدتان تمام شده است. پس به دنبال دستگاه خودپرداز می گردید و یکی از این خودپردازها را در منطقه ی شلوغی از شهر پیدا می کنید. برخلاف جمعیت زیاد آن منطقه، هیچ کس پشت این خودپرداز منتظر نایستاده است. پیش خودتان فکر می کنید که شاید مردم محلی از بانکی متفاوت از این بانک استفاده می کنند و بنابراین خودپردازهای خاص خودشان را ترجیح می دهند. در هر صورت، سریعا از این فرصت استفاده می کنید تا بدون معطلی در صفی شلوغ، از خودپرداز پول بردارید.

کارت را وارد می کنید، مقدار پول درخواستی و اطلاعات حسابتان را می زنید و پولتان را دریافت می کنید. خیلی خوب بود که! اصلا شبیه کلاهبرداری نبود. شما با پول نقدی که حالا در دست دارید به سراغ برنامه های از پیش برنامه ریزی شده تان می روید.

متاسفانه، شما با کاری که انجام دادید، مورد کلاهبرداری قرار گرفته اید. فقط کافیست کمی بیشتر دقت کنید تا بفهمید چقدر و چگونه مورد کلاهبرداری قرار گرفته اید.
کلاهبرداری های خودپردازی چگونه انجام می شوند؟
یادتان باشد که خودپردازهایی که برای کلاهبرداری از گردشگران طراحی شده اند، به هیچ وجه مشکوک به نظر نمی رسند. در حقیقت، تا زمانیکه از یکی از کارت های بانکهای محلی استفاده کنید، تا حد زیادی شبیه سایر خودپردازها کار می کنند.
افراد محلی که از کارتهای بانک های داخلی استفاده می کنند، مورد چنین کلاهبرداری هایی واقع نمی شوند. ولی به خاطر حواشی و حرفهایی که پشت سر این خودپردازها وجود دارد، مردم محلی می دانند که بهتر است ریسک نکنند و به همین دلیل است که شما هیچ صفی پشت این خودپردازها نمی بینید.
1683357301 903 مواظب باشید این عابر بانک ها در سراسر دنیا، سر
نیازی به گفتن نیست که به خاطر اینکه این خودپردازها تقریبا همیشه خلوت هستند، برای گردشگران بیشتر جذاب به نظر می رسند، چرا که می خواهند هر چه سریعتر پول نقد دریافت کنند و بروند.
نحوه کار این خودپردازها برای دارندگان کارت هایا بین المللی کاملا متفاوت است و به دو شیوه کلاهبرداری انجام می شود.
در روش اول، این دستگاهها از همان ابتدا مبلغ بسیار گزافی برای برداشت پیشنهاد می دهند. آیا می دانید خودپردازها چگونه مبلغ قابل برداشت را پیشنهاد می دهند تا شاید شما بخواهید با انتخاب کردن این گزینه پیشنهادی، کار برداشت وجه را سریع تر انجام دهید؟ این خودپردازها هم همین کار را انجام می دهند ولی تفاوتشان با خودپردازهای معمولی این است که مبلغ بسیار زیاد و غیرواقعی را برای برداشت پیشنهاد می دهند.
چرا چنین کاری می کنند؟ تا افراد دارنده کارتهای بین المللی را تشویق به برداشت پول بیشتری کنند. هر چقدر پول بیشتری برداشت کنید، مبلغ بیشتری از این عملیات بانکی قابل کلاهبرداری است.
کلاهبرداری از طریق پیشنهاد مبلغی بالا برای برداشت بسیار موثر است. تنها با پیشنهاد گزینه هایی سنگین تر، مردم تحت تاثیر قرار می گیرند و پیش خودشان فکر می کنند، “راست میگه، چرا بیشتر پول برندارم. اگر الان بیشتر پول بردارم، مجبور نیستم دوباره بیام پای عابربانک”.
به محض اینکه درباره مبلغ پول برداشتی تصمیم گرفتید، همه چیز برای تقلب آماده می شود. اگر دقت نکنید، احتمالا متوجه نمی شوید که چگونه نرخ تبدیل ارز تا بیش از 15 درصد کاهش می یابد. یعنی، به ازای هر واحد پولی که دریافت می کنید، 15درصد کمتر از ارزش واقعی آن (براساس نرخ تبدیل ارز حال حاضر) پول می گیرید.
پس اگر مواظب نباشید، ممکن است در تله بیفتید. اما حتی اگر بدانید که چگونه نرخ تبدیل ارز را دستکاری می کنند، ممکن است آنقدر مشغول باشید که متوجه مرحله بعدی کلاهبرداری جدی از گردشگران به وسیله خودپرداز نشوید.
در روش دوم، این دستگاهها بر اساس بالاترین میزانی که شما پول دریافت کرده اید، هزینه های سرسام آور دریافت می کنند. این میزان هزینه بعد از دریافت وجه اعمال می شود و احتمالا در طول انجام پروسه دریافت پول، روی صفحه دستگاه خودپرداز ظاهر نمی شود. بنابراین، تنها بعد از خواندن رسید پول است که می فهمید چقدر برای این عملیات بانکی از شما پول کم شده است.
این هزینه خدمات چقدر خواهد بود؟ بر اساس منابع موجود و قربانیان قبلی این کلاهبرداری ها، خودپردازها می توانند تا 35 درصد وجهی که از دستگاه گرفته اید از حساب شما پول کم کنند.
پس در مجموع، شما به جای دریافت مبلغ واقعی پولتان، 35 درصد هزینه خدمات می دهید و تنها 85 درصد میزان واقعی پولتان را دریافت خواهید کرد. ای داد بیداد!!!

چگونه در طول سفر از کلاهبرداری از طریق خودپرداز اجتناب کنیم؟
بهتر است که برای سفرهای راه دور و خارجی، همیشه بیشتر از حد نیاز پول نقد به همراه داشته باشید. ولی اگر مجبور شدید تا از خودپردازهای بین المللی وجه نقد دریافت کنید، به این نکات توجه کنید تا این خودپردازهای حیله گر نتوانند گولتان بزنند.
رسید های خودپردازی که مشتریان قبلی دور انداخته اند را بخوانید
این کار برای سردرآوردن از وضعیت مالی دیگران نیست، بلکه برای فهمیدن این نکته است که عملیات های بانکی که افراد قبلی از طریق این خودپرداز انجام داده اند، چگونه بوده است. این رسیدها معمولا حاوی اطلاعات مهمی نظیر نرخ تبدیل و هزینه خدمات برای دریافت وجه نقد هستند. این اطلاعات به شما کمک می کنند تا بفهمید که این دستگاه خودپردازی که جلوی شماست، قصد کلاهبرداری دارد یا نه.
یادتان باشد که ممکن است قبل از شما، برخی از افراد محلی با کارت بانک های داخلی شان وجه دریافت کرده باشند. پس همه ی رسیدها هم عجیب و غریب به نظر نمی رسند. پس تا می توانید این رسیدهای دورانداخته شده را چک کنید تا به نتیجه ای روتین برسید. اگر عملیات های بانکی بین المللی قبلی حاوی مبالغ گزاف و نرخ های تبدیل نامعقولی بودند، پس باید سراغ خودپرداز دیگری بروید.
عابر بانک ها

از خودپردازهای شخص ثالث اجتناب کنید

اگر واقعا مجبور به استفاده از دستگاه خودپرداز هستید، به هیچ عنوان از خودپردازهای موسسات طرف ثالث استفاده نکنید و همیشه از خودپردازهای بانک خودتان عملیات را انجام دهید. این خودپردازهای طرف ثالث همان دستگاههایی هستند که مبالغ، هزینه خدمات و نرخ تبدیل ارز نامعقول دریافت می کنند.پس این خودپردازهای طرف ثالث بیشترین هزینه را برای شما خواهند داشت.
یادتان باشد که حتی خودپردازهای بانک خودتان نیز می توانند هزینه خدمات و مبالغی را دریافت کنند. اما انتخاب بانک درست به شما کمک می کند تا هزینه ای که برای دریافت پول خودتان می کنید، کمتر شود.
قبل از سفر، تحقیق کنید
همه بانک ها، شرکای بین المللی دارند که اگر از یکی از کارت های بانکی شرکتهای طرف قراردادشان استفاده کنید، هزینه خدمات کمتری از شما دریافت خواهند کرد. شما می توانید نام این شرکتها را در وبسایت رسمی بانکتان پیدا کنید، وبسایتی که برای راهنمای مشتریان هنگام سفرهای خارجی درست شده است.
قبل از اینکه از هتلتان خارج شوید، نزدیکترین شعبه شرکتی که جزء همکاران بانک شماست را پیدا کنید. هرزمان که توانستید، تمام عملیات دریافت وجه نقدتان را از طریق همان شرکتهای طرف قرارداد انجام دهید تا هزینه خدمات کمتری پرداخت کنید و از بهترین نرخ تبدیل بهره ببرید.

با کارت خرید کنید

تمام برنامه های سفرتان را در نظر بگیرید تا متوجه شوید که کدام جاذبه های گردشگری، فعالیت ها و مخارج سفر تنها از طریق وجه نقد قابل پرداخت هستند. حتما همان میزان پول نقد به اضافه مقداری بیشتر به همراه داشته باشید تا بتوانید از عهده تمام مخارج احتمالی بربیایید.

1683357302 58 مواظب باشید این عابر بانک ها در سراسر دنیا، سر

سپس، تمام چیزهای که می توانید با کارت اعتباری بین المللی تان هزینه شان را پرداخت کنید، در نظر بگیرید. برایی مثال، می توانید در رستورانها، پاساژهای خرید، و حتی برخی از جاذبه های گردشگری نظیر پارک های موضوعی بزرگ و اقامتگاههای تفریحی کارت بکشید. با این کار، میزان دقیق و واقعی از حساب بانکی تان کسر می شود و از نرخ تبدیل واقعی و هزینه خدمات اندک (اگر وجود داشته باشد) بهره خواهید برد.
بعلاوه، کسانی که از کارت اعتباری مسافرتی استفاده می کنند می توانید از هرگونه مزایای مربوط به هزینه سفر که روی حسابشان می آید، استفاده کنند. اگر از کارت اعتباریتان برای پرداخت هزینه غذا، محل اقامت و حتی خرید کردن استفاده کنید، به شما امتیاز داده می شود و می توانید از آن امتیازها برای مخارج سفر و پروازهای آینده تان استفاده کنید.
یادتان باشد که پول نقد تنها راه پرداخت نیست. اگر می توانید بهتر است از گرفتن پول نقد از خودپرداز اجتناب کنید.
مراقب سایر کلاهبرداری از طریق خودپردازها باشید
راههای دیگری نیز وجود دارد که ممکن است از طریق خودپردازها از شما کلاهبرداری شود، پس مراقب باشید. علاوه بر خودپردازهایی که هزینه های خدمات گزاف و نرخ تبدیل بالا می گیرند، خودپردازهایی نیز وجود دارند که دستکاری شده اند تا اطلاعات کارت شما را به سرقت ببرند.
بسیاری از کلاهبرداران فرصت طلب برای کلک زدن به گردشگران و سرقت پولهایشان، در مناطق پرگردشگری که گردشگران از وسایل مختلف استفاده می کنند، دستگاههای خودپرداز را دستکاری می کنند. محل ورود کارتهای جعلی اطلاعات کارت را می گیرند، صفحه کلیدهای تقلبی که روی صفحه کلی اصلی قرار می دهند تا اطلاعات وارده را به سرقت ببرند، و سایر ابزارهای شیادی که می توانند هر کسی به راحتی گول بزنند.

حتی دستگاههای خطرناکی نیز در مناطق غیرقابل اعتماد شهر هستند که ممکن است فقط به حساب بانکی تان آسیب نزنند. دوربین های کنترل این دستگاهها غیرفعالند و هیچ آینه نیز ندارند تا بتوانید سارقین و جیب برهایی را که به دنبال طعمه بعدیشان می گردند را ببینید. به عنوان قانونی کلی، همیشه از خودپردازهایی که در مناطق شلوغ و روشن هستند، پول بگیرید تا امنیت تان تضمین باشد.

قربانی کلاهبرداری های خودپردازی نباشید
زمانیکه در محیطی کاملا متفاوت غرق شده اید، نادیده گرفتن بدیهیات بسیار آسان می شود. هوشیار باشید! آگاه بودن از شیوه های متفاوت کلاهبرداری از طریق خودپردازهای بین المللی می تواند به شما کمک کند تا از هزینه های خدمات گزاف، نرخ تبدیل ارز نامعقول و دستگاههای فرصت طلبی که آماده بالا کشیدن پول سفر شما هستند، بر حذر باشید.
پس قبل از سفر تحقیق کنید، مراقب باشید و همیشه مواظب پول های نقدتان باشید، این گونه می توانید بدون به خطر انداختن اموالتان، تعطیلاتی عالی داشته باشید.

معانی صداهای «دینگ» در هواپیماها
ادامه مطلب
امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر