×

جاده جنگلی و توریستی روستای صفرابسته ی گیلان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۷
دسته بندی ایرانگردی
جاده جنگلی  و توریستی روستای صفرابسته ی گیلان
منطقه گردشگری و توریستی جاده جنگلی ِروستای زیبای صفرابسته، از توابع بندر کیاشهر می باشد . این روستای سرسبز که دارای جاده ی آسفالته ی جنگلی به طول 2 کیلومتر می باشد ، نشانگر درختانی به هم پیوسته و زنجیروار است که در انتهای مسیر و پس از عبور از روستا ، به سواحل دریا در بندر زیبای کیاشهر منتهی می شود . منطقه دارای پوشش گیاهی فراوان و گیاهان گل بنفشه و پرسیاوش است که خاصیت دارویی دارند. فضای زیبا و منحصر به فرد منطقه در کنار سکوت آرامش بخش آن منجر به ثبت بهترین لحظات برای گردشگران می شود.
روستای صفرابسته ی گیلان
روستای سرسبز و توریستی صفرابسته
روستای صفرابسته در گذشته دهی از دهستان حومه، بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه بوده ،اما اینک جزو دهستان دهسرِ بندر کیاشهر می باشد . دهسر دشتی معتدل و مرطوب است که در 9 کیلومتری شمال شهرستان آستانه اشرفیه و در کنار جاده آسفالته آستانه به بندر کیاشهر واقع شده است.
کار و پیشه اهالی روستای صفرابسته کشاورزی، دامداری، باغداری، ماهیگیری و پرورش کرم ابریشم است و کشت محصولات آنان آبی و دیمی می باشد . عمده فراورده های آنان برنج، تره بار و مرکبات است که در طی مسیر اغلب آنان در کنار پخت نان های محلی منطقه توسط زنان ، جهت عرضه به گردشگران رویت می شود .
این منطقه دارای پوشش گیاهی زیبا و طبیعتی بسیار زیبا ،بکر و با گونه های مختلف است که در فصول مختلف سال دارای زیبایی فرح بخشی می باشد، و از این طریق توانسته است گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب نماید. شغال، روباه، خرگوش، گراز و قرقاول از جانوران و پرندگان این منطقه به شمار می آیند . نام این روستا در کتاب سیمای کوچان ذکر شده و طبق اعتقاد اهالی روستا ، این منطقه دارای دو قرن قدمت می باشد . اما شرایط ظاهری و ویژگی های منحصر به فرد آن می تواند دلیلی بر قدمتی طولانی تر باشد .
روستای صفرابسته ی گیلان
دسترسی به جاده ی توریستی روستای صفرابسته
جاده سر سبز و جنگلی صفرابسته در 12 کیلومتری شمال شرقی آستانه اشرفیه و بین راه آسفالته آستانه به کیاشهر قرار دارد . در واقع یکی از طُرُق دسترسی به محل از طریق میدان جمهوری اسلامی شهرستان آستانه اشرفیه به سمت کیاشهر و طی حدود 5 کیلومتر می باشد . که در این زمان تابلوی روستای صفرابسته قابل رویت می باشد . از هنگام ورود به جاده روستا تا انتهای مسیر دو کیلومتر طی می شود که بیشتر آن دارای فضایی جنگلی با درختانی به هم پیوسته در هر دو سمت جاده است ، که سکوتی چشمگیر بر آن حکمفرما می باشد .
قابل ذکر است که در اطراف جاده اصلی روستا، جاده های فرعی کوچک و سرسبز خاکی قرار دارد که فضای منحصر به فرد آن می تواند بهترین مکان جهت ثبت خاطرات گردشگران با عزیزانشان باشد .
روستای صفرابسته ی گیلان
سوغات های منطقه
سوغات های منطقه شامل فرآورده های گیاهی نظیر برنج ،کدو ،فلفل سبز،بادمجان محلی ، سیر و پیاز محلی،خربزه محلی و ... ، همچنین پخت نان های محلی و صنایع دستی است که در طی مسیر و نیز در بازارهای محلی بندر کیاشهر و آستانه اشرفیه در کنار انواع ماهی منطقه شمال عرضه می گردد.

امکانات رفاهی
کلیه امکانات رفاهی نظیرهتل از جمله  هتل دریا کنار کیاشهرو هتل دهدار آستانه اشرفیه  و... در این منطقه موجود است. رستوران های متنوعی نیز در طی مسیر و در مراکز شهرهای مذکور به وفور مشاهده می شود .