×

تنگه چاهکوه جزیره قشم

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۶/۱۳
دسته بندی ایرانگردی
تنگه چاهکوه جزیره قشم
تنگه ی چاهکوه دره ای است پوشیده از صخره ها و تندیس های فرسایش یافته و بسیار تماشایی. در این ناحیه همه ی عناصر طبیعی دست به دست هم داده اند تا طبیعتی خلق شود که از دیدنش حیرت زده خواهید شد. میلیون ها سال ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار بوده اند تا این قسمت از کره خاکی را به شکل امروزیش در آورند و تحسین ما را برانگیزند. عمق این دره صد متر است و در شرق جزیره قشم واقع شده است. جالب است بدانید در گذشته به آن دره ی مقدس هم می گفتند. زیرا آب در گذشته های دور تقدسی خاص برای پیشینیان ما داشته است و این دره هم محلی برای ذخیره آب بوده است. این قداست هنوز هم پابرجاست، چون رد دستان هنرمند پروردگار را می توان در جای جای این تنگه و در همه ی جهان هستی دید. اگر قصد بازدید از این طبیعت مسحور کننده را دارید از طریق رزرو آنلاین هتل یا رزرو اقامتگاه های بوم گردی منطقه به سفرتان اطمینان و امنیت بخشید .
تنگه چاهکوه قشم
دلیل نام گذاری تنگه چاهکوه جزیره قشم
حلقه های چاه، چاله های روی دیوارها و حفره هایی که در کف دره ایجاد شده است می تواند علت نام گذاری این تنگه باشد. اما دلیل دیگری نیز وجود دارد و آن این است که ساکنین روستایی به نام "چاهو"، چهارحلقه ی چاه اطراف دره به وجود آوردند تا از طریق آنها امکان ذخیره باران و برف فراهم شود و در نتیجه آب شیرین منطقه تامین گردد. نزولات آسمانی از دره به وسیله ی آب راهه های کوچکی به حلقه های چاه می رسند و از طریق کانال های باریک جوی به سمت روستا هدایت می شوند. این کانال ها و چاه ها چهارصد ساله هستند.دلیل اهمیت دره همین است که به این منطقه گرم و خشک زندگی و رونق بخشیده است.
تنگه چاهکوه قشم
علت شکل گیری
دلیل اصلی به وجود آمدن این دره این است که نیروهای طبیعی باعث شدند یک کوه سنگی در اثر گسل به صورت ضربه دری برش داده شود و به چهار قسمت تقسیم شود. هر قسمت شامل یک تنگه است. این چهار تنگه در یک نقطه (در مرکز) به هم وصل می شوند و شکلی مانند یک چهارراه را تشکیل می دهند. به این معنا که پس از ورود به هر کدام از این دره ها و کمی پیمودن راه، به دو شکاف در دو سوی آنها برخورد می کنید که هر یک شما را به دره ای با ویژگی های تازه هدایت می کند. دره های U شکل و V شکل را در اینجا ببینید. تنگه چاهکوه بعد از شکل گیری اولیه براثر گذشت زمان و درطول سالها فرسایش به وسیله ی باد ، باران، برف، طوفان، نور شدید آفتاب، سیلاب و ... به شکل کنونی رسیده است.
تنگه چاهکوه قشم
تندیس های ماورائی تنگه چاهکوه
مجسمه "سه سر نگهبان" تندیسی است که به محض ورود به دره آن را خواهید دید. بعد از آن به حلقه ی چاه های احداث شده توسط ساکنین روستای چاهوه می رسید. یکی از چشم گیرترین مناظر این تنگه تندیس های عجیب و غریب، کاسه های بزرگ و کوچک، طاقچه های سنگی بردیواره دره هستند. ضمن تماشای این شگفتی ها مراقب باشید زمین نخورید.
کم کم دیوارهای دره عمیق تر می شود و ما را از دنیای بیرون جدا می کنند. در این قسمت می توان روی دیواره ی دره، شیارها، خطوط فرسایش موازی و حفره های کروی شکل و صدف ها را دید. وجود این صدف ها می تواند نشانه عبور دریا از این منطقه باشد. به کف دره که می رسید شکوه تنگه به نهایت خود نزدیک می شود. وقتی پایتان را در جوی های سنگی کف دره می گذارید می توانید چیزی شبیه معجزه را احساس کنید. در این زمان به بالای سر خود نگاه کنید، بله درست است است، تنها قسمت بسیار کوچکی از آسمان را خواهید دید. سهم گردشگرانی که خود را به کف این دره می رسانند تنها مشاهده باریکه ای از آسمان است. اما اگر صبور باشید و تا تاریک شدن هوا آنجا بمانید به ضیافت صدای آب و آسمان سیاه وستارگان درخشان دعوت خواهید شد. "دره ستارگان" این چلچراغ منحصر به فرد است. هر چه بیشتر پیش می روید از میزان عرض دره کاسته می شود و حتی به نقطه ای می رسید که تقریبا دیوارها به هم می رسند و شما به سختی می توانید از بین آن هاعبور کنید.
تنگه چاهکوه قشم
فیلم 127 ساعت
"فیلم 127 " فیلمی درام از زندگی واقعی کوهنوردی به اسم "آرون رالستون" است. صخره ها و دره های مشاهده شده در لوکیشن های این فیلم بسیار شبیه به تنگه چاهکوه می باشند. در قسمتی از فیلم دست این کوهنورد درکوهستانی ایزوله بین یک سنگ و دیوار دره گیرمی افتد و او به مدت 127 ساعت در همین وضعیت می ماند. چون به تنهایی سفر کرده هرچه فریاد می زند، فریاد رسی از راه نمی رسد. به روش های جالبی سعی می کند غذا بخورد و آب بنوشد. به شیوه های مختلفی تلاش می کند دست خود را از زیر سنگ بیرون بکشد اما نمی تواند. درآن پنج روز تمام خاطرات زندگیش به حافظه اش هجوم می آورند و او تحت تاثیر خیلی از کارهای کرده و نکرده خود قرار می گیرد. وی به هیچ‌کس نگفته بود به کجا می‌رود و درواقع هیچ امیدی نداشت که کسی پیدایش کند. تا اینکه به این یقین رسید که هیچ راهی برای نجات وجود ندارد مگر اینکه دستش را قطع کند. یعنی بهای آزادی را با از دست دادن دستش پرداخت. او این کار را می کند و خونین و مالین از دره بالا می آید و خود را به جایی می رساند که بتوانند به وضعیتش رسیدگی کنند. تلاش این فرد و نا امید نشدن او برای ادامه حیات بسیار تحسین برانگیز است. دیوارهای بسیار به هم نزدیک ِتنگه چاهکوه هم بسیار شبیه به منطقه ای است که این اتفاق در آن افتاد. برای همین موضوع عبور صحیح در راه های دشوار موضوع مهمی است. این راه های سخت می تواند عبور از لای دیوارهای کم عرض و تنگ و باریک تنگه چاهکوه باشد می تواند عبور از ظرافت گرفتن تصمیمی حساس و انتخابی موثر باشد.
تنگه چاهکوه قشم
جنس دیواره های چاهکوه
به طور کلی دره ها و تنگه های فرسایش یافته از دیدنی ترین جاهای دنیا هستند.روند این فرسایش یه این ترتیب است که آهک موجود در دیوار تنگه ضمن بارندگی در اسید باران حل می شود و در قسمت انحلال یافته حفره ها به وجود می آیند. در این میان سنگ های نفوذ ناپذیری نیز در دیوار وجود دارند که آب به آنها نفوذ نمی کند بنابراین در این مناطق حفره ای به وجود نمی آید و آب بعد از چرخیدن درآن حفره های ایجاد شده دوباره به بیرون می ریزد یا بخار می شود. این عمل صدها سال تکرار می شود و آن حفره ها در طول زمان بزرگتر می شوند و طی میلیون ها سال به شیارهای عمیق و طویل تبدیل می گردند.
تنگه چاهکوه قشم
گیاهان و حیوانات تنگه چاهکوه
با توجه به آب و هوای استوایی و بیابانی تنگه چاهکوه گیاهان بیشتر به صورت درخت و درختچه های پراکنده و استپی دیده می شوند. از طرف دیگر این منطقه زیستگاه شانزده گونه جانوری است. به عنوان مثال غزال های تیز پای بسیاری را در اطراف این تنگه می توان یافت. البته به دلیل چاه های فراوان پرنده های زیادی نیز در آسمان این تنگه در حال پروازند.
به عنوان مثال از حواصیل هندی، کاکایی سر سیاه، دم جنبانک کله زرد، شاهین کبود و حواصیل سبز، زرد پر مزرعه، سهره خاکی، زنبور خانگی کوچک و دم جنبانک ابلق می توان نام برد و از جوندگان این منطقه می توان از یک نوع خارپشت، یک گونه خرگوش و یک گونه روباه.
تنگه چاهکوه قشم
سوغات محلی
خرما:‌ پایه ثابت خوردنی و سوغاتی شهرهای جنوب خرماست و دلیل آن شرایط مناسب آب و هوایی منطقه برای رشد این محصول است. خرما را از بازارهای محلی خرمایی درجه یک را خریداری کرده و میل کنید یا به عنوان سوغات از آن استفاده کنید.
نان تموشی:‌ یکی از خوشمزه‌ترین مواد غذایی که در خانه‌های محلی این ناحیه تهیه می‌شود نان "تموشی"است. برای خوردن این نان که علاوه برداشتن مواد اولیه لازم برای نان‌های معمولی دارای تخم مرغ و پنیر است، می‌توان از سس‌ و ادویه‌جات محلی نیز استفاده کرد.
شیرینی هلر:‌ "شیرینی هلر" یکی از خوراکی‌های محلی است که از نام "روستای هلر"، سازنده اولیه آن گرفته شده است.
نقاب های محلی: ماسک‌های صورت محلی مردم این ناحیه می‌تواند بهترین سوغات باشد.
لوازم حصیری: کیف حصیری، سبد حصیری، سینی‌های بزرگ و گلدان‌ها حصیری نیز گزینه های مناسبی برای سوغاتی هستند.
ادویه جات: ادویه‌های تند جنوبی را هم بخورید و هم ببرید.
تنگه چاهکوه قشم
امکانات رفاهی منطقه
این تنگه یکی از بخش های ژئوپارك جهانی قشم است به همین دلیل امکانات رفاهی، بهداشتی و گردشگری برای تایید سازمان جهانی یونسکو در آن به وجود آورده اند.
تنگه چاهکوه قشم
نکات ایمنی
- به دلیل کمبود امکانات و نقص در پوشش دهی آنتن تلفن درون تنگه و قطع ارتباط با دیگران، بهتر است که یک همراه آشنا به تنگه را با خود ببرید، تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.
-درصورت تمایل به صخره نوردی باید کفش مناسب، قمقه آب و خوراکی های سبک را همراه خود ببرید.
زمان مناسب برای سفر به تنگه چاهکوه جزیره قشم
به این دلیل که جزیره قشم جزء منطقه های گرمسیری ایران است بنابراین در فصل بهار و تابستان هوا بسیار گرم است. جالب است بدانید درون تنگه آب و هوا به اندازه بیرون گرم نیست تقریبا خنک است زیرا دیوارهای بلند دره مانع تابش شدید آفتاب به درون می شوند. اما اگر می خواهید سفری تمام عیارو بدون دلواپسی در مورد آب و هوا داشته باشید در فصل پاییز و زمستان به دیدن این طبیعت ناب بروید. در این دو فصل دما کاهش می یابد و هوای جزیره مطبوع می گردد.
تنگه چاهکوه قشم
دیدنی های اطراف
از دیدنی های اطراف این تنگه می توان به دره ستارگان قشم، غار نمکدان، دلفین های جزیره هنگام، جزایر ناز، جنگل دریایی حرا و لاک پشت عقابی اشاره کرد.

آدرس
استان هرمزگان، شهرستان قشم، بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، جنب روستای چاهوی شرقی
راه دسترسی
برای رسیدن به این پدیده طبیعی از میدان درگهان قشم، وارد جاده ی غربی شوید. بعد از طی ۲۰ کیلومتر به یک دو راهی موسوم به دو راهی دیرستان می‌رسید که باید راه مستقیم را انتخاب کنید. بعد از ۱۱ کیلومتر و رسیدن به یک میدان باید وارد اولین جاده سمت راست شوید. پس از ۳۹ کیلومتر قبل از آنکه به روستای چاهوی شرقی برسید، وارد راه سمت چپ شوید. بعد از حدود ۷/۱ کیلومتر تنگه چاهکوه را خواهید دید.راه دسترسی به تنگه چاهکوه کاملا آسفالت شده و تنها دو کیلومتر پایانی آن همچنان خاکی است اما برای عبور و مرور ماشین مناسب می باشد.
قشم
سخن آخر
"دره ستارگان" ، "تنگه مقدس" ، "دیوارتندیس ها" یا همان "تنگه چاهکوه"بخش کوچکی از هنرنمایی های طبیعت است. برای دریافت لذت کامل در این مکان باید به دیوارهای قد بلند تنگه اجازه داد که مانع ورود افکار ما به درون تنگه شوند و اصطلاحا دغدغه های ذهنی ما را پشت در نگه دارند. ما هم در این تنگه مانند کوهنورد فیلم 127 بهایی را برای رسیدن به یک سطح از آگاهی می پردازیم . وسعت آسمان را از دست می دهیم اما در سکوت و تاریکی شب کیفیت سوسوی ستارگان را در شکافی بسیار کوچک می نگریم و بسیار لذت می بریم. دیدن شکل هایِ مختلف ِروی دیوار که صبورانه به دست فرسایش و در طول میلیون ها سال ایجاد شده اند و سایه هایی که از حجم ای بر آمدگی ها روی دیوار تنگه ساخته می شود بسیار منقلب کننده است. این سفر هم گردشگری، هم تفریحی و کمی هم معنوی خواهد بود. آن را از دست ندهید.