×

زیباترین سواحل کشور کنیا

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۱
دسته بندی طبیعت
زیباترین سواحل کشور کنیا
شن زار دیانی در ساحل اقیانوس هندِ کشور کنیا با وجود شن و ماسه ی پودری و آب دریایش که چندین سایه ی آبی دارد، همیشه نگاه شما را به سمت آسمان می کشاند؛ نگاهتان به میمون هایی است که در میان درختان تاب می خورند و در فراز بام های ویلاهای ساحلی می دوند؛ نگاهتان به آسمان بازها و موج سوارانِ با کایت است که بر فراز ساحل معلق هستند و نگاهتان مجذوب غروب شگفت انگیز اقیانوس آرام است- البته اگر به زودی از خواب برخیزید.
شن زار دیانی که در 48 کیلومتری جنوب مامباسا واقع شده است بیشتر شبیه تفرجگاه جزیره ای و گرمسیری است تا قسمتی از خشکی سرزمین آفریقا و نمی توان گفت دیانی تنها بهشت شنی در طول ساحل اقیانوس آرام است. اگرچه کنیا فقط به جهت داشتن حیات وحش و پارک های ملی زبانزد است، این کشور مهد بهترین سواحل قاره ی آفریقاست. کشور کنیا که روی استوا واقع شده است و عرض جغرافیایی اش تقریبا برابر با کشور سیشل، مالدیو، جزیره ی بالی و برزیل شمالی است، از لحاظ شرایط جغرافیایی برابرِ با مقاصد توریستی است که از بهترین شرایط جغرافیایی دریایی، تابش خورشید و شن مطلوب بهره می برند.
kenya
اقیانوس هند به صورت مطلوبی گرم و دارای سایه های رنگارنگ و متنوع آبی و سبز است. صخره های مرجانی که بیشتر آن ها در داخل پارک های ملی دریایی محافظت شده است قسمت بزرگی از ساحل را محافظت می کند و زیستگاهی را برای میزان کثیری از زندگی دریایی فراهم می کند.
برای ورزش های بادی و موج سواری نسیم به اندازه کافی وجود دارد اما آنقدرها شدید نیست که خطری ایجاد کند و شما را با خود ببرد. در گذشته ها موانع زیادی بر سر کسب و کار هتل های ساحلی دورتر از مامباسا و مالیندی وجود نداشت، اما امروزه اقامتگاه هایی با سطوح گوناگون وجود دارد؛ از هتل های ارزان گرفته تا املاک شیک رده ی بالا.
مطالب فوق در مورد رستوران ها هم صادق است؛ طیف وسیعی از این رستوران ها دستپخت سنتی کنیا و یا غذاهای بین المللی سرو می کنند.
قسمت اعظمی از بهترین سواحل کنیا دقیقا در شمال و جنوب مامباسا در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. ساحل شمال شرقی به معنای واقعی کلمه متروکه است – البته به جز جزیره ی عجیب و غریب «لامو» و چند اقامتگاهی که پیرامون محله ی «مامبروی» واقع شده اند. اطلاعات دقیق تر درباره ی بهترین سواحل کنیا را در ادامه مطالعه بفرمائید و در صورت تمایل به رزرو هتل بپردازید.

جزیره ی «دیانی»

Diani
ساحل بکر، زندگی شبانه ی پرهیجان و فعالیت های ساحلی بی شمار جزیره ی دیانی را تبدیل به جزیره ای دیدنی کرده است.
جزیره ی دیانی که عریض، سفید و بسیار طویل است در بین درختان نخل نارگیل قرار دارد. صخره های مرجانی در اینجا سواحل را از خطر موج های سنگین طوفانی حفظ می کند و شرایط ایده آلی را برای شنا کردن، معلق بودن در آب و یا غواصی فراهم می کند. کافه های کنار ساحل انواع اسنک ها و نوشیدنی ها را فراهم می کند. پس از تاریکی هوا، بهترین کلوپ های شبانه ساحلی در کنیا فعال هستند.
Diani
جزیره ی دیانی همچنین امکان ترکیب سفر ماجراجویی در آفریقا و موج سواری را فراهم می کند؛ این امکان در زیستگاه ملی «شیمبا هیلز» یا «ولیوگنج اِلِفنت» که کمی بیش از یک ساعت با این جزیره فاصله دارند فراهم شده است. دیانی همچنین به عنوان قطب ورزش های ماجراجویانه شناخته می شود که ورزش های موج سواری با کایپ، آسمان بازی (skydiving) و ماهیگیری در عمق آبِ آن زبانزد است.
اقامتگاه های شبانه ی دیانی از هتل های ارزان و مهمانسراهای ساده گرفته تا هتل های رده ی بالا مانند «هتل افروچیک» یا ویلاهای خصوصی رده بالایی مانند «الفاجیری» گزینه های زیادی را در اختیار میهمانان قرار می دهد.

جزیره ی «چیل»
Chale Island
اگر گشت و گزار بر روی ساحل کافی نبود، اقامتگاه « the Sands at Chale Island» فعالیت هایی همچون کایک سواری در بین درختان مانگرو را برای شما فراهم خواهد ساخت.
تنها اقامتگاه خصوصی کنیا تنها کم تر از طول یک زمین فوتبال با خشکی فاصله دارد اما احساس می کنید که این فاصله میلیون ها مایل است. این جزیره که در بین صخره های مرجانی و پوشش گیاهی گرم سیری ضخیم قرار گرفته است یک ساحل اصلی و چند ساحل خصوصی کوچک دارد که در آن ها تنها ردّپای شما بر روی شن باقی مانده است! - البته به جز ردّپای باله های دوزیستان. و این به خاطر این است که جزیره ی چیل مکانی برای آشیانه سازی چندین گونه ی لاک پشت دریاییِ در معرض انقراض است.
Chale Island
هتل « the Sands at Chale Island» در دور ساحل اصلی و به طرف باد قرار گرفته است. گشت و گذار بر روی ساحل فعالیت اصلی در اینجاست، اما اقامتگاه شما همچنین می تواند فعالیت هایی همچون غواصی و آسمان بازی در پارک ملی دریایی « Kisite-Mpunguti»؛ موج سواری با کایک در بین درختان مانگرو نزدیک به ساحل؛ قایق سواری با قایق «کاتاماران»، ماهیگیری در عمق آب و یا گردش تا بالای ساحل به سمت ساحل دیانی را برای شما فراهم کند.

منطقه ی «گازی»
این منطقه که در امتداد جاده ی ساحلی بین دیانی و مرز تانزانیا گسترده شده است یک ساحل شنی خصوصی است. تنها علاقه مندان شیفته ی سواحل کنیا از وجود چنین منطقه ای باخبر هستند. آب های این منطقه که توسط جزیره ی چیل محافظت می شود آرام هستند و در نزدیکی شن و ماسه ی آن درختان نارگیل قرار دارند که برای آنان که به نظرشان خورشید استوایی خیلی گرم است سایه ی دلپذیری فراهم می کند.

منطقه ی «کیکامبالا»
Kikambala
اقامتگاه «ویپینگو ریج» که بر روی بلندای تپه واقع شده است نماهای خیره کننده ای از اقیانوس و زمین گلفی درجه یک دارد.
این گستره ی زیبا از ساحل که در بین مامباسا و مالیندی واقع شده است در مقابل سایر سواحل کنیا حرفی برای گفتن دارد. تا چند سال پیش، این خط ساحلی بیشتر به جهت داشتن مزارع درخت آگاو زبانزد بوده است تا به جهت تفریحاتش در زیر نور آفتاب.
اما اکنون چندین اقامتگاه باشکوه این منطقه ی ساحلی را بیشتر شبیه سواحل کارائیب کرده است. پر جلوه ترین آنها اقامتگاه «ویپینگو ریج» است که بر بلندای تپه گسترده شده است و نماهای خیره کننده ای از اقیانوس هند و یکی ازبهترین زمین های گلف کنیا را گرد هم آورده است. هم چنین به تازگی خطوط هوایی «سافرالینیک» که کیکامبالا را به نایروبی و ساحل دیانی متصل می کند تاسیس شده است.
با وجود گسترش سریع کیکامبالا، هنوز می توان به شن زارهای مطبوع دست نخورده و اقامتگاه های ساده تری در امتداد سواحل جنوبی یا پیرامون رود «کلیفی ریک» دست پیدا کرد.

ساحل «لامو»
Lamu Island
لامو- که شهر قدیمی اقوام سواحیلی است- موزه ای زنده از فرهنگ ترکیبیِ آفریقائی اسلامی است که برای صدها سال بر ساحل آفریقای شرقی حکفرما بود.
ساحل «شِلا» که بر روی سمتِ رو به باد این جزیره واقع شده طویل و نرم است و سرتاسر توسعه پیدا نکرده است. و از آن رو که هیچ سد مرجانی در اینجا وجود ندارد، ساحل شلا تبدیل به یکی از مکان های معدود در امتداد خط ساحلی کنیا شده است که می توانید در حال جلو بودن 10 انگشت پا بر روی تخته موج سواری، بر روی موج های نسبتاً آرام آن به موج سواری بپردازید.
هنگام غروب، شب را در اقامتگاه «کیزینگو» به سر کنید و در حالی که بر روی تراس خنک «پپونی» ایستاده اید و از نوشیدنی ها بهره می برید از نمای رو به آب لذت ببرید.

منطقه ی «مامبروی»
Mambrui
با ماشین بر روی جاده ی ساحلی به سمت شمال شهر «مالیندی» رانندگی کنید و پس از طی مدت کوتاهی به یک اقامتگاه مخفی برسید که از دیدها مخفی مانده است و فقط کسانی که ساحل را خوب می شناسند از آن با خبرند. بادهای ثابتِ دور از ساحل این منطقه را تبدیل به بهشتی دیگر برای موج سواری با کایت کرده است. اما مامبروی برای ماهیگیری در عمق دریا، غواصی در پارک دریایی مالیندی، پیاده روی طولانی در سواحل واقعاً بکر و گشت و گذار سریع به سمت پارک ملی «Tsavo East» نیز مناسب و ایده آل است.
تعداد معدوی هتل کوچک و محقر در شهر وجود دارد، اما اقامت در هتل « Che Shale» در دماغه ی کنیا چیز دیگری است. این هتل ساحلی شیک که در دهه ی هفتاد میلادی ساخته شده است و هنوز توسط خانواده ی « Aniere» اداره می شود، ایده آل برای زوج ها، موج سواران سرسخت و آنهایی است که می خواهند از هرگونه شلوغی و ازدحام به دور باشند.

شهر «واتامو»
Watamu
صرف نظر از سواحل بی نظیر واتامو، این شهر، مهد خرابه های «گِدی» است که توسط میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است؛ گدی خرابه های سنگی شهر اقوام سواحیلی در زمان قرون وسطاست.
یکی از پرطرفدارترین تفرجگاه های ساحلی کشور کنیا شهر واتامو است که در واقع رشته ای از چند ساحل است که به دور خلیج های آبی نیلگون گرد هم آمده اند. این سواحل بر روی شبه جزیره ی شنی قرار دارد که نهر «میدا کریک» را از اقیانوس هند جدا می کند.
Watamu
منطقه ی ساحلی که دقیقا در ده مایلی جنوب مالیندی واقع شده است اقامتگاه های شیکی مثل «لانو لاج» را در خود جای داده است. در اینجا تعدادی از بهترین رستوران های ساحل کنیا به چشم می خورد و فرصت های فراوانی برای ورزش های آبی همچون غواصی، موج سواری با کایت، موج سواری با تخته و بادبان ، کشتیرانی و ماهیگیری در عمق آب فراهم است.
اینجا مکان های تاریخی هم هست. خرابه های سنگی شهر اقوام سواحیلی متعلق به قرون وسطا با نام «گِدی» در اینجا به چشم می خورد که به عنوان میراث تاریخی توسط میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. منطقه ی جنگلی «Arabuko Sokoke» در اینجا وجود دارد که منطقه ای محافظت شده است و محل زندگی گونه های وسیعی از حیوانات است؛ از فیل گرفته تا بز وحشی یا به عبارتی گربه وحشی «Sokoke».
 
ساحل «نیالی»
Nyali
نیالی بزرگترین ساحل شهری کنیا است و آنطرف رودخانه نسبتِ به مامباسا قرار دارد. اگرچه خوشبتانه کمبود هتل های بلند و ترافیک شهری باعث شده این شهر آنقدرها هم بزرگ به چشم نیاید.
در پشت نوار طولانی شن های سفید، خانه ها و اقامتگاه های رده بالایی مثل «وایت سندز» و «سِرِنا» به چشم می خورد. صخره های مرجانی و علفزارهای دریاییِ پارک ملی دریایی مامباسا مقصد خوبی برای غواصان کاشف هستند.
جاذبه های شهری فراوانی نیز در اینجا وجود دارد: بازارها و سوپرمارکت ها، مزارع پروانه و کروکدیل، معبد های هندو و حتی یک زمین گلف.