خانه >> غذا و خوراک >> ساپورو، شهری که لقب پایتخت خرچنگ جهان و ژاپن را یدک می کشد
ساپورو، شهری که لقب پایتخت خرچنگ جهان و ژاپن را یدک می کشد

ساپورو، شهری که لقب پایتخت خرچنگ جهان و ژاپن را یدک می کشد

ژاپن در زمینه غذایی یکی از معدود کشورهای جهان است که تازگی و کیفیت غذاهای دریایی را به سطحی دست نیافتنی ارتقا داده است. سرآشپزان ژاپنی با چنان اشتیاق و تعهدی ترکیبات غذایی را آماده و ترکیب می کنند که بسیار فراتر از حد تصور است. در هیچ جایی از کشور ژاپن، این موضوع به اندازه هوکایدو، دومین جزیره بزرگ کشور نمود پیدا نمی کند، جایی که ماهی های آن بسیار مشهور هستند. با ایران هتل آنلاین همراه باشید.
رودخانه های این منطقه از ژاپن مملو از ماهی های قزل آلا و سالمون هستند، در حالی که اقیانوس همه چیز از گوش ماهی گرفته تا انواع بچه شیطان دریایی (اورچین) را در اختیار ساکنان اطراف قرار می دهد. اما در این میان هیچ غذای دریایی به اندازه خرچنگ که در زبان ژاپنی به آن «کانی» گفته می شود محبوب نیست. بسته به فصل صید، انواع متفاوتی از خرچنگ ها وجود دارند که همه آن ها را می توان در رستوران های و دکه های مختلف در پایتخت این شهر یعنی ساپورو یافت.

آیدو گابای، موسس شرکت گردشگری هوکایدو نیچر تورز که تورهای خوراک شناسی را در هوکایدو و اطراف آن برگزار می کند در این باره چنین می گوید: «دریای اوخوتسک، یک دریای اب سرد است که برخی از غنی ترین آب های ماهیگیری شمال را با

خود از جزایز آلوتیان و کامچاتکا به هوکایدو می آورد. آب های پر از پلانکتون بهترین گزینه برای خرچنگ های عمق آب هستند». یکی این خرچنگ های خوشمزه شامل خرچنگ کیگانی (خرچنگ کرک دار) است که به خاطر گوشت ترد و شیرینش شناخته می شود. دیگری نیز خرچنگ زووایگانی (خرچنگ برفی) است که تنها در فصل زمستان صید می شود. در این میان، خرچنگ تاراباگان که بزرگ ترین نوع شاه خرچنگ است در ماه سپتامبر تا ژانویه شکار می شود. بعد از آن هم نهایتاً نوبت به خرچنگ هاناساکی می رسد که از گذشته به خاطر تخم هایش شناخته شده و معمولاً از اواخر تابستان تا اواسط پاییز صید شده و به عنوان غذای دریایی خوشمزه ای سرو می گردد.
Sapporo Kanihonke

راه های زیادی برای لذت بردن از سخت پوستان خوراکی در هوکایدو وجود دارد اما به گفته گابای، خوراک شناسان و سرآشپزان خبره تنها خرچنگ را به صورت ساشیمی (تکه های نازک و خام غذای دریایی) سرو می کنند. گابای در این باره چنین می گوید: «تنها سرآشپزان بسیار خبره می توانند این غذا را تهیه کنند زیرا به آماده سازی بسیار طولانی نیاز دارد تا گوشت کاملاً ترد شده و از آن لذت برده شود. صدها برش دقیق به تمرکزی بسیار بالا نیاز دارد و آماده سازی آن نیز حدود یک ساعت به طول می انجامد. بسیاری از سرآشپزها برای آماده سازی این غذا تلاشی از خود نشان نمی دهند زیرا ممکن است مشتریان را با ارائه خرچنگی با بافت نامناسب و بیش از حد ضخیم که برای جویدن سخت است ناامید کنند. با این وجود، سرآشپز ماهر قدرت کافی و تعداد ضربات برای برش ایجاد کردن در گوشت خرچنگ را می شناسد. اگر چه خود گوشت طعمی بسیار متفاوت از خرچنگ گریل شده یا آب پز شده دارد، تجربه خوردن ساشیمی خرچنگ در هوکایدو و دیگر نقاط ژاپن تقریباً در جهان منحصر بفرد است».

اگر شما نیز به ژاپن و غذاهای دریایی علاقه دارد و می خواهید هوشمندانه سفر کنید در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با بهترین نقاط برای لذت بردن از خوراک خرچنگ در ساپورو، پایتخت خرچنگ جهان، آشنا کنیم.
Sapporo Kanihonke

بازار جیوگای ایچیبا
شاید ظاهر این بازار کوچک نشانی از اعتبار واقعی آن نداشته باشد اما هر چه به آن نزدیک تر می شود بیشتر و بیشتر متوجه می شوید که به یک رستوران با غذاهای بهشتی راه پیدا کرده اید. این حس بدان دلیل است که برخی از تازه ترین و بهترین خرچنگ ها در ساپورو را در دکه های در فضای باز جیوگای ایچیبا به معنای «بازار خرچنگ» خواهید یافت که در اطراف خیابان خارج از بازار فروش عمده مرکزی ساپورو در کنار هم قرار گرفته اند. این بازار بیش از 80.000 متر مربع مساحت دارد و سالانه حدود نیم میلیون تن محصول از قبیل غذاهای دریایی، میوه و سبزیجات در آن به فروش می رسد.

گردشگران و مشتریان ژاپنی و خارجی با ارائه سوشی، ساشیمی و کاسه های مخصوص برنج دونبوری که روی آن شیرینی قرار گرفته، خرچنگ تازه، تخم ماهی سالمون و بچه شیطان دریایی با طعمی بسیار متمایز به نام «اومامی» توسط فروشندگان این بازار وسوسه می شوند. همچنین می توانید مقدار قابل توجهی غذای دریایی در این بازار خریداری کرده و به خانه ببرید. اگر نمی خواهید خریدتان را همراه ببرید مغازه دارها بسته بندی و ارسال آن ها برای شما انجام خواهند داد.
Nijo Market

بازار نیجو
یکی دیگر از بازارهای معروف ساپورو بازار نیجو است که البته کمی کوچک تر و قدیمی تر از مورد قبلی است. این بازار اما بیشتر بر روی غذاهای دریایی متمرکز بوده و گردشگران بیشتری را به خود جلب می کند. با این وجود، کیفیت غذاهای دریایی و خرچنگ آن به اندازه بازار قبلی قابل اطمینان است. مانند هر بازار دیگر در زمینه غذاهای دریایی، هر چه زودتر خود را به بازار نیجو برسانید خرید بهتر و تازه تری خواهید داشت. برای پیدا کردن بهترین غذاهای دریایی برای صبحانه، چالش شما تنها انتخاب دکه یا رستوران سنتی است. اگر چه هر انتخابی داشته باشید اشتباه نکرده اید، اما رستوران سوشیدوکورو کیران با توجه به تجربه 89 ساله خود در این زمینه بهترین گزینه است و پرسنل آن با زبان های انگلیسی و چینی نیز آشنا هستند.

در این رستوران که در نزدیکی در ورودی شرقی بازار قرار دارد، جاهای متعددی برای نشستن دارید و خود می توانید شاهد آماده کردن غذایتان توسط سرآشپز باشید.

رستوران کانیهونکه
هیوکی تاتسوو را به عنوان «پدر غذای خرچنگی» در هوکایدو و سراسر ژاپن می شناسند. در کشوری که وسواس زیادی در مورد کیفیت غذاهای دریایی وجود دارد داشتن چنین لقبی نشان از اعتباری باور نکردنی دارد. تاتسوو بیش از 50 سال پیش رستوران ساپورو کانیهونکه را تاسیس کرد، از این روی وقتی پای با کیفیت ترین غذاهای دریایی به میان می آید کمتر کسی می تواند با این رستوران و صاحب آن مقایسه شود. از این رستوران 14 شعبه دیگر در سراسر کشور ژاپن تاسیس شده که دو مورد آن ها در شهر ساپورو واقع شده اند. با توجه به خرچنگ بزرگی که بر سر در این رستوران ها آویزان شده خیلی زود متوجه آن ها خواهید شد، در حالی که داخل رستوران با معماری خیره کننده ای شامل ستون های چوبی، باغچه های سنگی و صنایع دستی سنتی ژاپنی روبرو می شوید.

از بهترین غذاهای منوی این رستوران می توان به ساشیمی خرچنگ و سوشی اشاره کرد. یکی دیگر از غذاهای خوشمزه این رستوران خرچنگ مارینو است که گوشت خرچنگ را همراه با چربی به یک برنج چسبناک آغشته کرده و پس از سرخ کردن همراه با آبگوشتی با مزه اومامی سرو می کند.
crab dishes

رستوران کیتا نو گورمت تی

این رستوران در داخل یک بازار بزرگ واقع شده است. وقتی وارد این رستوران می شوید با عکس هایی از سلبریتی ها و امضاهای آنان روبرو خواهید شد که نشان از اعتبار این رستوران از زمان تاسیس در بیش از 50 سال پیش دارد. همانند دیگر رستوران های ساپورو، قیمت غذای دریایی با کیفیت جهانی در این رستوران نیز بسیار مقرون به صرفه است هر چند خرچنگی تازه تر از خرچنگ این رستوران پیدا نخواهید کرد. از غذاهای مخصوص این رستوران می توان به میگوی غول پیکر بوتان، برش های ترد و چرب ماهی تن اوتورو اشاره کرد. اما بهترین غذای این رستوران شاه خرچنگ سرخ شده روی شعله به سبک باربکیو است.

رستوران کایوتی سوسوکینو

کوفته های درست شده از گوشت خرچنگ بهترین غذایی است که در این رستوران کوچک زیرزمینی می توانید سفارش دهید. این رستوران به خاطر تازگی خرچنگ ها و کیفیت کوفته های خود شناخته می شود که باعث می شود مشتریان بارها و بارها به این رستوران برگردند. در این رستوران با استفاده از آرد و شیر محلی هوکایدو یک سس بسیار ساده درست می شود که آن هم کیفیت بالایی داشته و همراه با خرچنگ تازه که در فضای باز برشته شده، سرو می شود.
crab dishes

رستوران هیوستسو نو مون

یکی دیگر از رستوران های هوکایدو که بیش از 50 سال در زمینه سرو غذاهای دریایی باکیفیت سابقه دارد رستوران هیوستسو نو مون است که در سال 1964 تاسیس شده و تا به امروز تعدادی از بهترین غذاهای خرچنگی از جمله توپورا، سوشی و آبگوشت متشکل از گوشت قرمز و سیب زمینی با نام شابو شابو را به مشتریان خود ارائه کرده است. می توانید نوع خرچنگی که دوست دارید را انتخاب کنید و آن را با برنج بخارپز شده بخورید که ترکیبی بسیار مشهور است. در این ترکیب ساده اما خوشمزه که «کانیمشی» نامیده می شودريال خرچنگ ها در حین پخت غذا به آن اضافه شده و در نهایت با مقدار بیشتری خرچنگ سرو می شود. با توجه به بودجه و میزان گرسنگی، گزینه های متعددی در منوی غذایی این رستوران خواهید یافت.
Katsukani no Hanasaki

رستوران کاتسوکانی نو هاناساکی
آخرین رستوران معروف ساپورو که اعتبار قابل توجهی در زمینه سرو غذاهای دریایی داشته و ستاره میشلین نیز دریافت کرده و از قبل باید جایی برای خود در آن رزرو کنید در تمام روزهای هفته باز است. منوی رستوران دریایی کاتسوکانی نو هاناساکی شامل صدف خوراکی، میگو و خیار دریایی است که علیرغم نامش یک خارپوست دریایی است و نباید انتظار یک سبزی یا گیاه را از آن داشته باشید. بعد از آن نوبت به غذای خرچنگ با کیفیت جهانی می رسد که به شکل های مختلف از جمله به صورت ساشیمی، گریل شده و یا آب پز سرو می شود.

در سفر مانند یک بومی غذا بخورید
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر