خانه >> غذا و خوراک >> چرا نان آلمانی بهترین نان دنیاست؟
چرا نان  آلمانی بهترین نان دنیاست؟

چرا نان آلمانی بهترین نان دنیاست؟

احتمالا تا به امروز فرانسوی هایی را دیده اید که نان باگتی زیر بغل زده اند و سلانه سلانه راه می روند یا با با آن کلا های شیک شان در حال دوچرخه سواری هستند و سبد دوچرخه شان پر از نان های برشته است.
چنین صحنه های سینمایی خیلی زیبا هستند ولی وقتی حرف از تجارت باشد ( همان چیزی که آلمانی ها مشتاق انجام دادنش هستند)، کاملا واضح است که بهترین نان دنیا مال آلمان است. مخلص کلام اینکه، در آلمان، نان باعث بقای فرهنگ شده است.
آلمانها بیشتر از هر کشور دیگری نانوایی دارند و نان های مختلف می خورند (هرچند ممکن است که نتوانیم در تعداد نانوایی ها با فرانسوی ها برابری کنیم). در ادامه با وبسایت رزرو هتل ایران هتل آنلاین همراه باشید و هوشمندانه سفر کنید.

بر اساس آماری که انجمن نان آلمان ( بله چنین انجمنی وجود دارد) از ثبت نان ها ارائه کرده است، درحال حاضر بیش از 3200 نوع نان به طور رسمی در این کشور شناخته شده است. و در سال 2015، فرهنگ نان آلمانی به طور رسمی به لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو اضافه شد.

یکی از اصطلاحات مهم آلمانی که نشان دهنده ی عشق به نان است، عبارتست از: Broterwerb که یکی از کلمه های مخصوص کار کردن است و به معنی “نان خود را درآوردن است”.
نان جز اصلی بیشتر وعده های غذایی در آلمان است: برای صبحانه، وقت استراحت (که pausenbrot یا نان استراحت هم گفته می شود)، و در زمان شام یا Abendbrot که به معنی “نان بعد از ظهر” است.
“مثل قرص نان تکه تکه شده، فروش می رود”، ضرب المثلی آلمانی است که برای توصیف کالاهایی که زود به فروش می رسند به کار می رود.
نان حتی در تلویزیون هم هنرنمایی می کند: یک تکه نان سخنگو به اسم “برند” تبدیل به شخصیت محبوب بچه های آلمانی شده است. این مجموعه کمدی با نام “Bernd das Brot” با هنرنمایی این شخصیت مشهور از سال 2000 از شبکه کودک KIKA به روی آنتن رفته است.
حتی سیستم پستی آلمانی ها نیز تمبری با نوشته ی”فرهنگ نان آلمانی” دارد که در سال 2018 به فروش رسید.

واقعا چرا آلمانی ها شیفته ی انواع نان، چوب شور و نان های ساندویچی هستند؟

تاریخچه ی پخت نان
German bread
نان آلمان دلچسب تر از سایر نان هایی است که در کشورهای همسایه پخته می شوند.
یکی از دلایل تنوع زیاد در تولید نان، تاریخ تکه تکه شده ی آلمان تا قرن 19 میلادی است.تا آن زمان، آنچه که اکنون کشور آلمان نامیده می شود، مجموعه ای از صدها قلمروی دوک ها یا پادشاهی ها بود که هر کدام فرهنگ و گویش مخصوص به خود و نان ویژه ی خود را داشتند. در قرون وسطی نیز گروهی دیگر از شهرهای بازرگانی موفق و در حال رشد به این ملغمه اضافه شدند که سعی در جذب پیشه ها و مهاجران جدید داشتند (برخی از این مهاجران نان های فوق العاده ای داشتند).
آلمان به اندازه ی جنوب فرانسه یا ایتالیا از آفتاب بهره ای نمی برد و بسیاری از مناطقش مناسب کشت گندم نیستند، بنابراین غلاتی نظیر گندم سیاه و گندم آلمانی در اینجا بهتر رشد می کنند و نان هایی از آنها تولید می شود که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. نان هایی که از گندم درست می شوند، در شهرهای جنوبی مانند مونیخ و اشتوتگارت باقی مانده اند.
دلیل اصلی تنوع نان در آلمان از این قرار است که کشاورزان، تاجران و دوک ها به چیزی مغذی برای گذراندن روزهای سرد و بارانی نیاز داشتند. بنابراین، آلمانی ها از همان روزها تا امروزه، دوست دارند تا نان های خمیر ترشی که با آرد گندم سیاه، گندم آلمانی و گندم درست شده و با غلات و دانه ها تزیین شده اند را بخورند.
نان آلمانی سنگین و حجیم است و به واقعا از فوکاشیا و شاباتاهای نرم و پفدار (نان های ایتالیایی) سنگین تر هستند.

این سنت نیرومند هیچ وقت در بقیه نقاط اروپا فراگیر نشد. در سال 1792، جان ولفگانگ ون گوته هنگامی که در یک لشکرکشی نظامی در فرانسه بود، از نان گندم سیاه خود به دو تا از اسیران فرانسوی تعارف کرد و آنها بی درنگ به خطوط جبهه خودشان فرار کردند.


تمام آن نان ها
All those loaves
نانوایی ماهر در حال پختن نان در یک نانوایی در شوانته
امروزه، ماشین های فروش غذا در سایر کشورها برای نهار، تاکو و برگر می فروشند ولی آلمانی ها به نانوایی های استاندارد خودشان وفادار مانده اند. این نانوایی ها همه رقم نان Belegte Brothchen با انواع پرکردنی ها می-پزند که یک فست فود آلمانی واقعی به شمار می روند.
هنگامی که بای بار اول با انواع محصولات نانی روبه رو می شوید، ممکن است کمی گیج شوید: نان کشاورزان، نان ترکیبی، نان پخته شده در تنور سنگی، نان گل آفتابگردان، نان کدوحلوایی، نان پنج مغز و …. .
اما اجازه ندهید تنوع این نان ها باعث سردرگمی شما شود. فقط کافیست به یکی از نانوایی های محلی بروید و به دنبال نانی مناسب خودتان بگردید. همه نانها خوب هستند. اگر دوستدار شیرینی هستید، بیشتر نانوایی ها یک قسمت مخصوص شیرینی نیز دارند، پس تا دلتان بخواهد کیک و شیرینی نیز وجود دارد.
آلمانی ها قبل از تحول ایجاد شده در غذاهای سالم ارگانیک، نان مغذی با غلات کامل می پختند. در حالیکه برخی از فروشگاه های زنجیره ای شروع به پخت محصولات خود در داخل فروشگاهشان کرده اند، اکثر آلمانی ها به نانوایی های محلی خودشان وفادار مانده اند و در حقیقت، بیشتر سوپرمارکت های آلمانی درکنار خودشان یک نانوایی محلی کوچک نیز دارند.
هنوز هم به نانوایی به عنوان یک پیشه نگاه می شود ولی نانوایان آلمانی دوران آموزشی پیشرفته و خلاقانه ای را طی می کنند که در سایر کشورها وجود ندارد.
آلمانی ها برای کیفیت و اندازه نان استانداردهایی دارند و هر ساله، انجمن نان آلمان برنده جایزه “نان سال” را اعلام می کند. برنده سال 2018، نان Dinkle – Vollkornbrot یا همان نان کامل گندم سیاه بود.
نان در بیشتر وعده های غذایی آلمانها وجود دارد و هنوز هم جز اصلی رژیم غذایی و فرهنگ آلمان هاست. هرچند در سال های اخیر، برخی از نانوایی های دائمی بزرگتر برای استخدام نانوایان جدید به مشکل برخورده-اند چرا که هر سال جوانان کمتر و کمتری علاقه دارند تا این پیشه دشوار را یاد بگیرند.
البته این به این معنی نیست که نانواهای ماهری وجود ندارد تا انواع جدید نان را برای مخاطبان جهانی در شهرهای بزرگی مانند هامبورگ، برلین یا مونیخ، خلق کنند. نانوایی های مانند زیت فور برات، یولونا بروت و وی یا اسپرینگر با استفاده از مواد اولیه سالم و محلی، محصولاتی جدید و خوشمزه تولید می کنند و هنوز هم به شدت به سنت های پیشه وری آلمانی پایبند هستند.
انواع نان های آلمانی که ارزش امتحان کردن را دارند

گزینه های زیادی برای نان ساندویچی وجود دارد
Types of German bread well worth a try

Brotchen یا همان نان ساندویچی: این همان نان ساندویچی سفید استاندارد است که در همه جای آلمان هم به اسم brotchen شناخته نمی شود. برخی از مناطق اسم های مخصوص به خود را دارند، مانند semmlen، Wecken، Schrippen، یا Rundstuck (در لغت به معنی قطعه ی گرد). همچنین، انواع مختلف brotchen با کنجد، خشخاش، یا تخمه کدوحلوایی نیز به عنوان نان های غله کامل، به فروش می-رسد.
Milchbrotchen (نان ساندویچی شیری): این نان یکی از انواع نان هایی است که از خمیر سفید نرم تهیه شده از شیر پخته می شود و معمولا با کشمش یا چیپس شکلات تزیین می شوند و همین موضوع این نان را تبدیل به گزینه ی محبوب کودکان آلمانی برای صبحانه کرده است.
Hornchen: یکی دیگر از عناصر اصلی صبحانه (مخصوصا در روزهای یکشنبه) hornchen یا شیپور کوچک است که نسخه آلمانی کروسان است (البته با کره بیشتر). Hornchen مانند کروسان به شکل نیمه ماه هستند و با مربا و شکلات خیلی خوشمزه می شوند.
Vollkornbrot (نان غله کامل): بیشتر نان های موجود در قفسه های نانوایی های آلمان با غلات کامل درست شده اند و رنگ قهوه ای تیره و تنوع سلامتی آنها نشان دهنده ی این موضوع است. این نان معمولا با پنیر یا گوشت سرد در بعد از ظهر خورده می شود. کامل بودن این نان با قانونی که نانوایان را مجبور می کند تا با آرد غله کامل حداقل 90 درصد این نان را بپزند، حتمی است.

نان چاودار سیاه: نانی تیره و غنی که صد در صد از گندم سیاه درست شده است. این نان اصالتا متعلق به مناطق شمال آلمان است و یکی از مشهورترین نان های این کشور می باشد. نان چاودار سیاه زمان پختی طولانی دارد و در دمایی پایین آن را می پزند و معمولا به عنوان پیش غذا با خیار یا ماهی سرو می شود. این نان به قدری محبوب است که سوپرمارکت های سراسر آلمان آن را در اندازه ای کوچک و از قبل برش خورده، می فروشند.
Types of German bread well worth a try

Roggenbrot (نان گندم سیاه): این نان هر نوع نان سیاه دیگری به جز نان چاودار را شامل می شود و رنگ و ضخامت آن بر حسب دستورالعمل ها و سلایق مختلف نواحی مختلف، متفاوت است.
Katenbrot: یک نان قهوه ای تیره دیگر با بافتی خشن و تنوعی از غلات کامل. Katenbrot یعنی “نان شترق” و مثل vollkornbrot جز اصلی میز شام آلمانی هاست و بهترین روش خوردنش همراه با پنیر یا فرآورده های گوشتی سرد است.
Sonnenblumenbrot (نان دانه آفتابگردان): همانگونه که از نان این نان مشخص است، مقدار زیادی دانه آفتابگردان روی این نان پاشیده می شود و کمی شیرین است و به همین دلیل، گزینه مناسبی برای صبحانه ای سالم است. این نان را با پنیر خامه ای و مربا امتحان کنید، خیلی خوشمزه است.
Dreikornbrot/Fünfkornbrot (نان سه/پنج غله): این دو نوع نان غله کامل از سالم ترین نان های آلمان هستند. این نان با انواع گندم، گندم سیاه، جو، جو دوسر، و ذرت درست می شود و می توان آن را در وعده صبحانه، نهار و شام خورد. این نان، به خصوص وقتی با سوپ سرو شود خیلی خوشمزه است.
Brezel (چوب شور): این نوع مخصوص خوش خوراک، که گاهی اوقات رویش نمک میپاشند، اصالتا به مناطق جنوبی آلمان برمی گردد و در آن نواحی به اسم Brez’n (و Brezel در جاهای دیگر) شناخته می-شود. این نان مملو از کره است و بهترین اسنکی است که می توان در کنار آبجوی باواریایی در یک باغ آبجو در مونیخ خورد.
همانطور که مشاهده کردید، فرهنگ غذای آلمان فقط کلم پیچ آبپز و سوسیس نیست. این فرهنگ با نان هایی که هر روزه خورده می شود، تغذیه شده است. نانوایی های آلمانی در سایر نقاط دنیا نیز وجود دارند: گوا، هند، دبی، ایرلند، نیویورک و … .
خب، پس دفعه ی دیگر که می خواهید کارایی محصولات آلمانی را امتحان کنید، به سراغ تست یک ماشین فلکس واگن آلمانی جدید و براق نروید. یک برش از نان خمیر ترشی همراه با مقداری پنیر آلمانی مرغوب و مقداری کره بر روی آن را امتحان کنید. آنگاه می فهمید که نان آلمانی واقعا بهترین نان دنیاست.

آشنایی با رستوران های هتل عباسی اصفهان
ادامه مطلب

4.5/5 - (8 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر