×

مقبره ی پیر پالاندوز مشهد

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
دسته بندی ایرانگردی
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد متعلق به محمد عارف عباسی از عرفای بزرگ قرن دهم می باشد. این اثر، بنایی چهار گوش با گنبدی پیازی شکل است که بر گردنی استوانه ای استوار است. گنبد بنا دارای تزئینات چشمگیر کاشیکاری بوده و ایوان آجری بسیار زیبایی در مقابل دارد. تعلق تاریخی بنای مذکور را به دوران صفویه نسبت داده اند. تزئینات نقاشی، کاشیکاری های الوان، حوض مرمرین مجموعه و سایر تزئینات بنا که نوعی آرامش را به مخاطبان خود هدیه می نماید، از جمله ویژگی هایی است که هر ساله جمع کثیری از گردشگران را به سوی خود فرا می خواند. لذا هوشمندانه سفر کنید و با رزرو هتل در مشهد نظیر هتل الماس 2 مشهد، لحظات آرامش بخشی را در این فضا با بهترین هایتان تجربه نمایید.
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
معرفی بنای مقبره ی پیر پالاندوز مشهد و نحوه ی دسترسی
همانطور که گفته شد، این مقبره متعلق به محمد عارف عباسی از عرفای نامدار قرن دهم می باشد. این عارف بزرگ که با شیخ بهائی هم عصر بوده، در روستای کارده که از روستاهای اطراف شهر مشهد می باشد، به دنیا آمده است. البته قابل ذکر است که شخصیت به خاک سپرده شده در این بنا بر طبق نوشته ی سنگ مزار ِ موجود در آن ( محمد عارف عباسی ) مشخص شده است. عنوان شده وی از عرفای ذهبیه بوده که بعد ها به تشیع روی آورده است. وجه تسمیه ی بنا به جهت امرار معاش این عارف نامدار از طریق شغل پالاندوزی (پاره دوزی) بوده است. وی در خطاطی و کیمیا گری تبحر داشته است. از آثار این عارف که امروزه نیز موجود است، نگارش هفت سوره از قرآن مجید به خط ثلث می باشد.
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
مقبره ی مذکور در خیابان نواب صفوی مشهد و در ضلع شرقی حرم مطهر امام رضا (ع)، هشتمین اختر تابناک امامت واقع شده است. نزدیکی این اثر به حرم امام رضا (ع) منجر شده تا گردشگران در یکی از دفعات زیارت، از این بنا دیدن نمایند. آسان ترین راه برای رسیدن به مقبره ی پیر پالاندوز به صورت پیاده و گذر از درون حرم است، که با راهنمایی خادمین حرم نیز می توانید به درستی مسیر را طی نمائید. اثر مذکور در تاریخ 5 اردیبهشت 1356 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و دارای شماره ثبت تاریخی 1375 می باشد. گفته شده این بنا در سال 985 ه.ق به دستور سلطان محمد خدابنده، پسر شاه عباس و با تلاش قنبر علی بن خواجه حسین ساخته شده است. این تاریخ بر روی کتیبه ی سنگ سفید مربع شکلی حک شده است. مقبره ی پیر پالاندوز در سال های گذشته توسط آستان قدس رضوی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. حیاط و حجره های درون مقبره، سردر و حوض مرمرین از الحاقات مجموعه به شمار می آیند که بعد ها به آن اضافه شده اند.
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
ویژگی ها و تزئینات معماری ِ مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
ساختار نخستینِ بنای مقبره ی پیر پالاندوز مشهد، مربع شکل بوده که گنبدی پیازی شکل بر فراز آن قرار داشته است. سطح گنبد دارای تزئینات کاشی کاری می باشد و در زیر گنبد تزئین ترنج بسیار زیبایی با نقش مایه های گیاهی مشاهده می شود. دیگر اجزای این بنا، از الحاقات ادوار بعد به شمار می آیند. ساختار اجرایی بنا، از سبک و سیاق معماری دوره ی صفویه حکایت می نماید.
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
مقبره ی پیر پالاندوز مشهد
این بنا امروزه دارای بخش هایی نظیر درگاه ورودی، رواق ها و فضاهای اطراف، صحن و نیز فضای اصلی مقبره می باشد. دیوار های بیرونی مقبره دارای طاق نماهای بسیار زیباست که با لچکی و کاشی کاری های بسیار زیبا آراسته شده است، که نقش مایه های هندسی و ترنج های موجود در آنها حکایت از مهارت هنرمندانِ زمان خود دارد. این طاق نما های آجری به صورت تیزه دار اجرا شده که پشت بغل های کاشی کاری شده و قاب های مستطیلی تزئینی بر فراز آنها قرار دارد. بنا دارای ایوانی نسبتا بلند می باشد و درداخل آن شاه نشینهایی تعبیه شده که بر فراز آن یزدی بندی هایی اجرا گردیده است. این یزدی بندی ها در ابتدا دارای تزئینات نقاشی بوده که فضای درونی بقعه را جلوه ی خاصی می بخشیده است.
سقف بنا دارای نگاره های بسیار زیبایی می باشد. در پایین دیوار های داخلی بنا نیز چندین ردیف کاشی کاری آبی رنگ با طرح های مختلف مشاهده می شود. تزئینات مقرنس گچی نیز از دیگر تزئینات موجود در فضای بیرونی و زیر ایوان به شمار می آیند.