خانه >> جهانگردی >> جاذبه های گردشگری لهستان
جاذبه های گردشگری لهستان

جاذبه های گردشگری لهستان

با سرزمین کشیده شده از سواحل کهربایی دریای بالتیک تا ارتفاعات خیره کننده کوهستان های High Tatra، لهستان به همان اندازه که وسیع است زیبا نیز هست. این کشور که در قلب اروپا قرار دارد جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و خاصی دارد که برای هر گردشگری با هر نوع سلیقه ای چیزی قابل توجه در خود دارد. با تاریخچه ای غنی، دیدگاه های مهمان نوازانه، غذاهای محلی بسیار خوشمزه و بسیاری سورپرایزهای فراموش نشدنی، لهستان یک مقصد گردشگری دوست داشتنی است که انتظار هر مسافری را می کشد. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با 11 مورد از زیباترین و بهترین جاذبه های گردشگری این کشور آشنا کنیم. از آنجایی که لهستان در هر فصل جاذبه های خاص خود را داشته و جاذبه های گردشگری متعددی دارد به شما توصیه می کنیم که هوشمندانه سفر کنید و پیش از سفر با جاذبه های گردشگری مهم این کشور آشنا شوید. با سایت رزرو هتل ایران هتل آنلاین همراه باشید.
کراکو

پایتخت باستانی لهستان که بسیار به اشتباه نام آن را «کراکوف» و نه «کراکو» (Kraków) تلفظ می کنند یکی از شاداب ترین و هیجان انگیزترین شهرهای اروپا است که چیزهایی زیادی برای دیدن و تجربه کردن در آن خواهید یافت. بخش قدیمی یا اولد تاون شهر کراکو هیچگاه در تحت تاثیر قرار دادن گردشگران ناکام نبوده است. این بخش از شهر هزار تویی از خیابان های باریک به سبک قرون وسطی، شهر فرنگی از کافه های زیبا و جریان زندگی شبانه است که باید معماری خیره کننده کلیسای سنت ماری با نماهای خیره کننده بالای برج هایش را به آن ها اضافه کرد. این شهر خانه یکی از زیباترین مناظر کشور لهستان است: قلعه بلند و بسیار زیبای «واول» (Wawel Castle).
حیاط این قلعه که به سبک معماری ایتالیایی دوره رنسانس ساخته شده، به تنهایی یک جاذبه گردشگری خیره کننده محسوب می شود اما در این قلعه یک صومعه با سردابی نیز وجود دارد که آخرین منزلگاه شاهان کشور، قهرمانان ملی و انقلابیون بوده است. همه این ها در کنار نقاشی اصلی لئوناردو داوینچی با عنوان «بانویی راسو به دست» (Lady with an Ermine ) که لبخندی به خیره کنندگی خنده «مونا لیزا» دارد جلوه خاصی به این قلعه بخشیده اند.

سفر به کراکو بدون رفتن به معدن نمک «ویلیژکا» (Wieliczka) که در زمره میراث جهانی یونسکو قرار گرفته کامل نیست. این معدن که در شهری کوچک به همین نام در دامنه های جنوب شرقی کراکو واقع شده بک شاهکار مهندسی است. این معدن یک کلیسای کوچک زیرزمینی به نام سنت کینگا و چندین مجسمه که همگی از سنگ نمک ساخته شده اند و هزار توهایی حیرت انگیز از مسیرها و یک دریاچه نیز در خود دارد.
گدانسک
Gdańsk

پیاده روی در بخش قدیمی شهر گدانسک باعث می شود که فکر کنید وارد شهری در دنیای افسانه های پریان شده اید. در این منطقه شاهد ردیف هایی بی پایان از خانه های رنگارنگ و کلیساهای متعددی مربوط به دوران قرون وسطی، دروازه ها و برج ها خواهید بود. با این وجود، شهر گدانسک چیزهای دیگری نیز برای ارائه دارد. تاریخچه این شهر پر از اتفاقات تلخ و تاریک است زیرا در طول جنگ جهانی دوم تقریباً با خاک یکسان شد. اما غرور را نیز می توان در گدانسک شاهد بود زیرا پس از پایان جنگ از خاکستر سر برآورده و بسیاری از خانه های قدیمی آن تقریباً به همان شکل اولیه بازسازی شدند. بعدها همین شهر به مرکز جریان همبستگی تبدیل گردید که در نهایت به سقوط کمونیسم در لهستان در دهه 1980 منجر شد. امروزه، شهر گدانسک یک شهر بندری مدرن است که اگر چه گذشته اش را فراموش نکرده اما به آینده چشم دوخته است.

موزه جنگ جهانی دوم شهر گدانسک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آن است که با یک معماری بسیار مدرن باریک ساخته شده که نماد مسیر جهنمِ جنگ به سمت آینده روشن مدرنیته است و رونق و اعتبار شهر و کشور پس از پایان جنگ جهانی دوم را به تصویر می کشد.
بیشتر بخوانید:
وودژ
1683372015 183 جاذبه های گردشگری لهستان
شهر صنعتی پساسوسیالیزم «Łódź» که تلفظ صحیح آن در زبان روسی «وودژ» است شاید با بسیاری دیگر از شهرهای زیبا و پر رنگ و لعاب کشور رقابت نکند اما زیبایی های خاص خود را دارد. شهر وودژ به مرکز فرهنگ، تجارت و فعالیت های مالی کشور تبدیل شده است. کارخانه های نساجی متعدد شهر به سرعت در حال تبدیل شدن به نمایشگاه، مراکز گردهمایی عمومی، موزه، سالن های همایش و مرکز تفریحی هستند. حتی قبل از این که این تغییرات و مدرن سازی ها آغاز شوند نیز شهر وودژ یکی از هسته های حیرت انگیز معماری کشور لهستان محسوب می شود که آن را مرهون خانه های استیجاری متمایزی است که در گذشته توسط کارخانه داران ثروتمند ساخته شده بودند.
وروکلاو
Wrocław
دست برداشتن از تحسین نمای خیره کننده میدان اصلی گوتیک شهر «وروکلاو» (Wrocław) بسیار دشوار است. این شهر به عنوان چهارمین شهر بزرگ کشور و پایتخت سیلسیای سفلی از تاریخچه ای غنی، حال و هوای شاداب شهری، فرصت های گردشی بی پایان و مجسمه های کوتوله جذابی به نام «کراسنال» (krasnale) سود می برد که خیابان ها، درب خانه ها، میدان ها و ورودی مراکز فروشگاهی شهر را اشغال کرده اند. قدیمی ترین بخش شهر با نام «Cathedral Island» نیز دستکم به خاطر مناظر و نمای خیره کننده ای که از بالای کلیسای سنت جان باپتیست دارد نیز نباید از نظر شما دور بماند. سیلسیای سفلی سرزمین خیره کننده قلعه ها و قصرهاست. برای دیدن قلعه هایی شبیه داستان های پریان به دیدن قلعه «ژوچا» (Czocha Castle) بروید که اکنون به یک هتل مجلل تبدیل شده است. کسانی که به تاریخچه جنگ جهانی دوم علاقه دارند نیز می توانند به قلعه «کسیاژ» (Książ Castle) بروند که بر اساس شایعات یک قطار پر از طلای متعلق به نازی ها در درون تونل های زیرزمینی آن پنهان شده است. یکی از زیباترین مناظر طبیعی این شهر شهر سنگی کاملاً طبیعی شکل گرفته «Błędne Skały» در پارک ملی کوهستانی «Stołowe» در جنوب غربی وروکلاو است.
تورون
Toruń

شهر «تورون» (Toruń) که خیلی زود به معماری گوتیک با آجرهای قرمز مخصوص خود شناخته می شود جواهر صنعت توریسم لهستان و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری این کشور است. این شهر زیبا که در طول دوران جنگ جهانی دوم تقریباً دست نخورده باقی ماند اکنون توسط سازمان یونسکو محافظت شده و مرکز باستانی آن از ترکیبی از ساختمان ها با معماری های متفاوت سود می برد. این شهر زادگاه نیکولاس کوپرنیک، ستاره شناس مشهوری است که طرز تفکر علمی را در قرن پانزدهم میلادی با اثبات این موضوع که به جای زمین باید خورشید را مرکز جهان دانست تغییر داد.

این شهر را در لهستان به عنوان مرکز نان زنجبیلی می شناسند. از این رو محال است که در مورد شهر تورون صحبت شود و حرفی از کلوچه های خوشمزه شهر به نام «pierniki» به میان نیاید، یک کلوچه زنجبیلی و دارچینی که یکی از شیرینی جات مشهور و پرطرفدار کشور لهستان به شمار می آید. بزرگ ترین مجموعه ساختمانی به سبک معماری گوتیک و یکی از بزرگ ترین قلعه های جهان به نام «مالبورک» (Malbork) در این شهر قرار دارد، قلعه و پناهگاهی مستحکم با معماری خاص که در فاصله یک روزه از شهر تورون واقع شده است که در زمره میراث باستانی یونسکو قرار داشته و شاهکار مهندسی به شمار می آید.
کوهستان های High Tatra
The High Tatra Mountains
هیچ جایی در لهستان بهتر از کوهستان های High Tatra در مرز با کشور اسلواکی برای تحسین مناظر خیره کننده وجود ندارد. شهر تفریحی کوچک «زاکوپان» (Zakopane) دروازه ورود به زیبایی های طبیعی کوهستان های High Tatra و پر از ویلاهای چوبی، فروشگاه های متعدد و دسترسی به مسیرهای اسکی خیره کننده در فصل زمستان و مسیرهای کوهنوردی در فصل تابستان است. مناظر خیره کننده این منطقه مرهون دریاچه « Morskie Oko» است که یکی از زیباترین دریاچه های اروپا به شمار می آید. همچنین کوهستان های مذکور در زمینه فرهنگ غذایی نیز بسیار خاص و قابل توجه بوده و از غذاهای معروف محلی آن می توان به « oscypek» که نوعی پنیر محلی دودی است، سوپ « kwaśnica» و یک کیک سیب زمینی با نام « placek po zbójnicku» که با سس گوشت قرمز سرو می شود اشاره کرد.
قلعه موژنا
Moszna castle
آن هایی که به دنبال مناظری شبیه قلعه های داستان های پریان هستند بدون شک با دیدن قلعه «موژنا» (Moszna Castle) به خواسته خود خواهند رسید. این شاهکار با معماری التقاطی که از برج ها و مناره های متعددی سود می برد در محاصره باغچه ها و باغ های مرکبات واقع شده که یکی از زیباترین سازه های موجود در کشور لهستان به شمار می آید. قلعه موژنا در ابتدا توسط یک خانواده ثروتمند از کارخانه داران محلی به نام خانواده «تیله-وینکرلرز» ساخته شد. پس از جنگ جهانی دوم، این قلعه به یک مجموعه بیمارستانی تبدیل شد و در نهایت به عنوان رستوران و هتل مورد استفاده قرار گرفته و به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور بدل گشت.
پارک ملی بیالوویژا
Białowieża National Park
پارک ملی بیالوویژا (Białowieża National Park) یک منطقه حفاظت شده ثبت شده در میراث یونسکو است که بازمانده ای از جنگل های متعلق به دوران باستان در اروپا محسوب می شود. طبیعت این پارک ملی در طول قرن ها سکونت انسان دست نخورده باقی مانده است و روبرو شدن با آن شما را به جهانی می برد که دیگر وجود خارجی ندارد. یکی از جاذبه های اصلی سفر به این پارک ملی دیدن گاومیش وحشی است که نماد کشور لهستان به شمار می آید. برای گردش در این جنگل باید یک راهنما همراه شما باشد و تورهای گردشگری آن از دامنه های روستای بیالوویژا آغاز می شود.
کازیمیرز دولنی
Kazimierz Dolny
اگر مسابقه ای برای تعیین کردن رنگارنگ ترین و زیباترین شهر کوچک لهستان برگزار می شد بدون شک شهر «کازیمیرز دولنی» (Kazimierz Dolny) به عنوان برنده انتخاب می شد. این شهر که در ساحل رودخانه «ویستولا» (Vistula) واقع شده هر آن چیزی که از یک سکونتگاه روستایی آرامش بخش انتظار داشته باشید را در خود دارد. این شهر دارای یک بازارچه میدانی با خانه های باستانی به خوبی حفظ شده به سبک مهماری دوره رنسانس است. همچنین روی تپه مشرف به شهر نیز ویرانه های یک قلعه تاریخی قرار دارد که بهترین مکان برای تماشای مناظر اطراف شهر به شمار می آید.
پوزنان
Poznań
شهر «پوزنان» (Poznań) که به عنوان مرکز توریسم تجاری کشور لهستان شناخته می شود یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور بوده و بهترین استاندارد زندگی در لهستان را به خود اختصاص داده است. زیباترین و معروف ترین نقطه شهر منطقه Market Square است که با ردیف هایی از خانه های رنگارنگ و یک سالن بسیار بزرگ به سبک معماری رنسانس احاطه شده است. درست مانند شهر وروکلاو، پوزنان نیز جزیره کلیسایی خاص خود را دارد که مهم ترین آن ها کلیساهای زیبای سنت پیتر و سنت پاول هستند. این شهر در زمینه غذا نیز از لحاظ کیفیت و کمیت در کشور لهستان پیشرو است.
ورشو
Warsaw

جنگ جهانی دوم باعث نابودی و ویرانی کامل شهر ورشو شد اما این شهر مانند ققنوسی که از خاکستر خود برخیزد به یکی از زیباترین شهرهای اروپا که سریع ترین رشد را در میان شهرهای بزرگ اروپا دارد تبدیل شده است. باور این موضوع سخت است که خیابان های زیبا و رنگارنگ و ساختمان های حیرت انگیز منطقه قدیمی شهر که در فهرست میراث باستانی یونسکو قرار دارد نتیجه بازسازی های پس از ویرانی های جنگ جهانی دوم باشد. این شهر ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است و تعدادی از بهترین غذاهای گیاهی و غذاهای خیابانی اروپا را در خود دارد.

25 مورد از برترین نقاط پر طرفدار توریستی آلمان
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر