×

گویژو؛ محبوب ترین و بزرگ ترین مقصد گردشگری آینده چین

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
دسته بندی جهانگردی
گویژو؛ محبوب ترین و بزرگ ترین مقصد گردشگری آینده چین
یکی از استان های با بالاترین سرعت رشد و توسعه در کشور چین استان گویژو (Guizhou) است که در طی سال های اخیر آرام آرام در حال نوسازی جاذبه های گردشگری خود بوده و اکنون یکی از آینده دارترین مقاصد گردشگری کشور به شمار می آید. از برخی از حیرت انگیزترین جاذبه های گردشکری مصنوعی تا طبیعت خیره کننده اش، در ادامه این مطلب به 9 دلیل اشاره خواهیم کرد که باعث می شوند هر کسی آرزوی سفر به استان گویژو در جنوب غربی چین را داشته باشد. شما هم اگر برای سفر به چین بزرگ برنامه ریزی کرده اید به شما توصیه می کنیم که هوشمندانه سفر کنید و سفر به استان زیبای گویژو را در برنامه های خود قرار دهید.
 
1- غارهای رکوردشکن
Incredible caves
غار بسیار مشهور «شوانگهی» (Shuanghe Cave) که از قبل نیز یکی از جاذبه های گردشگری محبوب استان گویژو بوده در منطقه «سویانگ کانتی» (Suiyang County) واقع شده و بنظر می رسد که در سال های آینده گردشگران بیشتری را به خود جلب کند. بعد از دهه ها اکتشاف، ماجراجویان و کاشفان چینی در ماه مارس گذشته اعلام کردند که غار شوانگهی به طول 148 مایل (238 کیلومتر) عنوان طولانی ترین غار آسیا را به خود اختصاص داده است، عنوانی که تا قبل از این به غار «کلیرواتر» (Clearwater Cave) در منطقه ساراواک مالزی تعلق داشت.
شبکه بزرگ و پیچیده غار شوانگهی از 8 حفره زیرزمینی اصلی و بیش از 200 ورودی تشکیل شده است. در طی 19 عملیات اکتشافی که در مدت 3 دهه اخیر پس از کشف این غار آهکی صورت گرفته، محققان تعداد زیادی فسیل نادر (از جمله فسیل ببر منقرض شده شمشیر دندان)، آثار مربوط به تغییرات زیرزمینی (از جمله 5 رودخانه و آبشار) و گونه های جانوری غارزی مختلف کشف کرده اند. علاوه بر این، در منطقه «زیون» (Ziyun) در همین استان، گردشگران با «Miao Room» روبرو خواهند شد، بزرگ ترین محوطه غاری جهان از لحاظ فضای درونی که تاکنون کشف شده است.
 
2- بزرگ ترین تلکسوپ رادیویی تک بشقابی
First place on Earth to contact aliens
با مساحتی به اندازه 30 زمین فوتبال آمریکایی، تلسکوپ رادیویی فضایی روزنه ای 500 متری چین (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope (FAST)) که با نام مستعار «چشم بهشت» (Eye of Heaven) نیز شناخته می شود بزرگ ترین تلسکوپ رادیویی تک بشقابی جهان است. در حالی که این تلسکوپ با هدف جستجوی زندگی فرازمینی ساخته شده، حساسیت بالا و اندازه بسیار بزرگ آن بدین معناست که این تلکسوپ می تواند اولین مکان برقراری تماس بین زمین و موجودات فضایی باشد. در واقع، خیلی وقت است که چینی ها دست به جستجوی موجودات فضایی و ارتباط برقرار کردن با آن ها زده اند.
این تلکسوپ بزرگ و قدرتمند که در زمین های گود منطقه دائودانگ در استان گویژو واقع شده تاکنون 11 تب اختر یا پالسار (pulsar) را شناسایی کرده است، ستاره های نوترونی چرخانی که برای پاسخگویی به سوالاتی در مورد جهان هستی بسیار حیاتی هستند. ساخت این تلسکوپ در سال 2016 به پایان رسیده و مکان آن پس از 10 سال تحقیق و بررسی از بین 400 مکان پیشنهادی دیگر انتخاب شد. اما چرا گویژو؟ این دره شبیه جا تخم مرغی اندازه ای بی نقص داشته و کوهستان های اطراف نیز سپری قوی در مقابل اختلالات فرکانس رادیویی ایجاد می کنند، به همین دلیل به عنوان مکانی ایده ال برای استقرار تلسکوپ مذکور انتخاب شد.
 
3- زیباترین آبشار چین
World's highest bridge
با ارتفاع 70 متر و عرض 101 متر، آبشار «هوانگ گوشو» (Huangguoshu ) در منطقه «آنشون» (Anshun ) در استان گویژو یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشارهای جهان است. گردشگران می توانند با قدم زدن در غار 134 متری آبی که در پشت این آبشار قرار دارد نمایی نزدیک از این آبشار زیبا را داشته باشند. این جاذبه گردشگری خیره کننده بخش از 18 آبشار در داخل پارک ملی هوانگ گوشو است.
 
4- بلندترین پل جهان
World's highest bridge
پل «بیپانجیانگ» (Beipanjiang Bridge) که در ارتفاع 1.854 پایی از سطح رودخانه «بیپان» واقعی شده دو صخره بزرگ در منطقه گوانلینگ استان گویژو را به هم وصل کرده و اکنون به عنوان مرتفع ترین پل جهان شناخته می شود. ارتفاع این پل از سطح رودخانه به اندازه ارتفاع یک آسمانخراش 200 طبقه ای است. هزینه ساخت این پل بیش از 140 میلیون دلار بوده و برای ساخت آن بیش از 3 سال زمان صرف شده است.
 
5- بزرگ ترین جنگل آزالیه طبیعی جهان
The new big data capital
هر ساله در فصل بهار، میلیون ها گردشگر به شهر «بیجی سیتی» (Bijie City) در استان گویژو هجوم می برند تا شکوفه های زیبای «آزالیه» (azalea) را از نزدیک ببینند. پارک جنگلی «بایلی آزالیه» (Baili Azalea Forest Park) یا «پارک جنگلی صد مایلی آزالیه» بیش از 130 کیلومتر مربع مساحت دارد. این پارک طبیعی پر از گل با داشتن بیش از 20 گونه گل صد تومانی (rhododendron) به بخش های مجزایی مانند استراحتگاه و مراکز تفریحی، یک منطقه برای کمپ زدن و بخش توسعه منطقه حفاظت شده تقسیم شده است.
 
6- 700.000 درخت گیلاس شکوفه زده
علاوه بر پارک جنگلی بایلی آزالیه، استان گویژه خانه چیزی است که بسیاری آن را بزرگ ترین مزرعه درخت گیلاس جهان می دانند. باغ گیلاس گویان در نزدیکی منطقه گویانگ که پایتخت استان گویژو است با بیش از 700.000 اصله درخت گیلاس شکوفه زده همه ساله در ماه مارس تزیین می شود و میلیون ها نفر از سراسر جهان را برای تماشای این دریای صورتی گرد هم می آورد.
 
7- مناظر آهکی به ثبت رسیده در میراث جهانی یونسکو
UNESCO-listed karst landscape
یکی از زیباترین و حیرت انگیزترین مناظر طبیعی چین، منطقه آهکی جنوب کشور با بیش از 176.000 هکتار مساحت است که در بخش هایی از استان های یونان، گوانگژِ، چون کینگ و گویژو پراکنده شده است. این سرزمین آهکی مسحور کننده در سال 2007 به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید. قسمتی از این منطقه آهکی که در لیبو کانتی استان گویژو قرار دارد پر از ستون های مخروطی آهکی و برج های آهکی بلند است که در جهان شناخته شده هستند.
 
ابر داده و اولین پارک سرگرمی واقعیت مجازی چین-8
virtual reality theme park
در سال های اخیر، گویژو نام خود را به عنوان مرکز ابر داده (big data) چین مطرح کرده است. مدت ها قبل از آن، شرکت های بزرگی مانند علی بابا و آمازون در کنار هزاران شرکت کوچک و بزرگ دیگر، مراکز داده خود را در این استان ساخته و مستقر کرده بودند. جذابیت استان گویژو در این مورد چیست؟ از سال 2014، این استان زیرساخت های متعددی در زمینه ابر داده ساخته است. در همین اثنا هوای ملایم منطقه، باعث شده که هوایی بسیار خنک در اختیار سرورهای پایگاه های داده این شرکت ها قرار گرفته و انرژی مصرفی آن ها به شدت کاهش یابد. اما اگر چه گردشگران نمی توانند به طور مستقیم از این ابر داده ها منتفع شوند اما خواهند توانست از دیدن اولین پارک سرگرمی واقعیت مجازی چین که در اواخر ماه آوریل سال 2018 افتتاح شده نهایت لذت را ببرند. این پارک با نام «دره علمی تخیلی شرقی» (Oriental Science Fiction Valley) دارای بیش از 35 جاذبه واقعیت مجازی از چرخ و فلک گرفته تا شبیه سازهای علمی تخیلی و پلتفرم های تیراندازی تعاملی است. همچنین یک مجسمه رباتیک 53 متری نیز در داخل این پارک قرار دارد که برای انجام بانجی جامپینگ یا پرش از ارتفاع با طناب مورد استفاده قرار می گیرد.