لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> آداب و رسوم >> کارناوال ونیز؛ مجلل ترین فستیوال دنیا
کارناوال ونیز؛ مجلل ترین فستیوال دنیا

کارناوال ونیز؛ مجلل ترین فستیوال دنیا

شهر زیبای ونیز که همه آن را به عنوان یک شهر زیبا و شناور روی آب می شناسند، مکان برگزاری یکی از زیباترین جشن های جهان است. جشنی که به کارناوال ونیز معروف است و بهانه ای است تا هر سال گردشگران زیادی در زمان خاصی در این شهر زیبا گرد هم جمع شوند. این شهر زیبا که در سواحل شمال شرقی ایتالیا واقع شده مرکز منطقه ی ونتو است و با ظاهر خاص، متفاوت و آثار تاریخی، هنری و معماری بسیاری که در آن وجود دارد، در لیست میراث یونسکو قرار گرفته است، علاوه بر جذابیت های بی همتایی که این شهر دارد ونیز شهر جشنواره ها و کارناوال ها نیز هست، از میان این فستیوال ها، جشنواره ی فیلم و کارناوال ماسک ونیز از همه شاخص ترند. کارناوال ونیز، که در ماه فوریه در این شهر برپا می شود از بزرگ ترین و قدیمی ترین کارناوال های جهان است و هنگام برگزاری آن گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای شرکت در آن ونیز می آیند تا این فستیوال باشکوه را با هم جشن بگیرند.

این کارناوال پرزرق و برق دنیایی از رنگ ها، صداها، آوازها و رویدادهای هیجان انگیز را به نمایش می گذارد و مردم با زدن ماسک های متنوع و پوشیدن لباس های سنتی و هنرمندانه، شما را به عصری می برند که بی شباهت به نوستالژی نیست، در هنگام برپایی جشن، خیابان های ونیز با پیچ و خم های منحصر به فرد خود به شما این فرصت را می دهند که قوه ی تخیل تان مجال ظهور پیدا کند و همگام با این جماعت پرشور و رنگارنگ فضایی را خلق کند که مملو از رویدادهای رازآلود و خلاقانه ی تاریخی است. با ما همراه شوید تا با این کارناوال هیجان انگیز و باشکوه بیشتر آشنا شویم. ایران هتل آنلاین با رزرو هتل های ایران همراه شماست.
فستیوال ونیز
تاریخ برگزاری کارناوال ونیز
کارناوال ونیز یک فستیوال سالانه در ونیز است. این کارناوال چهل روز قبل از عید پاک به پایان می رسد. در واقع این مراسم در ماه فوریه و دو هفته قبل از چهارشنبه ی خاکستر ( Ash Wensedayیا Mardi Garas ) آغاز شده و در روز سه شنبه قبل از چهارشنبه ی توبه ( (Shrove Tuesdayکه روز پایانی مراسم است به اوج خود می رسد. چهارشنبه ی توبه اولین روز از ایام روزه داری (Lent) در آیین مسیحیان کاتولیک است، دوره ای که در آن به تعمق باطنی درباره ی خود، دوری از گناه و بدی و تقرب به خدا می پردازند و پس از آن در روز یکشنبه ی عید پاک به جشن و شادی می پردازند. قبل از این ایام، آن ها با برپایی کارناوال و فستیوال های متنوع و رنگارنگ به جشن و شادمانی مشغول می شوند. این کارناوال مراسمی است که 11 روز طول می کشد و تاریخ آن دقیق مشخص نیست، اما در بیشتر اوقات در ماه فوریه برگزار می شود.
کارناوال ونیز
تاریخچه ی کارناوال ونیز
این طور که به نظر می رسد اولین کارناوال ونیز در سال 1162 میلادی به پاس پیروزی جمهوری ونیز بر علیه توطئه ی اولریش دوم از تره ون، فرمانروای آکوئیلیا برگزار شد. به افتخار این پیروزی مردم در میدان سن مارکو جمع شدند و به رقص و پایکوبی پرداختند. این جشن از زمانی که آغاز شد هر سال برگزار می شد، تا این که در سال 1300 میلادی این جشن یکی از جشن های ملی ونیز شناخته شد. در قرن هفدهم کارناوال ونیز راهی برای حفظ پرستیژ و ابهت ونیز در دنیا بود، این کارناوال در قرن هیجدهم بسیار معروف بود و توانسته بود به اوج شهرت و تجمل برسد. اما با روی کار آمدن امپراطوری مقدس روم و پس از آن فرانسیس دوم (امپراطور اتریش) و سلطه ی او به همراه ناپلئون بر جمهوری ونیز، این جشنواره در سال 1797 به طور کامل ممنوع شد و استفاده از ماسک غیرقانونی اعلام شد.
کارناوال ونیز
در قرن نوزدهم این جشنواره برای مدت کوتاهی دوباره ظاهر شد، اما فقط در قالب جشن های خصوصی برپا می شد، جایی که فرصت مناسبی برای خلق و ظهور آثار هنری بود. سرانجام پس از غیبت طولانی کارناوال، در سال 1979 دولت ونیز تصمیم به احیای فرهنگ و تاریخ ونیز گرفت، توجه به کارناوال سنتی ونیز و احیای آن یکی از مهم ترین اهداف آن بود و تلاش خود را بر روی آن متمرکز کرد. در این راستا تعدادی از دانشجویان به بازسازی ماسک ها پرداختند تا از این راه در گسترش صنعت توریسیم سهیم باشند. از آن زمان به بعد سالانه 3 میلیون گردشگر برای حضور در این جشن باشکوه به ونیز می آیند. ماسک ها یکی از مهم ترین مشخصه های کارناوال ونیز و بخش جدایی ناپذیر آن بوده اند.
کارناوال ونیز
سنت زدن ماسک از قرن سیزدهم آغاز شد، مردم می توانستند از 26 دسامبر روز “عید سنت استفان مقدس” تا پایان کارناوال در نیمه شب سه شنبه، قبل از آغاز ایام روزه داری ماسک بر چهره بزنند و بدون آشکار شدن هویت شان به جشن و سرور بپردازند. مردم در آن دوره می توانستند با زدن ماسک با همه ی طبقات جامعه تعامل کنند یا حتی مدت زیادی از سال را به صورت پنهانی زندگی کنند، آن ها می توانستند با این کار تصورات و تخیلات خود را به واقعیت تبدیل کنند یا کارهایی انجام دهند که با ظاهر واقعی هرگز موفق به انجام آن ها نمی شدند. با این حال دلیل اصلی استفاده از ماسک هنوز هم کاملا مشخص نیست، اما شاید این روش، پاسخ خاص ونیزی ها به قوانین سفت و سخت اروپا و تعدیل هزینه های ناشی از تجمل و به نوعی مبارزه با اختلاف طبقاتی بوده است.
کارناوال ونیز
انواع ماسک ها:
ماسک های ونیزی می توانند از چرم، چینی و یا با استفاده از تکنیک شیشه ای اصلی ساخته می شوند. ماسک های اصلی و قدیمی طراحی و جزئیات ساده ای داشتند و اغلب کاربرد سمبلیک و عملی در طراحی و ساخت آن ها مد نظر بود. امروزه بیشتر ماسک های ایتالیایی ازGesso(بتونه) و برگ های طلا ساخته می شوند و با دست نقاشی شده و با سنگ های قیمتی و پرهای طبیعی تزئین می شوند، به همین دلیل بسیار گران قیمت هستند. با این وجود ماسک هایی که با قیمت پایین و در کارخانه تولید می شوند با این صنعت هنری تاریخی شهر ونیز در حال رقابت هستند.
کارناوال ونیز
1. باوتا(Bauta): ماسکی است که امروزه طلاکاری می شود، اگرچه در گذشته به شکل کاملا سفید و یکدست ساخته می شد. این ماسک کل صورت را پوشش می دهد و با یک بینی برجسته، خط برآمده ی ابرو، چانه ی نوک تیز و بدون دهان به فرد اجازه می دهد که بخورد، بیاشامد و صحبت کند بدون این که نیاز به برداشتن آن باشد.
کارناوال ونیز
2. کلمبینا(Colombina ): یک نیمه ماسک است که تنها چشم، بینی و بالای گونه های فرد را پوشش می دهد و اغلب با طلا، نقره، کریستال و پر تزئین می شود. این ماسک را با چوب دستی روی صورت نگه می دارند یا آن را با روبان به دور سر گره می زنند. نام این ماسک از هنرپیشه ی تئاترخانم کمدیا دلارته گرفته شده است.
کارناوال ونیز

3. مدیکو دلا پسته (Medico Della Peste): یا پزشک طاعون با منقار بلندش یکی از عجیب ترین و متمایزترین ماسک های ونیزی به شمار می رود. این ماسک در قرن هفدهم توسط چارلز دلورمه پزشک فرانسوی برای پیشگیری از ابتلا به طاعون طراحی شده است. این ماسک سفیدرنگ، با منقاری توخالی و چشم های گردی است که با دیسک های کریستالی و شبیه عینک پوشیده می شود.
Moretta

4. مورتا (Moretta): ماسک سیاه، سروتا مورتا به معنی زن خدمتکار ساکت است. این ماسک بیضی شکل و از مخمل سیاه و کوچک بود که محل چشمان آن سوراخی بزرگ اما بدون لب دهان بود و از آن جا که فرد برای نگه داشتن آن باید یک تکه یا دکمه را نگه می داشت قادر به صحبت کردن نبود. استفاده از این ماسک ابتدا در فرانسه رایج شد و زنان اشراف زاده از آن استفاده می کردند.
کارناوال ونیز

5. ولتو(Volto) یا) Larva): لاروا در لاتین به معنای روح است و یک ماسک ونیزی مدرن می باشد که از سرامیک سفید یا پلاستیک ضخیم ساخته شده است و معمولا طلاکاری می شود. این ماسک با یک روسری یا حجاب تکمیل می شود و تمام چهره ی فرد را می پوشاند. این ماسک در قسمت چانه و گونه بسیار تنگ و چسب است، بنابراین هنگام خوردن و آشامیدن نمی توان از آن استفاده کرد.

Pantalone

6. پنتلونه (Pantalone):یک نیمه ماسک است که به صورت یک پیرمرد غمگین با یک بینی بزرگ و منقار مانند، ابروهای پهن و چشمانی کج تصویر می شود. این ماسک در جشنواره های مدرن امروزی محبوبیت سابق را ندارد.
کارناوال ونیز
7.آرلینکو(Arlecchino): شخصیت زن کمدی که در ابتدا نیمه ماسک چوبی سپس چرمی با بینی کوتاه میمون مانند، ابروهای قوس دار و برآمدگی روی سرش که نشانه ی شاخ شیطان است ساخته می شود. این ماسک کاراکتر یک خدمتکارعامی، بدون منطق و احساساتی است.
8. زانی (Zanni): شخصیت دیگر کمدی است که به صورت نیمه ماسک چرمی، ابروهای بلند، پیشانی کوتاه با بینی بسیار کشیده و منحنی معکوس در انتها خود را نشان می دهد. هرچه بینی این کاراکتر درازتر و پیشانی کوتاه تر باشد حماقت آن بیشتر است.
کارناوال ونیز
آداب و رسوم پوشیدن ماسک:

در این کارناوال رسم براین است که زن و مرد یعنی یک زوج لباس یکسان بپوشند و ماسک های یکسان و مشابه بر صورت بزنند. رعایت این رسوم به این فستیوال جذابیت خاصی بخشیده است و بدون شک ماسک ها مهم ترین بخش این فستیوال هستند.


فروشگاه های معروف ماسک:
یکی از این فروشگاه ها کا ماکانا (Ca Macana) است که ماسک های معروفی می سازد.
فروشگاه دیگر تراژیکومیکا (Tragicomica) می باشد که علاوه بر ماسک، لباس های سنتی هم برای خرید یا اجاره دارد و در آخر پاپیر ماخه (Papeir Mache) را می توان نام برد که محل تهیه ی ماسک های ظریف و ارزان است.

ارزان ترین خطوط هواپیمایی جهان
ادامه مطلب

رویدادهای مهم این فستیوال:
در این فستیوال می توانیم شاهد رویدادهای هیجان انگیزی مانند مسابقه ( la maschera più bella)) زیباترین ماسک باشیم که توسط یک هیئت طراحی لباس و مد ارزیابی می گردد. همچنین رویداد بالو دل دوجه (Ballo Del Doge) از مهم ترین رویدادهای این فستیوال است و بلیط های آن در چهار دسته عرضه می شوند، اما استفاده از آن به سادگی امکان پذیر نیست. نمایش دیگری به نام شام و رقص (The Dinner Show and Ball) در یکی از کاخ های ونیز برگزار می شود که آن هم از رویدادهای دیدنی این فستیوال است. در مجموع رویدادهای رایگان و متنوع زیادی در هنگام برپایی این کارناوال بزرگ اجرا می شود که شما می توانید با شرکت در آن ها از این فستیوال جهانی لذت ببرید. در واقع این فستیوال دریچه ای است که شما را به دنیایی عجیب، اما پر از رنگ و تنوع هدایت می کند که با حضور در آن شما هم به بخشی از آن مبدل می شوید. دنیایی که با ماسک ها ولباس های عجیب و تاریخی احاطه شده و مانند سفر در تونل زمان است.

1/5 - (1 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر