خانه >> ایرانگردی >> جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس
جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس

جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس

در هر نقطه از ایران جاذبه ای نهفته است که در نوع خود بسیار خاص و متفاوت می باشد. مثلا در دل عروس کویر ایران یعنی شهر طبس انقدر زیبایی وجود دارد که روز ها طول خواهد کشید که از همه ان ها دیدن کنید. شهر طبس یا «تبس» شهری کویری در خراسان جنوبی است که از شگفتی های فراوانی برخوردار است. تبس که از دو واژه تب و بس تشکیل شده و به نام حرارت و داغی می باشد از دوره سلوکیان به این نام معروف گشته است. شما خوانندگان گرامی اگر راغب شده اید که به این شهر زیبا سفر کنید، می توانید از طریق سایت ایران هتل انلاین از میان هتل های طبس، یک هتل را به دلخواه انتخاب نمایید و سفر هوشمندانه ای را اغاز نمایید. برای مثال: هتل نارنجستان طبس یکی از بهترین هتل های این شهر برای اقامت شما عزیزان می باشد.
معرفی دیدنی های طبس:
برج هادرباش
یکی از جاذبه های منحصر به فرد شهر طبس نخلستان های وسیعش می باشد که در سراسر این شهر کویری کشیده شده است، و همین نخلستان های وسیع باعث بنا کردن برج هایی با خشت و گل به نام” هادر باش” برای محافظت از دزدان و سارقین که در گویش یزدی نیز به معنی مواظبت می باشد، شده است. امروزه این برج های گنبدی شکل تبدیل به یکی از جاذبه های دیدنی شهر طبس شده است.
1683367941 781 جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس
سد تاخیر شاه عباس
اوج معماری و خلاقیت ایرانیان در سد یا طاق عباسی هویدا شده است. قدمت این بنای تماشایی به 700 سال قبل بر میگردد که جزء یکی از اثار کهن این شهربه شمار می رود. طاق عباسی که مابین دو کوه ساخته شده است یک بنای اجری می باشد که در قسمت بالایش با سنگ های بسیار بزرگ تزیین شده است. رسوبات انجام شده در این بنا باعث به وجود امدن اشکال گوناگون و جالبی شده که جلوه متفاوتی را به این بنای اجری داده است.
غار حلوان
یکی از غارهای بسیار قدیمی در 75 کیلومتری شمال غرب شهرستان طبس واقع شده است. به گونه ای که عمر سنگ های این غار یه 160 میلیون سال قبل باز می گردد. و دوره این سنگ ها متعلق به ژوراسیک میانی می باشد. از نکات جالب توجه این غار، پیدایش استخوان های حیواناتنی از جمله: الاغ، انواع پرندگان و شتر می باشد.
قلعه اسماعیلیان
شهرستان طبس نیز از وجود قلعه ها و دژ های مستحکم بی بهره نیست و در دوره سلجوقیان و حکومت اسماعیلیان بر شهر طبس، نمونه بسیار باشکوهی از قلعه ها در این شهر کویری بنا شده است. این قلعه که بر بالای کوه بنا شده، چشم انداز فوق العاده ای را بر فراز کوه به وجود اورده است. تمام قسمت های این قلعه به خصوص اب انبارها همگی بعد از گذشت سالها سالم مانده اند.
1683367942 435 جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس
باغ گلشن
درست در کویری ترین شهر ایران باغ وسیع با درختان و گیاهان انبوهی وجود دارد که یکی از شگفتی های شهر طبس را تشکیل داده است. باغ گلشن که دارای اب جاری دائمی می باشد به دست ” امیر حسین خان” ساخته شده و امروزه تبدیل به یکی از زیباترین باغ های ایران شده است. ساختمان باغ گلش متاسفانه در سال 1357 بر اثر زلزله تخریب شد اما ساختمانی دیگر در همین باغ سرسبز بنا گشت. درختان انبوه و گیاهان خوش رنگ و بوی این باغ، روح تازه ای را به هر شخصی خواهد داد و اب و هوای مطبوعش بی شک باعث سر زندگی و شادی مردمان این منطقه شده است.
کاروانسرای خان
زمانی که وارد روستای رباط خان شهر طبس می شویم با معماری کاروانسرایی روبرو می شویم که بی شک مارا محو خود خواهد کرد. کاروانسرای چهار گوشی که هر چقدر از تیزبینی و هنرمندی سازنده اش بگوییم کم است. این هنرمندی در تزیینات اجری فضای بیرونی و داخلی بنا به خوبی مشهود است.
1683367942 475 جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس
امام زاده حسین بن موسی بن کاظم(ع)
حسین بن موسی کاظم(ع) که از فرزندان امام موسی کاظم( ع) می باشد شهر طبس را از وجودش منور کرده است. این مقبره قدیمی امروزه مهمان دلهای پاک مردم سراسر ایران می باشد.
سد کریت
این ساختمان قدیمی که در 42 کیلومتری شهر طبس واقع شده است، ویژگی های منحصر به فردی را در خود دارا است که تبدیل به یک بنای کهن ارزشمند شده است. به دلیل تغییر و تحولات مختلفی که روی بنا انجام شده به درستی نمی توان عمر این سد را مشخص کرد، اما چیزی که مشخص می باشد این است که در حدود 150 سال قبل، 4 متر به ارتفاع بند افزوده شده است. بعداز ورود به این منطقه به خوبی هنر سد سازی ایرانیان را ازنزدیک مشاهده و لمس خواهید کرد.
قلعه طبس
این قلعه نیز بر دامنه کوه بنا شده و نوع معماریش بیانگر ساخت قلعه پیش از اسلام می باشد. این قلعه که در کوهی با شیب بسیار کم بنا شده از وسعت بسیار زیادی برخوردار است. و با توجه به تحقیقات انجام شده کاووش گران، وجود جلگه ای در جنوب این قلعه به اثابت رسیده که این قلعه را در لیست منحصر به فرد ترین دژ های ایران قرار داده است.
1683367942 358 جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس
کال جنی
این منطقه که با افسانه های جذاب و گاها ترسناکی همراه است، به دره ای عمیق اطلاق می شود که به گفته بومیان منطقه، این دره در تسخیر جنیان می باشد و مردم طبس معتقدند که اگر هنگام غروب خورشید قدم به این دره بگذارید، دچار طلسم جنیان خواهید شد. ورای این افسانه ها، دره کال جنی از زیبایی حیرت انگیزی برخوردار است که دیدنش که با هیجان فراوانی همراه خواهد بود، خاطره متفاوتی را برایتان خواهد ساخت.
دره کال سردر
یکی دیگر از دره های جذاب و شگفت انگیز طبس ” دره کال سردر” می باشد که با شگفتی فراوانی همراه است و ان هم اینکه این دره فقط از نزدیک، خود را به شما نشان می دهد و از فاصله دور قابل مشاهده نیست که همین موضوع باعث شهرتش نیز شده است.از دیگر ویژگی های خارق العاده دره کال سر، در وجود چشمه های سرد و گرمی است که از دل این دره می جوشد که دلیلی برای شهرت فراوان این منطقه شده است.
1683367942 753 جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس
ارگ طبس
یک ارگ بسیار قدیمی به عمر 1000 سال با وجود زلزله ای 7 ریشتری هنوز با صلابت پابرجا است و معماری بی نظیرش هنوز هم که هنوزه مکانی برای تجمع علاقه مندان معماری سنتی و کهن گذشتگان شده است.
1683367942 471 جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس
کویر حلوان
این کویر متفاوت و پهناور در مجاورت روستای حلوان واقع شده که سراسر از ریگزار های ریزو درشت پوشیده شده است. باتلاق های رسی و نمکی نیز در بخشی از این کویر خود نمایی می کند. پوش های متنوع گیاهی و اقلیمی که شامل: گیاهان استپی و ماسه ای مانند: دم گاوی، قیج و بادام کوهی از ویژگی های منحصر به فرد کویر داغ حلوان به شمار می رود. زمانی که غروب نارنجی خورشید بر این ریگزارها می تابد، بی شک رویایی ترین صحنه جهان شکل خواهد گرفت.
1683367942 701 جاهای دیدنی طبس با عکس و آدرس
جنگل سنو
این جنگل بسیار دیدنی که 800 گونه مختلف گیاهی را در خود جای داده است از دیدنی ترین جاذبه های طبس به شمار می رود. هرچند که این جنگل سرسبز بر اثر کمبود اب، کمی از رونق رشد گیاهان سرسبز افتاده است اما هنوز به عنوان جنگلی با گیاهان متفاوت ان هم در دل کویر می تازد. جنگل سنو درست در ارتفاعات صعب العبور و در 24 کیلومتری شهر طبس واقع شده است.
کلام آخر
شهر پرحرارت طبس انقدر شگفتی و زیبایی را در خود جای داده است که می تواند به عنوان گزینه یک سفر رویایی و پر از هیجان برای شما قرار گیرد. پس به عروس کویر ایران سفر کنید و این همه جاذبه را خود از نزدیک ببینید.

4/5 - (1 امتیاز)
باغ گلشن طبس، تکه ای از بهشت در دل کویر
ادامه مطلب

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر