خانه >> راهنمای سفر >> نکاتی برای بقا در طبیعت گردی
نکاتی برای بقا در طبیعت گردی

نکاتی برای بقا در طبیعت گردی

طبیعت بخشی جدا نشدنی از زندگی انسان است، همگی با تماشای زیبایی های خلقت و استراحت در کنار رود ها، جنگل ها، کوهستان ها، دره ها و غیره، احساس آرامش کرده و لذت می بریم. پیشنهاد می کنیم کوله بار خود را بسته و به سوی طبیعت فوق العاده شگفت انگیز گردنه ی حیران سفر کنی
د، و با رزرو هتل در آستارا در میان زیباترین طبیعت دنیا اقامت کنید. برای تجربه لحظات آرام و دوست داشتنی می بایستی موارد مهمی را رعایت کنید تا در صورت بروز مشکل نجات پیدا کنید. به تجربه ی یک گردشگر طبیعت گردی که روز ها در دل طبیعت مسیر را گم کرده بود و در نهایت نجات یافت اشاره می کنیم، با رعایت نکات کلیدی می توانید هنگام بروز مشکل خود را نجات دهید.
آماندا الر
در هشتم ماه مه در یک مسیر تقریبا سه مایلی در طبیعت محل زندگی خود، در جزیره ی مائوئی به طبیعت گردی پرداخت. الر گوشی را در ماشین جا گذاشته و به سوی منطقه ی حفاظت شده ی جنگل ماکاوائو حرکت کرد. این گردشگر ترجیح داد که با درک و قدرت خود مسیر را پیدا کند، اما پس از مدتی متوجه شد که مسیر را گم کرده است و نمی تواند مسیر اصلی پیاده روی را پیدا کند. مجموعه ای از مسیر های اشتباه، آماندا را به سوی اعماق جنگل راهی کرد و در نهایت او متوجه شد که از مسیر طبیعت گردی دور شده و در حال عبور از مسیر گراز ها می باشد. در نتیجه بی دقتی و همراه نداشتن تلفن، این گردشگر به مدت 17 روز به تنهایی و با پای شکسته، با غضروف زانوی آسیب دیده، و زخم های زیادی در زانو و پاهایش، بدون کفش در یک دره گیر افتاده، و تقریبا 15 پوند وزن کم کرده بود.
زنده ماندن این گردشگر باورکردنی نبود، یک تیم نجات او را پیدا کرده و از راه هوایی او را به مکان امن منتقل کردند. گفتنی است که الر در حال بهبودی کامل می باشد. شاید داستان طبیعت گردی الر غیر عادی به نظر برسد اما این تجربه یک یادآوری مهم به همراه دارد، و ممکن است یک فرد با تجربه هنگام طبیعت گردی در مسیر کوتاه با مشکلاتی روبرو شود، پس بهتر است هنگام پیاده روی کوتاه و سریع در مسیر های مورد علاقه تان یا اگر می خواهید به مدت چند روز در اطراف شهر و در دل طبیعت بمانید، احتیاط کنید و قبل از حرکت به سوی طبیعت به نکاتی که در ادامه اشاره می کنیم، توجه کنید:


1 – اطرافیان را از برنامه ی طبیعت گردی خود مطلع نمایید.

حتی اگر تصمیم دارید یک طبیعت گردی کوتاه را تجربه کنید، به اعضای خانواده و دوستان خود اطلاع دهید که به سوی کدام جاذبه ی طبیعی می روید و تقریبا چه زمانی بر می گردید. برای اطمینان به افرادی مانند یک هم اتاقی یا همکار خبر دهید که متوجه رفتن و دیر برگشتن تان بشوند. اگر احتیاط کنید به تنهایی می توانید پیاده روی امن و لذت بخشی تجربه کنید. تنها بودن و خلوت کردن با خودتان، و شناخت بهتر روحیات خود، انتخاب خوبی است، اما مطمئن شوید که در صورت بروز مشکل، افرادی به دنبال تان بیایند.


2 – همیشه آب به همراه داشته باشید.

هر زمانی که به پیاده روی می روید، همیشه آب همراه خود ببرید. در طبیعت می توانید بدون غذا و با همراه داشتن آب مدت بیشتری دوام آورده و زنده بمانید، پس مطمئن شوید که بدن تان به مقدار لازم آب دریافت کند. اگر دوست ندارید چیزی در دست تان حمل کنید، کوله ی کوچکی با کیسه ی آب تهیه کنید، برای نمونه می توانید از مارک کمل بک استفاده کنید. کیسه آب بصورت صاف و یکدست در پشت تان قرار خواهد گرفت و کوله بسیار سبک می باشد، بطوری که در حال دویدن زیاد متوجه وزن بار نخواهید شد. همچنین یک تصفیه کننده آب نیز به همراه بردارید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آب سالم تهیه کنید یا مانند بسیاری از کوله گردان از فیلتر های دستی تصفیه آب کمک بگیرید. همچنین می توانید از بطری هایی که آب را تصفیه کرده و آب کاملا پاک در اختیار تان قرار می دهند نیز استفاده کنید. این بطری ها نه تنها برای بقا در طبیعت مفید می باشند بلکه هنگام رسیدن به چشمه ها و آب پاک می توانید آنها را دوباره پر کنید و با آب کم و وزن سبک تری به مسیر ادامه دهید. مسافران بهتر است برای رویارویی با شرایط غیر منتظره سیستم تصفیه یا ضدعفونی کننده قابل حمل به همراه داشته باشند.


3 – موبایل همراه خود داشته باشید.

حتی اگر ترجیح می دهید از دنیای مجازی فاصله بگیرید و با دنیای زیبای طبیعت ارتباط برقرار کنید، هنوز هم می توانید موبایل خود را همراه داشته باشید. تلفن خود را خاموش کرده و به جای اینکه آنرا در ماشین رها کنید، در کوله پشتی نگه دارید تا مختل کننده آرامش تان نباشد. اجازه دادن به احساس درون برای هدایت در مسیر طبیعت گردی عالی است اما استفاده از مکان یاب و جی پی اس، قابل اطمینان خواهد بود. برنامه ی کاربردی مپز می را دانلود کنید تا از مجموعه مسیر های طبیعت گردی این نرم افزار بدون اینترنت نیز کمک بگیرید، و یا دیگر نرم افزار ها را بکار ببرید تا در صورتی که گم شدید، با کمک نرم افزار گوشی بتوانید مکان فعلی خود را مشخص کنید. فراموش نکنید که جی پی اس کافی نبوده و نمی تواند جایگزین نقشه و قطب نما باشد و باتری هر یک از لوازم ممکن است در طول مسیر تمام شود. علاوه بر موارد فوق ممکن است خود را در تاریکی بیابید و نور تلفن می تواند در دیدن اطراف کمک تان کند و هم برای درخواست نجات از آن استفاده کنید.


4 – لباس مناسب (برای دفاع از بدن) بپوشید

پر کردن یک کوله پشتی 50 لیتری از لوازم مورد نیاز برای یک پیاده روی سه ساعته کار واقع بینی نیست مگر در صورتی که احساس می کنید که به این لوازم نیاز خواهید داشت. احتیاط در پوشش و همراه داشتن لباس هایی در کوله پشتی کار عاقلانه ای است. احتمالا در پیاده روی کوتاه با کفش های معمولی راحت خواهید بود اما بهتر است کفش های مخصوص پیاده روی یا پوتین بپوشید. علاوه بر این با پوشیدن کلاه، و پوشش پا ها و دست ها می توانید در برابر تابش نور خورشید، خراشیدگی، گیاهان زهر دار و پشه ها از خود محافظت کنید. فرقی ندارد منتظر سرما یا باران باشید یا نباشید، همیشه یک ژاکت بارانی و یک رویه همراه داشته باشید تا در صورت نیاز استفاده کنید. می توانید ژاکت های بارانی که حجم کمتری دارند و فضای کمی را پر می کنند، تهیه کنید، با همراه داشتن لوازم ضروری و هنگام وقوع سرمای غیر منتظره، لذت بیشتری از این طبیعت گردی خواهید برد. کوله گرد های ماهر نیز اغلب چنین اشتباهی را داشته اند هرچند کمتر به آن اشاره می کنند. با همراه داشتن لباس مناسب با خیال راحت و بدون نگرانی از شرایط آب و هوا، به طبیعت گردی بپردازید.


5 – همیشه لوازم ضروری را در کوله قرار دهید.

بخشی از لوازم ارزان، سبک و مهم برای بقا و نجات دهنده وجود دارند که در سفر به هر نقطه ی زمین می بایستی آنها را به همراه داشته باشید. این لوازم یک چاقوی جیبی، فندک یا کبریت ضد آب، چراغ پیشانی، ضد آفتاب، عینک آفتابی، جعبه کمک های اولیه، سوت، قطب نما و یک نقشه ای از محل مورد نظر را شامل می شوند. پاور بانک و کابل شارژ را نیز فراموش نکنید، و مقداری پروتئین فاسد نشدنی نیز در کوله قرار دهید. شاید همراه داشتن این لوازم برای یک پیاده روی یک روزه و کوتاه شاید بیش از حد نیاز به نظر برسد، اما آنها فضا و وزن بسیار کمی دارند و نگران سنگینی کوله نباشید، در صورت رویارویی با مشکل و گم شدن در مسیر، از همراه داشتن لوازم ضروری بسیار خوشحال شده و از خودتان تشکر خواهید کرد.


6 – بدن تان را گرم و خشک نگه دارید.

اگر مسیر را گم کردید و روشنایی روز را از دست می دهید، به جای پیدا کردن مسیر، توجه و تمرکز خود را به زنده ماندن در طول شب جمع کنید. در این شرایط گرم بودن و حفاظت از بدن در برابر خطرات اطراف حیاتی و مهم است. فراموش نکنید که حتی گرم ترین روز ها در طبیعت و در حیات وحش، شب های سردی را به دنبال دارد. اگر پناهگاهی آویز مانند یا یک سرپناه طبیعی پیدا کردید، در آنجا بمانید اما مراقب دیگر حیواناتی که به دنبال مکانی امن می باشند، نیز باشید، ممکن است در آنجا مار وجود داشته باشد. در صورتی که مکان امنی وجود نداشت، با کمک شاخ و برگ درختان یک سرپناه بسازید تا گرم مانده و از خیس شدن در هوای بارانی در امان باشید. کف زمین جنگل رطوبت دارد و حتما جای مناسبی برای خواب درست کنید تا از سرما و رطوبت دور شوید. در این بحران آتش روشن کردن نیز ضروری است تا با حرارت آن در طول شب گرم و خشک بمانید.


7 – با پوشش گیاهی و جانوری آشنایی داشته باشید.

آشنایی با پوشش گیاهی محلی بسیار سودمند خواهد بود به خصوص این که خواهید دانست چه گیاهی قابل خوردن بوده و کدام دارای سم است. اگر شرایط وخیم شد می بایستی از استاندارد های تغذیه و خوراک خود بکاهید. با خوردن حشرات و برگ ها می توانید زنده بمانید. همچنین اگر به سوی مقصدی ناشناس سفر کرده اید، اول در مورد حیات وحش از مردم محلی اطلاعات کسب کنید، که در صورت رویارویی با حیوانات وحشی و خطرناک چه رفتاری نشان دهید. روش های دفاع در برابر حیوانات مختلف متفاوت است، می بایستی با روش های دفاع از خود آشنایی داشته باشید و هرگز ترس به دل راه ندهید. یادگیری و به دست آوردن این همه اطلاعات زمان نیاز دارد، اما به یاد داشته باشید که در صورت سفر مجدد به این ناحیه یا اگر برنامه ی طبیعت گردی طولانی و چند روزه دارید، توجه کنید که این یادگیری و صرف زمان ارزش زیادی دارد.


8 – نشانه های درخواست کمک را یاد بگیرید.
در صورت گم شدن کلمه کمک یا حرف اکس را با کمک گرفتن از شاخ و برگ ها یا صخره ها بنویسید تا نیروی نجات و تجسس از طریق هوایی بتوانند با دیدن علامت نجات تان دهند. اگر هلی کوپتر یا هواپیمایی را در ارتفاع پایین تر مشاهده کردید، با استفاده از صفحه ی گوشی یا آینه کوچکی، نور را به سمت هواپیما یا هلی کوپتر بتابانید. تا می توانید کاری کنید که قابل مشاهده شوید، لباسی با رنگ روشن را بلند کرده و تکان دهید تا شاید به چشم تیم نجات خورده و نجات یابید. آتش روشن کنید تا دود آن بتواند توجه نیروی امداد را جلب کند. اگر لاستیکی به همراه دارید، آن را روشن کنید تا دودی تیره تر درست شود که توجه نیروی نجات را جلب کند.
آمادگی با دقت بیشتر، بهترین روش برای اطمینان از طبیعت گردی امن خواهد بود و مانند گردشگر آسیب دیده، آماندا الر، در شرایط بحرانی گرفتار نخواهید شد. فرقی ندارد به دنبال کشف زیبایی های شگفت انگیز و بی نظیر جنگل های جزایر هاوایی باشید یا به سوی یک مسیر طبیعت گردی در اطراف شهر خود حرکت کنید، هرگز توصیه های الر که در کنفرانس خبری بعد از نجاتش گفت را فراموش نکنید تا لحظات به یاد ماندنی و لذت بخشی را تجربه کنید: “هنگام طبیعت گردی بیش از حد آمادگی داشته باشید.”

10 نکته ای که قبل از رفتن به بوتان باید بدانید
ادامه مطلب

3/5 - (2 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر