لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> دهکده های عجیب و کمتر شناخته شده ی ایران
دهکده های عجیب و کمتر شناخته شده ی ایران

دهکده های عجیب و کمتر شناخته شده ی ایران

کشور بزرگ ایران با تاریخ غنی و پربار به سرعت در حال رشد بوده و کلان شهر های زیادی در این سرزمین گسترش یافته اند. پل طبیعت تهران در میان برندگان معماری جهانی مسابقه معمار شهري در سال 2015 قرار دارد که این نشان دهنده ی پیشرفت و سرعتی است که ایران در پیش گرفته و به سوی مدرن بودن در حرکت است. با وجود پیشرفت، گفتنی است که ایرانی ها عاشق سنت و عرف می باشند و این شرایط تعادلی بین فرهنگ مدرن و قدیمی ایجاد کرده است، به همین خاطر ایران مملو از دهکده های دورافتاده و روستانشین می باشد که بهترین مکان برای فرار از شلوغی و های و هوی زندگی شهری به شمار می روند. دهکده های معروف بیشماری در این سرزمین وجود دارد که برای نمونه می توان به روستای میمند که قدمت طولانی دارد، یا روستای پالنگان که قدمت آن به دوران پیش از اسلام بر می گردد اشاره کرد، سفر به دهکده لی لی پوت ها یا ماخونیک در استان خراسان جنوبی در نزدیکی شهر بیرجند نیز جالب و پر هیجان می باشد، با رزرو هتل در بیرجند می توانید تعطیلات خوشی را در حوالی دهکده لی لی پوت ها سپری کنید. گفتنی است که در ادامه تنها به دهکده های بسیار زیبا و کمتر شناخته شده که در زبان فارسی ایران، روستا نامیده می شوند، اشاره خواهیم کرد، با ما همراه باشید:
1 – دهکده در حال رشد خور

این دهکده ی زیبا در منطقه ی تماشایی جاده ی کرج – چالوس در شمال غرب تهران واقع شده است، خور روستایی باستانی می باشد که در دامنه ی کوهپایه های رشته کوه البرز قرار دارد و این دهکده با پیشینه ی تاریخی بالا، بیش از دو هزار سال قدمت دارد. در طول فصل تابستان آب و هوای خنکی در منطقه حاکم است و مکان خوبی برای دوری از گرمای تهران و کرج محسوب می شود. در فصل زمستان برف زیادی در منطقه خور می بارد که پیست اسکی خور را شکل داده و طولانی ترین پیست اسکی ایران می باشد که دوستداران اسکی بازی را از شهر های نزدیک به سوی خود جذب می کند. روستا بزرگ تر شده و رو به رشد می باشد و گویی یک شهر کوچک است. با وجود این شلوغی چشم انداز های زیبا در کنار جاذبه های طبیعی بکر و دست نخورده زیادی هنوز هم در این منطقه یافت می شود، که برای نمونه می توان به درخت قدیمی و چندین صد ساله که احتمالا 800 ساله می باشد و همچنین به آبشار معروف و بزرگ 60 متری خور که در زمستان یخ می زند، اشاره کرد.
مردم روستا در کل صمیمی و مهربان می باشند، و اگر متوجه شوند که توریستی ایرانی نیست باز هم با او مانند مهمان ویژه و عزیز برخورد می کنند، در حالی که با زبان انگلیسی نیز آشنایی ندارند. امکانات خاصی برای گردشگران در دهکده خور وجود ندارد و شاید اهالی روستا از توریست ها دعوت کنند که شب را در منزل آنها اقامت کنند. دهکده خور در 17 کیلومتری کرج و در مسیر جاده ی معروف چالوس قرار دارد و شهر کوچک مسکونی در شمال کشور ایران می باشد. بدون ماشین شخصی رفتن به این دهکده کار سختی بوده و در نزدیکی 5 کیلومتری به روستا، و مسیر اصلی به ندرت می توانید اتوبوس پیدا کنید. برای داشتن سفری لذت بخش بهتر است که خودرو کرایه کنید یا آژانس مسافرتی در شهر کرج که تور های گردشگری به سوی خور برگزار می کند را انتخاب کنید. به راحتی می توانید از تهران به سوی کرج سفر کنید، کافی است که سوار خط 2 مترو شوید و به سوی ایستگاه صادقیه یا ایستگاه ارم سبز در خط 5، حرکت کنید و سپس سوار قطار به سوی کرج پیش بروید. در نزدیکی روستا در جاده کرج به سوی چالوس هتل جهانگردی دیزین کرج در خدمت گردشگران بوده و اقامت خوشی را می توانند در این هتل تجربه کنند.
2 – دهکده خماط
دهکده خماط
روستای خماط به طرز عجیبی ناشناخته بوده و در جنوب غربی ایران در استان تاریخی خوزستان واقع شده است. این منطقه توسط مکان های بسیار معروفی مانند سه سایت میراث جهانی احاطه شده است و با وجود نزدیکی به چنین مکان های مشهور، به صورت عجیبی ناشناخته می باشد. سایت های میراث جهانی زیگورات چغازنبیل که نیایشگاه باستانی است، شهر تاریخی شوش و سازه های آبی تاریخی شوشتر که مجموعه ای از پل ها، آسیاب ها، کانال ها برای بهره گیری بیشتر از آب می باشند، این روستای تاریخی را احاطه کرده اند و مهم تر اینکه مقبره نبی خدا، حضرت دانیال نیز در این روستا واقع شده است. مردم بومی دهکده خماط عرب زبان می باشند و خماط واژه ای عربی است که به معنی بریان کننده ی گوشت است، که هم به مهمان نوازی مردم روستا و هم به آب و هوای گرم آن اشاره دارد. اگر هوای گرم را دوست ندارید توصیه می کنیم که در ماه های سرد سال به خماط سفر کنید. اولین چیزی که هنگام ورود به روستا توجه تان را جلب خواهد کرد، صدای موسیقی است، زیرا موسیقی ارزش زیادی برای اهالی داشته و صرفا تفریح نیست بلکه راه و سبک زندگی می باشد و با فرهنگ و سنت قبیله در هم آمیخته شده است. خماط برخلاف دیگر شهر های ایران، در استان خوزستان شناخته شده است و تنها 20 کیلومتر از شمال اندیمشک، 40 کیلومتر از جنوب غرب شوش و 84 کیلومتر از جنوب دزفول فاصله دارد. در هر یک از این شهر ها می توانید به وسیله اتوبوس به سوی خماط سفر کنید. همچنین می توانید تاکسی گرفته و راهی روستا شوید هرچند هزینه ی زیادی بابت کرایه می بایستی پرداخت کنید. اگر از سوی تهران به این روستا سفر می کنید، سریع ترین راه ممکن، پرواز به سوی شهر دزفول بوده و سپس با ماشین راهی جنوب شوید. با قرار داشتن روستا در کنار رود دز، معماری نقش مهمی دارد و منبع اصلی درآمد اکثر اهالی می باشد.
دولت بار ها تلاش کرده تا صنعت توریسم را در این ناحیه گسترش دهد پس بهتر است هر چه زودتر به این روستا سفر کنید تا با ازدحام توریست ها روبرو نشوید. این روستا نیز امکانات زیادی برای توریست ها ندارد اما مانند دهکده خور، اهالی روستا از گردشگران دعوت می کنند تا شب را در منزل آنها اقامت کنند. همچنین با اقامت در نزدیک ترین اقامتگاه سنتی دورانتاش شوش می توانید لحظات خوشی را سپری کنید.
3 – دهکده سیرچ
 دهکده سیرچ
دهکده سیرچ بسیار سر سبز و خرم بوده و گه گاهی در این ناحیه بارش برف را می توانید ببینید. این ناحیه به ترکیب متضادی معروف است، در حقیقت روستای سیرچ در یکی از گرم ترین صحرا های جهان واقع شده است و به همین خاطر دارای شرایط متضاد می باشد. بخش عمده ای از استان کرمان در قسمت جنوبی ایران را کویر لوت تشکیل می دهد که یکی از سایت ها و جاذبه های طبیعی در لیست میراث جهانی یونسکو نیز محسوب می شود. همچنین صحرای شهداد نیز در کرمان واقع شده است که یکی از گرم ترین نواحی روی کره ی زمین به شمار می رود. و در میان این کویر ها دهکده سرسبز سیرچ قرار دارد، که در دره ای در مرکز کرمان در ارتفاع متری واقع شده است و با وجود منطقه ی کویری و خشن، دارای آب و هوای ملایم می باشد. سبزی و ظاهر گیاهان و درختان در کنار پس زمینه ی شن های صحرایی، تضاد و کنتراست عمیق و مسحور کننده ای را ایجاد کرده است و موجب شده این دهکده مقصد توریستی محبوبی باشد هرچند اکثر مردم اطلاعات زیادی درباره آن ندارند. بارش برف موجب شده پیست کوچک اسکی نیز در ناحیه شکل بگیرد که تنها برای مدت کوتاهی در زمستان پابرجا می باشد. گفتنی است که چشمه های آب گرم از دیگر جاذبه های این روستا محسوب می شوند، که طبق باور اهالی روستا، فواید درمانی دارند.
این روستا در 80 کیلومتری کرمان و 25 کیلومتری منطقه شهداد، در جاده ای که دو شهر را به یکدیگر وصل می کند، قرار دارد. برای بازدید از این روستا فرقی ندارد با اتوبوس یا با هواپیما، می بایستی به کرمان سفر کنید و با اتوبوس راهی دهکده خرم شوید. این روستا کوچک بوده و رشد زیادی نداشته، پس انتظار امکانات رفاهی مناسبی نداشته باشید. هرچند همواره امکان برپایی چادر و کمپ در حوالی روستا وجود دارد، و اگر خوش شانس باشید در این صحرای بزرگ می توانید شبانه شاهد چشم انداز زیبای راه شیری در آسمان باشید. سیرچ یک مسیر اکوتوریسم محبوبی است، و در طول مسیر تور های زیادی را که توسط آژانس های مسافرتی در کرمان برگزار می شوند را شاهد خواهید بود. به خاطر آب و هوای خوب دهکده، در تمام طول سال می توانید از این جاذبه بازدید کنید، فصل خاصی برای تماشای سیرچ پیشنهاد نمی کنیم. اگر گلوله برف بازی را دوست دارید، در زمستان به این کویر سفر کنید. و اگر از کمپ کردن درون بیشه لذت می برید در تابستان سفر کنید.
4 – دهکده هجیج
 دهکده هجیج
هجیج روستای سرسبزی است که در شیب های کوهستانی، در نواحی غربی ایران، در استان کرمانشاه واقع شده است. این روستا نیز مانند دیگر روستا های معروف کردی پالنگان بوده و روستای پلکانی می باشد که حیاط یک خانه سقف خانه ی زیری محسوب می شود. معماری باشکوه و زیبا، مردم خون گرم و صمیمی، باغ های سرسبز را در این روستا می توانید مشاهده کنید. هر یک از ساختار های روستا از سنگ ساخته شده است، و هیچ آجر و یا مواد دیگری در ساخت آن بکار نرفته است. این دهکده به تولید و دوخت گیوه های مرغوب شهرت دارد، گیوه نوعی کفش نرم و راحتی است که از چرم یا پلاستیک در دست ساخته می شود.
در امتداد رودخانه ی سیروان، مقبره ای با قدمت 500 ساله وجود دارد که به مردی به نام سید عبدالله تعلق دارد، طبق داستان ها روستای هجیج 500 سال پیش گرفتار خشکسالی بزرگی شد. اهالی با ترس از اوضاع همراه با سید عبدالله دعا کردند، آنها معتقد بودند که او از نوادگان حضرت محمد می باشد. از او خواستند تا برای بارش باران دعا کند و نماز بخواند و او این کار را انجام داد، دعا های او بی پاسخ نماند و دهکده بار دیگر با نعمت باران روبرو شد. در مورد صحت این موضوع شک و تردید هایی وجود دارد اما افراد زیادی دوست دارند که از این مقبره دیدن کنند. آب و هوای هجیج در تمام طول سال ملایم می باشد به غیر از فصل زمستان که برف سنگینی در این منطقه می بارد. بدون خودرو شخصی یا همراهی نکردن تور گردشگری، به سختی می توانید از این دهکده دیدن کنید.
هجیج روستای دورافتاده ای در دل کوهستان است. برای این تجربه اول می بایستی به سوی شهر کرمانشاه پیش روید، و سپس به سوی پاوه حرکت کنید تا به این روستا نزدیک بوده و با عبور از کوهستان، تجربه ای نو به دست آورید. گفتنی است که در این روستا نیز امکانات اقامتی برای گردشگران وجود ندارد، و هتل های سه ستاره خوبی در پاوه، در فاصله ی 25 کیلومتری از هجیج وجود دارد، که برای نمونه در هتل ارم پاوه اقامت خوبی را تجربه خواهید کرد.
5 – دهکده درکش، در دل طبیعت
دهکده درکش
درکش در شمال شرقی استان خراسان شمالی واقع شده است و از هر لحاظ منحصر به فرد می باشد. کرد های کورمانجی در این روستا زندگی می کنند این مردمان اغلب در نواحی غربی کشور ایران سکونت دارند. همچنین تنها جنگل بلوط در منطقه شرقی ایران، در این دهکده ی زیبا قرار دارد. درکش با دشت ها و چشمه های آب احاطه شده است. جغرافیای منطقه بیشتر به دشت های شمال آمریکا شباهت دارد، که مملو از گونه های مختلف گیاهان می باشد. گفته می شود این گیاهان خاصیت درمانی دارند و در امر پزشکی گیاهی بکار می روند.
گفتنی است که بر اساس یافته های باستان شناسان در اطراف روستا، این دهکده بیش از 200 سال قدمت دارد. با وجود آب و هوای سرد و خنک، در طول تابستان توریست های زیادی به این روستا سفر می کنند. دهکده درکش در 70 کیلومتری شهر بجنورد و در 2 کیلومتری جاده ی اصلی به سوی شهر مرکزی آزادشهر، قرار دارد. آژانس های مسافرتی اکو تور یا تور های ویژه طبیعت را به سوی دهکده برگزار کرده و گردشگران را هدایت می کنند. در شهر تهران یا در بجنورد می توانید از خدمات این تور ها بهره برده و سفر بی نظیری را تجربه کنید. با اقامت در هتل نگین بجنورد و در نزدیکی این روستا و دیگر جاذبه های تاریخی ایران، لحظات خوشی را سپری کنید.
فیلبند آمل- تماشای سمفونی رقص آفتاب بر فراز ابرها
ادامه مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر