لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> قلعه مارکوه بر فراز بام رامسر
قلعه مارکوه بر فراز بام رامسر

قلعه مارکوه بر فراز بام رامسر

شما مقاصد سفرتان را بر چه مبنایی انتخاب می کنید؟ عاشق طبیعت بکر و ناب هستید؟ یک اقامت لوکس را مد نظر دارید؟ به تاریخ و سفرهای تاریخی علاقمندید؟ به دنبال تفریحات جدید و کسب هیجان هستید؟ دنبال یک مقصد دنج و آرام با چشم انداز زیبا هستید؟ شما با هر دلیلی که برای سفر کردن خود بر می گزینید مخاطب این یادداشت هستید. مقصد سفر این باره ایران هتل آنلاین در دامنه سبز و پرمهر البرز و در استان همیشه پرطرفدار و البته بسیار زیبا و مفرح مازندران است. مسیر سفرمان حوالی رامسر و مقصد نهایی مان یکی از مهجورترین و البته زیباترین نقاط رامسر پرتردد است که درست در نقطه مقابل این همه شلوغی، بیشتر از بابت آرامشش شهره عام و خاص است. قلعه مارکوه رامسر پیشنهاد ما برای آغاز یک سفر همه فن حریف است. اینکه قلعه مارکوه کجاست سوالی است که پاسخش را در کتالم رامسر خواهید یافت. اگر علاقمندید که درباره قلعه مارکوه بدانید کوله سفرتان را بسته و حتما یک جفت کفش مناسب پیاده روی نیز به همراه داشته باشید.

مسیر حرکت به سوی قلعه مارکوه

از هر سمت و سویی که به مرزهای استان مازندران وارد می شویم سبزی خوش رنگ و آبی رنگ لحظه های زندگی را تغییر می دهد. مسیر حرکت در پهنه وسیع و چشم نواز مازندران شهر رامسر است. حتما اگر اهل سیر و سفر باشید روزی روزگاری گذرتان به رامسر افتاده است و شما نیز زیبایی های عروس ایران را به چشم دیده اید. اگر قدم به رامسر بگذارید قطعا روزگار خوشی را تجربه خواهید کرد. تاریخی پر از فراز و نشیب، طبیعتی استثنایی و منحصر بفرد، همنشینی با دریای خزر و البته بهره مندی از موهبتی همچون البرز و جنگل های پرشکوهش رامسر را تبدیل به یک مقصد تمام عیار و چهارفصل کرده است. اگر سری به رامسر زدید کاخ مرمر، چشمه های آب گرم، ییلاقات تماشایی و بوستان های دلربا را به همراه تله کابین پرآوازه رامسر را به خاطر داشته باشید.
قلعه ی مارکوه
در مسیر تنکابن به سمت رامسر جاده تلاسر مسیری است که ما برای رسیدن به مارکوه برگزیده ایم و باید بگوییم مسیر کتالم به مارکوه نیمه آسفالت است. در این مسیر آنقدر زیبایی دور از چشم ها خفته است که تصورش نیز غیرممکن است، کافی است کمی طالب کشف و شهود باشید و دل به یکی از همین مسیرهای فرعی بسپارید که در مسیر مشاهده می کنید. مسیرهای متعددی به مار کوه می رسد که هر کدام زیبایی خود را دارد. بسته به زمانی که برای سفر اختصاص داده اید می توانید یکی از مسیرها را برگزینید، جاده میرزا کوچک خان، جاده نیاسته، جاده جنت رودبارو البته کوتاهترین مسیر از رامسر به سمت جادخ تلار است. کم کم چشم نوازی شالیزارها در کنار باغ های چای و مرکبات آغاز می شود.
قلعه ی مارکوه
مسیر سرسبز و زیبا هوش از سر بیننده می برد و شما را برای ادامه راه تشویق می کند. به پای کوه مارکوه که می رسید یک مسیر جذاب از پله های سیمانی کوتاه و کم عرض رخ می نماید. مسیر پلکانی یک سره در پوششی از بوته های ازگیل و شمشادهاست و دورتا دور آن را درختان و بوته ها احاطه کرده اند طوری که بیشتر شبیه مسیری است که در قصه های کهن دیده و شنیده ایم. این مسیر با سیصد و اندی پلکان زیبا حیرت انگیز است. در انتهای پله ها وقتی به بالای مارکوه صعود می کنیم زیبایی بام رامسر شما را مسخ می کند. کمی که به خودتان بیایید بقایای یک بنا پیش روی شماست. بنایی متشکل از سنگ و گل و ساروج که حالا حصاری به همراه چند برج از آن باقی مانده است. بقایای چند اتاق هم به چشم می خورد اما اغلب بنا از بین رفته است.
قلعه ی مارکوه
اگر کنجکاوید که بیشتر درباره این بنا آن هم در این نقطه زیبا بر فراز بام بلند رامسر بدانید باید بگویم این بنا بقایای یک دژ نظامی است. دژی که برخی معتقدند به دوران پیش از اسلام بر می گردد و برخی آن را متعلق به قرن سوم هجری می دانند. دژی که اسماعیلیان شهره در تاریخ به آروزی تسلط بر گیلان آن را فتح کرده بودند. شاید جالب باشد اگر بدانید که تونلی در وسط این دژ قرار دارد که افسانه ها حاکی از آن است که این تونل زیرزمینی کیلومترها آن طرف تر به روستایی راه داشته که اکنون مارکوبن نامیده می شود، اما کاوش های جدید این نظریه را رد کرده است و حالا معتقدند این تونل برای رفع مشکل آب قلعه حفر شده است. این قلعه زیبا که در کتب تاریخی نیز بدان اشاره شده است اولین قدم بر بام رامسر باشکوه بر فراز کوه مارکوه است، اگر کمی به اطراف حرکت کنید حیرت و هیجان توأمان بر روح و جانتان تزریق می شود.
قلعه ی مارکوه
این بر فراز بام باشکوه مارکوه شما از فراز برج و باروهای قلعه از شمال چشم انداز دلفریب دریای خزر، از شرق تنکابن، از جنوب کوه های پرغرور البرز و از غرب مسیر منتهی به رامسر را مشاهده می کنید، در یک کلام می توان گفت بی نظیر. این حجم از زیبایی در یک نگاه قابل وصف نیست به هر طرف که حرکت کنید زیبایی افسونگری منتظر نگاهتان است. از فراز مارکوه چشم انداز دلربای باغ های مرکبات در کنار مزارع چای و صد البته شالیزارهای وسیع و نمایی از روستاها در کنار رودخانه نسارود شما را سر ذوق خواهد آورد. یک میهمان با همه نامأنوس بودنش بر فراز مارکوه استوار ایستاده است، یک دکل مخابراتی که شاید رویشش بر فراز کوخ کمی هم بامزه باشد اما اگر همین نقطه را هم نادیده بگیریم زیبایی مارکوه حیرت انگیز است.
قلعه ی مارکوه

وجه تسمیه مارکوه

حالا که بر فراز مارکوه در میانه یک قلعه باستانی رو به آبی بی کران خزر و یا سرسبزی دلربای البرز ایستاده اید شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا مارکوه؟ شاید اگر از تنها نگهبان قلعه برسید شما را راهنمایی کند ولی آنطور که ما شنیده ایم مردمان منطقه قبلا آیین مهرپرستی داشته اند. در گویش محلی نیز مار به معنای مادر است. برخی بر این باورند که مار اشاره به واژه مادر یا مهر و حتی میترا دارد و شاید این کوه قبلا یک مکان مذهبی مورد اعتماد بوده است و یک مکان و عبادی محسوب می شده است اما بعدها به عنوان یک دژ نظامی مستحکم مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین خیالتان راحت باشد چرا که در مارکوه خبری از مارهای آتشین و سمی نیست.
قلعه ی مارکوه

مارکوه چهارفصل و همیشه زیبا

شاید عجیب باشد اما مارکوه در تمامی فصول سال چه در روزهای پرحرارت تابستان و چه در روزهای سرد و سخت زمستان بسیار زیباست. بهار با زمزمه دل انگیز رویش و شکفتن گل ها و عطر و بوی درختان در این خطه هیبتی دلربا و عجیب دارد. تابستان در بام رامسر بر فراز مارکوه بی نهایت خواستنی و زیباست. تماشای خزر و یا دل سپردن به البرز در تابستان ارزش سفر به مارکوه را دارد. پاییز در راه پله مارکوه بیشتر شبیه ورودی دنیای افسانه هاست. ملاقات با بلوط ها و شمشادها و ازگیل هایی که کم کم دل به پاییز می سپارند در این نقطه بسیار باشکوه است. زمستان افسانه ای اگر چه در این نقطه آنقدرها غوغا به پا نمی کند اما اگر کمی حرفه ای باشید تماشای زمستان از فراز مارکوه بر تمام لذت های فصول دیگر می چربد و یک سر و گردن بالاتر است.
قلعه ی مارکوه

ییلاق گرسماسر

در مسیری که از رامسر به کتالم طی می کنید یک معجزه در انتهای یکی از مسیرهای آسفالته هر روز در حال رخ دادن است. ییلاق رویایی گرسماسر که قطعا اگر به رامسر رفتید باید سری به این زیبایی الهی بزنید. ییلاقی با قدمت تاریخی که مسیرهایش شما را شیفته خود خواهد ساخت. اگر کمی هوشمندانه سفر کنیم در یک سفر یکی دو روزه به اندازه یک عمر زیبایی پس انداز خواهیم کرد. رامسر پر از حال خوب است فقط کمی حوصله و کمی کنجکاوی می طلبد که این زیبایی ها را کشف کرد.
قلعه ی مارکوه

روز کم کم پایان می پذیرد و ما سرخوش و سرمست از یک سفر به یاد ماندنی راهی رامسر می شویم. اگر شما هم اهل برنامه ریزی باشید و کمی هوشمندانه سفر کنید قطعا قبل از آغاز سفر فکری هم برای اقامت خود کرده اید. رزرو آنلاین هتل و یا رزرو اقامتگاه بوم گردی قبل از آغاز به سفر راه سفر کردن را هموارتر خواهد کرد. اگر به دنبال مسیری مطمئن برای رزرو آنلاین هتل هستید سری به ما بزنید. ایران هتل آنلاین با امکان رزرو آنلاین هتل بهترین همسفر شما برای خلق یک جادوی تازه خواهد بود.

شهر سبز رامسر
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر