×

عکس هایی زیبا از دره گل سرخ در اروپا

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۸
دسته بندی آداب و رسوم
عکس هایی زیبا از دره گل سرخ در اروپا
این منبع طبیعی نشانگر شکوه ملی واقع در کوه های بالکان کشور بلغارستان هر ساله غرق گل می شود. دره گل سرخ بلغارستان حدود 87 مایل در طول یک فاصله باریک بین محدوده کوههای بالکان امتداد دارد و هر ساله در ماه های می و ژوئن رنگ صورتی به خود می گیرد. زمانی این دره به ساخت تپانچه ، مهمات و سلاح های اتوماتیک تحت کنترل کمونیسم معروف بود اما اکنون به عنوان یکی از بزرگترین منابع روغن گل سرخ که طلای مایع نامیده می شود، شناخته می شود. روغن گل سر نامش را به سبب یک دلیل گرفته است: بیش از 3180 پوند گل سرخ برای تولید فقط یک پوند روغن گل سرخ به کار می رود که ارزشی مابین 3468 تا 6000 دلار دارد . امروزه گل های به شدت خوشبوی گل سرخ به عنوان نماد افتخار ملی برای بلغارستان محسوب می شود، اما فشارهای اقتصادی و تغییرات آب و هوایی آینده این گل ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
Valley of Roses
رایج ترین و روغنی ترین گل سرخ در دره گل سرخ با گلبرگ های صورتی رنگ به نام داماسک شناخته می شود. محل رویش دقیق این گل نامشخص است: برخی معتقدند این گل منسوب به دمشق پایتخت سوریه است درحالیکه برخی دیگر آن را منسوب به ایران باستان می دانند. در قرن 17 ، یک بازرگان ترکیه ای این گل را به بلغارستان آورد یعنی همان جایی که امروزه بصورت غیر رسمی به افتخار سرزمین محل تولدش Rosa Kazanlika نامیده می شود .
شهر کازانلاک به عنوان قلب دره گل سرخ در نظر گرفته می شود و جشنواره گل سرخ در هفته اول ماه ژوئن در این مکان برگزار می شود . بازدید کنندگان جمع آوری سنتی گل سرخ، فرایند تقطیر، رقص محلی و کاربرد گل سرخ در تولید کیک، صابون، جواهر شراب و راکی ( یک مشروب میوه ای منطقه ای قوی ) را می بینند. حتی یک رژه ای برای ادای احترام به ملکه گل سرخ توسط گروهی از فارغ التحصیلان دبیرستانی برگزار می شود ( هوشمندانه سفر کنید ).
Valley of Roses
به عمل آوری و کاشت سخت این گل دلیل برگزاری این جشن است . برای Tihomir Tachev و Aleksandrina Aleksandrova هم مانند بسیاری از تولید کنندگان گل سرخ، کار کردن در زمین های 4.5 هکتاری در Buzovgrad فرایندی طولانی ، پیچیده و هزینه بر است. کاشت قلمه های گل در پائیز یعنی زمانیکه خاک آماده است، شروع می شود و در طول سال تلاش برای کود دهی مداوم، کار با تراکتور در زمین، حذف شاخه های خشک و نابودی حشرات و علف های هرز که هزینه زیادی در بر دارد، ادامه می یابد. سرانجام فصل برداشت گل در ماه های می و ژوئن فرا می رسد.
بسیاری از تولید کنندگان گل مثل Tachev و Aleksandrova در سراسر دره گل بلغارستان دست به دست هم می دهند تا کیسه هایی کامل و پر از گل سرخ را در اعتراض به قیمت های پائین خرید که توسط کارخانه های روغن گیری گل سرخ اعمال می شود را در بزرگراه ها تخلیه کنند.
Valley of Roses
به دلیل طلب مشتاقانه تولید کنندگان لوازم آرایشی و رایحه های خوشبوکننده مانند دکتر Hauschka و Estee Lander قیمت های روغن گل بالا می ماند. در ضمن قیمت گل به سختی هزینه های تولید و نیروی کار را پوشش می دهد.
کارخانه ها توصیف یک بازار فوق اشباع از باغ های زیاد گل سرخ هستند که هر ساله هم به تعداد آن ها اضافه می شود اما کشاورزان هنوز شک دارند که کارخانه ها برای پائین آوردن قیمت خرید گل با هم تبانی می کنند یا خیر.
بسیاری از محلی ها می گویند که دوست دارند دولت کل زنجیره تولید را بین تولید کنندگان و عمل آوردندگان تحت کنتذل در بیاورد و حتی یک قیمت حداقل قراردادی ارائه دهد. اما از زمان سقوط کمونیسم در سال 1989 اقتصاد بازار بلغارستان نه تنها توسط دولت بلکه با عرضه و تقاضا کنترل می شود.
Valley of Roses
Valley of Roses
نه تولید کننده گل و نه کارخانه نمی توانند آب و هوا را کنترل کنند . گل های سرخ خاک رس و نفوذ پذیر و همچنین آب و هوای صاف و آفتابی با زمستان ملایم و رطوبت کافی در طول دوران گل دهی را دوست دارند . این شرایط فقط در دره گل بلغارستان با دو دریاچه و کوه هایی که در برابر نوسانات جوی از این منطقه محافظت می کنند، وجود دارد. این منطقه معمولا آفتابی است اما قبل از ظهر سرد است و گاها بعد از ظهر بارانی و گرم می شود. این نوسانات دمایی در طول دوران گل دهی باعث تولید روغن در گل می شود، در واقع گل در واکنش دفاعی به این نوسانات این روغن را تولید می کند. با این وجود، تحت شرایط نامناسب آب و هوایی مثل دمایی که بالاتر از حد معمول است یا باراش باران که دما را پائین می آورد، گل ها سریع ترو همگی در یک زمان شکوفه می دهند . بدون اینکه گل فرصتی برای استفاده از مزیت سودمند شکوفه دهی تدریجی و آهسته در طول ارتفاعات مختلف داشته باشد. این تغییرات می تواند پروسه سه هفته ای معمول برداشت گل را کاهش دهد و تولید کنندگان فشار زیادی تحمل می کنند چون باید هر چه سریع تر کار کنند.
Valley of Roses
Krastina Malcheva معاون مهندس موسسه ملی هواشناسی و آب شناسی این چنین توضیح می دهد که حتی کوچکترین تغییرات در آب و هوای دره گل سرخ روی تولید گل تاثیرگذار است. دما در ماه ژوئن معمولا بالا می رود و در حالیکه باران های شدیدی در ماه می در طول 15 سال گذشته باریده است، اگر کل اطلاعات قرن های گذشته را بررسی کنیم می بینیم که کاهش اندکی در میزان بارندگی و در کنار آن افزایش دما وجود دارد.
Valley of Roses
Valley of Roses
فصل برداشت گل امسال یک هفته زودتر برای Tachev و Aleksandrova اتفاق افتاد. آن ها گمان می کنند خشک تر و گرم تر شدن هوا باعث شکوفه دهی سریع تر گل ها شده است . Aleksandrova می گوید: ما باید سریع و با تعداد کاگر بیشتری کار کنیم و از طرفی کارگر نیز کم است چون هر کسی مزرعه گل دارد و مشغول چیدن گل است . بنابراین ما باید برداشت گل را یک ساعت دیرتر از ساعت مقرر پایان دهیم یعنی زمانیکه روغن گل شروع به تبخیر شدن از گل کرده است.
هم کشاورزانی که گل کاشته اند و هم برداشت کنندگان گل نگران پایداری محصول هستند اما سخت است دره گل یا بلغارستان را بدون این گل ها که سمبل هویت ملی هستند، به تصویر کشید. در کازانلاک به تنهایی، گل یک نام تجاری غیر قابل دسترسی است: روی لباس ها و جواهر، نام الهام بخش موزه ها و هتل ها، خالکوبی شده روی بازوهای بردات کنندگان گل یا روی تزئینات شیرینی ها در بازارهای شهر می توان گل را دید. و البته یک همهمه ای از گل ها در سراسر باغ ها با ازدیادی خیره کننده از گل ها وجود دارد.
Valley of Roses
Tachev در مورد روند حساس پرورش گل می گوید: پرورش گل چالشی بزرگ و سخت است . کشاورزی آزمایشگاهی زیر آسمان است ، درست است ؟ این آزمایشگاه به روی شما باز است اما همه چیز به شما بستگی ندارد . مادربزرگم می گفت وقتی که گلی را می چینی این به این معنا نیست که گل مال تو است اما اگر طوفانی به پا شود این گل خواهد شد.