خانه >> ایرانگردی >> بندر بریس چابهار
بندر بریس چابهار

بندر بریس چابهار

استان سیستان وبلوچستان سرزمینی بکر و ناشناخته است که دردرون خود زیبایی ها و جاذبه های بسیاری را جای داده است. برای درک طبیعت وحشی وفرهنگ کهن این منطقه نمی توان به عکس ها و نوشته ها اکتفا کرد وفقط با سفر به این منطقه ی دیدنی است که می توان به عمق زیبایی ها، جاذبه های تاریخی وفرهنگی وطبیعت منحصربفرد وبکرآن پی برد. کوه های مریخی، جاده ی ساحلی و بنادرزیبایی همچون بندر چابهارو بندر بریس سیستان و بلوچستان ازجاذبه های این منطقه هستند. سفر به این منطقه به دلیل داشتن آب وهوای حاره ای وطبیعت متفاوت با سایر مناطق کشورمان، سفری ماجراجویانه وهیجان انگیز خواهد بود. برای داشتن سفری مطمئن وآرام به چابهارو بنادراطراف آن می توانید از قبل به رزرو هتل های چابهار بپردازید، یا ازامکان رزرو آنلاین هتل استفاده کنید.

بندربریس کجاست؟

در60 کیلومتری چابهار و درشرق کناره های سواحل بی نظیر مکران و درمیان کوه های مینیاتوری، درامتداد حاشیه ی ساحلی دریای عمان، بندر زیبای بریس واقع شده است، بندری که ازگذشته های دور مامن صیادان و ماهیگیران بوده است، مکانی که درآن جا می توان زیبایی های چشم نواز و باشکوه دریای عمان را به نظاره نشست. این بندرهمچون شبه جزیره است که صخره های باشکوهی برآن مشرف هستند. ارتفاع بریس از سطح دریا 10 متر و حداقل آب درخور4 متراست. با توجه به آخرین تقسیمات کشوری بریس دردهستان نگور از بخش دشتیاری شهرستان چابهار واقع شده و فاصله ی آن از بخش نگور44 کیلومتر است.

بندربریس

بندرماهیگیری بریس

اززمان بندرشدن بریس مدت زیادی نمی گذرد، اما از زمان های دور در این محل روستایی به نام بریس وجود داشت. این روستا در حاشیه ی ساحل شمالی دریای عمان و دردهانه ی خلیج کوچکی واقع شده است. موقعیت استراتژیک بریس و داشتن اسکله و بندر و امکان ارتزاق به وسیله ی صید ماهی به مرور زمان بریس را به یک بندرصیادی تبدیل کرد به طوری که در سال های اخیر مردمان زیادی به این روستا مهاجرت کرده اند. مردمان بریس همیشه ماهیگیر بوده اند، حتی درآن زمان که کسی این بندر را نمی شناخت، ماهیگیران زحمت کش بریس هرروز با قایق های خود به دریا می رفتند و به صید ماهی می پرداختد. بندربریس جایی است که دریا با ماهیگیران سخت کوش بریسی انس و الفت دیرینه دارد.
بندربریس
این منطقه از لایه های ماسه ای و سنگی متراکم یا نیمه متراکم تشکیل شده که قدمت آن ها به دوران سوم زمین شناسی برمی گردد. میزان بارندگی دربریس بسیار کم است، اما در هنگام بارندگی تالاب عظیمی در حد فاصل کوه های مشرف به بریس و نوار ساحلی بوجود می آید، این منظره بسیار بدیع و دیدنی و در نوع خود بی نظیراست.

ماهی هایی مانند حلوای سفید وسیاه، سنگ سر قباد، سرخو، شیر،هوور دراین بندربه فراوانی یافت می شوند. همچنین شاه ماهی یا لابستر و کوسه، ماهیانی هستند که دراین بندرصید وصادر می شوند.
این منطقه آب و هوای گرم و حاره ای دارد و تحت تاثیر جریان های اقیانوسی است، از اواسط خرداد تا اواسط مرداد که درمنطقه توفان های استوایی در جریان است، ماهیگیران از صید خودداری می کنند یا برای صید ماهی به مناطق دیگری مانند جاسک و تنگه ی هرمزمی روند.
بندربریس

رزرو هتل در منطقه آزاد چابهار، بندر همیشه بهار ایران
ادامه مطلب

بندر بریس سیستان و بلوچستان

مکانی است که درآن طبیعت و زندگی را از نزدیک و به تمامی می توان لمس کرد، شکوه صخره های مریخی در پس زمینه ی آبی نیلگون دریای عمان، قایق های کوچک و بزرگ صیادی، آرامش بی پایان طبیعت بکر که گاه گاهی صدای مرغان دریایی آن را می شکند، منظره ای است که هر بیننده ای را دعوت می کند تا لحظه ای درنگ کند و به پهنه ی بیکران دریایی چشم بدوزد که هر روز با مهربانی آغوش خود را به روی ماهیگیران باز می کند وآن ها را با سخاوتمندی روزی می دهد وهنگام غروب با خیال انگیزترین و زیباترین منظره ها بدرقه شان می کند.

اگرقصد سفر به این استان را دارید، بریس انتخابی است که به شما این امکان را می دهد که درسواحل زیبای دریای عمان قدم بزنید و با آرامش عمیق آن همنوا بشوید، همچنین تماشای غروب دل انگیزخورشید از ساحل بریس ودیدن طبیعت بکر اطراف تجربه ای است متفاوت و به یادماندنی که ارزش این را دارد، که دل به دریا بزنید و راهی سفر بشوید.

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر