×

حقایق جالب درباره مالدیو

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۳/۱۶
دسته بندی جهانگردی
حقایق جالب درباره مالدیو
کشور مالدیو جزیره ای در اقیانوس هند است و با جاذبه های فراوان و زیبایش یکی از پر طرفدار ترین مقصد های گردشگری محسوب می شود. این مقصد توریستی دارای آب و هوای گرمسیری بوده و با تالاب های زیبا و فیروزه ای در جهان شناخته شده است. شن های جزیره سفید رنگ بوده و هتل های آن فوق العاده لوکس می باشد. اکثر مردم با زیبایی های جزیره آشنایی دارند اما حقایق جالبی درباره این جزیره وجود دارد که با خواندن آنها شگفت زده خواهید شد. فراموش نکنید که در سایت ایران هتل آنلاین می توانید بهترین هتل های ایران را رزرو نمایید. 
بازی ملی زنان مالدیو ترکیبی از تنیس و بازی محلی وسطی است که اغلب دست و انگشت شکسته بر جای می گذارد. یا با وجود اینکه این جزیره مکه و قلب ماه عسل زوج های جوان می باشد و نمادی از عشق و زندگی است اما بیشترین میزان طلاق در جهان را دارد! می دانستید زندگی تعداد زیادی از مردم مالدیو با جادوی سیاه همراه است!
توریست هایی که به مالدیو سفر می کنند اغلب به خاطر پراکندگی سکونتگاه های مردم، نمی توانند با افراد محلی ارتباط برقرار کنند و درباره آداب، رسوم و فرهنگ مالدیو مانند کشورهایی چون باهاما، فیجی یا تایلند اطلاعات خوبی به دست آورند. 26 جزیره ی مرجانی در اقیانوس هند که کشور مالدیو را تشکیل داده اند به قدری از دیگر کشور ها و قاره ها دور افتاده اند که موجب شده در صحنه ی جهان شناخته شده نباشند. این کشور کوچک هرگز درگیر جنگی نبوده و نخواهد بود. پول رایج مالدیو روپیه است اما روپیه فقط در ماله کاربرد دارد در نتیجه تجارت ارز مالدیو در بازار تبادل جهانی ممکن نیست. تنها اطلاعاتی که می توان درباره مالدیو خواند مربوط به زیبایی ها و طبیعت بکر و بهشت گونه می باشد اما با این توصیفات هرگز نمی توان فرهنگ، هنر، آداب و سنت کشوری را درک کرد. در ادامه مطالب جالبی درباره این جزیره ی رنگارنگ، پر انرژی و مملو از تنوع فرهنگی ارائه می کنیم، با ما همراه باشید:
 مالدیو
1 - مالدیو یکی از برترین مقصد های ماه عسل جهان است، اما بیشترین آمار طلاق در جهان را دارد!
کشور کوچک مالدیو سالانه نرخ بالای طلاق را در جهان دارد و نسبت به بلاروس و ایالت متحده امریکا میزان طلاق در این جزیره بسیار بالا می باشد. بر اساس آمار سازمان ملل، زنان مالدیو تا سن سی سالگی حداقل سه بار طلاق گرفته و از همسران خود جدا می شوند. آنتونی مارکوس مدیر بخش مردم شناسی در کالج جان جی نیویورک بیان می کند که علت طلاق در این جزیره کوچک مربوط به بدنامی در روابط و دوستی های دوران قبل از ازدواج می باشد، که جوانان را قبل از 18 سالگی به ازدواج تشویق می کند. همچنین از نظر وی در فرهنگ و سنت این جزیره نگاه و دید بدی نسبت به طلاق وجود ندارد در حالی که این دید منفی نسبت به زندگی مجردی حاکم می باشد، در نتیجه برای مجرد نبودن افراد بدون دقت کافی و با نداشتن خواستگار بهتری، تنها سعی در تشکیل زندگی مشترک دارند بدون اینکه به عواقب انتخاب های نامناسب فکر کنند. متاسفانه بعد از طلاق و تشکیل زندگی جدید مشکل ها ادامه می یابد، این جزیره کوچکتر از یک مایل مربع بوده و زنان و مردان در دید همسران و دوستان دوران گذشته خود می باشند که به ایجاد اختلاف ها دامن می زند.
 مالدیو
2 - گران ترین اقامتگاه مالدیو در زیر آب واقع شده و هزینه اقامت در این هتل در زیر آب شبی 50000 دلار است!
موراکا اولین هتل زیر آبی در اعماق اقیانوس هند است که در جزیره کنراد مالدیو رانگالی واقع شده است، این هتل امکان اقامت زیر آب با منظره زیبایی از ماهی‌ ها و موجودات دریایی را برای گردشگران فراهم کرده است. ساخت این ویلای لوکس زیر آبی بالغ بر 15 میلیون دلار هزینه داشته است و این اقامتگاه اولین هتل زیر آبی ناحیه نیز به شمار می رود. این سوئیت لاکچری دارای چشم اندازی 360 درجه از مرجان ها و دیگر موجودات زیبای دریایی می باشد که در پشت دیوار های شیشه ای قرار دارند. هتل موراکا حدودا در عمق پنج متری اقیانوس قرار دارد و سوئیت های هتل به طور کامل در زیر آب قرار گرفته اند، در این عمق کم مهمانان هتل از تماشای حیات موجودات دریایی و مناظر زیبای مرجان ها لذت می برند و این عظمت و آفرینش را مورد تحسین قرار می دهند. گردشگرانی که بتوانند هزینه اقامت در این هتل لوکس را پرداخت کنند از خدمات بی نظیری بهره مند می شوند، با جت دریایی خصوصی از آنها استقبال می شود، یک قایق سرعتی، جت اسکی، یک مربی خصوصی در اختیار آنها قرار داده شده و 90 دقیقه روزانه می توانند از خدمات زیبایی و تندرستی اسپا در این هتل استفاده کنند.
گفتنی است که جزیره کنراد مالدیو رانگالی اولین رستوران زیر آبی جهان را در سال 2005 افتتاح کرده بود و با این سابقه ی درخشان، در تاسیس هتل زیر آبی در جهان پیشرو می باشد. هزینه ی غذای خوشمزه این رستوران 200 دلار می باشد و مسافران ثروتمند این رستوران بار ها تقاضای اقامت شبانه در زیر آب های فیروزه ای داشته اند، که در نتیجه این خواسته ها هتل معروف موراکا متولد شد. موراکا در زبان محلی مالدیو به معنی مرجان می باشد.
 مالدیو
3 - ورزش محبوب ملی ترکیبی از تنیس و وسطی بوده و به بادنجان معروف است!
ورزش بانوان باشی نام دارد، در این ورزش گروهی از زنان در یک بخش از زمین ایستاده و گروه رقیب در پشت سر آنها، در آنسوی تور قرار می گیرند. زنان با راکت تنیس شروع به پرتاب 12 توپ به پشت سرشان می کنند و با موفقیت توپ ها با گروه رقیب برخورد می کند، گروه رقیب می بایستی قبل از اینکه توپ به زمین برخورد کند، آن را بگیرند. در گذشته بجای راکت تنیس از چوب درخت نارگیل استفاده می شد و توپی که به دست زنان بافته شده بود، بکار می رفت.
در این بازی ملی اغلب انگشت های شکسته بر جای می ماند که به همین خاطر نام آنرا باشی یا بادنجان نامیده اند، در حقیقت رنگ انگشتان بازیکنان که پس از بازی مانند بادنجان می باشد علت این نامگذاری بوده است.
 مالدیو
4 - جادوی سیاه تاریخی دیرینه در مالدیو دارد و در زبان محلی فندیتا نامیده می شود.
سیاست در سراسر جهان با بدگمانی و کژ پنداری همراه شده است و در جزیره ی مالدیو سیاست به شکل جادوی سیاه در زندگی مردم گسترده شده است. در سال 2013 طبق شایعه ها یک نارگیل و یک عروسک نفرین شده بودند و پلیس این کشور در حال رسیدگی و بررسی این پرونده بود. و در سال 2015 رئیس جمهور کشور مالدیو، عبداله یامیین عبد القیوم که دچار کسالت شده بود، دستور داد دسته ای از درختان نارگیل را که مسئول مریضی وی بودند را در خیابان های پایتخت تبر بزنند، روزنامه محلی گزارش داده بود که رئیس جمهور معتقد است حزب مخالف دولت با کاشت این درختان سعی در نفرین کردن و مریضی وی را داشته است.
گفتنی است که طبق قانون مصوب 1978، احزاب حق قانونی برای فعالیت های جادویی دارند! اما طبق گزارش ها تعداد زیادی از افراد که درگیر سحر بوده و با کمک شیاطین به زندگی دیگران آسیب می رساندند، دستگیر شده اند. افرادی که با جادوی شیطانی گرفته شوند اغلب بدون مجازات سنگین و بدون پرداخت جریمه آزاد می شوند، و این مشکل برای حفظ امنیت کشور، هم اکنون در میان قانون گذاران مالدیوی در حال بررسی می باشد.
 مالدیو
5 - جریان مسلمان شدن مردم مالدیو ریشه در یک افسانه و غول دریایی دارد!
می توان گفت که صد درصد مردم مالدیو مسلمان می باشند و درباره ی ریشه و پیشینه ی این کشور افسانه های زیادی وجود دارد. طبق داستان های محلی غول دریایی در این سرزمین وجود داشت و مالدیوی ها برای او قربانی در نظر می گرفتند. طبق داستان از میان مردم محلی یک دختر باکره انتخاب می شد و شبانه در معبد روبروی دریا رها می شد تا این غول بزرگ او را شکار کند و در طول روز مردم تن کشته شده ی او را می یافتند. روزگاری یک مرد عالم به این سرزمین سفر کرد و با شنیدن ماجرا، حاضر شد به جای دخترکی در نزدیک دریا منتظر هیولا شود، و هنگام ظاهر شدن با خواندن آیاتی از قرآن کریم توانست این غول را ناپدید گرداند و این موجود ناشناخته به طور کامل از این سرزمین دور گشت. مردم با دیدن این ماجرا همگی در سال 1153 به دین اسلام گرویدند و از آن دوران تا کنون مالدیو کشوری اسلامی می باشد.

6 - می دانستید کشور مالدیو در سال 1988 قسمتی از سریلانکا محسوب می شد!
در سال 1988 میلادی عبداله لطفی تاجر و سیاست مدار مالدیوی در سری لانکا زندگی می کرد، آشوب و شورشی را برای کودتا و برکناری رئیس جمهور مامون عبدالقیوم به راه انداخت. لطفی گروه هواداران سری لانکا را راه انداخت و قایق هایی را با سربازان به سوی مالدیو ارسال کرد و این سربازان که به عنوان توریست وارد جزیره می شدند توانستند کنترل شهر، ساختمان های دولتی، فرودگاه، بندر و ایستگاه رادیو و تلویزیون را به دست بگیرند.
سربازان چترباز هندی به کمک آزادی مالدیو شتافتند و در ماموریتی به نام عملیات کاکتوس توانستند پیروز شوند. سربازی در میان نیرو ها کمک شایانی به این آزادی کرد و بخاطر شجاعت توانست مقام وزارت دفاع را به دست بگیرد.
 مالدیو
7 - اجاره در شهر پایتخت ماله تقریبا مانند لس آنجلس گران است!
مجمع الجزایر مالدیو از 1190 جزیره در 115 مایل مربع تشکیل شده است و در این میان تنها 200 جزیره مسکونی می باشد. این سرزمین که خاک کمی دارد و مملو از جاذبه های زیبا و باشکوه طبیعی است جمعیت زیادی دارد. شهر ماله پایتخت مالدیو بوده و در یک جزیره با مساحت 2.2 مایل مربع واقع شده و دارای 133 هزار نفر جمعیت می باشد که می توان گفت یک سوم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.
وجود جمعیت زیاد در مساحت زمین کم موجب شده قیمت ها بالا باشد و هزینه یک اتاق ماهانه در شهر تقریبا 800 تا هزار دلار می باشد. و به خاطر گرانی سرسام آور افراد زیادی در یک اتاق زندگی می کنند و اغلب چند همکار در طول شب یک اتاق اجاره می کنند تا از هزینه ها بکاهند. زندگی در این شهر مانند شهر های بزرگی چون لس آنجلس هزینه های زیادی دارد.
 مالدیو
8 - می دانستید که هیچ نمایندگی خودرو در این جزیره یافت نمی شود!
گفتنی است که در این سرزمین زیبا و بکر هیچ نمایندگی و دلال خودرو وجود ندارد و در صورتی که بخواهید خودرو وارد کنید می بایستی 100 در صد مالیات آن را پرداخت کنید و این بدین معنی است که دوبار برای یک وسیله ی نقلیه هزینه پرداخت خواهید کرد. از سوی دیگر طبق قوانین حاکم بر این کشور تنها مدت استفاده مجاز از وسیله نقلیه به مدت 5 سال و حتی کمتر می باشد. این قوانین موجب شده که مالدیو دوستدار طبیعت باقی بماند و تنها وسیله های نقلیه سبز و پاک اجازه رفت و آمد در شهر را دارند. به دلیل کوچک بودن جزیره و بیش از حد گران بودن وسایل نقلیه، تعداد اندکی از مردم محلی موتورسیکلت دارند.
برخی از افراد ثروتمند ترجیح می دهند با پرداخت چند برابر یک وسیله نقلیه مانند پورشه در میان دیگر ساکنین شهر پز دهند و با رانندگی در خیابان های شهر قدرت خود را به رخ بکشند. با این وجود در این کشور کوچک با امنیت زیادی می توانید رانندگی کنید.
نکات جالب دیگری درباره مالدیو وجود دارد که می توان به گزارش غواصان اشاره کرد که هنگام شنا صخره های بزرگی را مشاهده کرده اند و شهر ماله با 133 هزار جمعیت بر روی صخره ای بسیار بزرگ بنا شده است. بخش هایی از شهر نیز با پر کردن تالاب ها ساخته شده است اما امروزه مقامات از ساخت و ساز در نواحی پر ریسک جلوگیری می کنند.
آیفون یکی از لوازم محبوب مردم ماله بوده و بسیار گران می باشد. به خاطر وجود قوانین واردات و دوری جغرافیایی این کشور و نداشتن اپل استور یا خرده فروشان موبایل در مالدیو، نسخه های جدید آیفون تا 1600 دلار هزینه دارد. و این قیمت نسبت به ایالت متحده امریکا بسیار بالا می باشد اما با این وجود بسیاری از مردم ترجیح می دهند این هزینه را پرداخت کنند و با آمدن نسخه های جدید آیفون، با پرداخت مبلغ بیشتر به روز باشند. این سرزمین کوچک اما پرطرفدار توریست های زیادی را از سراسر جهان به سوی خود جذب می کند، با دانستن نکات فرهنگی و آداب و رسوم می توانید سفری لذت بخش و فراموش نشدنی را رقم بزنید.