لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> خنک ترین شهر های ایران برای سفر در تابستان
خنک ترین شهر های ایران برای سفر در تابستان

خنک ترین شهر های ایران برای سفر در تابستان

ایران به کشور چهار فصل در جهان شهرت دارد. وجود آب و هوای چهار فصل به طور هم زمان در سراسر کشور سبب شده تا این لقب به ایران داده شود. اما تابستان فصلی است که اغلب سفرها در آن انجام می شود. تعطیلی مدارس در کنار شرایط جوی مناسب سبب شده تا بسیاری از خانواده ها، تابستان را برای سفر انتخاب کنند. اما فرار از آب و هوای گرم این فصل و پناه بردن به شهرهای خنک، ایده خوبی برای سفر است.

بخش هایی از ایران حتی در اوج گرمای تابستان نیز دارای آب و هوای معتدل و خنک هستند. این شهرها به عنوان مقاصد بسیاری از مسافران به شمار می روند. رزرو آنلاین هتل در هر یک از این شهرها می تواند به تعیین مکان اقامت مناسب کمک نماید. در ادامه این مطلب به معرفی 10 شهر خنک ایران در فصل تابستان می پردازیم.
بجنورد:
شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی است که در شمال شرق ایران قرار دارد. این شهر در کوهپایه های رشته کوه آلاداغ واقع گردیده است و بزرگترین شهر استان خراسان شمالی می باشد. آشخانه، اسفراین و شیروان از جمله همسایه های بجنورد هستند. این شهر بر اساس سر شماری سال 1395، دارای 228931 نفر جمعیت است. بجنورد دارای 36 کیلومتر مربع مساحت است.
آب و هوای شهر بجنورد به دلیل شرایط جغرافیایی و کوهستانی منطقه، در اغلب فصول سال خنک است. این شهر بنا به شرایط اقلیمی، دارای بارندگی های سالیانه زیادی بوده و جزو شهرهای سر سبز ایران به شمار می آید. طبیعت اطراف شهر بجنورد، گواهی بر این مدعاست که این شهر دارای آب و هوای مناسبی می باشد.
بجنورد
شهر بجنورد دارای دیدنی های بسیاری می باشد. جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهر سبب شده تا بجنورد به مقصد سفر بسیاری از افراد مبدل گردد. پارک بابا امان یکی از اماکن دیدنی شهر بجنورد است که در ۱۵ کیلومتری این شهر واقع شده است. پارک بابا امان یک مکان اقامتی نیز به شمار می رود. این پارک در جاده شیروان به بجنورد قرار داشته که تنها مسیر دستیابی شرق کشور به شمال می باشد.
پارک بش قارداش یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بجنورد محسوب می شود. وجود یک آبشار و آبنمای زیبا در این منطقه، طبیعت آن را دگرگون ساخته است. آب و هوای این منطقه نیز به دلیل شرایط جغرافیایی، در فصل تابستان خنک می باشد. اما از این جاذبه های طبیعی و زیبا در اطراف شهر بجنورد فراوان است که می توان با سفر به این شهر، از آنها بازدید نمود.. هتل داریوش و هتل نگین دو نمونه از هتل های بجنورد هستند که خدمات رفاهی مناسبی را به مسافران ارائه می دهند.
دهکده جهان نما:
دهکده جهان نما یکی از مناطق توریستی در ایران است. این دهکده زیبا و دیدنی در استان گلستان واقع گردیده است. فضای آرامش بخش دهکده جهل نما، سبب تمایز آن از سایر مناطق گشته است. عدم وجود تکنولوژی های به روز، باعث می شود تا افراد که به جهان نما سفر می کنند از دغدغه های زندگی شهری دور شوند.
دهکده جهان نما
آب و هوای دهکده جهان نما در فصل تابستان معتدل و مرطوب بوده که این امر نقش زیادی در افزایش میزان سفر گردشگران به آن دارد. جهان نما که از توابع شهرستان کردکوی است، بر اساس آخرین سرشماری، ۹۹ نفر جمعیت دارد. حداکثر دمای این منطقه از کشور در گرم ترین ساعات خود به کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد. سبزه زارهای جهان نما در کنار غروب آفتاب، منظره ای بسیار دیدنی را رقم می زند.. بسیاری از مسافران نیز پس از بازدید از جهان نما و لذت بردن از طبیعت بکر آن به کردکوی بازگشته و در هتل های آن نظیر هتل بهمن، اقامت می کنند.
آلاشت:
آلاشت در واقع نام یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. شهرت این شهر به این دلیل است که رضا شاه پهلوی در آن متولد شده است. آلاشت در زبان مازندرانی به معنای آشیانه عقاب می باشد. دلیل این نام گذاری، وجود عقاب های بسیار در اطراف آلاشت است. این شهر دیدنی و زیبا با ۱۱۹۳ نفر جمعیت، در ارتفاع ۱۹۰۸ متری از سطح دریا قرار دارد.
آلاشت
دمای هوا در این شهر در اغلب اوقات سال، کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد. قرار گیری آلاشت در ارتفاعات سبب شده تا سالیانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی متر بارندگی در آن اتفاق افتد. این شهر دیدنی مملو از درختان گیلاس، فندوق و گردو بوده و آب و هوای خنک آن در فصل تابستان، آن را به مکانی دنج برای سفر مبدل ساخته است.
آلاشت به دلیل نوع معماری و بافت ساختمانی خانه هایش، در سال ۱۳۴۸ ه.ش به عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. قدمت و زیبایی بافت این شهر را می توان با سایر مناطق مانند ماسوله و ابیانه مقایسه نمود. جاجیم مهم ترین سوغات سفر و صنایع دستی این شهر محسوب می گردد.اما در آلاشت مراکز اقامتی زیادی وجود ندارد. مجتمع اقامتی قوی سفید، یکی از گزینه های اقامت برای مسافران آلاشت به شمار می رود. همچنین اهالی آلاشت در بیشتر مواقع، منازل خود را در اختیار مسافران و گردشگران قرار می دهند. در سوادکوه نیز هتل هایی جهت اقامت گردشگران وجود دارد.
فیروزکوه:
فیروزکوه در حقیقت یکی از شهرهای زیبای استان تهران است که در مسیر جاده تهران به شمال کشور قرار گرفته است. اکثر مردم این شهر را قوم تپوری تشکیل می دهند. این شهر با داشتن ۱۷۴۵۳ نفر جمعیت، در ارتفاعات واقع گردیده است، به طوری که ارتفاع آن از سطح دریا در حدود ۱۹۳۰ متر می باشد. میانگین دمای سالیانه فیروزکوه، حدود ۸ درجه سانتی گراد است.
فیروزکوه

طبیعت بکر و زیبای این شهر، یکی از عوامل جذب گردشگر به این منطقه است. نقش برجسته به جا مانده از دوره قاجار، یکی از جاذبه های تاریخی فیروزکوه محسوب می شود. تنگه واشی یکی دیگر از جاذبه های فیروزکوه است که دارای آب و هوای خنک در دل تابستان است. چشمه آب معدنی آمده نیز در ۱۵ کیلومتری جاده تهران به فیروزکوه قرار دارد.مجتمع عشایری آرش کمانگیر، یکی از مراکز اقامتی در فیروزکوه است. این مجتمع دارای سوئیت های اختصاصی بود که اغلب به امکانات معمول مجهز می باشند. اما سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی این مجتمع به صورت عمومی و در بین سوئیت ها قرار گرفته است. برای اقامت در این مجتمع می توان از رزرو آنلاین هتل استفاده نمود.

روستای ماسوله:
به جرات می توان گفت که ماسوله یکی از جذاب ترین شهرهای شمال ایران است. این شهر پلکانی، یکی از نمونه شهرهای توریستی ایران به شمار می رود. ماسوله در جنوب غربی گیلان قرار دارد. اغلب مردم این شهر را تالش ها تشکیل داده اند. ماسوله در ارتفاعات ۱۰۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. بر اساس آخرین سرشماری کشور در سال ۱۳۹۵ ه.ش، شهر ماسوله دارای ۳۹۳ نفر جمعیت است.
روستای ماسوله
پیشینه ساخت این شهر به دوره زندیه باز می گردد. ماسوله برای نخستین بار در سال ۱۳۵۴ ه.ش در فهرست آثار ملی ثبت گردید. سبک معماری منحصر به فرد این شهر سبب شده تا همه مردم کشور، ماسوله را به عنوان شهر پلکانی بشناسند. این شهر بر روی ارتفاعات و در منطقه ای کوهستانی بنا شده است. پوشش گیاهی و جنگل های اطراف ماسوله سبب شده تا آب و هوای این منطقه در اغلب اوقات سال خنک و حتی سرد باشد.
همچنین در خارج از محوطه ماسوله، یک آبشار بسیار خروشان جریان دارد، که در اغلب فصول سال پر آب و جاریست. گذر آب این آبشار از میان ماسوله، به تعادل دمای هوا در تابستان کمک می کند. ساکنان ماسوله با فروش صنایع دستی خود به مسافران و گردشگران، مانند عروسک های بافتنی و… امرار معاش می کنند.هتل آپارتمان مهران، مکانی مناسب جهت اقامت مسافران ماسوله است. این هتل زیبا که دارای نمای بیرونی جذابی می باشد، در سال ۱۳۷۹ تاسیس شد و با ۱۰ سوئیت مجزا کار خود را آغاز نمود. این هتل آپارتمان، دو طبقه بوده و دارای خدمات معمول رفاهی است تا مسافران خاطره ای زیبا را از سفر خود داشته باشند.
اردبیل:
اردبیل نام شهری در شمال غربی کشور است. این شهر بزرگ همچنین مرکز استان اردبیل نیز می باشد. این شهر زیبا با رشد ده درصدی جمعیت، در سال ۱۳۹۵، دارای ۵۲۹۳۷۴ نفر جمعیت است. مساحت اردبیل حدود ۷۰ کیلومتر مربع بوده و در ارتفاع ۱۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. کوهستانی بودن این شهر در دمای آن موثر می باشد.
اردبیل
میانگین دمای سالیانه شهر اردبیل بین ۵ تا ۸ درجه سانتی گراد است. بارش های سالانه در اردبیل فراوان است و این امر سبب شده تا طبیعت و پوشش گیاهی این منطقه بسیار سر سبز باشد. در گذشته اردبیل را با نام های دارالعرفان، دارالارشاد و دارالملک می شناختند. اردبیل نخستین شهر در ایران بود که لوله کشی آب در آن صورت گرفت. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، مهم ترین اثر تاریخی و گردشگری این شهر محسوب می شود که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است. جنگل فندقلو، نمونه ای از جاذبه های طبیعی اطراف این شهر است.هتل های زیادی در شهر اردبیل وجود دارند که دارای خدمات رفاهی بسیار مناسبی هستند. هتل سبلان و هتل مهدی اردبیل، گزینه های مناسب جهت اسکان گردشگران به شمار می روند. هزینه اقامت برای یک شب در هتل سبلان اردبیل، حدود ۲۹۸۰۰۰ تومان است. اغلب هتل های اردبیل در مرکز این شهر واقع شده اند.
روستای کندوان:
کندوان نام روستایی در نزدیکی شهرستان اسکو، در آذربایجان شرقی است. باستان شناسان معتقدند که قدمت روستای کندوان، به بیش از هفت هزار سال پیش باز می گردد. امروزه بیش از ۸۰۰ نفر در این روستای زیبا زندگی می کنند. کندوان در دامنه های سهند قرار دارد. معماری این روستا صخره ای است، به طوری که اغلب خانه های این شهر در دل کوه حفر شده اند.
روستای کندوان
کوهستانی بودن منطقه سبب شده تا آب و هوای کندوان در بیشتر اوقات سال سرد و خشک باشد. اما تابستان در این منطقه بسیار معتدل و دلچسب است. ۱۱۷ خانواده در ۱۱۷ خانه که در صخره های مخروطی بنا شده اند، زندگی می کنند. عسل کندوان مهم ترین و مشهورترین سوغات این منطقه است.هتل لاله کندوان یک مرکز اقامتی بسیار جذاب است که هیچ شباهتی به سایر هتل ها ندارد. هتل لاله نیز همچون خانه اهالی، در دل کوه حفر شده و جزو معدود هتل های صخره ای در جهان است. در این هتل ۴۰نپرس سوئیت طراحی شده است که تنها ۱۶ اتاق از آن در فاز یک به بهره برداری رسیده است.
ارومیه:
شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی است. این شهر پر جمعیت، یکی از کلان شهرهای ایران به شمار می رود که در حدود ۷۳۶۲۲۴ نفر جمعیت دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۳۳۲ متر است و این امر نشان دهنده کوهستانی بودن این منطقه است. دریاچه ارومیه، معروف ترین جاذبه این شهر به شمار می رود که در سال های گذشته بر اثر کم آبی و کاهش بارندگی های سالیانه، تقریبا خشک شده بود.
ارومیه
آب و هوای ارومیه در تابستان معتدل است و میانگین دمای سالیانه این شهر بین ۸ الی ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد. اغلب مردم شهر ارومیه را ترک ها تشکیل می دهند که به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می کنند. البته بخشی از مردم ارومیه کرد هستند. لقب این شهر در گذشته دارالنشاط بوده است.در شهر ارومیه هتل های زیادی ساخته شده است که از مهم ترین آنها می توان به هتل آریا، هتل ساحل و هتل جهانگردی ارومیه اشاره نمود. تمامی این هتل ها مجهز به امکانات به روز رفاهی هستند. موقعیت مکانی هر یک از این هتل ها همچنین نقش مهمی در جذب مسافر را ایفا می کند.
همدان:
همدان، شهری به عنوان مرکز استان همدان است که در غرب کشور قرار دارد. این شهر زیبا و دیدنی در منطقه ای کوهستانی واقع گردیده است. وجود کوه الوند در جوار همدان سبب شده تا ارتفاع این شهر از سطح دریا به بیش از ۱۷۴۱ متر برسد. این شهر سرد سیر، یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است که پیشینه ای بسیار طولانی دارد. همدان پایتخت نخستین تمدن ایران، یعنی مادها بوده است و این امر سبب شده تا همدان جزو شهرهای قدیمی جهان نیز محسوب شود.
همدان
هگمتانه، شهری باستانی است که بقایای آن را می توان امروزه در همدان مشاهده کرد. شهر همدان در دوره های حکومتی مختلفی، به عنوان پایتخت ایران بر گزیده گشته است. دانشمندان و بزرگان زیادی از این شهر به جهان معرفی گشته اند که مهم ترین آنها را می توان بو علی سینا دانست. همدان به دلیل شرایط جغرافیایی خود، دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است. از این رو در تابستان که دمای هوا به بیش از ۳۰ درجه در سایر مناطق ایران می رسد، همدان دارای آب و هوای معتدلی می باشد. بقایای شهر هگمتانه، کتیبه گنج نامه و آرامگاه بوعلی سینا از جمله جاذبه های گردشگری همدان هستند.همدان به عنوان یکی از قطب های گردشگری در ایران، دارای هتل ها و مراکز اقامت زیادی است. هتل آزادی، هتل بوعلی و هتل بابا طاهر همدان تنها نمونه هایی از ده ها هتل این شهر هستند که هر ساله پذیرای مسافران شهر همدان می باشند. هزینه اقامت در هر یک از این هتل ها برای یک شب مبلغ بسیار مناسبی است.
شهرکرد:
شهرکرد در واقع مرکز استان چهارمحال و بختیاری است. این شهر زیبا در بخش مرکزی ایران قرار دارد. نام قدیمی این شهر، دهکرد بوده است. امروزه شهرکرد به عنوان بام ایران شناخته می شود و بیش از ۱۹۰۴۴۱ نفر، جمعیت دارد. شهرکرد را می توان مرتفع ترین شهر ایران دانست که ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۰۶۰ متر می باشد. دمای این شهر به صورت میانگین در سال ۱۱.۵ درجه سانتی گراد است.
شهرکرد
این شهر در بخش شمالی رشته کوه زاگرس قرار دارد و دارای طبیعت بکر و زیبا است. شهرکرد دارای تابستان های خنک و معتدل و زمستان های بشدت سرد است. از این رو می توان آن را مقصد خوبی برای سفرها تابستانی در نظر گرفت.هتل های شهرکرد اغلب در تابستان مملو از مسافران و گردشگران می باشند.هتل کوهرنگ و هتل پارسیان آزادی، دو نمونه از هتل های بسیار عالی شهرکرد می باشند که امکانات رفاهی با کیفیتی را در اختیار مسافران قرار می دهند. اقامت در این هتل ها لذت بخش خواهد بود، زیرا شرایط یک زندگی مناسب در آنها مهیاست. هزینه اقامت در این هتل ها نیز بسیار مناسب می باشد.

ملزومات سفر های تابستانی
ادامه مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر