×

سیستم حمل و نقل عمومی دبی

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۸/۱۴
دسته بندی حمل و نقل
سیستم حمل و نقل عمومی دبی
شهر دبی یکی از پر مخاطب ترین مقاصد گردشگری در دنیا محسوب می شود. این شهر سیستم حمل و نقل عمومی گسترده و مناسبی را برای گردشگران و مسافران فراهم نموده است. یکی از مهم ترین مسائل سفر به دبی، حمل و نقل درون شهری می باشد. آشنایی با سیستم حمل و نقل در دبی، می تواند منجر به کاهش هزینه ی سفر و نیز صرفه جویی در زمان گردد. همچنین شناخت انواع مختلف این نوع وسیله ها و نیز آشنایی با کارت بلیط های مورد استفاده جهت حمل و نقل در این شهر، در طی اقامت می تواند سفری بدون دغدغه را برای گردشگران فراهم نماید. بدین جهت در اینجا تلاش می کنیم تا ضمن معرفی انواع وسیله های نقلیه ی عمومی درون شهری، به کارت های حمل و نقل نیز اشاره نمائیم. لذا پس از سفر به شهر های بزرگ و تاریخی ایران، نظیر شیراز، اصفهان و ....، و همچنین رزرو هتل های آن نظیر رزرو هتل بزرگ شیراز و رزرو هتل عباسی اصفهان، به دبی سفر نموده و با استفاده از وسیله های حمل و نقل عمومی شهری، از جاذبه های گردشگری و مراکز خرید آن دیدن نمائید و سفری به یاد ماندنی را تجربه کنید.
وسیله های حمل و نقل عمومی و بلیط های مورد استفاده در شهر دبی
تاکسی : شهر دبی به جهت دارا بودن مسیر های پیچیده و گیج کننده دارای ترافیک نسبتا بالایی می باشد. بدین جهت استفاده از تاکسی می تواند گزینه ی مناسب تری نسبت به اجاره ی ماشین باشد. تاکسی های شهر دبی دارای قیمت تقریبا مناسبی بوده و ضمن جدید بودن، دارای امنیت نیز هستند. راننده ها معمولا مبلغ مشخص شده ای را در طی سفر های درون شهری از گردشگران دریافت می کنند، و گزینه ی مناسبی برای خانم ها و گردشگرانی که به تنهایی مسافرت می کنند، می باشد. تاکسی های دارای سقف صورتی، مختص خانم ها است، که تعداد قابل ملاحظه ای از آنها در فرودگاه مشاهده می شوند. گفتنی است که شهر دبی دارای شرکت های تاکسی رانی متعددی هست، و به طور کلی تاکسی های این شهر در چهار دسته ی رنگی که شامل صورتی، سفید، زرد- سفید، آبی – سفید و سبز- سفید رویت می گردد. هزینه ی این تاکسی ها با توجه به انواع آنها متفاوت می باشد. لذا در صورت وجود نرم افزار های موبایلی تاکسی آنلاین بر روی گوشی خود می توانید، از وجود تاکسی های آن لاین محدوده ی خود مطلع شده و با استفاده از آنها و با هزینه ای کم تر و مناسب تر و در زمانی سریع تر به مقصد مورد نظر برسید.
حمل و نقل عمومی دبی
اتوبوس : استفاده از اتوبوس در دبی یک راه حمل و نقل ارزان جهت دسترسی به مقاصدی می باشد که نمی توانید با مترو بروید. سیستم اتوبوس این شهر دارای بیش از 600 ایستگاه در آن و حومه اش می باشد. تمامی این اتوبوس ها و نیز ایستگاه های آن دارای سیستم خنک کننده هستند. از آنجا که بیشتر اتوبوس های شهر دبی به سمت ایستگاه بازار طلا حرکت می نمایند، از این طریق خیلی راحت دسترسی به جاذبه هایی نظیر بازار طلا، بازار عطر، بازار ماهی و بازار ادویه امکان پذیر می باشد. از مزایای اتوبوس ها می توان به قیمت مناسب و تهویه ی هوا اشاره نمود، در صورتی که بتوانید از صندلی به جای ایستادن استفاده نمایید، بسیار راحت تر هم خواهید بود. از معایب آن نیز می توان به شلوغی و نیز ماندن در ترافیک اشاره نمود.
حمل و نقل عمومی دبی
اتوبوس های آبی : یکی از وسایل نقلیه ی عمومی در شهر دبی که در بین گردشگران بسیار محبوب و پر مخاطب می باشد، اتوبوس های آبی هستند. این اتوبوس ها بسیار مدرن بوده و به کولر های قوی مجهز شده اند. آنها در خیابان های اصلی این شهر تردد می نمایند. گفتنی است که مسیر های این اتوبوس ها هر روز افزایش می یابد و از مهمترین مسیر های آنها می توان به جاده ی ساحل جمیرا اشاره نمود. اتوبوس های آبی دبی که از جاذبه های گردشگری نیز به شمار می آیند، دارای چهار مسیر اصلی و یک مسیر تفریحی هستند. استفاده از این نوع اتوبوس ها در طی ساعات 6 صبح الی 23 امکان پذیر می باشد.
حمل و نقل عمومی دبی
مترو : مترو دبی در سال 2010 افتتاح گردیده است، و یک سیستم حمل و نقل فوق مدرن به شمار می آید. مترو علاوه بر اینکه نسبت به سایر وسیله های حمل و نقل عمومی کار آمد تر، سریع تر و تمیز تر است، دارای نرخ معقولی نیز می باشد. متروی این شهر طولانی ترین متروی بدون راننده و کاملا اتوماتیک در جهان به شمار می آید. در حال حاضر متروی دبی دارای دو خط سبز و قرمز می باشد، که بر اساس آنها به پنج منطقه تقسیم می گردد. همچنین دارای خطی است که فرودگاه را به شهر متصل می نماید، و تفاوتی ندارد که در ساعات پر تردد از مترو استفاده می نمایید یا برعکس، چرا که سیستم متروی شهر دبی بسیار منظم بوده و در هر زمانی به موقع و به صورت مکرر در ایستگاه های مورد نظر توقف می نماید. قابل ذکر است که در متروی دبی امکان خوردن و آشامیدن وجود ندارد. همچنین باید عنوان نمود که هر کدام از قطار ها دارای چهار واگن استاندارد است که به دو قسمت مخصوص بانوان و نیز بخش طلایی تقسیم می شود. در بخش طلایی نیاز به پرداخت هزینه ی دو برابر است. بلیط های مترو را نیز می توانید در ایستگاه ها خریداری نموده و قبل از خروج از ایستگاه نیز می بایست کارت بکشید. گفتنی است که در تمامی ایستگاه ها بروشورهایی به زبان انگلیسی وجود دارد که نقشه ی مورد نظر را به شما نشان می دهد.
حمل و نقل عمومی دبی
مونوریل : مونوریل بدون راننده ی پالم جمیرا، منجر به وصل منطقه ی پالم جمیرا به دبی مارینا می گردد. این مونوریل دارای سه ایستگاه می باشد، که دارای نام های پالم، پارک التحاد و آتلانتیس آکوانچر هستند. با مونوریل حدود پنج و نیم کیلومتر را طی می نمایید، که تقریبا دوازده دقیقه زمان می برد و هزینه ی آن حدود 20 درهم است. البته برای بلیط دو طرفه باید 30 درهم هزینه نمایید که می بایست نقدا پرداخت شود. مونوریل ها هر پانزده دقیقه یکبار در ایستگاه حاضر می شوند. و ساعت کا رآنها نیز از 9 صبح تا 10 شب می باشد.
حمل و نقل عمومی دبی
ترام : ترام در شهر دبی از سال 2014 راه اندازی گردیده است. ترام یک سیستم ریلی مدرن و کار آمد است که امکان دسترسی سریع و راحت را به مناطق شلوغ همچون ساحل جمیرا، دبی مارینا و خیابان صفوح امکان پذیر می نماید. با استفاده از ترام ها به مانند مونوریل ها، می توانید به ایستگاه های مترو برسید.
حمل و نقل عمومی دبی
کشتی : کشتی در دبی بیشتر از آنکه یک وسیله ی حمل و نقل عمومی به شمار آید، یک کشتی توریستی محسوب می شود. کشتی ها معمولا نمای متفاوتی را از شهر دبی و برخی از ساختمان های مشهورش به گردشگران نشان می دهند. آنها دارای محیطی تمیز و بسیار راحت هستند و فقط در صورتی شروع به حرکت می کنند که مسافرانشان بیش از 10 نفر باشند. بدین جهت دارای ساعت حرکت مشخصی نیستند.
حمل و نقل عمومی دبی
گردشگران قبل از استفاده از وسیله های حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس، مترو، ترام و ....، باید نول کارت تهیه نمایند. این کارت ها به منزله ی کارت کرایه می باشند و دارای چهار نوع مختلف هستند، که دو نوع آن ها به نام های نول کارت قرمز و نول کارت نقره ای کاربرد بیشنری دارند. نول کارت های قرمز جهت رفت و آمد های کمتر از 10 مرتبه مناسب هستند و هر بار امکان 10 بار شارژ را فراهم می نمایند. قیمت نول کار ت های قرمز از 2 درهم برای یک منطقه تا 20 درهم برای سفر یک روزه متغیر می باشد.
نول کارت
نول کارت های نقره ای نیز امکان بیش از 10 بار سفر در روز را فراهم می نمایند. هزینه ی این بلیط ها نیز برای یک منطقه از 3 درهم شروع شده و تا هفت و نیم درهم برای بیش از سه منطقه متغیر می باشد.