×

آبشار سه کیله نکا، نگینی در قلب جنگل های نکا

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
دسته بندی ایرانگردی
آبشار سه کیله نکا، نگینی در قلب جنگل های نکا
گاهی برای کشف کردن باید به مسیرهایی سر بزنیم که قبلا آن ها را در نوردیده ایم. گاهی میان راه های رفته چشم بر روی بی راهه هایی بسته ایم که در انتهایشان یک دنیا شگفتی و لذت را در خود پنهان کرده اند. مازندران از آن دست سرزمین هایی است که شاید بارها و بارها در میان جنگل هایش قدم زده ایم و سواحلش را با پاهای پیاده طی کرده ایم اما اگر گاهی از مسیرهای معمول و جاذبه های نام آشنا فاصله بگیریم سر از دنیاهای جدیدی در میاوریم که حتما هوش از سرتان خواهد پراند. این بار در میان سرزمین های متعدد و هزار رنگ مازندران سری به نکا می زنیم. شهری که تا همین اواخر و تا زمان قاجار چندان اثری از آن به چشم نمی خورد اما گویا رگ و ریشه طولانی اما به نام های متفاوتی دارد. شهری با طبیعتی کوهستانی و آب و هوایی معتدل و خواستنی که چشم اندازهای بسیار دلنوازی دارد و در این میان روستاهای بسیار زیبایی دارد که در میان اغلب طبیعت گردان شهره و شناخته شده است. در میان شگفتی های نکا اما یکراست عازم روستای سه کیله می شویم تا آبشار کمتر شناخته شده و زیبایش را از نزدیک ببینیم.
آبشار سه کیله نکا
سه کیله
17 کیلومتری که از شهر نکا فاصله بگیرید با عبور از چند روستا به روستای زیبای سه کیله می رسید. روستایی سرسبز و خوش آب و هوا که در همسایگی روستاهای بالا زرندین، اوکرکا و درویشان قرار گرفته است و از سویی دیگر مشرف به جنگل های دلربای مروان یا همان مهربان است وانبوه درختان جنگلی آن را در بر گرفته است. از نزدیکی روستا رودخانه ای پرجوش و خروش در حال گذر است که در تقابل با کوه های بلند بالا و انبوه درختان وحشی و جنگلی چشم انداز بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. روستای سه کیله با خانه هایی که هنوز رنگ و بوی سنتی خود را حفظ کرده اند، اما مامن چشمه سارهای مختلف نیز هست.
آبشار سه کیله نکا
هلی چشمه، چشمه سار اصلی و معروف این روستای زیباست که از قلب کوهستان جوشیده و آب مورد نیاز اهالی را تامین می کند اما اگر گشتی در روستا و اراضی اطراف آن بزنید حتما چشمه های متعددی دیگری را در راه خواهید دید. مزارع و مراتع اطراف روستا نیز از دیگر چشم اندازهای روستای سه کیله است که بسیار چشم نواز است. سه کیله در چهارفصل سال زیباست اما بهار و پاییز آنقدر در این روستا دیدنی و دلچسب است که خاطراتش حالا حالاها در ذهنتان باقی خواهد ماند. اما اگر کمی از روستا فاصله بگیرید و راه کوهستان را در پیش بگیرید کم کم سر و کله یک آبشار زیبا پیدا خواهد شد که به نام سه کیله شهره است.
آبشار سه کیله نکا
آبشار سه کیله
درست در فاصله سه کیلومتری روستا و در میان انبوه درختان جنگلی از بلندای یک صخره با ارتفاع تقریبی 30 متری آبشاری زیبا با سر خوردن از بلندای صخره خود را نرم نرمک به پایین می رساند. بدنه صخره اما به دلیل حرکت آب کاملا صیقلی شده و از جای جای آن گیاهان سبزی روییده که در همراهی با جریان آب چشم انداز بسیار زیبایی را خلق کرده است. قطرات آب با لطافت تمام خودشان را به پایین می رسانند و با پاشیدنشان به اطراف تمام فضا را تلطیف می کنند. دیوارهای صخره رنگ های جالبی به خود گرفته است که چشم هر بیننده ای را می نوازد. آبشار در فصل بارندگی های بهاره و با آب شدن برف های ارتفاعات بسیار پرآب شده و جلوه جذاب تری پیدا می کند اما رفته رفته جریان آب آن کم شده و گاهی به یک آب باریکه می ماند. آب آبشار با رسیدن به پایین صخره در قالب یک رودخانه به مسیر خود ادامه می دهد و از میان درختان عبور می کند.
آبشار سه کیله نکا
آبشار سه کیله اما تنها جاذبه نزدیک به روستای سه کیله نیست. کمی آن سوتر در نزدیکی روستای درویشان آبشار زیبای درویشان جا خوش کرده که بسیار چشم نواز است. در مسیر منتهی به سه کیله نیز یک آب معدنی بسیار مشهور با نام قرمرض قرار گرفته است که به درمان انواع بیماری های کلیوی شهره است و به دلیل استقبال زیادی که از آن صورت گرفته حالا تبدیل به یک تفرجگاه بسیار پرطرفدار شده است. جنگل های اطراف روستا نیز چشم اندازهای بسیار بی بدیلی دارد از جمله مناظق پرطرفدار این ناحیه می توان به سید میولی اشاره کرد که به دلیل سهولت دسترسی بسیار پرطرفدار است. افرا بن چشمه، کندل چشمه، فتحعلی چشمه و سیما چشمه از دیگر جاذبه های دیدنی روستای سه کیله است که حتما باید سری به آن ها بزنید.
آبشار سه کیله نکا
اگر قصد سفر به نکا و رزرو آنلاین هتل های نکا را داشتید می توانید سری به هتل آپارتمان میلاد نکا بزنید. رزرو آنلاین تمام هتل های ایرانی با به روزترین جزئیات، تنها با چند کلیک ساده در ایران هتل آنلاین به راحتی مهیاست.