×

خانه استاد شهریار تبریز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۱/۲۹
دسته بندی ایرانگردی
خانه استاد شهریار تبریز
خانه های قدیمی با رنگ و بوی روح نواز و دلنشین، همیشه برای ما خاطره انگیز هستند. حتی اگر این خانه ها کوچک و محقر باشند باز هم در آن ها چیزی جریان دارد که روح زندگی نامیده می شود. با این که ما هرگز نمی توانیم به راز خوشبختی و سعادتی که هنوز هم آثار آن در گوشه و کنار این خانه ها موج می زند پی ببریم، اما این خانه ها برای ما یادآور پدربزرگ ها و مادربزگ های مهربانی هستند که با شعرها و قصه های قدیمی دلمان را بدست می آوردند و برای ما دنیایی را به تصویر می کشیدند که در آن عشق و مهربانی بر همه چیز پیروز می شد.
خانه استاد شهریار تبریز
در میان خانه های قشنگ و قدیمی تبریز خانه ای هست که خانه ی شاعر پرآوازه ی ایران استاد شهریار است. این خانه ی قدیمی، کوچک اما سرشار از خاطره های ماندگاری است که ما را با این شاعر گرانقدر بیشتر آشنا می کند. با ما همراه باشید تا با هم به تبریز سفر کنیم، شهری که مدت های طولانی پایتخت ایران بوده و تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. این شهر مدرن که در دوره ی قاجار در اوج شکوفایی بود، در دوره ی معاصر هم یکی از مراکز مهم و اقتصادی کشور محسوب میشود و با آثار تاریخی فراوان خود مانند خانه ها و موزه هایی که در اصل خانه های قدیمی هستند، گردشگران را جذب می کند.
خانه استاد شهریار تبریز
این خانه ها که روزگاری محل زندگی افراد بزرگ و سرشناس بودند، تاریخ و سرگذشت آن ها را برای ما بازگو کرده و یاد آن ها در دل ها زنده نگه می دارند. ایران هتل آنلاین با رزرو هتل های تبریز در این سفر همراه شماست. شما می توانید با رزرو آنلاین هتل شهریار تبریز با خاطری آسوده به این شهر زیبا سفر کنید.
خانه استاد شهریار تبریز
زندگینامه ی استاد شهریار
سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به "شهریار" شاعری ایرانی و اهل آذربایجان بود. او در سال 1285 چشم به جهان گشود. پدر وی، حاج میرزا آقا خشکنابی از وکلای مبارز تبریز و مردی فاضل بود. استاد شهریار در کودکی و در جریان حوادث دوره ی مشروطه، به خواست پدرش به روستایی در خشکناب منتقل شد، او دوران کودکی خود را در دامان طبیعت سپری کرد. بازتاب این بخش از زندگی او در منظومه ی حیدربابا کاملا محسوس است. او در سال 1300 برای ادامه ی تحصیل عازم تهران شد و تا سال 1303 در مدرسه ی دارالفنون تحصیل کرده و پس از آن در دانشگاه به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت. او مدتی پیش از فارغ التحصیلی به علت شکست در عشق، تحصیل را ناتمام گذاشت و به شعر و شاعری روی آورد. این شاعر توانا پس از سرودن اشعار زیبا و به یادماندنی در سال 1367 درگذشت و پس از فوت بنا به وصیت خود در مقبره الشعرای تبریز به خاک سپرده شد.
خانه استاد شهریار تبریز
خانه و موزه ی استاد شهریار
خانه ی استاد شهریار یکی از موزه های تبریز است و در یکی از محله های قدیمی تبریز به نام محله ی مقصودیه واقع شده است. این خانه که قدمت آن به سال 1330 باز می گردد، سومین منزل استاد شهریار بوده است که در سال 1347 توسط استاد شهریار خریداری شده است. زیربنای آن در حدود 250 مترمربع و مساحتش 241 متر مربع می باشد.
خانه استاد شهریار تبریز
این بنا در دو طبقه ساخته شده است، پس از درگذشت استاد در سال 1367 این منزل توسط شهرداری خریداری شد. سپس این منزل با وسایلی که از استاد به جا مانده اند و با همکاری خانواده ی وی به یک موزه تبدیل شد. این موزه در سال 1368 توسط میراث فرهنگی و گردشگری در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و موزه ی ادبی استاد شهریار نام گرفت.
خانه استاد شهریار تبریز
این موزه دارای دو بخش فوقانی و زیرزمین است، در بخش فوقانی بیش از 500 قطعه از آثار و وسایل استاد شهریار شامل کتاب، کیف، عصا، دفتر اشعار و اوراق دست نویس آثار وی، نسخه ی قرآنی که ایشان با خط نسخ نوشته اند، آلبوم ها، یادبودها و هدایایی که به این شاعر گرانقدر و فرزانه اهدا شده را مشاهده می کنیم.
خانه استاد شهریار تبریز
در بخش زیرزمین عکس های دوره های مختلف زندگی استاد در معرض بازدید قرارداده شده است. واحد سمعی بصری نیز در این قسمت قرار دارد. همچنین در این بخش فضایی برای استراحت میهمانان و بازدید کنندگان در نظر گرفته شده است. از آثار با ارزش دیگر در این موزه سه تار استاد شهریار و آثار خط نستعلیق وی است که برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده اند. این آثار ساده ولی با ارزش، دنیای به ظاهر کوچکی را برای ما به تصویر می کشند که برای استاد هرگز کوچک نبود، زیرا روح و جان او این توانایی را داشت که از قفس تن رهایی یافته و در کوه ودشت و صحرا به تماشا بنشیند و شعرهای زیبا بسراید.

جدیدترین مطالب وبلاگ