خانه >> جهانگردی >> جاده اقیانوسی نروژ؛ مهییج ترین و زیباترین مسیر سفر در جهان
جاده اقیانوسی نروژ؛ مهییج ترین و زیباترین مسیر سفر در جهان

جاده اقیانوسی نروژ؛ مهییج ترین و زیباترین مسیر سفر در جهان

جاده ها، راه هایی هستند که ما را به سمت مقصد هدایت می کنند، جاده ها بخشی از سفرهستند، برای کسانی که تنها به مقصد نمی اندیشند. در گذشته جاده بخش لاینفک سفر بود و مسافران ناگزیر راه های دراز را درمی نوردیدند تا به مقصد خود برسند. اما اکنون با وجود وسیله ی سریع و مدرنی مانند هواپیما، گردشگران سفر در جاده ها را با اشتیاق و انگیزه انتخاب می کنند و تا رسیدن به مقصد از تمام مناظر و زیبایی های مسیر لذت می برند. در این میان جاده های بی نظیری در جهان ساخته شده که سیر و سفر و رانندگی درآن ها بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است. این جاده ها یک سفر رویایی را برای گردشگران رقم می زنند و پیچ و خم های تند آن ها لذت رانندگی را دو چندان می کنند.

جاده ی اقیانوسی نروژ یکی از زیباترین و در عین حال مهییج ترین مسیرهای گردشگری جهان است. این جاده ی نفس گیر شما را از میان چشم اندازهای سرسبز ساحلی و بوته زارها به میان صخره های مرطوب و عریان Hustadvika می برد. مکان بکری که می توان غروب خورشید در افق را به تماشا نشست. این مسیر گردشگری ملی که عنوان زیباترین مسیر اتومبیل رانی دنیا را به خود اختصاص داده، در سال 2005 به عنوان برترین سازه ی قرن نروژ انتخاب شد. با ما همراه باشید تا با یکی از مهییج ترین مسیرهای گردشگری جهان بیشتر آشنا شویم. ایران هتل آنلاین با رزرو هتل های ایران در تمام سفرها همراه شماست.
جاده اقیانوسی نروژ
جاده ی اقیانوس اطلس((Atlantic Ocean Road
جاده ای مارپیچی است که مجموعه ای از جزایر نروژ را به هم متصل می کند. این جاده ی پر پیچ و خم و زیبا که گویی زمین و آسمان و دریا را به هم پیوند زده است، 8 کیلومتر و 274 متر طول دارد. جاده ی اقیانوسی بخشی از جاده ی 64 در شمال نروژ محسوب می شود، این جاده با گذشت از خط ساحلی هوستادویکا Hustadvika، جزیره اویروی Averøy را به سرزمین اصلی نروژ و شبه جزیره روستای رومس‌دالس‌هالایا متصل می‌کند. این جاده از میان روستاهای karvag و Vevang می گذرد و چندین میان گذر و 8 پل دارد که معروف ترین آن ها پل Storseisundet است.
جاده اقیانوسی نروژ
تاریخچه ی ساخت پل
در اوایل قرن بیستم این مسیر برای اولین بار به عنوان مسیر ریلی خط راه آهن پیشنهاد شده بود، اما این پروژه مورد توجه قرار نگرفت و رها شد. تا این که به دنبال یک برنامه ریزی جدی در دهه ی 70 این پروژه به عنوان یک مسیر جاده ای مورد توجه قرار گرفت و ساخت و ساز آن در اول اوت 1983 آغاز شده و در تاریخ 7 جولای 1989 جاده ی اقیانوسی افتتاح شد.
جاده اقیانوسی نروژ
جاذبه های مسیر

این جاده به عنوان یک سایت میراث فرهنگی محفوظ و به عنوان یک مسیر گردشگری ملی طبقه بندی شده است. این جاده سایت محبوب آگهی های تبلیغاتی خودرو و بهترین مسیر سفر در جهان است. همچنین عنوان بهترین سازه ی قرن نروژ به آن اعطا شده است. این جاده نقطه ی عطفی است که شمال و جنوب نروژ و روستاهای این مسیر را به هم وصل می کند. این جاده در عرض مجمع الجزایری کشیده شده که دارای سکنه هستند، در واقع این مسیر طولانی 274/8 کیلومتری(5.141 مایل) این جزیره و شهرداری Averøy را به جزیره ی اصلی اید Eide متصل می کند.
بیشتر بخوانید:

1683368472 701 جاده اقیانوسی نروژ؛ مهییج ترین و زیباترین مسیر سفر در
عرض این جاده 6.5 متر (21 فوت) و حداکثر ضریب شیب آن 8 درصد است. در طول این مسیر هشت پل و چهار مکان برای استراحت و تماشای مناظر در نظر گرفته شده است، همچنین در طول این مسیر که یکی از 18 مسیر گردشگری نروژ است، چندین سایت گردشگری، مانند ناهار خوری، ماهیگیری و تفریحات غواصی تأسیس شده است. در طول این مسیر تونلی بین Averøy و Kristiansund قرار دارد، که در سال 2009 افتتاح شده است. در بخش هایی از جاده ی اقیانوسی شیب های تندی وجود دارد که بسیار خطرناک هستند، آب و هوای این منطقه نیز بسیار خشن و غیرقابل پیش بینی است، سرعت باد در آن معمولا در حدود 50 کیلومتر بر ساعت است.
جاده اقیانوسی نروژ
مسیر جاده ی اقیانوسی نروژ
جاده از اوتهیم Averøy، نزدیک به روستای Kårvåg آغاز می شود. این جاده به سمت جزیره ی Kuholmen امتداد می یابد و سپس از روی پل 117 متری Lauvøysund Little به جزیره Lille Lauvoy می رسد. این جاده با گذشتن از پل 52 متری Store Lauvholmen به Store Lauvøy می رسد. سپس با قطع پل هم اندازه ای به نام Geitøysund به Geitøya می رود که پارکینگ و محلی برای تماشا است. سپس این جاده به سویEldhusøya وLyngholmen می رود که پیش از Ildhusøya واقع شده و آن هم استراحتگاه و محلی برای تماشا است.
1683368472 781 جاده اقیانوسی نروژ؛ مهییج ترین و زیباترین مسیر سفر در
پس از آن به پل بدون پایه ی 260 متری Storseisundet می رسد. مرز بین دو استان Eide و Averøy زیر پل واقع شده است و با گذشتن از Flatskjæret به چشم اندازHulvågen via می رسیم که پیش از پل های مرکب سه گانه ی Hulvågen است، طول این پل ها در مجموع 293 متر است. این جاده پس از آن به سمت Skarvøy Strømsholmen امتداد پیدا می کند، که هر دو محلی برای استراحت هستند. در انتها این مسیر با عبور از پل 119 متری Vevangstraumen به سرزمین اصلی خود می رسد.
جاده اقیانوسی نروژ
اگرچه این طرح رسما کنار گذاشته شده بود، اما مردم محلی با ایده ای که Averøy را به سرزمین اصلی متصل می کرد موافق بودند، بنابراین در سال 1970 شرکتی برای دریافت عوارض راهداری تاسیس شد. این پروژه در ابتدا بسیار کند پیش می رفت ولی با حمایت مردم، دولت محلی و سازمان توسعه ی منطقه این پروژه ادامه پیدا کرد، تا این که در نهایت بوسیله ی دولت نروژ تصویب شده و پیشرفت آن سریع تر شد، این جاده که ساخت و ساز آن به عنوان جاده ی شهری آغاز شده بود، در سال 1987 باز شد.
1683368472 240 جاده اقیانوسی نروژ؛ مهییج ترین و زیباترین مسیر سفر در
در طول ساخت و ساز 12 طوفان در این منطقه به وقوع پیوست که این طوفان ها مانع از ادامه ی کار نشدند. هزینه ی ساخت و ساز این جاده 122 میلیون کرون نروژ NOK ))بود که 25 درصد آن از طریق عوارض، 25 درصد توسط صندوق های ایجاد شغل و 50 درصد توسط کمک های دولتی پرداخت می شد. برخی از مردم محلی مخالف پرداخت مالیات بودند، چرا که تعداد اندکی از مردم معتقد بودند که ممکن است مطابق مصوبه موظف به پرداخت عوارض در 15 سال آینده شوند. با این حال، تا ژوئن سال 1999 هزینه ی جاده پرداخت شد و عوارض حذف شد. زیرا مسئولین دریافتند که در این جاده ترافيک گردشگری بيش از آن چه پیش بینی کرده بودند به وجود آمده است.
این جاده ی زیبا و مهییج تاکنون جوایز زیادی را دریافت کرده است، برخی از این جوایز عبارتند از:
دریافت عنوان بهترین سازه ی قرن نروژ و بهترین مسیر گردشگری نروژ در سال 2005
عنوان بهترین سفر جاده ای از طرف گاردین در سال 2006
این جاده در سال 2009 به عنوان میراث فرهنگی نروژ تحت حفاظت قرار گرفت.
1683368473 119 جاده اقیانوسی نروژ؛ مهییج ترین و زیباترین مسیر سفر در
این جاده با قوس ها و شیب های تند، شیفتگان رانندگی را به هیجان می آورد، وقتی پیچ و خم این مسیر با کوبش امواج دریا و چشم اندازهای بی نظیر همراه می شود، مسیر بی همتایی را پیش روی گردشگران قرار می دهد که بسیار تماشایی است. مسیری زیبا و مهییج که دوچرخه سواران و موتورسیکلت سوارها را نیز مجذوب خود کرده و سفری به یادماندنی را در خاطرها حک می کند.

سفر به مسکو جادویی در تعطیلات کریسمس
ادامه مطلب

4/5 - (2 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر