×

جاهای دیدنی بانه با عکس و آدرس

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دسته بندی ایرانگردی
جاهای دیدنی بانه با عکس و آدرس
بانه یکی از شهرهای استان کردستان است. این شهر زیبا در دامنه ی شمالی کوه های زاگرس و در 20 کیلومتری نوار مرزی ایران و عراق و در جنوب غربی سقز و جنوب شرقی سردشت قرار گرفته است. بانه با شهرستان های مریوان، سردشت، سقز و اقلیم کردستان هم مرز می باشد. بانه به علت داشتن طبیعت بکر و جنگل های زیبای بلوط و دیدنی های بسیار از مناطق مهم گردشگری ایران به شمار می رود و آثار تاریخی آن نشانگر قدمت کهن و پیشینه ی اصیل آن است. نام بانه از واژه ی کردی بان به معنای بام گرفته شده است و این نام متاثر از ارتفاع بلند و موقعیت قرار گیری این شهر می باشد. البته برخی معتقدند که بانه به معنای خانه و اقامتگاه است، چرا که در گذشته بانه محل استقرار سربازان بوده است. اما با این حال نمی توان بانه را نام اصلی این شهر دانست، زیرا در اسناد تاریخی نام این شهر به روژه (رو به آفتاب) ذکر شده است.

بانه این شهر کوهستانی و تماشایی علاوه بر داشتن جاذبه های فراوان طبیعی، یک بازار مرزی نیز محسوب می شود و همین موضوع باعث جذب بیشتر گردشگران به این شهر زیبا شده است. آب و هوای بانه در تابستان ها نسبتا گرم و در زمستان ها سرد است و زبان مردم آن کردی سورانی با لهجه سلیمانیه می باشد. مردم بانه مسلمان، اهل تسنن و شافعی هستند. این قطب گردشگری استان در سال های اخیر پذیرای گردشگران بسیاری بوده است، هر چند تعداد گردشگرانی که به قصد دیدن زیبایی های بکر و طبیعی آن را انتخاب کرده اند، کم نیست اما مراکز خرید مدرن و صادرات و واردات هم در این امر بی تاتیر نبوده اند و گردشگران با سفر به این شهر هم از دیدنی ها و مناظر آن لذت می برند و هم به خرید می پردازند. با ما همراه باشید تا با این شهر مرتفع و دیدنی های بکر و مراکز خرید آن بیشتر آشنا شویم. ایران هتل آنلاین با رزرو هتل های بانه در این سفر همراه شماست. ایران هتل با رزرو آنلاین هتل هاله  بانه بهترین سفرها را برای شما آرزو می کند.

غار شوی
غار شوی در نزدیکی بانه و در روستایی با همین نام واقع شده است. این غار طولی در حدود 267 متر دارد و ارتفاع دهانه ی ورودی آن نیز در حدود یک متر و عرض آن نیز در حدود 2 متر می باشد. پس از وارد شدن از دهانه ی نسبتا کوچک غار و گذر از چند مسیر افقی، پرتگاهی دیده می شود که در سمت راست آن مسیری با شیب تند و نسبتا طولانی قرار دارد و به شعبه ی اصلی غار منتهی می شود. این غار پر از مسیرهای شیبدار و دهلیز است و طبعا برای غار نوردان بسیار جالب و هیجان انگیز است و به همین دلیل در بین طبیعت دوستان و غارنوردان بسیار مشهور شده است. باید توجه داشت که در بیشتر قسمت های این غار احتمال ریزش وجود دارد و باید با دقت از آن عبور کرد.
آدرس: کردستان، بانه، 19 کیلومتری روستای شوی
غار سنگی حسین کوهکن
غار سنگی حسین کوهکن
نام غاری دست ساز است که در منطقه ی میگوره از توابع بانه وره قرار دارد. این غار توسط مرد کردی به نام حسین کوهکن احداث شده است. این بنا از چهارخانه ی مجزا و 9 اتاق تشکیل شده که در بعضی قسمت ها نسبت به سطح زمین ارتفاع کمتری دارند. ورودی اصلی این سرا در قسمت شمالی و پشت صخره واقع است. ورودی غار یک دریچه ی باریک در دل صخره است و در محل ورود دالانی کوچکی به سه دالان دیگر منتهی می شود.
آدرس: میگوره، از توابع شهر بانه وره
کوه آربابا
کوه آربابا
کوه بلند و با شکوه آربابا یکی از نمادهای زیبا و حماسی بانه است. این کوه در جنوب بانه واقع شده و داستان های زیادی از علت نامیده شدن این کوه به آربابا نقل می شود، اما هنوز هم علت اصلی این نام گذاری در پرده ی ابهام است، اما با این وجود شخصیت آربابا در قصه ها و اشعار کردی، همچون کوه آربابا در فرهنگ مردم بانه جایگاه خاصی دارد. ارتفاع این کوه 2170 متر است و قدمت آن مربوط به دوره ی دوم زمین شناسی می باشد. صرفنظر از این داستان ها و روایت ها، این کوه مکانی برای ورزش پر هیجان کوهنوردی به شمار می رود. جهت رفاه کوهنوردان نیز پناهگاهی در بالای آن بنا شده است.
آدرس: کردستان، بانه، جاده ی کوهستانی آربابا
پارک پیرمراد و پارک دوکانان
پارک پیرمراد و پارک دوکانان
این دو پارک جنگلی در نزدیکی یکدیگر و دامنه ی کوه آربابا و جنیره واقع شده اند. این دو پارک کوهستانی و سرسبز مشرف به شهر بانه هستند و با چشم انداز زیبایی که از خود به نمایش می گذارند از جاذبه های گردشگری بانه به شمار می روند. در گذشته پارک پیرمراد زیارتگاهی بود که مردم روزهای چهارشنبه برای زیارت به آن جا می رفتند و از آن جا که این سنت هنوز باقی است، این پارک جنگلی در روزهای چهارشنبه مملو از زائران می شود.
آدرس: کردستان، بانه، خیابان دوکانان
سد بانه
سد بانه
این سد و دریاچه ی زیبای آن در 9 کیلومتری پارک های دوکانان و پیرمراد و در مسیر جاده ی سقز به بانه قرار گرفته است و با طبیعت و پوشش گیاهی زیبایش از مناظر دیدنی این منطقه به شمار می رود.
آدرس: کردستان، بانه، 10 کیلومتری شهر بانه به طرف سقز
روستا و تفرجگاه سورین
روستا و تفرجگاه سورین
تفرجگاه سورین در جنوب شرقی بانه و در مسیر جاده ی بانه به سقز قرار گرفته است. این منطقه یکی از متراکم ترین پوشش های گیاهی شهرستان بانه را در خود جای داده است، این پوشش گیاهی که ارتفاعات این منطقه را پوشانده است، منظره ی زیبایی از کوه و جنگل را به تصویر کشیده است. یک مسجد قدیمی و یک زیارتگاه نیز در این مکان وجود دارند.
آدرس: کردستان، 12 کیلومتری جنوب شرقی بانه، مسیر جاده ی بانه به مریوان
تفرجگاه نجنه
تفرجگاه نجنه
تفرجگاه نجنه در محیطی که تلفیقی از جنگل و کوهستان است، همچون نگینی سبز در این منطقه می درخشد و خودنمایی می کند. این تفرجگاه زیبا در چند کیلومتری بانه و در روستای نجنه علیا قرار دارد. مناظر طبیعی و بکر این تفرجگاه با چشمه سارهایی که بر زیبایی آن افزوده اند و با وجود یک مسجد تاریخی و شیلات مقصد بسیاری از گردشگران است. در این روستا مجتمع های شیلات متعددی قرار دارند که می توان از آن ها ماهی تهیه کرد. همچنین علی رغم فضای بکر این روستا اقامتگاه های مناسبی در آن وجود دارد که اقامت در آن را آسان تر کرده است. از دیگر جاذبه های این تفرجگاه وجود قرآنی با قدمت 453 در آن است.
آدرس: کردستان، 38 کیلومتری جاده ی بانه به سردشت
روستای هفتاش
روستای هفتاش
روستای هفتاش بانه با داشتن جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و زیارتی روستای نمونه ی گردشگری بخش ننور بانه محسوب می شود. این منطقه به علت داشتن مناطق بکر، روستاهای زیبا و آثار زیارتی و تاریخی کهن پتانسیل و ظرفیت بالایی در جذب گردشگران دارد. روستای هفتاش با جاذبه های طبیعی و بکری همچون مناطق کوهستانی، مراتع زیبا، باغ های میوه ی دشت سورین و رودخانه ای که در بیشتر فصول سال پرآب است، میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران است. وجود مجتمع های خدمات رفاهی و مردم مهمان نوازی که پذیرای گرشگران هستند، به این روستا رنگ و بوی دلپذیری بخشیده است.
آدرس: کردستان، بانه، بخش ننور
روستای سبدلو
روستای سبدلو
شهرت روستای سبدلو به علت وجود درختان بلوط یا بنار است. این روستا در دامنه ی کوه ورزنه و در ارتفاعات سراوردان و چاران قرار دارد و از جذاب ترین دیدنی های بانه است. روستای سبدلو با جنگل های سرسبز و دره های خوش آب و هوا شهرت بسیاری در میان گردشگران دارد. زمستان های این روستا با وجود سرمای طاقت فرسا و سوزناکی که درون دره ها می پیچد از زیباترین زمستان های فلات ایران است، تماشای برف سپید و زیبا بر روی درختان و زمین، منظره ی بکر وبی همتایی است که در این روستا می توان مشاهده کرد. جنگل های زیبایی که در اطراف این روستا وجود دارند که بر زیبایی و شهرت این روستای پرآوازه افزوده اند.
آدرس: کردستان، 5 کیلومتری شمال شرقی بانه
روستای شوی
روستای شوی
روستای شوی در 7 کیلومتری شمال غربی بانه واقع شده است و یکی از قدیمی ترین و پر آب ترین و پرجمعیت ترین روستاهای این منطقه می باشد. دشت شوی که مساحتی در حدود 2000 هکتار دارد، بزرگ ترین دشت بانه بوده و در این روستا قرار دارد. این روستا با داشتن مناظر زیبایی مانند چشم انداز کوه، جنگل، رودخانه، چشمه ی شوی و معماری خاص و سد و قلعه ی باستانی یکی از مقاصد گردشگری محسوب می شود.
آدرس: کردستان، 7 کیلومتری شمال غربی بانه
روستای نژو
روستای نژو
این روستا در شمال غربی بانه قرار دارد. مهم ترین اثر باستانی روستا قلعه ای است که در غرب این روستا قرار دارد، قدمت این قلعه به پیش از اسلام برمی گردد و بخش بزرگی قلعه به مرور زمان از بین رفته است، از قسمت های باقی مانده ی آن می توان به حصار قلعه اشاره کرد، همچنین در اطراف این قلعه که نام محلی آن ( قه لای نژو) است، چشمه های آب فراوانی وجود دارد که طبیعت زیبای این منطقه را شاخص تر کرده است. از آثار تاریخی دیگر آن به نام شارکون که در شرق روستاست، تنها کوزه های بزرگ و کوچک گلی باقی مانده است. زمانی در جنوب این روستا و در فاصله ی بین شوی و نژو یک سد باستانی قرار داشت که چند سال قبل به دلیل احداث سد جدید تخریب شد. اما با این حال به علت وجود چشم اندازهای زیبا و بی نظیر این منطقه سیل گردشگران و طبیعت دوستان در فصولی از سال راهی این منطقه ی دیدنی می شوند و از مناظر بکر و سبزه زار های آن لذت برده و غرق تماشا می شوند.
آدرس: کردستان، بانه، 12 کیلومتری بانه
روستای مال مال
روستای مال مال
روستای مال مال از توابع بخش نمشیر شهرستان بانه است. این روستا از شمال به کوه حوتوانه، از جنوب به روستای شیدیله و از شرق به روستای سیاحومه و آلی ماکان و از غرب به روستای نمازگاه متصل می شود. طبیعت بکر این منطقه از مهم ترین دلایل جذب گردشگران است، اما با این وجود از امکانات رفاهی کمی برخوردار می باشد.
آدرس: کردستان، 25 کیلومتری بانه
مجتمع های تجاری بانه
مجتمع های تجاری بانه
ازآن جا که عده ی زیادی از گردشگران به قصد خرید به بانه سفر می کنند در اینجا به مهم ترین مراکز خرید بانه اشاره می کنیم.
بازار بزرگ آفتاب درخشان، مجتمع تجاری گلستان، مرکز خرید سان سیتی، مجتمع تجاری بهشت، بازارچه ی مرزی سیرانبند و بازار بانه از محبوب ترین مراکز خرید بانه به شمار می روند.
 
پاساژ گلستان
از مدرنترین مراکز خرید بانه میتوان به پاساژ گلستان اشاره کرد که در چهار طبقه ساخته شده است. هر کدام از طبقات این پاساژ مختص یک نوع از اجناس است. زیرزمین و طبقه همکف مختص لوازم آرایشی و لوازم خانگی است و در طبقه اول و در طبقه دوم انواع لباس مردانه، زنانه و بچگانه با بهترین نرخ به فروش میرسد.
آدرس پاساژ گلستان بانه: بانه- بلوار سقز، جنب پاساژ پاسارگاد

پاساژ عزیزی
پاساژ عزیزی از دیگر مراکز خرید معروف شهر بانه است که در آن انواع لوازم خانگی، آشپزخانه و وسایل آرایشی و بهداشتی با بهترین کیفیت و کمترین قیمت به فروش می‌رسد.
آدرس پاساژ عزیزی بانه: بانه-میدان جهاد-بلوار ورزش- پایین تر از پاساژ گلستان
 
با سفر به بانه و خرید از مراکز خرید بانه نه تنها میتوانید در زمان و هزینه صرفه جویی کنید بلکه طبیعت بانه و جاهای دیدنی آن نیز خاطره ی متفاوتی برایتان خواهد ساخت. روستای مال مال، روستای نژو، روستای شوی، روستای سبدلو، روستی هفتاش، تفرجگاه نجنه، سد بانه از دیدنی های پرطرفدار بانه اند که ارزش بازدید را دارند و در عین حال میتوانید از طبیعت بکر آن لذت ببرید.
جاهای دیدنی بانه بی شمارند. بانه هم از لحاظ طبیعت، هم برای خرید، که یکی از لذت ها و اهداف سفر های خانوادگی است، یک مقصد تمام عیار است. قیمت خوب اجناس نیز باعث شده است تا مسافران تمایل داشته باشند هر ساله به بانه کردستان سفری داشته باشند. این محبوبیت باعث شده است که شهر بانه از شلوغ ترین شهر های منطقه کردستان باشد.