لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> سفرهای پیشنهادی >> نکات رانندگی در تابستان
نکات رانندگی در تابستان

نکات رانندگی در تابستان

همین که نرم نرمک بهار جای خودش را دو دستی تقدیم تابستان می نماید، جاده ها رنگ و بوی دیگری می گیرند. با شروع فصل تابستان سیر و سفر در تمام ایران قوت می گیرد و بسیاری پس از گذران یک دوره کاری و تحصیلی فشرده، دست خانواده و دوستان شان را می گیرند و عازم شهر و دیاری دیگر می شوند. سیر و سفر در تابستان در سال های اخیر که بر تعداد وسایل نقلیه شخصی هم افزوده شده، رونق بیشتری گرفته است.
گرچه تابستان با هجوم بی وقفه خورشید گاه واقعا گرم و نفس گیر است اما لذت سفر قطعا حتی از پس خورشید هم برمی آید. سفر اما وقتی به کام مسافر شیرین می شود که با صحت و سلامتی و بی هیچ خطر و حادثه ای به پایان برسد. رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی قطعا سفر امن تری را برای مان رقم خواهد زد اما در کنار رعایت این دست قوانین، قبل از شروع سفر در جاده های داغ و تفت دیده تابستان، که دمای هوا گاهی حتی از 40 درجه نیز فراتر می رود، باید خودمان را با تابستان و گرمای سوزانش هم وفق دهیم تا حداقل از جوش آوردن موتور یا گرمازدگی در طول سفر جان سالم به در ببریم. به همین دلیل قرار است برخی از نکات رانندگی را که مختص فصل تابستان است با یکدیگر مرور کنیم. قصد سفر به هر نقطه از ایران عزیز و رزرو هتل های ایران از هتل های تهران گرفته تا هتل های یزد، هتل های تبریز، هتل های اصفهان و هر نقطه از ایران را داشتید سری به ایران هتل آنلاین بزنید.


تنظیمات ماشین
تایر

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به خاطر داشته باشید تایر ماشین است. در یک جاده داغ و تفت دیده تابستانی این تایرهای ماشین شماست که اتصال ماشین شما با جاده را حفظ می کنند. گرم شدن هوا و نرم و داغ شدن آسفالت جاد،ه باعث واردشدن فشار بیشتری به تایر ماشین شما می شود بنابراین؛ قبل از آغاز سفر ابتدا عاج و سپس باد لاستیک ها را کنترل کنید. برای این کار می توانید از دفترچه راهنمای ماشین خود کمک بگیرید. کم بودن باد تایر گاهی سبب ترکیدن لاستیک می شود که بسیار خطرناک است، چرا که یک لاستیک کم باد اغلب در سرعت های بالا به راحتی دچار حادثه می شود. در طول سفر حواستان به میزان باری که جابجا می کنید باشد چرا که سبب می شود تا فشار بیشتری بر تایرهای ماشین وارد بیاید. به همراه داشتن تایر اضافه هم حتما اقدام عاقلانه ای است که شما را از بسیاری از دردسرها در امان نگاه می دارد.

روغن
روغن ماشین یکی از اساسی ترین نیازهای موتور ماشین است. گرمای بالای هوا اغلب باعث تبخیرشدن روغن موتور می شود. قبل از آغاز سفر و در صورت خنک بودن موتور، میزان روغن آن را بازبینی کنید تا در میان راه دچار مشکل نشوید و موتور ماشین شما به راحتی این مسیر را پشت سر بگذارد. روغن ترمز هم نکته بسیار مهم دیگری است که حتما باید آن را مد نظر قرار دهید چرا که اگر روغن ترمز به جوش بیاید دیگر خاصیت خود را از دست می دهد و ممکن است به راحتی شما را دچار سانحه نماید.
نکات رانندگی در تابستان
فیلتر

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید تعویض فیلتر ماشین است. فیلتر هوایی که در زمستان از آن بهره برده اید، حالا به قدر کافی کثیف و فرسوده شده است. تابستان به خودی خود گرم، خشک و پر از گرد و خاک است، بنابراین تعویض فیلتر ماشین برای داشتن یک هوای خوب در خودرو امری ضروری است که حتما کارکرد موتور ماشین را بهبود می بخشد. در کنار فیلتر هوا حتما سری به فیلتر روغن ماشین هم بزنید تا جریان حیاتی موتور ماشین بدون نقص ادامه داشته باشد.


باتری

شاید باورتان نشود اما افزایش دمای هوا گاهی آنقدر به باتری ماشین فشار می آورد که سبب ترک خوردن آن می شود! دمای بالای هوا اغلب باعث تبخیر هرچه سریع تر مایع درون باتری می شود. چک کردن اتصالات قطب های باتری و نبود خوردگی هم از نکات اساسی در بهبود کیفیت کارکرد باتری است. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید میزان شارژ باتری است، سبزبودن نشان روی باتری نشان از شارژ بودن است. با چک کردن این نکات، باتری ماشین شما مشکلی را بوجود نخواهد آورد.

ترمز
شاید کمتر به این مسئله توجه داشته باشید اما، گاهی ترمز ماشین هم تحت تاثیر گرمای هوا قرار می گیرد و دچار مشکل می شود. خوردگی ترمزها و سایر بخش های سیستم ترمز همانند لنت ترمز گاهی در فصل تابستان تشدید هم می شود، بنابراین حتما قبل از آغاز سفر کارکرد این سیستم را هم چک کنید تا سفر ایمنی را پشت سر بگذارید.
نکات رانندگی در تابستان
سیستم خنک کننده ماشین
جوش آوردن ماشین همیشه اتفاق ناخوشایندی است، اما فکرش را بکنید که این جوش آوردن درست در وسط جاده اتفاق بیافتد! اگر دل تان نمی خواهد چنین شرایطی را تجربه کنید باید هوای موتور ماشین خود را داشته باشید. خنک نگاه داشتن موتور سبب کارایی بهتر آن نیز می شود ولی اگر موتور جوش آورده و صدمه ببیند، گاه هزینه گزافی را روی دست شما می گذارد. موتور هر ماشینی از یک سیستم خنک کننده برخوردار است تا دمای موتور را در حد مطلوبی نگاه دارد، گرچه اغلب موتورها توانایی تحمل درجه حرارت بالایی را دارند اما وقتی دما از این حد تجاوز نماید موتور دچار مشکلات جدی می شود. اولین بخش که در این سیستم حائز اهمیت است، چک کردن شلنگ و سیستم آب رسانی است. این بخش از قسمت های مختلف پلاستیکی، فلزی و .. تشکیل شده است که ممکن است دچار خوردگی شده و کار آب رسانی به رادیاتور را به درستی انجام ندهند، در این صورت دمای رادیاتور به شدت افزایش پیداکرده و به اصطلاح جوش می آورد. در کنار شلنگ ها حتما تسمه ها را هم بازبینی کنید چرا که عدم حرکت درست تسمه هایی که دیگر صاف شده اند، عملا رادیاتور ماشین را دچار مشکل می کند به خصوص اگر فن رادیاتور به درستی نچرخد! محل اتصال شلنگ و تسمه به رادیاتور و موتور از مهم ترین اقداماتی است که حتما باید به خاطر بسپارید. قسمت دیگری که باید به آن سر بزنید فن رادیاتور است که باید درست و حسابی بچرخد و موتور را خنک نگه دارد. حضور ضدیخ هم یکی از موارد اصلی است که حتما در جلوگیری از جوش آوردن موتور نقش اساسی ایفا می کند پس سطح ضد یخ ماشین خود را حتما کنترل کنید. اما به هنگام چک کردن ضدیخ ابتدا منتظر بمانید تا موتور خنک شده و سپس اقدام به بازکردن درب این قسمت کنید. چک کردن سطح آب رادیاتور و دست آخر چک کردن صحت عملکرد خود رادیاتور تاثیر بسزایی در خنک نگاه داشتن ماشین شما خواهد داشت.
نکات رانندگی در تابستان
موتور جوش آورده
همین که نخستین علائم گرم شدن بیش ازحد موتور را با روشن شدن چراغ های هشداردهنده مشاهده کردیدT اول در نزدیک ترین مکان ممکن که سایه ای در دسترس است توقف کرده و سپس کاپوت ماشین را به آرامی بلند کنید. با این کار اندکی هوا به جریان درآمده و از درجه حرارت موتور کاسته می شود. با خنک شدن نسبی موتور ابتدا سطح آب رادیاتور را چک کنید. در صورتی که آب کافی در رادیاتور موجود بود و مشکل داغ شدن موتور برطرف نشد، تنها باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید چرا که فشارآورن به موتور در چنین حالتی تنها سبب آسیب بیشتر و بالارفتن هزینه های ناشی از تعمیر آن خواهد شد.
نکات رانندگی در تابستان
تنظیم کولر
قطعا رانندگی در هوای خنک تر باعث راحتی بیشتر شما شده و سبب می سود تا تسلط بیشتری بر روی رفتار و واکنش های خود داشته باشید. گرمای هوای تابستان گاهی آنقدر کلافه کننده است که طاقت تان را طاق می کند، پس حتما قبل از آغاز سفر کارکرد کولر ماشین را چک کنید. شارژ گاز کولر هم یکی از همان کارهای واجبی است که در آغاز فصل تابستان باید به فکر آن باشید تا سفرتان حال و هوای خنک تری داشته باشد.
نکات رانندگی در تابستان
مراقبت در برابر گرما

اولین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید مراقبت از پوست در برابر آفتاب است. حتما شما هم بارها تجربه کرده اید که پوست دست یا پوست صورت به هنگام رانندگی در جاد، آن هم در زیر تابش مستقیم نور خورشید در روزهای بلند تابستان دچار سوختگی هایی می شود که به مرور زمان سبب صدمه به پوست می شود، بنابراین استفاده از دست کش و یا کرم های ضدآفتاب یک اصل اساسی در چنین روزهایی است. اما علاوه بر آفتاب سوختگی، رانندگی در زیر نور مستقیم خورشید نیاز بدن به آب را چند برابر می کند پس حتما مقداری آب خنک برای نوشیدن و تجدید قوا به همراه داشته باشید.


نوشیدن مایعات خنک

ترجیحا در ساعات میانی روز رانندگی نکرده و در سایه ای خنک به استراحت بپردازید، چرا که گرما آستانه تحمل را پایین آورده و واکنش پذیری را بالا می برد. اگر هم مشغول رانندگی هسیتد حتما پس از دو ساعات رانندگی در گوشه ای متوقف شده و به خود و ماشین تان اجازه خنک شدن بدهید و بعد از نوشیدن اندکی مایعات، مسیر را از سر بگیرید. تابستان فصل شلوغی جاده هاست، بنابراین باید با احتیاط بیشتری رانندگی کنید و حتما قبل از ورود به جاده از وضعیت ترافیکی آن مطلع شوید. از طرفی گرمای هوا اغلب سبب نرم شدن آسفالت جاده ها می شود پس به هنگام ترمزکردن و یا دورزدن پیچ ها باید بیشتر احتیاط کنید تا دچار سانحه نشوید.


مراقب کودکان باشید!
یکی دیگر از نکاتی که در سفر در تابستان باید حسابی آن را جدی بگیرید حضور کودکان در وسیله نقلیه است. در صورت خاموش بودن ماشین و بالابودن شیشه های آن دمای هوا در درون ماشین در روزهای گرم سال به شدت افزایش پیدا می کند و گاهی این دما به راحتی به بیش از هفتاد درجه سانتیگراد می رسد، بنابراین هرگز کودک خود را هر چند برای مدت زمان کوتاه، در چنین حالتی در درون وسیله نقلیه رها نکنید، چرا که در این صورت متاسفانه گاه آسیب های جبران ناپذیری به بار می آید!
نکات رانندگی در تابستان
پارک خودرو

یکی از نکاتی که حتما برای شما حائز اهمیت است، صدمه ندیدن وسیله نقلیه شماست. حتما شما هم تجربه کرده اید که قرارگرفتن ماشین زیر نور مستقیم خورشید به رنگ خودرو و یا داشبورد آن صدمه وارد می کند، بنابراین حتما وسیله نقلیه خود را در سایه و یا در پارکینگ پارک کنید.
در صورت امکان حتما از واکس ها محافظ در برابر نور خورشید هم استفاده کنید تا وسیله نقلیه تان در برابر نور خورشید از حفاظت بیشتری برخوردار باشد.

تابستان برای ما ایرانی ها فصل سفر و جستجوهای پایان ناپذیر است. گاهی این که خودمان پشت فرمان بنشینیم و جاده ها را یک به یک فتح کنیم، لذت سفر را چند برابر می کند. اما وسیله نقلیه شما هم باید آمادگی لازم برای همراهی شما در یک سفر تابستانه بی نقص را داشته باشد تا دیگر کنار هیچ جاده یا بزرگ راهی نگران جوش آوردن ماشین خود نباشید! کمی اگر حواسمان را جمع کنیم و برخی نکات جزئی را رعایت کنیم هر سفری تبدیل به خاطره ای خوش در گوشه ای از ذهن مان خواهد شد و برای سال ها به یادگار خواهد ماند.

سفر جاده ای از مشهد به تهران
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر