×

پل طبیعت تهران، شاهکار بی نظیر معماری مدرن

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۱/۱۶
دسته بندی ایرانگردی
پل طبیعت تهران، شاهکار بی نظیر معماری مدرن
در گذشته در تعریف پل می گفتند که پل طاقی است بر روی رودخانه یا دره یا هر گذرگاه دیگری که رفت و آمد را ممکن می کند. اما امروزه پل را سازه ای برای عبور از موانع فیزیکی قلمداد می کنند تا ضمن استفاده از فضا بتواند رفت و آمد را تسهیل کند. هر چند با قاطعیت می تون گفت که معماری و تکنیک ساخت پل در ایران قدیم بسیار پیشرفته و در عین حال زیبا بوده است، اما شیوه ی ساخت این سازه ها در دنیای مدرن نیز بسیار چشمگیر و زیباست. این زیبایی که تلفیقی از اصول معماری و مهندسی است، برترین دستاوردهای بشر را در این حوزه به عرصه ی نمایش می گذارد و بازدید کنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد.
پل طبیعت
طراحی سازه امروزه به مبحث چالش بر انگیزی در شهر سازی تبدیل شده است، به طوری که برای ساخت پل ها بهترین معماران دنیا به رقابت می پردازند و خلاقانه ترین ایده ها را ارائه می دهند. در واقع این سازه ها همچون یک شاهکار هنری یکی از نمادهای شهرهای بزرگ به شمار می روند و می توان بسیاری از آن ها را مانند پل طبیعت تهران یکی از جاذبه های تماشایی این شهرها محسوب کرد.
پل طبیعت
پل طبیعت، این پل بی نظیر چشم انداز زیبایی از این کلان شهر را در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد و آن ها را با طراحی منحصر به فرد خود به هیجان می آورد. جلوه های شگفت انگیز این پل نه تنها در روزها بلکه در شب نیز برای گردشگران و بازدید کنندگان هیجان بخش و دلپذیر است. این پل که نخستین پل غیرخودرویی در کشور به شمار می رود، عنوان بزرگترین پل غیرخودرویی خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. با ما همراه باشید تا به شهر تهران سفر کنیم و با این شاهکار معماری مدرن بیشتر آشنا شویم. ایران هتل با رزرو آنلاین هتل های تهران و تضمین کمترین قیمت در این سفر همراه شماست و برای شما بهترین ها را آرزو می کند. شما می توانید با رزرو هتل اسپیناس پالاس با خاطری آسوده به تهران سفر کنید.
پل طبیعت
پل طبیعت یک پل سه طبقه در عباس آباد تهران است که مخصوص عابران پیاده بوده و بر روی عرض بزرگراه مدرس ساخته شده است. پل طبیعت پارک طالقانی و پارک آب و آتش را به هم وصل کرده است. این سازه ی بی همتا مساحتی در حدود 7000 متر مربع دارد و ارتفاع آن از سطح زمین در حدود 40 متر است. پل طبیعت نه تنها چشم انداز بی نظیری از شهر تهران را به شما هدیه می دهد، بلکه این پل، یک مسیر پیاده روی رویایی و دل انگیز را پیش روی شما می گسترد. مسیری که با کافه ها، فوت کورت ها، گالری ها و کافی شاپ های دلپذیر و متنوع منتظر است تا زیباترین لحظات را برای بازدید کنندگان رقم بزند.
پل طبیعت
پل طبيعت در نقطه ای واقع شده است که محل تلاقی بزرگراه های اصلی پایتخت است، این پل از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مکانی قرار گرفته که یکی از سرسبزترین مناطق تهران است و با قرار گرفتن بر روی این پل منظره ی بوستان طالقانی، برج های آتش بوستان حضرت ابراهیم (ع)، فانوس دریایی بوستان بنادر و گنبد مینا و دامنه ی جنوبی البرز را می توان مشاهده کرد. در ایده ی اولیه ای که برای ساخت پل مطرح شد، در طرح اراضی عباس آباد، دو پل پیاده رو برای اتصال دو بخش شرقی و غربی بزرگراه مدرس در نظر گرفته شده بود، اما این دو پل با هم تلفیق شد و یک سازه ی جدید که پلی چند سطحی است را به وجود آورد.

این سازه ی جدید تمامی تعاریف پیشین از یک پل را تغییر داد و با جذابیت های خود دریچه ای متفاوت از نمای تهران را پیش چشم گردشگران گشود. طراحی این پل الهام گرفته از معماری ایرانی و معماری پل هایی همچون پل خواجوی اصفهان است، پل طبیعت پلی است کاملا سازگار با طبیعت و طراحی آن برگرفته از طبیعت و شاخه های درختان است. در واقع پل طبیعت تنها یک پل نیست، بلکه سازه ای است که شگفت انگیز ترین مهارت های معماری دنیای مدرن را به مردم دنیا معرفی می کند.
پل طبیعت
ابعاد این سازه طوری طراحی و در نظرگرفته شده اند که فضا و معماری به یک المان واحد تبدیل شده و پل با یک قوس دلنشین ادامه یافته است و با پیچ و خم های دلپذیر، بیننده را مشتاق به پیمودن این مسیر رویایی می کند. در طراحی این پل ابعاد بسیاری مانند اندازه های هندسی شیب ها، عرض پیاده روها و ایمنی سازه های مورد توجه بوده و این طراحی بر اساس شناخت شهر، محیط زیست و روحیات انسان صورت گرفته است.
پل طبیعت
این پل 300 متر طول دارد و عرض آن در قسمت های مختلف فرق می کند. وسعت آن 7950 متر مربع است که بخشی از آن به فضای سبز و بخشی به فضاهایی مانند رستوران ها، کافی شاپ ها و فضاهای فرهنگی – تفریحی اختصاص پیدا کرده است و مسیر پیاده روی با کفپوش های قابل بازیافت پوشانده شده است.
سه طبقه در این پل وجود دارد که توسط رمپ هایی به یکدیگر راه دارند و هر یک با ارائه ی امکانات و چشم اندازهای متفاوت بازدید کنندگان را به خود جذب می کنند.
طبقه ی اول: شامل فضاهایی مانند کافه، گالری، کافی شاپ و رستوران می شود.
پل طبیعت
طبقه ی دوم: در این طبقه هنگام عبور از پل با مناظر منحصر به فردی مواجه خواهید شد؛ که چشم انداز متفاوتی از شهر تهران را به شما عرضه می کنند. طبقه ی دوم برای علاقمندان به هنر عکاسی و نقاشی یک فضای فوق العاده محسوب می شود.
طبقه ی سوم: مکانی برای گرفتن عکس های زیبا و ملاقات های دوستانه است. این طبقه دو بخش دارد که به صورت دو حلقه بر روی طبقه ی دوم پل قرار گرفته اند. این پل مدرن و سازگار با طبیعت، امروزه یکی از شاخص ترین نمادهای تهران است و با نامی شهرت یافته که در خور آن است. پلی که همگام با طبیعت و با ملایمت شما را از پارکی به پارک دیگر می برد و زیباترین چشم اندازهای شهر را سخاوتمندانه به شما پیشکش می کند.
پل طبیعت
این پل که توسط لیلاعراقیان معمار و مهندس ایرانی طراحی شده، تاکنون موفق به کسب جوایز بی شماری شده است. جوایزی مانند جایزه ی معماری آقاخان در سال 2016، جایزه ی Architizer A+Award در بخش پل ها و بزرگراه ها، نیویورک در سال 1394، برنده ی خشت طلایی در فضاهای گردشگری و تفریحی در روز جهانی شهرها، ایران سال 1393،جایزه MEIDAA 2015 در بخش پروژه های عمومی و شهری خاورمیانه، دبی در سال 1394، برترین سازه فولادی کشور در بخش پل در چهارمین کنفرانس فولاد و سازه، تهران، 1392، برترین پل شهری در چهارمین کنفرانس بین المللی پل در دانشگاه امیرکبیر، تهران، 1394، جایزه معمار برای فضاهای عمومی، تهران، ایران/ جایزه معماری آسیا، استانبول، ترکیه/ جایزه نقره ای IPMA برای مدیریت پروژه، پاناما 1393 ،جایزه بین المللی خوارزمی 1396
 
مسیر دسترسی پل طبیعت
استان تهران، شهر تهران، فراز بزرگراه مدرس