×

کاخ ها و موزه های تهران

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۹/۳/۹
دسته بندی ایرانگردی
کاخ ها و موزه های تهران
موزه های تهران بدون شک بخشی از تهران است که در کمال ناباوری به دست فراموشی سپرده شده اند. شاید حتی کمتر پایتخت نشینی بداند که تهران بیش از سی موزه را در خود جای داده است. شما می توانید در این شهر بزرگ و شلوغ، باغ موزه های زیبای متنوعی را پیدا کنید. اگر به دیدن خزانه بانک ملی علاقمندید بازدید از موزه جواهرات را در الویت بگذارید. اگر هم از تماشای آثار باستانی لذت می برید می توانید سری به موزه ایران باستان بزنید.
 
کاخ موزه ها هم از دیگر جذابیت های تهران اند. کاخ هایی حیرت انگیز که خود یک موزه تمام عیارند. این کاخ ها اما گاه موزه های متنوعی را نیز در خود جای داده اند. اما تنوع موزه های تهران حیرت انگیز است. از موسیقی گرفته تا خودروهای قدیمی و کمیاب، حیات وحش، زمان و ... می توانید موزه های متنوعی را برای بازدید انتخاب کنید. شاید باید بارها و بارها عازم پایتخت شوید تا بتوانید از تمام موزه های آن بازدید کنید.
 
هتل های تهران
اگر قصد سفر به پایتخت و رزرو هتل های تهران را دارید پیشنهاد این باره ما هتل استقلال تهران است. دسترسی مناسب به بخش های مختلف پایتخت و امکانات رفاهی مطلوب از دلایل اصلی انتخاب این هتل است. اگر به اطلاعات بیشتری در مورد هتل استقلال نیاز دارید سری به ایران هتل آنلاین بزنید.

موزه ملی ایران

نمای بیرونی ساختمان موزه ملی ایران
نمای بیرونی ساختمان موزه ملی ایران
مشهورترین و مهم ترین موزه پایتخت موزه ملی ایران و یا موزه ایران باستان است. این موزه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش موزه ایران باستان که در سال 1316 افتتاح شده و بخش دوره اسلامی که از سال 1375 آغاز به کار کرده است. طراحی ساختمان موزه بر عهده آندره گدار فرانسوی بوده و سرانجام ساختمان سرخ رنگ موزه ایران باستان در سال 1316 هجری شمسی افتتاح می شود.
در این موزه بیش از سیصد هزار شی تاریخی نگهداری می شود. قدمت آثار به نمایش در آمده در این موزه از دوران پارینه سنگی تا دوران ساسانیان است. بخش پارینه سنگی، بخش پیش ازتاریخ، بخش تاریخی، بخش اسلامی، بخش استخوان شناسی، بخش کتیبه‌ها، بخش مهر و سکه، بخش مرمت، بخش سفال و کتابخانه و مرکز اسناد از بخش های مختلف این موزه است.
آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، مجموعه باغ ملی، نبش خیابان پروفسور رولن و خیابان سی تیر

موزه جواهرات ملی

تاج کیانی با جواهرات و قطعات الماس در خزانه بانک مرکزی
تاج کیانی با جواهرات و قطعات الماس در خزانه بانک مرکزی
موزه جواهرات ملی در خزانه بانک مرکزی قرار دارد. در این موزه شما می توانید جواهرات سلطنتی برجای مانده از عهد صفوی تا جواهرات خاندان پهلوی را از نزدیک تماشا کنید. الماس کوه نور، تخت طاووس قاجاری، کره جواهر نشان، تاج کیانی، تاج فرح پهلوی و تخت نادری از مشهورترین جواهرات این موزه است. این جواهرات بخش اعظمی از پشتوانه پول کشور را تشکیل می دهند. تا کنون کسی موفق نشده ارزش واقعی این جواهرات را قیمت گذاری کند.
آدرس: تهران، خیابان فردوسی، جنب ساختمان بانک مرکزی

موزه آبگینه و سفالینه تهران

موزه آبگینه و سفالینه یکی از منحصربفردترین موزه های پایتخت است. این موزه در محل یکی از عمارت های تاریخی پایتخت با نام خانه قوام برپا شده است. این عمارت زیبا با آجرکاری های چشم نواز متعلق به اوایل دوره پهلوی است. این عمارت مدتی به عوان سفارتخانه دول خارجی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. در سال 1354 این عمارت خریداری شده و به موزه تغییر کاربری می دهد.
عمارت قوام از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده است که در این بین بیرونی عمارت به موزه آبگینه تعلق دارد. در طبقه اول این عمارت آثاری سفالی پیش از میلاد ظروف شیشه- سرامیک اروپایی به نمایش گذاشته شده است. تالار بلور نیز نمونه از آثار بلوری و شیشه ای برجای مانده از قبل از میلاد تا عهد هخامنشی و اوایل دوره اسلامی به نمایش گذاشته شده است.
 
تالار مینا نیز از دیگر بخش های دیدنی طبقه اول است. در راهروی طبقه دوم آثاری از دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است. تالار صدف، تالار لاجورد، تالار زرین فام و تالار لاجورد دو از جمله بخش های طبقه دوم است.
آدرس: تهران، خیابان جمهوری،‌ خیابان سی تیر، موزه آبگینه و سفالینه ایران

موزه رضا عباسی

سردیس بز طلایی بر جای مانده از دوران مادها
سردیس بز طلایی بر جای مانده از دوران مادها
موزه رضا عباسی از سال 1356 آغاز به کار کرده است. بسیاری معتقدند این موزه نمونه کوچکی از موزه ایران باستان است. در این موزه آثاری از دوران پیش از تاریخ تا دوره قاجار به نمایش گذاشته شده است. تالار نگارگری، تالار آثار اسلامی و تالار پیش از اسلام سه تالار اصلی این موزه است. در این موزه نگارگی ها و خطاطی های بسیار زیبایی به نمایش گذاشته شده است.
 
آثار لاکی، ابزارآلات جنگی، کتب تاریخی، ظروف پر نقش و نگار، ظروف برنجی، ظروف سفالی، کتب تاریخی و ... از دیگر آثار به نمایش درآمده در این موزه است. این موزه همچنین دارای کتابخانه و نمایشگاه موقتی نیز می باشد.
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان

کاخ گلستان

نمایی از عمارت شمس العماره در مجموعه کاخ گلستان
نمایی از عمارت شمس العماره در مجموعه کاخ گلستان
کاخ گلستان یکی از مشهورترین بناهای پایتخت است. سنگ بنای اولیه این مجموعه به دوران صفویه باز می گردد. این کاخ در دوران قاجار و پهلوی نیز مکان سکونت پادشاهان بوده است. آقا محمد خان قاجار نخستین پادشاهی بود که در این مجموعه تاجگذاری کرد. شمس العماره با کاشی کاری های حیرت انگیز مشهورترین بخش این کاخ است.
 
تالار سلام، تالار آیینه، تالار برلیان، تالار عاج و تالار ظروف از دیگر بخش های این مجموعه زیبا و بسیار دیدنی است که در مجموعه تالار اصلی قرار دارند. شما می توانید انواع هنرهای زیبای ایرانی همچون آیینه کاری و گچبری را در بخش های مختلف کاخ گلستان به تماشا بنشینید. ایوان مرمر، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر و کاخ ابیض نیز از دیگر بخش های مجموعه کاخ موزه گلستان است.
شما می توانید انواع فرش های گران بها، ظروف لوکس، مبلمان ها و لوسترهای خارجی را در بخش های مختلف این کاخ ببینید. در محل کاخ ابیض نیز موزه ای با نام موزه مردم شناسی برپا شده است.
آدرس: تهران، خیابان 15 خرداد، میدان ارگ

موزه سعدآباد

کاخ سبز مجموعه سعدآباد
تالار آینه با دکوراسیونی لوکس در کاخ سبز مجموعه سعدآباد
سعدآباد مجموعه از چندین عمارت و کاخ است. بنای اولیه این کاخ به دوران قاجار بازمی گردد. در ابتدا رودخانه از میان باغات سرسبز این مجموعه جریان داشته که آب مورد نیاز ساکنین را تامین می کرده است. با روی کار آمدن پهلوی 18 کاخ در این مجموعه ساخته می شود. کاخ لیلا متعلق به دختر کوچک محمدرضا پهلوی آخرین کاخ ساخته شده در این مجموعه است.
 
 
بسیاری از کاخ های این مجموعه پس از انقلاب در غالب موزه تغییر کاربری داده اند. کاخ ملت، کاخ سبز، موزه نظامی، موزه ظروف، موزه نگارستان، موزه مردم شناسی، موزه استاد بهزاد، موزه برادران امیدوار، موزه هنرهای زیبا، موزه فرشچیان، موزه مینیاتور، موزه خط میرعماد، موزه آب و موزه نظامی از جمله موزه های این مجموعه است. این مجموعه همچنین دارای امکاناتی همچون کافه و رستوران است.
آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه )، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

کاخ نیاوران

اتاق لباس در کاخ نیاوران
اتاق لباس در کاخ نیاوران
بنای اولیه مجموعه کاخ نیاوران به دوران فتحعلی شاه قاجار بازمیگردد. این مجموعه به دلیل ییلاقی بودن همواره مورد توجه پادشاهان سلسله قاجار و پهلوی بوده است. کوشک احمد شاهی و کاخ صاحبقرانیه هر دو از دوران قاجار به یادگار مانده اند. اما بنای اصلی موزه متعلق به دوران پهلوی و محل اقامت خاندان پهلوی بوده است. با پیروزی انقلاب این کاخ به عنوان موزه بازگشایی می شود.
 
در طبقه همکف این موزه شما شاهد ظروف چینی، اشیا تزئینی، تابلوهای نقاشی، فرش های دستبافت ایرانی، گلدان های چینی و ظروف بلور خواهید بود. سرسرای این عمارت یکی از زیباترین بخش های آن است. سینمای اختصاصی، تالار آب و کتابخانه نیز در این طبقه قرار دارند. در طبقه دوم نیز اتاق کار، اتاق مطالعه، اتاق لباس، اتاق آرایش و .. قرار دارد.
آدرس: تهران، میدان شهید باهنر، مجموعه نیاوران

برچسب ها